Zdrowo i pozytywnie

CYFROWY DETOX – CZYLI WYLOGUJ SIĘ DO ŻYCIA.

„Pracowałem przez 11 godzin w dni powszednie i wszystkie soboty a w rękach miałem na zmianę smartfon i laptop, tak przez większość czasu byłem pochłonięty pracą” – ujawnia Blake Snow w swojej nowej książce „Wyloguj się: jak pozostać w kontakcie ze światem po rozłączeniu”.

Książka opisuje jak ‘’przechytrzyć’’ swój smartfon oraz jak działają nasze świadome nawyki dnia codziennego związane ze smart technologią. ‘’Wyloguj się’’oferuje przydatne wskazówki, jak rozsądnie korzystać z technologii. Mówiąc dokładniej, Blake opisuje znaczną część swojej walki o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, oraz ‘’relacje’’ ze swoim smart urządzeniami  

Od smartfonów po urządzenia nawigacyjne, nasze życie jest pełne ekranów. Budzimy się z nimi, wracamy z nimi do domu i cały dzień nosimy je w kieszeniach. Eksperci  ostrzegają, że taki styl życia może zaszkodzić naszemu zdrowiu psychicznemu, emocjonalnemu, jak i o dziwo fizycznemu.

„Technologia może być niezwykle przydatna i edukacyjna i niewątpliwie pozwala nam na dużą kreatywność, łączność i potrafi ułatwiać życie” – mówi Charlotte Walsh, partner w firmie Digital Detox. „Ale jeśli zacznie cię to odwracać na przykład, od pracy i nauki, negatywnie wpływa na twoje relacje z bliskimi lub będzie cię to wpędzać w problemy finansowe, wtedy staje się to bardzo niebezpieczne i tak jak nałóg negatywnie i destruktywnie wpływa na twoje życie.

Oto garść statystyk ze świata.

– Przeciętny człowiek sprawdza telefon 200 razy dziennie – to raz na sześć i pół minuty.

 – 73% Brytyjczyków twierdzi, że mieliby problem z wyjściem z domu bez sprawdzania telefonu lub komputera.

 – Jedna na cztery osoby spędza więcej czasu online niż śpi.

 – 70% nastolatków twierdzi, że woli pisać na Messenger niż rozmawiać.

 – Przeciętny nastolatek wysyła 3 400 wiadomości elektronicznych miesięcznie przed snem.

Aby nie zostać niewolnikiem swojego smatfona potrzeba stalowej samodyscypliny a czasami całkowitej przerwy smart technologii”, wyjaśnia autor książki ‘’Wyloguj się’’

Oto kilka porad i wskazówek jak pomyślnie przejść cyfrowy detox.

Usuń dźwięki które rozpraszają twoją uwagę.

Blake uczy nas o teorii punków rozpraszających naszą uwagę takich jak rodzina, przyjaciele, praca. Wszystko co przeszkadza ci w skupieniu się na codziennych działaniach, powinno zostać usunięte. Oznacza to brak alertów, sygnałów dźwiękowych, brzęczeń lub powiadomień jakiegokolwiek rodzaju ze wszystkich portali społecznościowych być może z wyjątkiem wiadomości alarmowych. Wprowadzając te praktyki i usuwając rozproszenie uwagi, koncentrujemy się na tym, co naprawdę się liczy, i lepiej wykorzystujemy nasz czas. Zrób listę gadżetów.

„Zanim zdecydujesz się na detoks, spróbuj zrobić dwie listy”, radzi dr Sally-Ann Law, psycholog i trener życia osobistego.

„Po pierwsze, wypisz wszystkie swoje smart gadżety. To pokaże ci, jak bardzo jesteś zależny od technologii. Po drugie, spisz listę wszystkich rzeczy, które lubisz robić w życiu, ale których obecnie nie robisz”.

„Pomoże Ci to zrozumieć, że jeśli ograniczysz wykorzystanie technologii, zyskasz wiele godzin czasu na robienie rzeczy, które mają większe znaczenie i wartość niż ciągłe sprawdzanie Facebooka. Niektóre szacunki pokazują, że spędzamy równowartość trzech tygodni w roku w mediach społecznościowych, czas, w którym moglibyśmy spędzić długie wakacje”.

Ustal sobie limity.

„Jeśli ustalisz maksymalny dzienny limit czasu na korzystanie z urządzeń, wówczas będziesz bardziej skłonny do pozostania przy swoich nowych zdrowych nawykach” sugeruje dr Richard Graham, specjalista ds. Uzależnień technologicznych w szpitalu w Nightingale.

„Ograniczając czas spędzany na korzystaniu z technologii, możesz znacznie bardziej skoncentrować się na „prawdziwym świecie” i bardziej zachęci cię to do interakcji społecznych osobiście, a nie za pośrednictwem ekranu”.

Nie wmawiaj sobie że jesteś ‘’ciągle zajęty’’.

To głupie jak dumni jesteśmy z tego, że jesteśmy ‘’zarobieni’’. Blake wyjaśnia, że „Jestem taki zajęty!” to tak naprawdę nasze próby uniknięcia trudnych wyborów dotyczących tego, co czujemy. Bycie zajętym jest łatwiejsze niż zajmowanie się tym, co naprawdę nas uszczęśliwi. Co gorsza, Internet sprawia, że tak łatwo jest być „zajętym” w nieskończoność. W ten sposób możesz zacząć jaśniej myśleć o tym, jak zdecydujesz spędzić swój czas.

Zobowiązuj się do zmiany jednego nawyku na raz.

„Wybierz jeden nawyk dotyczący technologii, który chcesz zmienić”, radzi dr. Law. „Może to schowanie wszystkich urządzeń ze stołu jadalnego lub z sypialni albo sprawdzanie wiadomości e-mail np.: co dwie godziny”.

Ale cokolwiek to jest, upewnij się, że trzymasz się tego przez co najmniej tydzień bez względu na wszystko – a następnie przejdź do walki z innym nawykiem. „Kontynuuj w ten sposób, stopniowo eliminując swoje zależności, aż poczujesz większą kontrolę” – mówi dr. Law.

Jak walczyć z uzależnieniem od telefonu.

– Wypróbuj „koszyczek telefonów” na spotkaniu lub podczas rodzinnego posiłku. Wszyscy kładą swoje urządzenia na środku stołu np. w koszyczku a pierwszy, kto sięgnie po swoje łamie reguły i musi na przykład zrobić herbatę dla wszystkich, kupić kolejną rundę w lokalu lub zmyć naczynia w domu po wszystkich.

 – Trzymaj smartfony z dala od sypialni: światło z ekranów zatrzymuje produkcję hormonu melatoniny, który jest niezbędny do zaśnięcia, więc zostaw je do naładowania w innym pokoju, gdy idziesz spać.

 – Trzymaj telefon poza zasięgiem wzroku i rąk podczas jazdy. Nawet systemy głośnomówiące spowalniają czas reakcji, ponieważ ludzie nie koncentrują się na drodze.

 – Nie jedz przy biurku. Zamiast tego wyjdź na zewnątrz w porze lunchu. Nie tylko odsuwa Cię od ekranu, ale także powstrzymuje cię od zbyt długiego siedzenia przed monitorem, również w domu.

 – Najtrudniejsze wyzwanie, wybierz się na wakacje bez smart gadżetów. Zrób sobie przerwę od mediów społecznościowych, e-maili służbowych i SMS-ów. Wymaga to jednak ogromnej ilości samokontroli i zaparcia.

Zadaj sobie pytanie w myślach ‘’po co”, gdy za każdym razem wyciągasz telefon.

Jasne, nasze smartfony są przydatnym narzędziem do wyszukiwania odpowiedzi, utrzymywania kontaktu ze znajomymi, a nawet sprawdzania czasu. Ale często, częściej niż nam się wydaje, używamy naszych telefonów do rozpraszania uwagi, unikania lub ignorowania tego, co dzieje się przed nami.

„Naprawdę wierzę, że trzymanie naszych telefonów w kieszeniach jest jedną z najodważniejszych rzeczy, które każdy z nas może zrobić” – mówi Blake w książce. Zamiast zmniejszać nasz niepokój, chwytając za smartfon być może, kiedy siedzimy sami lub po prostu czujemy się samotni z grupą ludzi, możemy po prostu nie używać naszych telefonów jako koca bezpieczeństwa. Tak uczymy się jak być obecnym osobami w każdej chwili.

Zadbaj o sen i jego jakość.

„Spróbuj przechowywać urządzenia w innym pomieszczeniu niż sypialnia na noc”, sugeruje dr Graham. „Dzięki temu przestaniesz używać ich bezpośrednio przed snem, a przede wszystkim rano – co jest ważne, ponieważ problemy ze snem mogą czasami współistnieć z uzależnieniem od technologii”.

Upewnij się, że wszystkie ekrany są wyłączone co najmniej dwie godziny przed snem – to znaczy, że nie dotykamy telefonu, laptopa ani iPada. „Twoja sypialnia jest przeznaczona do spania – więc nie zmieniaj jej w kino, centrum handlowe, bank ani kasyno”.

Spróbuj użyć zasady ‘’trójki’’

Podziel swoje życie na trzy części – 8 godzin pracy, 8 godzin snu i 8 godzin wolnych. Więcej pracy nie powoduje, że jesteśmy bardziej produktywni. Inteligentna praca i wolny czas pozwalają naszym umysłom działać w taki sposób, aby godziny, w których pracujemy były bardziej efektywne. W rzeczywistości badania pokazują, że w przypadku pracowników pracujących na odległość ponad 40 godzin tygodniowo zmniejsza się ich wydajność. Kreatywna praca to ponad 20 godzin tygodniowo. Jeśli więc pozwolisz swojemu smartfonowi i laptopowi pracować w zawrotnym tempie, nie będziesz robić sobie wyników, jeśli chodzi o produktywność.

Rozpocznij detox cyfrowy ze znajomymi.

„Kiedy łączysz siły z kimś, zawsze jest łatwiej” – mówi dr Law. „Dlaczego więc nie połączyć się z przyjaciółmi w działaniach? Dzięki temu wsparciu możesz omawiać swoje postępy, zachęcać się nawzajem do wspólnego spędzania czasu razem obok siebie, zamiast komunikowania się na ekranie. Kumpel z detoksu zapewni ci wsparcie”

Zostaw swoje gadżety w domu.

„Jesteśmy zawsze ciekawi, co robią inni, porównujemy i relatywizujemy  rzeczywistość ” – mówi Rice. Spróbujmy więc zostawić smart gadżety w domu lub od czasu do czasu wyść na spacer bez słuchawek.

„Zamiast myśleć, że życie bez iPoda jest nudne, przyzwyczaj się do słuchania śpiewu ptaków podczas biegu’’

„Może się okazać, że będziesz miał więcej czasu, na robienie ciekawszych rzeczy w swoim życiu, niż spędzając je na oglądaniu życia innych ludzi przez ekran wyświetlacza’’

Powiedz wszystkim, co robisz.

„Im większej ilości osób opowiesz o swoim detoksykacji, tym więcej ludzi będzie cię obserwować – i tym mniej będziesz chciał zawieść otoczenie i samego siebie” – wyjaśnia dr Graham.

„Dawanie przykładu przyjaciołom lub rodzinie to świetny sposób na zmotywowanie się. Spróbuj pozostawić telefony wyciszone lub wyłączyć je podczas posiłków, jest to szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży, które uczą się zachowań od swoich rodziców”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *