Otwórz oczy

GEORGE CARLIN – NIESAMOWITY KOMIK, KTÓRY UŚWIADAMIAŁ LUDZI POPRZEZ ŻART.

George Carlin nie był typowym starszym panem. Obecny na scenie przez ponad czterdzieści lat komik był jednym z najbardziej złośliwych, wulgarnych, cynicznych i gburowatych, a jednocześnie spostrzegawczych, inteligentnych i błyskotliwych ludzi, którzy mieli szansę występować przed szerszą publicznością.

Pochodzący z rodziny irlandzkich katolików i wychowany w Bronxie Carlin był m.in. pierwszym gospodarzem programu „Saturday Night Live”. Do roku 2008 występował  w filmach oraz na scenie, serwując widzom wybuchową mieszankę dowcipu i brutalnej prawdy.

George Dennis Carlin urodził się 12 maja 1937 roku w Nowym Yorku. Dorastał na Manhattanie wychowywany tylko przez matkę. Zbuntowany Carlin w wieku 14 lat postanowił rzucić szkołę i jakiś czas później wstąpił do Amerykańskich Sił Powietrznych. Uzyskał odpowiednie przeszkolenie w zakresie radarów i uzyskał tytuł specjalisty. Jednak nawet podczas służby wojskowej George Carlin nie porzucił rozrywki. Pracował bowiem jako DJ w stacji radiowej w Shreveport, miasteczku znajdującym się nieopodal jednostki.

Temu zajęciu pozostał też wierniejszy niż armii. George Carlin wystąpił z wojska w 1957 roku, nie ukończywszy służby. Już dwa lata później rozpoczął występy w audycjach radiowych na antenie stacji w Fort Worth, w parze z Jackiem Burnsem. W 1960 roku wyjechali razem do Kalifornii, gdzie pracowali razem jeszcze dwa lata.

Lata 60. przyniosły Georgowi Carlinowi sławę telewizyjną. W tym samym czasie poznał Brendę Hosbrook, która poślubił w 1961 roku. Parze rok później urodziła się córka Kelly. W kolejnej dekadzie Carlin zmienił image i treści występów. Jego luźny ubiór stał w kontraście z typowymi garniturami komików amerykańskich.

W 1972 roku został aresztowany za występ w skeczu „Siedem słów, których nie możesz powiedzieć w telewizji”. Po 1976 roku George Carlin zakończył występy na żywo i rozpoczął współpracę z HBO.

George Carlin w swoich skeczach przedstawiał krytyczne podejście do świata, wytykał przywary społeczeństwa amerykańskiego i poruszał tematy tabu. Niejednokrotnie wypowiadał się na tematy polityczne i religijne, co nie zawsze spotykało się z aprobatą publiczności. Już we wczesnych latach 90 poruszał takie tematy jak Nowy porządek świata, inwigilacja społeczeństwa, czy afery w które były zamieszane rządy i służby USA.

Na scenę powrócił w latach 90. Wtedy też zaczął pojawiać się w filmach i serialach. Ruszył autorski talk-show Georga Carlina „The George Carlin show”. Koniec wieku przyniósł smutne wydarzenia w życiu komika – w 1997 roku zmarła jego żona.

W latach 2000-2007 z jednej strony George Carlin dobył wiele nagród za twórczość, z drugiej odbywał leczenie w związku z uzależnieniem od alkoholu i tabletek przeciwbólowych. Komik, który przeszedł w życiu trzy zawały, zmarł 22 czerwca 2008 roku w Santa Monica z powodu niewydolności serca.

Zaledwie tydzień po ostatnim występie, zmarł z powodu niewydolności serca,  22 czerwca w szpitalu w Santa Monica. Zgodnie z jego wolą poddany został kremacji, a prochy rozrzucono. 

Ostatnie wpisy

Kategorie

GEORGE CARLIN – NIESAMOWITY KOMIK, KTÓRY UŚWIADAMIAŁ LUDZI POPRZEZ ŻART.

17 marca 2020 / Możliwość komentowania GEORGE CARLIN – NIESAMOWITY KOMIK, KTÓRY UŚWIADAMIAŁ LUDZI POPRZEZ ŻART. została wyłączona

Może Ci się spodobać

”NIE POSIADAMY NIC I NIGDY NIE BYLIŚMY BARDZIEJ SZCZĘŚLIWI” – TAKA PRZYSZŁOŚĆ JUŻ ZA 10 LAT 28 października 2021

  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • GEORGE CARLIN – NIESAMOWITY KOMIK, KTÓRY UŚWIADAMIAŁ LUDZI POPRZEZ ŻART.
  • Może Ci się spodobać