Świat bez cenzury

DONALD TRUMP KONTA BILL GATES I ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA.

Prezydent Stanów Zjednoczonych obarczył Światową Organizację Zdrowia winą za rozmiar kryzysu spowodowanego przez koronawirusa.

Podczas konferencji prasowej Donald Trump zapowiedział zawieszenie finansowania WHO. Zarzucił organizacji szerzenie dezinformacji na temat koronawirusa, opieszałość i faworyzowanie Chin.

Zarzucił WHO, że nie zbadała w należyty sposób pierwszych doniesień o przenoszeniu się patogenu z człowieka na człowieka i tolerowała ukrywanie przez Chiny informacji na temat zagrożenia.

-Gdyby WHO wywiązała się ze swojej roli i wysłała ekspertów do Chin, by dokonali niezależnej oceny sytuacji, epidemia mogłaby zostać ograniczona przy niewielkiej liczbie ofiar śmiertelnych

– mówił amerykański prezydent.

Donald Trump stwierdził, że gdyby Światowa Organizacja Zdrowia działała właściwie, rozmiar epidemii mógłby być 20-krotnie mniejszy.

Przypomniał, że WHO sprzeciwiała się zamknięciu granic z Chinami, co okazało się zgubne dla krajów, które tego nie zrobiły.

Roczny budżet Światowej Organizacji Zdrowia wynosi 6 miliardów dolarów, z czego 450 milionów wpłacają Stany Zjednoczone.

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że ostateczne decyzje w sprawie finansowania WHO podejmie po zakończeniu dochodzenia w sprawie reagowania tej organizacji na zagrożenie koronawirusem.

Mamy obowiązek wymagać od WHO pełnej odpowiedzialności za zajęcie się epidemią. Gdyby organizacja wykonała należycie swoją pracę, moglibyśmy zminimalizować liczbę przypadków śmiertelnych. Świat otrzymał wiele fałszywych informacji na temat przenoszenia i umieralności z powodu koronawirusa – mówił Donald Trump.

Prezydent USA stwierdził, że

“liczne błędy WHO przyczyniły się do tak wielu przypadków śmierci”.

Zapowiedział, że finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia przez Stany Zjednoczone będzie wstrzymane do czasu wyjaśnienia jej roli

“w niewłaściwym zarządzaniu kryzysem i tuszowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa”.

Bill Gates krytykuje decyzję Donalda Trumpa

Bill Gates nazwał decyzję Donalda Trumpa “niebezpieczną”. Stwierdził, że praca WHO spowalniała rozprzestrzenianie koronawirusa i jeśli zostanie wstrzymana, żadna inna organizacja jej nie zastąpi.

Zatrzymanie finansowania Światowej Organizacji Zdrowia podczas światowego kryzysu zdrowotnego jest tak niebezpieczne, jak się wydaje. Świat potrzebuje teraz WHO bardziej niż kiedykolwiek – napisał na Twitterze Bill Gates.

Stany Zjednoczone są największym płatnikiem na rzecz WHO. W tym roku miały przekazać Światowej Organizacji Zdrowia niemal 116 mln dolarów.