Świat bez cenzury

„POLACY ZAPOMNIELI ŻE MAMY PANDEMIĘ KORONAWIRUSA” – ALBO APLIKACJA ”ProteGO” DLA WSZYSTKICH ALBO POWRÓT OBOSTRZEŃ !

Minister cyfryzacji, Marek Zagórski, informował we wtorek, że aplikacja ”ProteGO” Safe jest dostępna w sklepie Google Play. Jej zadaniem jest typowanie osób, które powinno się objąć nadzorem sanitarnym. Do korzystania z niej namawia również minister Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski namawia Polaków do korzystania z rządowej aplikacji ProtegoGo. W innym przypadku przewiduje powrót do obostrzeń.

Według szefa resortu zdrowia „Polacy zapomnieli, że mamy pandemię koronawirusa”. To może skutkować powrotem do restrykcji.Reklama

Minister zdrowia podkreślił jednak, że „jeśli będziemy stosowali aplikację ProteGO Safe, to nie będzie konieczności powrotu do obostrzeń”. Zdaniem Szumowskiego rządowa aplikacja to „bardzo dobre i szybkie narzędzie do zduszania wszystkich ognisk zachorowań na koronawirusa w zarodku”.

ProteGo Safe to aplikacja stworzona pod nadzorem resortu cyfryzacji. Według ministerstwa, ma ona pomóc w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. W aplikacji użytkownik dokonuje testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, a także może prowadzić tzw.

Dziennik Zdrowia, który ma pomóc w zauważeniu niepokojących objawów. Ponadto, ProteGo Safe może poprzez Bluetooth komunikować się z urządzeniami jej innych użytkowników. „W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się Twój telefon, zachoruje – dostaniesz odpowiednią informację” – podaje MC w opisie aplikacji.

Właśnie ta ostatnia funkcjonalność wzbudziła zaniepokojenie organizacji zajmujących się ochroną prywatności. Według Fundacji Panoptykon, wersja 3.0.3 aplikacji ProteGO Safe niesie ze sobą „ryzyko deanonimizacji i odtworzenia mapy powiązań społecznych, zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników poprzez stale włączony Bluetooth oraz ryzyko związane z automatycznym podejmowaniem decyzji, które mogą mieć istotne skutki dla ludzi korzystających z aplikacji”

Programista odradza instalowanie ProteGO Safe. Aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji niebezpieczna?

„Odradzam instalowanie aplikacji ProteGO Safe i innych aplikacji służących do śledzenia kontaktów w bieżącej ich formie” 

– pisze na swoim blogu programista Jasisz, który twierdzi, że pracował przy powstawaniu aplikacji.

Przy powstawaniu aplikacji miał panować chaos. Pierwsza ekipa pracująca nad rządową apką ostatecznie zarzuciła projekt. Dokończył ją inny zespół.

„Obecny kod aplikacji jest czymś zupełnie innym, niezgodnym ze specyfikacją, która była wcześniej dyskutowana. Pojawił się dość znienacka, aplikacja robi dużo rzeczy poza właściwym śledzeniem kontaktów (takie jak kwestionariusze do diagnozy), co utrudnia jej ewentualne sprawdzenie przez niezależnych specjalistów” 

– opisuje programista.

Jaka jest główna wada oprogramowania? „Przede wszystkim jest ono scentralizowane. Jaki jest w tym problem? Mówiąc najprościej i obrazowo – w tym rozwiązaniu muszę zaufać, że po stronie serwera wszystko jest tak jak mi napisało Ministerstwo, bo jest to kluczowy element działania aplikacji, ale jednocześnie nie mam żadnej możliwości sprawdzenia czy tak jest naprawdę.

Na serwerze może być odpalony kod, który odpowiedź na kluczowe pytanie czy miałem kontakt z zakażonym losuje sobie z kapelusza” – napisał Jasisz.

Pierwszy zespół pracujący nad aplikacją stwierdził, że lepiej poczekać, na rozwiązanie Google i Apple. Może rzeczywiście jest to najlepszy pomysł. Na pewno rozwiązanie rynkowe będzie godniejsze zaufania niż rządowe.