Plandemia

”’SONAR ANTY-CORONAVIRUS” – MASOWA DIAGNOSTYKA NA 38 MILIONACH POLAKÓW ?

Już wkrótce będzie można wykonać 38 milionom Polaków grupowe testy na obecność koronowirusa – twierdzą naukowcy z Polskiej Akademii Nauk (PAN). Nową metodę testowania grupowego opracowali naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN. Jeden test wystarczy do sprawdzenia 10 osób, co oszczędza czas i pieniądze. Obecnie trwają rozmowy na temat wdrożenia tego sposobu testowania.

Metoda zbiorowego testowania na COVID-19.

Metodę zbiorowego testowania oparto na wykorzystaniu dostępnych na rynku testów genetycznych PCR, które według naukowców z PAN są doskonałym narzędziem do badań przesiewowych. Pozwalają szybko ustalić wszystkich zakażonych w danej grupie, np. w zakładach pracy, szpitalach czy w szkołach.

Projekt, który nosi nazwę ”SONAR Anty-CoronaVirus”, prowadził Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckigo PAN we współpracy z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz laboratoriami sanepidu i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pod kierownictwem prof. Agnieszki Dobrzyń.

– W ramach badań pilotażowych przetestowaliśmy 701 zakażonych osób. Testy grupowe wykryły wirusa u 85 proc. z nich – mówi prof. Agnieszki Dobrzyń. – W przypadku osób, u których to się nie udało, ilość wirusa w organizmach była śladowa. Tradycyjne testy (pojedyncze) również wskazywały te osoby jako “strefę szarą”, czyli niepewny wynik.

Masowe testy na koronawirusa w Polsce?

Naukowcy przygotowali szczegółowe procedury przeprowadzania testów grupowych i czekają na decyzje o ich wdrożeniu. Muszą one zapaść na poziomie Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, gdyż trzeba by przygotować lokalną infrastrukturę, co wymaga finansowania ze źródeł rządowych. Raport opisujący procedurę powszechnego testowania przekazali już do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie są na etapie rozmów z oboma resortami.

Przebadanie 38 milionów Polaków to spore wyzwanie logistyczne, wymagające zaangażowania wielu laboratoriów. Szczegółowe instrukcje, jak wykonywać testy grupowe, są gotowe. Próbki mogłyby być pobierane m.in. w miejscach pracy. Wyniki należałoby zdigitalizować, a na przechowywanie danych wrażliwych również potrzeba oficjalnej zgody Ministerstwa Zdrowia.

Naukowcy są pewni, że testowanie grupowe jest skutecznym sposobem przeciwdziałania pandemii koronawirusa, a zainteresowanie nową metodą już jest ogromne. Do zespołu zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy chcieliby z niej skorzystać, by uniknąć ewentualnego paraliżu swojej firmy wynikającego z rosnącej liczby zakażeń.

Za: medonet.pl

Najnowsze wpisy

Kategorie

”’SONAR ANTY-CORONAVIRUS” – MASOWA DIAGNOSTYKA NA 38 MILIONACH POLAKÓW ?

27 sierpnia 2020 / Możliwość komentowania ”’SONAR ANTY-CORONAVIRUS” – MASOWA DIAGNOSTYKA NA 38 MILIONACH POLAKÓW ? została wyłączona

Może Ci się spodobać

BILL GATES WYKORZYSTA ENZYM O NAZWIE ”LUCYFERAZA” W PRODUKCJI SZCZEPIONEK ? 19 maja 2020

  • Najnowsze wpisy
  • Kategorie
  • ”’SONAR ANTY-CORONAVIRUS” – MASOWA DIAGNOSTYKA NA 38 MILIONACH POLAKÓW ?
  • Może Ci się spodobać