Otwórz oczy

KOLEJNY ETAP ZNIEWOLENIA – OD 2021 ROKU NOWE DOWODY BIOMETRYCZNE Z ODCISKIEM PALCA.

KOLEJNY ETAP ZNIEWOLENIA – OD 2021 ROKU NOWE DOWODY BIOMETRYCZNE Z ODCISKIEM PALCA.

Od sierpnia 2021 roku w warstwie elektronicznej dowodów osobistych zamieszczane będą odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci również podpis posiadacza.

Wszelkie warunkowanie zmierza do jednej rzeczy: do sprawienia, by ludzie polubili swe nieuniknione przeznaczenie społeczne.

Aldous Huxley, Nowy wspaniały świat

O tych i innych nadchodzących zmianach rozmawiali podczas prasowego spotkania online z dziennikarzami Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA oraz Marek Zagórski, minister cyfryzacji. W spotkaniu wziął również udział Mariusz Kujawski, członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Zmiany w ustawie o dowodach osobistych są przygotowywane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Przyczyną zmian jest konieczność dostosowania przepisów ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.

– To rozporządzenie będzie wdrażane w celu poprawy zabezpieczeń wydawania dowodów osobistych i ich obiegu w całej Unii Europejskiej. Ujednolica ono również krajowe przepisy w tym zakresie – wyjaśniał podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister Paweł Szefernaker.

Do najważniejszych zmian, jakie muszą dokonać państwa członkowskie UE, należy przede wszystkim wprowadzenie do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców. Konieczne stanie się więc odwzorowanie odcisków palców w urzędzie.

– Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana – wyjaśniał sekretarz stanu w MSWiA.

Przepisy unijne zobowiązują również Polskę do uzupełnienia warstwy graficznej dowodu osobistego o podpis posiadacza, a także do wprowadzenia dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców, nie będzie to dotyczyło dzieci poniżej 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane.

Wrażliwe dane w rękach systemu.

Biometryczne dowody osobiste doprowadzą do stworzenia dość rozległej bazy danych. To również zostało uwzględnione w przepisach. Dostęp do danych biometrycznych mają mieć organy policji, prokuratury, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz inne jednostki wymienione w art. 66 ust. 3 ustawy o dowodach osobistych.

Będą to: Komendant Straży Marszałkowskiej, Komendant Służby Ochrony Państwa, Szef Służby Wywiadu Wojskowego, Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szef Agencji Wywiadu, Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Szef Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych.

Niestety zmiany przyniosą również ograniczenia. Nie będzie można już składać wniosków online. Będzie też znacznie mniej urzędów, gdzie taki wniosek będzie można złożyć.

Zgodnie z zapowiedziami tylko jedna gmina na obszarze powiatu ma być wyposażona w mobilną stację, która będzie umożliwiać pobieranie odcisków palców. Składanie wniosków oraz odbieranie dokumentów ma więc z założenia być podobne do procedury wyrobienia paszportu.

W samym Rejestrze Dowodów Osobistych odciski palców mają być przechowywane do dnia odbioru dowodu osobistego. Termin ten nie będzie mógł jednak przekroczyć 90 dni od dnia wydania dowodu.

Niektóre z dotychczasowych regulacji się nie zmienią – dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 i 10 lat. Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski palców, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.

Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do wdrożenia nowych wzorów dowodów osobistych do sierpnia 2021 r. Jak zapewnił podczas spotkania wiceminister Paweł Szefernaker, dowody będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych. 

Całe życie jest niewolą. Należy więc pogodzić się z losem, jak najmniej ubolewać nad nim i chwytać każdą korzyść, jaka z nim się łączy. Żadne położenie nie jest aż tak straszne, by człowiek obdarzony równowagą ducha nie znalazł w nim jakiejś pociechy.

Seneka Młodszy

źródło: MSWiA, bzeprawnik.pl

Udostępnij

KOLEJNY ETAP ZNIEWOLENIA – OD 2021 ROKU NOWE DOWODY BIOMETRYCZNE Z ODCISKIEM PALCA.

Globalna Świadomość27 września 20206 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułDYSTOPIJNY KOSZMAR ORWELLA – W HOLANDII ZA POSIADANIE FIZYCZNEJ GOTÓWKI DOSTANIESZ MANDAT.Następny artykułCZY PAUL WALKER ZOSTAŁ ZAMORDOWANY PRZEZ KARTEL

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

TAJNE DOKUMENTY UJAWNIONE – POLASKA MIAŁA DOŁĄCZYĆ DO WOJNY NA UKRAINIE ! OKULTYSTYCZE ELITY UE CHCĄ NAS WPĘDZIĆ DO WOJNY

Ostatnie wpisy

”ONI ŻYJĄ” BYŁ OSTRZERZENIEM – KULTOWY FILM Z POTĘŻNYM PRZESŁANIEM. TAJNE DOKUMENTY UJAWNIONE – POLASKA MIAŁA DOŁĄCZYĆ DO WOJNY NA

Kategorie

AGENDA 2030 (239) Alternatywna historia świata (182) Bez kategorii (13) Czarna Szlachta (16) extra-terrestrial (184) Filmoteka świadomych (31) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • KOLEJNY ETAP ZNIEWOLENIA – OD 2021 ROKU NOWE DOWODY BIOMETRYCZNE Z ODCISKIEM PALCA.
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?