Otwórz oczy

OJCIEC MICROSOFTU TWIERDZI ŻE SPOTAKA NAS COŚ GORSZEGO NIŻ PANDEMIA.

COVID jest okropny, ale zmiany klimatyczne mogą być jeszcze gorsze” – stwierdza Bill Gates w najnowszym wpisie na ten temat. Jak podkreśla, z kryzysu wywołanego koronawirusem można wyciągnąć lekcje, które posłużą w walce ze zmianami klimatu.

“Fakt, że dramatycznie wyższe temperatury wydają się odległe w przyszłości, nie sprawia, że są mniejszym problemem – podkreśla miliarder.

  • Bill Gates szacuje, że zmiany klimatu za 40 lat mogą przynieść podobne szkody gospodarcze co pandemia koronawirusa, tylko rozłożone w czasie.
  • Jego zdaniem, świat musi zacząć działać teraz, inaczej skutki zmian klimatycznych będą o wiele bardziej dotkliwe.
  • Gates podkreśla, że najbardziej ucierpią na tym najbiedniejsi.

Bill Gates w najnowszym wpisie na LinkedIn przypomina, że chociaż pandemia koronawirusa to straszne zjawisko, to zmiany klimatyczne mogą być nawet groźniejsze.

Zjawisko groźniejsze od pandemii COVID ?

Globalny kryzys zaszokował świat. Powoduje tragiczną liczbę zgonów, sprawia, że ludzie boją się wychodzić z domów i prowadzi do gospodarczych trudności niewidzianych od pokoleń. Jego efekty rozlewają się po świecie.

Oczywiście, mówię o COVID-19. Ale za kilka dekad ten sam opis będzie pasować do kolejnego, globalnego kryzysu: zmian klimatycznych. Jakkolwiek ta pandemia jest okropna, to zmiany klimatyczne mogą być jeszcze gorsze.*

Gates podkreśla, że ma świadomość, jak trudno jest obecnie myśleć o problemach klimatu. Z dwóch powodów: po pierwsze, pandemia dzieje się tu i teraz, przysłania inne problemy. Po drugie, zmiany klimatyczne to sprawa odroczona w czasie, przynajmniej jeśli chodzi o dotkliwe dla obecnych mieszkańców Ziemi skutki.

Według założyciela Microsoftu jednak fakt, iż zmiany klimatyczne to problem pozornie odległy w czasie, nie sprawia, że przestają one być problemem. “Nawet gdy świat próbuje zatrzymać koronawirusa, musimy już teraz działać na rzecz uniknięcia katastrofy klimatycznej poprzez budowanie i wdrażanie innowacji pozwalających eliminować emisję gazów cieplarnianych”.

Zdaniem Gatesa, nieco przeceniany jest fakt, że emisja gazów spadła w związku z pandemią. Jak przytacza, ma ona spaść o ok. 8 proc. w 2020 r., co daje emisję na poziomie 47 miliardów ton zamiast 51 mld ton. “To znaczący spadek i bylibyśmy we wspaniałej formie, gdyby udało się każdego roku obniżać o tyle emisję. Niestety, nie możemy” – wskazuje Gates.

Biznesmen przypomina bowiem, że aby osiągnąć spadek o 8 proc., świat musiał wstrzymać niemal całkowicie ruch samochodowy i lotniczy, miliony osób traciły pracę, a setki tysięcy zmarły. Bill Gates wskazuje przy tym, że tym samym powinniśmy rozmawiać o tym, nie jak dużo emisje spadły z powodu pandemii, ale jak mało – biorąc pod uwagę całą sytuację. “Te redukcje są osiągane dosłownie z najwyższym możliwym kosztem”.

Gates przelicza to zjawisko także na pieniądze. Jak podkreśla, według ekonomistów rozsądna cena redukcji emisji to ok. 100 dol. za tonę, w szacunkach dotyczących różnych strategii redukcji. Gdyby potraktować pandemię w tej kategorii, to koszt redukcji za tonę wynosiłby… 3200-5400 dol. w przypadku USA czy Unii Europejskiej.

Dlaczego to wszystko jest tak ważne? Jak wskazuje Gates:

By zrozumieć szkody wywołane zmianami klimatu, spójrzcie na COVID i rozszerzcie ten ból na o wiele dłuższy okres”.

“Utraty życia i gospodarcza zapaść spowodowana pandemią stoi na równi z tym, co będzie działo się regularnie, jeśli nie zmniejszymy emisji gazów” – podkreśla Gates.

Miliarder szacuje, że COVID według najnowszych danych powoduje ok. 14 zgonów na 100 tys. osób na świecie. W ciągu kolejnych 40 lat właśnie do takiej liczby ma urosnąć śmiertelność spowodowana zmianami temperatur. Do końca wieku zaś, jeśli utrzymamy wysokie poziomy emisji, może to oznaczać dodatkowe 73 zgony na 100 tys. osób. W przypadku obniżenia emisji zaś, liczba ta spada do 10 śmierci/100 tys. osób.

“Inaczej mówiąc, do 2060 r. zmiany klimatyczne mogą być tak zabójcze jak COVID-19, a do 2100 r. mogą być pięć razy bardziej zabójcze” – wskazuje Gates.

Również w kwestii gospodarczej zmiany klimatyczne, pisze Gates, będą mieć fatalne skutki.

Po tych deklaracjach wyraźnie widać, że Bilowi i spółce ”straszna światowa pandemia” nie do końca się udała. Teraz jesteśmy straszeni ogromnymi zmianami klimatu, które mają być gorsze od covid/19. Gates nie raz wspominał o wym że planeta jest przeludniona i trzeba ”równoważyć” przyrost naturalny ludności na żecz ochrony środowiska i zmniejszenia emisji Co2 do atmosfery….Tak wysublimowanego języka nie używał nawet sam doktor Mengele….

Źródło : https://businessinsider.com.pl/ https://www.gatesnotes.com/Energy/Climate-and-COVID-19

Ostatnie wpisy

Kategorie

OJCIEC MICROSOFTU TWIERDZI ŻE SPOTAKA NAS COŚ GORSZEGO NIŻ PANDEMIA.

26 października 2020 / Możliwość komentowania OJCIEC MICROSOFTU TWIERDZI ŻE SPOTAKA NAS COŚ GORSZEGO NIŻ PANDEMIA. została wyłączona

Może Ci się spodobać

DYSTOPIJNY KOSZMAR ORWELLA – W HOLANDII ZA POSIADANIE FIZYCZNEJ GOTÓWKI DOSTANIESZ MANDAT. 26 września 2020

  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • OJCIEC MICROSOFTU TWIERDZI ŻE SPOTAKA NAS COŚ GORSZEGO NIŻ PANDEMIA.
  • Może Ci się spodobać