Otwórz oczy

KTO FINANSUJE PONAD POŁOWĘ Z ORGANIZACJI FB. ZAJMUJĄCYCH SIĘ WERYFIKACJĄ FAKTÓW W EUROPIE ?

Jeśli chodzi o nadzorowanie treści politycznych i decydowanie o tym, co jest prawdą, a co dezinformacją, w Europie Środkowej i Wschodniej Facebook polega na organizacjach zewnętrznych, które zajmują się weryfikacją faktów, a wiele z tych organizacji jest finansowanych przez progresywnego miliardera George’a Sorosa.

Obecnie Facebook ma ponad 60 partnerów, którzy weryfikują informacje w ponad 50 językach na całym świecie. Jak informował wcześniej Remix News, 18 z 20 członków globalnej komisji weryfikującej fakty na Facebooku ma powiązania z George’em Sorosem, który zapewnił fundusze na cele liberalne na całym świecie, w tym ponad 50 milionów dolarów, które wydał na pokonanie prezydenta Donalda Trumpa i wysiłki na rzecz podważać konserwatywne rządy na Węgrzech i w Polsce.

Wpływ Sorosa na giganta mediów społecznościowych nie kończy się jednak na globalnym forum weryfikacyjnym Facebooka. Finansuje również lub pośrednio finansuje zewnętrzne weryfikatory faktów, które współpracowały z Facebookiem w określonych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii. Coraz częściej podmioty weryfikujące fakty, które finansuje, znajdują się również w Europie Środkowej, Remix News identyfikuje co najmniej osiem z 11 krajów w regionie, w którym organizacja weryfikująca fakt jest grupą finansowaną przez Sorosa (kilka krajów, takich jak Węgry , Serbia i Rumunia nadal nie mają oficjalnego zewnętrznego narzędzia do weryfikacji faktów na Facebooku lub takie informacje nie były dostępne w momencie publikacji).

Organizacje te mają prawo cenzurować treści polityczne i oznaczać je jako „fałszywe” lub „dezinformacyjne”. Ponieważ tak wielu z tych tak zwanych „weryfikatorów faktów”  otrzymuje fundusze od Sorosa, rodzi to poważne pytania dotyczące potencjału stronniczości w prawdopodobnie najważniejszej sieci społecznościowej na świecie. Zakres organizacji weryfikujących fakty na Facebooku powiązanych tylko z jednym człowiekiem jest naprawdę oszałamiający, a kraje Europy Środkowej i Wschodniej nie są wyjątkiem. 

Polska.

W Polsce Facebook nawiązał współpracę z Demagogiem w zakresie weryfikacji faktów. Demagog otrzymuje fundusze od Fundacji im. Stefana Batorego, jednej z największych postępowych organizacji pozarządowych w kraju. Fundacja Open Society George’a Sorosa wpompowała miliony w Fundację Batorego. Jest nie tylko największym zagranicznym darczyńcą organizacji, ale także odegrał kluczową rolę w jej założeniu. 

Z raportu finansowego wynika, że Fundacja Społeczeństwa Otwartego w Szwajcarii przekazała Fundacji Batorego 516 000 euro, podczas gdy Instytut Społeczeństwa Otwartego w Budapeszcie przekazał 280 000 euro, a Fundacja Promowania Społeczeństwa Otwartego w Nowym Jorku – 260 000 euro. Transparency International z Berlina, która również otrzymuje pieniądze od Sorosa, również finansuje Fundację Batorego.

Fundacja Batorego odegrała aktywną rolę jako zagorzały krytyk rządzącego w Polsce konserwatywnego rządu kierowanego przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS), w tym doniesienia  o upadku praworządności w kraju. 

Facebook ma teraz zewnętrzne narzędzia do weryfikacji faktów, wiele z nich to grupy finansowane przez Sorosa, w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce.

Sam Soros również w przeszłości aktywnie krytykował rządzący konserwatywny rząd w Polsce i pobudzał media anty-PiS , w tym próby kupienia drugiej co do wielkości stacji radiowej w kraju, jak podaje Deutsche Welle. 

On też mowa na lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Węgier Viktora Orbána jako „wrogów wewnętrznych” Europy, którzy „zajętych” krajowe rządy swoich krajów. 

Republika Czeska.

W maju 2020 r. Facebook potwierdził, że czeska platforma Demagog.cz zapewni weryfikację faktów gigantowi technologicznemu w Czechach zamiast francuskiej agencji AFP, która wcześniej zajmowała się sprawdzaniem tak zwanych fałszywych wiadomości.

Demagog.cz przyznał się do otrzymywania finansowania od Fundacji Społeczeństwa Otwartego Sorosa w przeszłości w sekcji FAQ . 

Demagog.cz otrzymuje również bezpośrednie dofinansowanie z Orlický Family Endowment Fund (Nadační fond rodiny Orlických), który otrzymał dofinansowanie z Open Society Fund w Pradze, zgodnie z raportem z 2018 roku . Z kolei fundusz stypendialny zapewnia również środki na konkretne  projekty Open Society Foundation .

Fundusz Społeczeństwa Otwartego w Pradze był do 2012 r. Częścią sieci Fundacji Społeczeństwa Otwartego założonej przez Sorosa i chociaż Open Society Fund Prague twierdzi, że nie jest już zależny finansowo od fundacji Sorosa, fundusz deklaruje na swojej stronie internetowej, że nadal wyznaje tę samą ideologię, twierdząc, że jest „motorem pozytywnych zmian” i zwolennikiem otwartego społeczeństwa.

Demagog.cz otrzymuje bezpośrednie dofinansowanie z Funduszu Endowment for Independent Journalism (NFNZ). Chociaż NFNZ nie otrzymuje żadnych funduszy od organizacji pozarządowych stowarzyszonych z Sorosem, NFNZ faktycznie wspiera finansowo Open Society Fund Prague, w tym  dotacje dla Open Society Fund Prague w 2017, 2018 i 2020 roku. 

Gong wymienia jednego ze swoich sponsorów jako Fundację Społeczeństwa Otwartego na swojej stronie internetowej.

Szef partnerstwa informacyjnego Facebooka w Europie Środkowej, Guido Buelow, skomentował partnerstwo Facebooka z Demagog.cz, mówiąc: „Chcemy, aby użytkownicy Facebooka byli dobrze poinformowani, więc ciągle wymyślamy nowe sposoby powstrzymania rozprzestrzeniania się. fałszywych informacji na naszej platformie Mamy zaszczyt rozszerzyć nasz program weryfikacji faktów w Czechach o współpracę z platformą Demagog.cz, która od wielu lat weryfikuje fakty w Czechach i jednocześnie promuje fakty sprawdzanie poprzez projekty edukacyjne i warsztaty. ” 

Litwa.

Na Litwie Facebook polega na Re: Baltica jako zewnętrznym narzędziu do weryfikacji faktów. Organizacja  otrzymuje pieniądze od Sorosa i wymienia Open Society Foundation jako jednego ze swoich darczyńców na stronie głównej swojej witryny internetowej. 

Strona „O nas” na stronie Re: Baltica jasno mówi, że otrzymuje pieniądze od Open Society Foundation.

„Cieszymy się, że możemy uruchomić nasz zewnętrzny program weryfikacji faktów na Łotwie iw Estonii oraz rozszerzyć go na Litwie o Re: Baltica i Delfi. Zwalczanie fałszywych wiadomości to odpowiedzialność, którą traktujemy poważnie, dlatego nieustannie pracujemy nad sposobami powstrzymania rozprzestrzeniania się dezinformacji na naszej platformie ”

– powiedział Jacob Turowski, szef polityki publicznej krajów bałtyckich i Polski ds. Facebooka, o ich nowym Współpraca.

Bośnia i Hercegowina.

Raskrinkavanje to organizacja Facebooka zajmująca się weryfikacją faktów, odpowiedzialna za Bośnię i Hercegowinę. Według Koalicji Wiarygodności, organizacja otrzymuje bezpośrednie finansowanie od Fundacji Społeczeństwa Otwartego Sorosa. Raskrinkavanje to projekt „Why not” (Udruženje građana „Zašto ne”), który jest również finansowany przez Fundację Społeczeństwa Otwartego Bośni i Hercegowiny. 

Przegląd Raskrinkavanje pokazuje, że organizacja przyjmuje progresywne podejście do wielu wiadomości. Na przykład organizacja pozarządowa ciężko pracuje, aby przedstawić w bośniackich mediach raport o nielegalnych imigrantach niosących ze sobą narkotyki na szlaku bałkańskim – szczególnie tych z Afganistanu i Pakistanu – jako przykład „ stronniczych doniesień ”. Znaczna część raportu Raskrinkavanje pomija istotne dane i doniesienia o powiązaniach między nielegalną imigracją na Bałkanach a handlem narkotykami, zwłaszcza heroiną, w tym raport uznanego eksperta ds. Bezpieczeństwa  Ioannisa Michaletosa , który obecnie pełni funkcję analityka ds. Bezpieczeństwa i energii. w Instytucie Analiz Bezpieczeństwa i Obrony w Atenach.

Soros jest znany ze swojego poparcia dla otwartych granic , co często stawia go w bezpośrednim konflikcie z konserwatywnymi przywódcami, takimi jak węgierski premier Viktor Orbán. A fakt, że pieniądze Sorosa przepływają do weryfikatorów faktów, może stanowić dalszą zachętę do atakowania artykułów krytycznych wobec nielegalnej imigracji. 

Macedonia.

Zewnętrznym podmiotem weryfikującym fakty Facebooka w Macedonii jest Vistinomer. Vistinomer jest finansowany bezpośrednio  przez Open Society Foundation w Macedonii. Ponadto Vistinomer to projekt Balkan Trust for Democracy, który otrzymuje dofinansowanie z German Marshall Fund, który również otrzymuje dofinansowanie z Open Society Foundation. 

Na swojej stronie internetowej Vistinomer wymienia niektóre ze swoich weryfikacji faktów, przy czym wiele z nich zawiera polemiczne ataki na główną nacjonalistyczną partię Macedonii VMRO-DPMNE. W jednym z przykładów urzędnik z VMRO-DPMNE skrytykował reakcję rządu na koronawirusa, mówiąc, że biorąc pod uwagę publicznie dostępne dane o rosnącej liczbie przypadków, „sytuacja w kraju wymyka się spod kontroli”. Vistinomer nazwał tę opinię polityczną „spinem”, który zdawał się bronić rządzącego rządu w debacie politycznej. 

Chorwacja.

Pieniądze Sorosa wpływają również do podmiotów weryfikujących fakty na Facebooku w Chorwacji, gdzie  GONG , organizacja pozarządowa częściowo finansowana przez Sorosa, publikuje Faktograf.hr , który jest niezależnym weryfikatorem faktów w Chorwacji. Wśród innych darczyńców Faktografu jest Transparency International , która również otrzymuje znaczne fundusze od Fundacji Społeczeństwa Otwartego Sorosa.

GONG w sposób przejrzysty mówi o swoich powiązaniach z Open Society Foundation, pisząc w swoim corocznym oświadczeniu z 2014 roku: „Wśród umów grantowych największy udział mają fundusze europejskie i Fundacja Społeczeństwa Otwartego. Biuro GONG znajduje się w miejscowości będącej własnością Miasto Zagrzeb i jest używane na podstawie decyzji i kryteriów dotyczących tymczasowego użytkowania miejsc należących do miasta. ”

Prezes Facebooka, Mark Zuckerberg, przybywa, by zeznawać przed wspólnym przesłuchaniem Komisji Handlu i Sądownictwa na Kapitolu w Waszyngtonie, we wtorek, 10 kwietnia 2018 r.AP Photo / Andrew Harnik

Ta organizacja pozarządowa otrzymuje również fundusze z ambasad USA i Wielkiej Brytanii, a prawie 42% swojego budżetu otrzymała od  Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego w 2019 roku. 

Politycy w Chorwacji narzekali zarówno na GONG, jak i Faktograf. Podczas występu w chorwackiej telewizji RTL konserwatywny chorwacki poseł Nino Raspudić powiedział:  „Najwięksi kłamcy i manipulatorzy w kraju, Gong i HND, stworzyli Faktograf, więc za pieniądze Sorosa ustalą, co jest prawdą, a co nie. prawda w Chorwacji ”.

Faktograf, odnosząc się do oświadczenia Raspudicia, podał mylące twierdzenie, że „ani grosza” nie zabrano Sorosowi za pracę Faktografa; przyznaje jednak w tym samym artykule, że GONG otrzymuje pieniądze od Open Society Foundation, która z kolei finansuje Faktograf. Następnie Faktograf staje w obronie Sorosa, wiążąc krytykę miliardera z antysemityzmem. 

Ukraina.

Partnerem Facebooka w zakresie weryfikacji faktów w tym kraju jest Stop Fake, który jest otwarcie finansowany przez Open Society Foundation. W rzeczywistości Open Society Foundation pomogła założyć organizację , która produkuje również programy radiowe i treści internetowe na rynek ukraiński.

Sondaże pokazują, że Ukraińcy uważają, że Soros jest drugim najpotężniejszym człowiekiem w kraju, ale wielu prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy, że zarówno oni, jak i organizacje informacyjne w kraju są monitorowane przez organizację wspieraną przez Sorosa. 

Dlaczego weryfikacja faktów na Facebooku ma znaczenie

Działalność podmiotów weryfikujących fakty na Facebooku jest kontrowersyjna ze względu na ich znaczny wpływ na określanie, co opinia publiczna uważa za prawdę, a co fałszywe. Chociaż wiele z tych organizacji zajmuje się prawnie fałszywymi informacjami, mają one potężną możliwość cenzurowania treści politycznych lub społecznych, z którymi mogą się nie zgadzać. 

Stawka nie może być teraz wyższa dla konserwatywnych stron walczących z falą cenzury. 

Problem ilustruje wpływowy German Marshal Fund (GMF), który w zeszłym tygodniu wezwał konserwatywne sklepy, takie jak Fox News, Breitbart, The Blaze i The Federalist, do stłumienia przez gigantów mediów społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter, a GMO twierdzi, że tak „zwodnicze” serwisy informacyjne. 

GMF jest również finansowany przez Open Society Foundation, otrzymując od 250 000 do 499 000 USD rocznie i ponad 1 milion USD rocznie od rządów Stanów Zjednoczonych i Niemiec. 

Redakcja Wall Street Journal,  pisząc o niesamowitych wezwaniach GMF do „stłumienia” całych serwisów informacyjnych, uważa, że ​​raport pokazuje, „jak fałszywe wiadomości są wykorzystywane do promocji cenzury”. 

Po podjęciu przez Facebooka i Twittera decyzji o wzięciu udziału w masowej cenzurze bombardującej opowieści z New York Post opisującej rzekome związki Joe Bidena z Birmą, istnieją obawy, że te platformy mediów społecznościowych mogą w coraz większym stopniu interweniować w wyborach w imieniu konkretnych kandydatów lub spraw. Wykorzystując zewnętrzne narzędzia weryfikujące fakty jako przykrywkę, te platformy mediów społecznościowych mogą pogrzebać historie, które są szkodliwe dla kandydatów preferowanych przez platformy. 

Na przykład, jedna z osób weryfikujących fakty na Facebooku, The Dispatch, zgłosiła w tym miesiącu fałszywą weryfikację faktów na temat dwóch reklam pro-life z PAC Women Speak Out, co doprowadziło do umieszczenia obu reklam na czarnej liście Facebooka. The Dispatch jest powiązany z neokonserwatystami NeverTrump, Davidem Frenchem, Jonah Goldbergiem i Stevenem Hayesem. W reklamach słusznie stwierdzono, że Joe Biden prowadzi platformę, która umożliwia aborcję aż do momentu narodzin.

The Dispatch przyznał, że ich weryfikacja faktów była fałszywa, ale nie przed zabiciem zasięgu reklam w krytycznym okresie wyborczym, a organizacja napisała:

„Weryfikacja faktów została opublikowana omyłkowo i w formie roboczej, zanim przeszła przez ostateczne edycje i nasz własny wewnętrzny proces weryfikacji faktów. W rezultacie, wirusowemu postowi przyznano„ częściowo fałszywą ”ocenę, którą uznaliśmy za nieuzasadnione po zakończeniu  procesu weryfikacji faktów wysyłki  . ”

Zewnętrzne podmioty weryfikujące fakty Facebooka przypuszczalnie istnieją po to, by zwalczać „fałszywe wiadomości”, przynajmniej na papierze, ale kiedy politycznie celowe staje się oznaczanie konkurencyjnych punktów widzenia „fałszywymi wiadomościami”, ich stanowisko staje się dojrzałe do nadużyć.

Źródło : https://rmx.news/article/article/exclusive-george-soros-funds-8-out-of-11-of-facebook-s-fact-checking-organizations-in-central-and-eastern-europe?

Ostatnie wpisy

Kategorie

KTO FINANSUJE PONAD POŁOWĘ Z ORGANIZACJI FB. ZAJMUJĄCYCH SIĘ WERYFIKACJĄ FAKTÓW W EUROPIE ?

19 listopada 2020 / Możliwość komentowania KTO FINANSUJE PONAD POŁOWĘ Z ORGANIZACJI FB. ZAJMUJĄCYCH SIĘ WERYFIKACJĄ FAKTÓW W EUROPIE ?

Dlaczego weryfikacja faktów na Facebooku ma znaczenie

Działalność podmiotów weryfikujących fakty na Facebooku jest kontrowersyjna ze względu na ich znaczny wpływ na określanie, co opinia publiczna uważa

Może Ci się spodobać

ILUZJA WYBORÓW POLITYCZNYCH – DLACZEGO SPOŁECZEŃSTWO WYBIERA SOBIE PANÓW I WŁADCÓW ? 26 czerwca 2020

  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • KTO FINANSUJE PONAD POŁOWĘ Z ORGANIZACJI FB. ZAJMUJĄCYCH SIĘ WERYFIKACJĄ FAKTÓW W EUROPIE ?
  • Dlaczego weryfikacja faktów na Facebooku ma znaczenie
  • Może Ci się spodobać