Otwórz oczy

AKCJA ”#otwieraMY” – CZY POLACY WYKAŻĄ SIĘ NIEPOSŁUSZEŃSTWEM OBYWATELSKIM WOBEC WŁADZY ?

Polacy mają dość koronareżimu, czyli zamkniętych biznesów, ograniczonych zarobków, braku możliwości normalnego działania. Organizują akcję #otwieraMY.

„Mówimy: STOP! Nie ma zgody na dalsze niszczenie narodowego dorobku i milczenie w obliczu ludzkich tragedii, których wokół nas coraz więcej”.

– zachęca WIR (Weto, Inicjatywa, Referendum).

„W polskim systemie prawnym, zgodnie z Konstytucją RP (art. 31 ust. 1-3, art. art. 64 ust. 1 i 3), tylko ustawą i tylko w poszanowaniu istoty tych praw można ograniczać prawa i wolności obywatelskie oraz ingerować w prawo własności. Sposób, w jaki rząd RP zakazuje prowadzenia działalności branży hotelarskiej i gastronomicznej, jest rażąco niezgody z prawem, bowiem nie ma do tego żadnej podstawy ustawowej” – wskazują.

Rozporządzenia Rady Ministrów nakazujące i zakazujące określonych zachowań, wydawane są na podstawie art. 46 i art. 46 b Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, zgodnie z którymi rząd może jedynie wprowadzać czasowe ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy oraz czasowe ograniczenia określonych zakresów działalności przedsiębiorców.

Tymczasem, rząd zamiast jedynie ograniczać, zakazuje prowadzenia działalności, co rażąco narusza wskazane wyżej normy konstytucyjne (ograniczanie wolności obywatelskich w drodze rozporządzeń, zamiast na mocy ustawy) i dodatkowo przekracza upoważnienie ustawowe do wydania rozporządzenia” – pisze WIR.

„„Ograniczanie” nie jest tym samym co „ZAKAZYWANIE”. Takie zachowanie rządu narusza art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, co dodatkowo czyni te zakazy bezskutecznymi i bezprawnymi. Podejmij walkę, zorganizuj się, stwórz grupę wsparcia – razem skutecznie przeciwstawiMY się tyranii bezprawia, której nie uzasadniają żadne obiektywne okoliczności. Alternatywą jest tylko bierne oczekiwanie na „pomocną dłoń rządu w łagodnym bankructwie”.

„Wiemy, że się boisz, ale nie jesteś sam. Staniemy za Tobą murem. Znajdziesz w nas sojusznika, wsparcie prawne i merytoryczne. Będziemy promować Twoje usługi, sami z nich skorzystamy, a jeżeli będzie potrzeba, to przyjedziemy bronić Twojego dobytku. Jesteśmy w tym razem!”

Wszystkich przedsiębiorców, którzy chcieliby dołączyć do akcji #otwieraMY, organizatorzy zachęcają do kontaktu pod adresem e-mailowym: wir.maszglos@gmail.com

Słowacja wzięła sprawy w swoje ręce.

Właściciele kilkudziesięciu restauracji, kawiarni, barów i siłowni otworzyli we wtorek swoje lokale. To protest przeciwko utrzymującym się na Słowacji koronawirusowym restrykcjom.

Ten niespotykany dotychczas protest został zorganizowany w drugim co do wielkości słowackim mieście – Koszycach.

Przedsiębiorcy wskazywali, że brakuje już im cierpliwości i świadomie podejmują ryzyko, narażając się na ewentualne kary.

„Sytuacja jest nie do zniesienia. Nie możemy poradzić sobie z drugą falą wirusa i idącym za nim lockdownem. Nie możemy zatrudniać pracowników, ale musimy ich zwalniać. „Chcemy działać normalnie, tak jak sklepy czy supermarkety” 

Lokale oficjalnie zostały otwarte dla „zwiedzających”. Organizatorzy protestu udzielili wszystkim uczestnikom dokładnych instrukcji na wypadek kontroli instytucji publicznych.

Przekazali, że władze mają prawo nałożyć grzywnę za nieposłuszeństwo, ale nie mogą zamykać lokali ani wszczynać postępowania karnego.

Niezadowoleni słowaccy przedsiębiorcy wskazywali na przykłady z sąsiednich Czech, gdzie restauracje czy kluby fitness mogą na nowo prowadzić działalność. Domagają się tego samego.

Na Słowacji natomiast przedłużono stan wyjątkowy. Według wielu ekspertów, na których powołują się organizatorzy protestu, bezprawnie.

Na podstawie wydanych rozporządzeń punkty gastronomiczne mogą działać jedynie na zewnątrz (ogródki, tarasy itp.) oraz sprzedawać jedzenie na wynos. Siłownie pozostają zamknięte.

Pomimo tych zakazów, w Koszycach otworzono około 50 restauracji, kawiarni i siłowni. Koszyccy inicjatorzy akcji mają nadzieję, że dołączą do nich przedsiębiorcy z pozostałej części kraju.

Najnowsze wpisy

Kategorie

AKCJA ”#otwieraMY” – CZY POLACY WYKAŻĄ SIĘ NIEPOSŁUSZEŃSTWEM OBYWATELSKIM WOBEC WŁADZY ?

22 grudnia 2020 / Możliwość komentowania AKCJA ”#otwieraMY” – CZY POLACY WYKAŻĄ SIĘ NIEPOSŁUSZEŃSTWEM OBYWATELSKIM WOBEC WŁADZY ? została wyłączona

Może Ci się spodobać

SEKRETARZ GENERALNY WATYKANU – ”WIELKI RESET” OGRANICZY DRASTYCZNIE LUDZKĄ WOLNOŚĆ. 17 stycznia 2021

  • Najnowsze wpisy
  • Kategorie
  • AKCJA ”#otwieraMY” – CZY POLACY WYKAŻĄ SIĘ NIEPOSŁUSZEŃSTWEM OBYWATELSKIM WOBEC WŁADZY ?
  • Może Ci się spodobać