Otwórz oczy

ŻELKI – JAK NAPRAWDĘ POWSTAJE JEDNO Z ULUBIONYCH SŁODYCZY NA ŚWIECIE ?

Po obejrzeniu  tego bardzo niepokojącego i wstrząsającego 2-minutowego wideo, nigdy więcej nie będziesz chciał jeść żelków.

Jeśli kochasz żelkowe misie, jedne z najpopularniejszych żelków na świecie, być może wiesz, że Twoje ulubione słodycze zawierają żelatynę.

Możesz również wiedzieć, że żelatyna – półprzezroczysty, bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku środek żelujący w żelkach – jest wytwarzana z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, takich jak skóra wieprzowa, skóry wołowe i kości zwierząt hodowlanych.

Zasadniczo żelatyna jest produktem spożywczym wytwarzanym przez gotowanie resztek skóry, chrząstek i kości – pozostałości z przemysłu mięsnego – z odpadów pozostałych po uboju i przetwarzaniu zwierząt.

Ale może ten zewnętrzny wgląd nie wystarczy, abyś zrezygnował z zamiłowania do żelków. Dlatego belgijska filmowiec Alina Kneepkens stworzyła krótki, przerażający film, aby przekazać surową prawdę o tym, jak powstają żelki. Wyprodukowany przez flamandzki program telewizyjny ”Over Eten” (przetłumaczony z grubsza: O naszym jedzeniu), wideo prowadzi nas wstecz przez linię produkcyjną gumowatych cukierków. Zaczynając od tego, jak je się żelki, Kneepkens cofa czas, aby pokazać krwawy początek.

Obrzydliwe wideo pokazuje materiał filmowy przedstawiający transport ciała świni na przenośniku taśmowym, maszynie, która usuwa skórę z tuszy świni, podczas gdy inna maszyna tnie mięso za pomocą mechanicznego urządzenia tnącego. Podczas gdy w tle gra muzyka, świnie są ciągnięte po fabryce za tylne nogi po oderwaniu ich skóry w kadziach z wrzącą wodą i specjalnymi miotaczami ognia. Graficzne wideo kończy się przejmującym ujęciem smutnej świni unoszącej różową głowę i mrugającej krótko do kamery.

Twórcy  filmu  wyjaśniają:

Ten „żelatynowy” film opowiada historię w odwrotnej kolejności, jak w rzeczywistości powstają żelatynowe cukierki. Począwszy od zapakowanych cukierków, aż po żywą świnię. Poprzez serię odwróconych obrazów przedstawia po prostu szczegółową i zgodną z prawdą historię o naszym codziennym jedzeniu i jego pochodzeniu. Ten „żelatynowy” film jest jednym z serii odwróconych historii o cukrze, frytkach, kaszanki, gulaszu z królika, burgerze jagnięcym, cieście francuskim i serze mozzarella.

Filmy Kneepkens o królikach ze śliwkami – typowe belgijskie danie – i kaszanka nie są dla osób o słabych nerwach. Na swojej stronie pisze:

„Zlecono mi przedstawienie kilku odwróconych audiowizualnych historii pokazujących produkcję niektórych naszych produktów spożywczych. Widziałem sporo rzeźni oraz przykłady przemysłowej i rzemieślniczej produkcji żywności. To naprawdę otwiera oczy. Galaretka oznacza cukierki. Ale niewiele osób wie, że są zrobione z żelatyny pobranej ze skóry świń. 

Agencja Zdrowia i Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych twierdzi, że „nie ma udokumentowanych dowodów na szkodliwy wpływ spożycia żelatyny na ludzi, poza rzadką reakcją alergiczną”. Jednak po obejrzeniu mrożącego krew w żyłach wideo powyżej nadal będziesz ulegać swoim ulubionym cukierkom, jeśli są nie szkodzi tobie? A może spróbujesz żelatyny bez żelatyny lub wybierzesz inne wegańskie substytuty żelatyny?

Agar (zwany także agar-agar) jest  popularnym zamiennikiem żelatyny  i jest wytwarzany z alg – możesz pamiętać agar z naczyń laboratoryjnych na zajęciach z chemii. Kantha Shelke, naukowiec zajmujący się żywnością i rzecznik Instytutu Technologów Żywności w Stanach Zjednoczonych, opowiada:

„Przemysł suplementów diety, spożywczy i farmaceutyczny szukał alternatyw lub zamienników żelatyny. Istnieją zachęty, aby stworzyć substytut żelatyny dla lukratywnych wegetariańskich i zorientowanych na islam halal i koszernych rynków. Ale żaden substytut nie był jeszcze w stanie  odtworzyć funkcjonalności żelatyny . Pektyny i skrobie nie zrobią nic w przypadku budyniów żelatynowych i innych deserów, ponieważ ich konsystencja będzie albo zbyt lepka, albo zbyt gumowata. „

Wybór należy do ciebie …

Ostatnie wpisy

Kategorie

ŻELKI – JAK NAPRAWDĘ POWSTAJE JEDNO Z ULUBIONYCH SŁODYCZY NA ŚWIECIE ?

12 marca 2021 / Możliwość komentowania ŻELKI – JAK NAPRAWDĘ POWSTAJE JEDNO Z ULUBIONYCH SŁODYCZY NA ŚWIECIE ? została wyłączona

Może Ci się spodobać

JAK CAŁY ŚWIAT PADŁ OFIARĄ KONTROLI UMYSŁU NOWEJ GENERACJI. 3 grudnia 2021

  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • ŻELKI – JAK NAPRAWDĘ POWSTAJE JEDNO Z ULUBIONYCH SŁODYCZY NA ŚWIECIE ?
  • Może Ci się spodobać