AGENDA 2030

LUDZKOŚĆ 2.0 – TAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ POSTPANDEMICZNE MIASTA PRZYSZŁOŚCI.

W następstwie pandemii COVID-19 zabudowana forma naszych miast z pewnością ulegnie zmianie – ale dla jakiej przyszłości chcemy budować? Philip Vivian rozważa, w jaki sposób można zmodernizować istniejącą tkankę miejską i zaplanować wielkoskalową infrastrukturę miejską, aby ożywić życie miejskie i zmaksymalizować korzyści publiczne w społeczeństwie, w którym zmieniły się priorytety.

Miasta są fizyczną manifestacją gatunku ludzkiego. Jako artefakty reprezentują niezliczone relacje społeczne, ekonomiczne i polityczne w formie zabudowanej. W rzeczywistości, przy ponad 55% światowej populacji, która po raz pierwszy zamieszkała w miastach, stały się one cechą charakterystyczną dwudziestego pierwszego wieku. Miasta wciąż przyciągają ludzi możliwościami, jakie stwarzają korzyści płynące z aglomeracji, a Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że do 2050 roku będzie w nich mieszkać 68% światowej populacji, co stworzy największą masową urbanizację w historii ludzkości.

Projekt miasta postpandemicznego

W 2020 roku miasta doświadczyły jednak „ucieczki” ludności – według doniesień Nowy Jork stracił 420 000 osób, czyli około 5 procent swojej populacji, w wyniku zachorowania na COVID-19.3 Rozprzestrzenianie się choroby, wspomagane fizyczną bliskością, spowodowało ucieczkę na przedmieścia i tereny podmiejskie.4 Ten exodus przypomina powojenną „ucieczkę białych” na przedmieścia, ułatwioną przez nowo odkrytą wolność podróżowania samochodem5 , która ostatecznie doprowadziła do „wydrążenia” i zniszczenia obszarów śródmiejskich w późniejszej części XX wieku.

Nowa wizja miasta w czasach pandemii

Czy COVID-19 doprowadzi do podobnych makro zmian w formie miasta? W sferze publicznej odnotowano wiele pozytywnych tymczasowych zmian w mieście. Organizacja New Urban Mobility Alliance zarejestrowała 560 inicjatyw w 245 miastach na całym świecie, będących reakcją na COVID-19. Na przykład, władze lokalne dosłownie z dnia na dzień stworzyły ścieżki rowerowe, aby wesprzeć wzrost liczby rowerów dojeżdżających do pracy, spowodowany unikaniem transportu publicznego. Canberra wprowadziła e-scootery w sierpniu 2020 r., co spotkało się z szybkim wzrostem popularności.

Projekt miasta postpandemicznego

Miejsca parkingowe są zastępowane miejscami do spożywania posiłków na świeżym powietrzu, aby ułatwić zachowanie fizycznego dystansu, gdy znów zaczynamy się socjalizować. Ulice są tymczasowo zamykane, aby stworzyć miejsca do zabawy na świeżym powietrzu w ramach wspierania inicjatyw na rzecz zdrowia publicznego. Zmiany te są w dużej mierze przyspieszeniem istniejących trendów w kierunku ery postautomobilnej , gdzie nowe priorytety przesuwają się w kierunku niskoemisyjnych form transportu, ruchu pieszego i tworzenia przestrzeni publicznych.

Oczywiście, niektóre z nich zostały wdrożone w sposób oportunistyczny w okresie ograniczonej kontroli publicznej. Być może wskazują one przyszły kierunek dla miast po pandemii?

Projekt miasta postpandemicznego

Postpandemiczne miasto przyszłości

Pandemia koronawirusa, która od wielu już miesięcy panoszy się na świecie, stała się inspiracją do bardzo wielu nowych idei architektonicznych. Projektanci z wielu krajów debatują, na ile zarządzone w obliczu epidemii środki bezpieczeństwa zmodyfikują wygląd miast i budynków, jak zmienią nasze życie, a więc i projektowanie

Nad tym, jak powinny wyglądać miasta zabezpieczające swoich mieszkańców przed zarażaniem się nawzajem zastanawiali się uczestnicy konkursu na projekt miasta  Xiong’an w Chinach. Ono ma być wzorem i przykładem na to, jak w świecie zmienionym przez epidemię powinno się projektować przestrzenie zurbanizowane.

Projekt miasta postpandemicznego

Pierwszą nagrodę w tym konkursie otrzymała pracownia  Guallart Architects z Barcelony. Architekci uznali po pierwsze, że miasto takie musi być samowystarczalne. Wyposażono je więc w źródła energii odnawialnej. Ale samowystarczalność miasta ma także inne oblicze: zaprojektowano tu nie tylko domy, biura czy sklepy, ale i szklarnie z plantacjami warzyw oraz niewielkie zakłady, produkujące przedmioty codziennego użytku (bazujące przede wszystkim na druku 3D). Autorzy projektu architektonicznego uważają, że obieg zamknięty towarów, usług, żywności zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo.

Postpandemiczne miasto Xiong’an Guallart Architects zaprojektowali z drewna. To ten materiał uczynili podstawowym budulcem większości obiektów w mieście. A dla mieszkańców zaplanowano tu nie tylko domy mieszkalne, biura, siedziby administracji, szkoły czy przedszkola, ale i obiekty sportowe, targ, remizę strażacką. Dość proste w swojej formie architektonicznej zabudowania prawie wszystkie zostały nadbudowane szklarniami, pozwalającymi na hodowlę warzyw i owoców, dodatkowo zwieńczone ukośnymi dachami z panelami fotowoltaicznymi.

Projekt miasta postpandemicznego

Miasto Xiong’an Guallart Architects zaprojektowali tak, aby mogło ono działać w tradycyjny sposób – kiedy ludzie przemieszczają się pomiędzy różnymi jego częściami, spędzają czas na zewnątrz, ale i z czasie lock-downu. Wszystkie mieszkania wyposażono w duże tarasy, które zastąpią miejsce odpoczynku i rekreacji w czasie, kiedy nie będzie można opuszczać mieszkań. Sieć 5G natomiast ma zapewnić wszystkim mieszkańcom szybki sposób komunikacji elektronicznej.

Przewiduje się, że do 2050 roku 68% ludności świata będzie mieszkać na obszarach miejskich, mówi ONZ. A reszta z nas, niezaszczepionych, nie zaczipowanych, niepodporządkowanych przyszłemu totalitarnemu systemowi bestii NWO ?

Najprawdopodobniej zostanie wypchnięta z miast, pozbawiona wszystkich systemowych przywilejów, zamieszka w oazach i enklawach na łonie natury. A to chyba nie jest do końca taka przerażająca wizja.

Ostatnie wpisy

Kategorie

LUDZKOŚĆ 2.0 – TAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ POSTPANDEMICZNE MIASTA PRZYSZŁOŚCI.

31 lipca 2021 / Możliwość komentowania LUDZKOŚĆ 2.0 – TAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ POSTPANDEMICZNE MIASTA PRZYSZŁOŚCI. została wyłączona

Nowa wizja miasta w czasach pandemii

Czy COVID-19 doprowadzi do podobnych makro zmian w formie miasta? W sferze publicznej odnotowano wiele pozytywnych tymczasowych zmian w mieście.

Postpandemiczne miasto przyszłości

Pandemia koronawirusa, która od wielu już miesięcy panoszy się na świecie, stała się inspiracją do bardzo wielu nowych idei architektonicznych.

Może Ci się spodobać

PANDEMIE, KRYZYSY I WOJNY W BIBLII – CZY JEZUS POSŁUGIWAŁ SIĘ PROROCZYMI TEORIAMI SPISKOWYMI ? 30 marca 2020

  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • LUDZKOŚĆ 2.0 – TAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ POSTPANDEMICZNE MIASTA PRZYSZŁOŚCI.
  • Nowa wizja miasta w czasach pandemii
  • Postpandemiczne miasto przyszłości
  • Może Ci się spodobać