AGENDA 2030

NADCHODZI LOCKDOWN ENERGETYCZNY – CZY W POLSCE ZABRAKNIE PRĄDU ?

NADCHODZI LOCKDOWN ENERGETYCZNY – CZY W POLSCE ZABRAKNIE PRĄDU ?

Rosnące ceny energii elektrycznej powoli oswajamy. Ale przerw w dostawach prądu jeszcze nie przepracowaliśmy.

Już wczoraj w Polsce zaczęło go brakować. Polskie Sieci Elektroenergetyczne nazywają to „trudnościami w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego”. Jak pisaliśmy, deficyt wynosił nawet 1700 megawatów. I żeby go zniwelować potrzebna była pomoc operatorów ze Szwecji, Litwy, Niemiec i Ukrainy.

To nowość – do tej pory utyskiwaliśmy raczej na to, że prąd jest drogi i będzie jeszcze droższy. Czynnik, który odpowiada u nas za mniej więcej trzy czwarte kosztu wytworzenia energii elektrycznej, jest coraz bardziej dotkliwy. Chodzi o wycenę uprawnień do emisji CO2, która znów zbliża się do rekordowych poziomów. Wczoraj na rynku pierwotnym płacono około 80 euro za tonę.

Taki kurs to właśnie jeden z tych „czarnych łabędzi”, które wszyscy próbują identyfikować na kolejny rok, a tak naprawdę nikt się ich nie spodziewa. Bo pod koniec zeszłego roku nikt nie zakładał, że cena uprawnienia do emisji tony CO2 zwiększy się dwa i pół raza w ciągu dwunastu miesięcy.

Jednak z rosnącą ceną energii zaczęliśmy się już nieco oswajać. Będzie tarcza antyinflacyjna, która sprowadza się do przejściowego obniżenia opodatkowania sprzedaży energii. Mają być specjalne dodatki dla najuboższych, co dodatkowo zapewni wsparcie. No i rząd szykuje specjalne rozwiązania, jak zakaz odłączania prądu tzw. odbiorcom wrażliwym, jeśli nie zapłacą rachunku. Innym słowy, wiemy mniej więcej czego się spodziewać.

Ale że prądu w ogóle może zabraknąć – o tym dotąd nikt nie mówił. A tu proszę: informacja o deficycie w systemie elektroenergetycznym pojawiła się dwa dni po tym, jak Rządowe Centrum Bezpieczeństwa – ni z tego, ni z owego – postanowiło przeprowadzić szybką akcję edukacyjną pod hasłem „co robić w sytuacji blackoutu„. I choć RCB tłumaczy, że Polsce na razie nie grozi rozległa awaria sieci energetycznej, która spowodowałaby długotrwałą w przerwą w dostawach energii elektrycznej, to jednak uczucie lekkiego niepokoju wydaje się uzasadnione.

Bo czy my w ogóle jesteśmy do takiej sytuacji przygotowani? I nie chodzi o to, ile kto ma świeczek i powerbanków w szufladach – tylko co z naszą infrastrukturą krytyczną? Jeśli nawet jest jakiś backup – to czy każdy go ma? Na przykład jak wygląda scenariusz dla szpitala w średniej wielkości mieście powiatowym, któremu nagle odłączą prąd.

Do sprawy niedoborów energii elektrycznej na pewno będziemy wracać. Tym bardziej, że PSE również dziś spodziewa się problemów ze „zbilansowaniem krajowego systemu elektroenergetycznego”.

Ze względu na niską generację wiatrową oraz postoje awaryjne zasoby energii elektrycznej w Polsce okazały się niewystarczające. Szwecja, Niemcy, Litwa i Ukraina odpowiedziały na prośbę Polski o pomoc.

Ze względu na niską generację wiatrową oraz postoje awaryjne i remontowe kilku jednostek wytwórczych w dniu 6.12.2021 r. wystąpiły trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Niedobór bilansowy dotyczy braku możliwości dotrzymania wymaganego poziomu rezerw mocy

– poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Niedobór energii z powodu słabego wiatru

W poniedziałek o północy Polska Grupa Energetyczna zatrzymała 905-megawatowy blok węglowy w Opolu. Elektrowania będzie nieczynna do 23 grudnia. Blok węglowy o mocy 566 megawatów w elektrowni Kozienice również pozostawał wyłączony.

Polska zwróciła się o pomoc do państw sąsiadujących w pokryciu deficytu aż 1700 megawatów przez kilka godzin w poniedziałek. W odpowiedzi na prośbę Szwecja uruchomiła rezerwową elektrownię w Karlshamn. Oba kraje są połączone bezpośrednim łączem o mocy 600 megawatów – poinformował Bloomberg.

„Operatorzy systemów w Niemczech, na Litwie i Ukrainie również odpowiedzieli na wezwanie o pomoc w nagłych wypadkach” – podało PSE.

Kolejne dni także pod znakiem zapytania

Skala niedoboru rezerw mocy jest istotna i przekracza w niektórych godzinach 1000 MW. Ryzyko dalszego pogorszenia się bilansu ze względu na dużą liczbę uruchamianych po weekendowym postoju jednostek wytwórczych jest również istotne. Dlatego PSE planując pracę systemu w dniu 6.12.2021 r. zastosowały niezbędne środki zaradcze, w tym skorzystały z międzyoperatorskiej pomocy awaryjnej z systemów sąsiednich. Na wniosek PSE pomocy udzielili operatorzy systemów Litwy, Szwecji, Niemiec i Ukrainy. Dzięki temu możliwe jest zbilansowanie systemu oraz dotrzymanie wymaganych poziomów rezerw mocy 

– podaje PSE.

„W dniu 7.12.2021 r. bilans krajowego systemu energetyczny będzie także napięty – informuje PSE.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało w weekend informację o tym co robić w razie braku prądu.

CZY PRZEJDZIEMY NA 3 STOPIEŃ ZASILANIA ?

Jak napisał Jarek Kefir na swoim blogu, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega w swoim wpisie na portalu Twitter o możliwym blackoucie, czyli braku energii elektrycznej. Czy jest to możliwe? Tak, bardziej na Zachodzie niż w Polsce, gdyż tam jest więcej zawodzących zimą elektrowni wiatrowych i słonecznych, a ceny węgla i gazu szybują w kosmos. Zaś Niemcy pozamykały swoje elektrownie atomowe.

Jednak taki scenariusz jest też prawdopodobny w naszym kraju. Już teraz (07.12.2021) w sieci energetycznej momentami brakuje 1000 MW prądu. Importujemy niedobory mocy z Litwy, Ukrainy, Niemiec, Szwecji i innych krajów. Gdyby nie to, to sieć miałaby krytyczne niedobory i mogłoby się to skończyć wyłączeniem lokalnym lub w wielu województwach. Przyczyny to m.in. zdezelowana i nienaprawiana od dziesiątków lat infrastruktura przesyłowa, ceny węgla i inne.

Przede wszystkim jednak nie będzie to blackout, ale tak naprawdę od dawna zaplanowany lokdałn energetyczny. Od lat było wiadomo, że po przejściu Europy na energię odnawialną i jednoczesnym zamknięciu przez Niemcy siłowni jądrowych, będą się działy takie cyrki. Kombinacje Rosji przy cenach i przesyle gazu, jak i OPEC przy cenie i wydobyciu ropy, co drastycznie podnosi ceny tych surowców, to tylko granie w dudkę mr. Global.

To kolejne celowe działanie. Idzie naprawdę ostra zima. Odcięli nas już od kina, rozrywki, restauracji, kultury, sportu, dyskoteki, kontaktów międzyludzkich. Zamknęli w aresztach domowych i zabronili zbliżać się do siebie bliżej, niż dwa metry. Wkrótce zabronią Ci świecić światła w domu i ogrzewać go podczas zimy, bo trzeba zmniejszyć emisje ceo dwa i ratować planetę. Będzie to lokdałn energetyczny, o którym oficjalnie i bez skrępowania pisał architekt wielkiego resetu, Klaus Schwab.

Tak, poszukaj, poczytaj, to kopara opadnie Ci do kolan. A potem przez załamanie łańcuchów dostaw, ustanie produkcji w fabrykach, krytyczne braki nawozów do rolnictwa z powodu ogromnych cen gazu, którego używa się do ich produkcji – odetną Cię od żywności, wody, lekarstw. Celem jest zarówno wyłączenie przemysłu i gospodarki, jak i depopulacja. A potem zostaną oni – elita z bogactwem całej czystej Ziemi, ich roboty i maszyny do wykonywania pracy zamiast ludzi, i około 500 milionów niewolników do rozrywki.

Teraz możni tego świata nie będą potrzebować tylu niewolników do wykonywania prac potrzebnych do gospodarki. Przez automatyzację i robotyzację zwykły obywatel będzie już dla elity tylko bezużytecznym ciężarem. To jest właściwą przyczyną wypuszczenia robala KA-666 jak i innych działań, które obserwujesz. Przez całe tysiąclecia góra bogaciła się dzięki ciężkiej i mało płatnej pracy dołu. Teraz rolę dołu przejmą roboty, a owce pójdą na rzeź.Teraz już rozumiesz?

Udostępnij

NADCHODZI LOCKDOWN ENERGETYCZNY – CZY W POLSCE ZABRAKNIE PRĄDU ?

Globalna Świadomość10 grudnia 202110 grudnia 2021

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułTARTARIA – DOWODY NA ŚWIATOWĄ POWÓDŹ BŁOTNĄ XVIII WIEKU ODNALEZIONE W POLSCENastępny artykułBYLI PRACOWNICY NASA – TAJNE MISJE I

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

POLSKA PODDANA ZBIOROWEJ TERAPII OKULTYSTYCZNEJ WOJNA, ZUBOŻENIE, CHOROBY I GŁÓD – CZY GLOBALNY SYSTEM UPADNIE ? SOCJOTECHNIKA I NOWE METODY

Ostatnie wpisy

WOJENNE PRZEDSTAWIENIE – CZY ROSJA I UKRAINA USTALIŁA JUŻ ROZEJM NA WIOSNE ? KTO KONTROLUJE I POSIADA ŚWIATOWĄ ŻYWNIŚĆ ?

Kategorie

AGENDA 2030 (49) Alternatywna historia świata (146) Bez kategorii (3) Czarna Szlachta (10) extra-terrestrial (145) Filmoteka świadomych (33) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • NADCHODZI LOCKDOWN ENERGETYCZNY – CZY W POLSCE ZABRAKNIE PRĄDU ?
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?