Otwórz oczy

ZA KURTYNĄ WOJNY – CO DZIEJE SIĘ Z BRONIĄ PRZEKAZYWANĄ NA UKRAINĘ ?

ZA KURTYNĄ WOJNY – CO DZIEJE SIĘ Z BRONIĄ PRZEKAZYWANĄ NA UKRAINĘ ?

Stany Zjednoczone mają niewiele sposobów na śledzenie znacznych dostaw broni przeciwczołgowej, przeciwlotniczej i innej, którą wysyłają przez granicę na Ukrainę, informują CNN źródła, martwy punkt, który w dużej mierze wynika z braku Amerykańskie buty na ziemi w kraju – i łatwość przenoszenia wielu mniejszych systemów, które teraz przechodzą przez granicę.

To świadome ryzyko, które administracja Bidena jest gotowa podjąć. W perspektywie krótkoterminowej USA postrzegają transfer sprzętu wartego setki milionów dolarów, który ma kluczowe znaczenie dla zdolności Ukraińców do powstrzymania inwazji Moskwy.

Znajdziesz nas też na TELEGRAMIE bez cenzury: https://t.me/globalnainfo

Wysoki rangą urzędnik ds. obrony powiedział we wtorek, że jest to „z pewnością największa niedawna dostawa do kraju partnerskiego w konflikcie”. Ale ryzyko, jak mówią obecni urzędnicy amerykańscy i analitycy obrony, polega na tym, że w dłuższej perspektywie część tej broni może trafić w ręce innych sił zbrojnych i milicji, których USA nie zamierzały uzbroić.

Podejmując decyzję o wysłaniu miliardów dolarów broni i sprzętu na Ukrainę, administracja Bidena uwzględniła ryzyko, że niektóre dostawy mogą ostatecznie trafić w nieoczekiwane miejsca, powiedział przedstawiciel obrony.Ale w tej chwili, jak powiedział urzędnik, administracja postrzega brak odpowiedniego uzbrojenia Ukrainy jako większe ryzyko.

Dlaczego administracja Bidena daje Ukrainie nową, cięższą broń. Ponieważ wojsko USA nie jest na miejscu, USA i NATO są w dużym stopniu uzależnione od informacji dostarczanych przez rząd Ukrainy. Prywatnie urzędnicy uznają, że Ukraina ma motywację do przekazywania tylko informacji, które wzmocnią ich argumenty za większą pomocą, większą bronią i większą pomocą dyplomatyczną.

„To wojna – wszystko, co robią i mówią publicznie, ma pomóc im wygrać wojnę. Każde publiczne oświadczenie jest operacją informacyjną, każdy wywiad, każde wyemitowane wystąpienie Zełenskiego jest operacją informacyjną” – mówi inne źródło zaznajomione z zachodnim wywiadem. „To nie znaczy, że robią to w jakikolwiek sposób”.Wpisz swój adres e-mail, aby zapisać się do biuletynu CNN W międzyczasie w Ameryce.

ZAPRASZAM NA MOJĄ NOWĄ INICJATYWĘ, ZOSTAWCIE LAJKA https://www.facebook.com/Altermajk/

Od miesięcy urzędnicy amerykańscy i zachodni przedstawiali szczegółowe sprawozdania na temat tego, co Zachód wie o statusie sił rosyjskich na Ukrainie: ile ofiar poniosło, ich pozostała siła bojowa, zapasy broni, jakiego rodzaju amunicji używają i gdzie.

Ale jeśli chodzi o siły ukraińskie, urzędnicy przyznają, że Zachód – w tym Stany Zjednoczone – ma pewne luki informacyjne. Według dwóch źródeł zaznajomionych z wywiadem amerykańskim i zachodnim, zachodnie szacunki dotyczące ofiar na Ukrainie również są mgliste. „Trudno jest namierzyć, gdy nikogo nie ma na ziemi”, powiedział jeden ze źródeł zaznajomionych z wywiadem.

Administracja Bidena i kraje NATO twierdzą, że dostarczają Ukrainie broń w oparciu o to, czego potrzebują siły ukraińskie, niezależnie od tego, czy są to przenośne systemy, takie jak pociski Javelin i Stinger, czy słowacki system obrony powietrznej S-300, który został wysłany w zeszłym tygodniu.

Pociski Javelin i Stinger, karabiny i amunicja są oczywiście trudniejsze do śledzenia niż większe systemy, takie jak S-300, który był dostarczany koleją. Chociaż oszczepy mają numery seryjne, nie ma możliwości śledzenia ich przenoszenia i używania w czasie rzeczywistym, mówią źródła zaznajomione z tą sprawą.

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone zgodziły się zapewnić Kijowowi zdolności o dużej mocy, które niektórzy urzędnicy administracji Bidena uważali kilka tygodni temu za zbyt duże ryzyko eskalacji, w tym 11 śmigłowców Mi-17, 18 armat haubic kal. 155 mm i 300 kolejnych Switchblade drony. Ale większość z tego wsparcia nie została jeszcze udostępniona online — a Switchblades to mobilne, jednorazowe drony, które prawdopodobnie byłyby trudne do wyśledzenia po fakcie.

Biden przedstawia pakiet zabezpieczeń o wartości 800 milionów dolarów dla Ukrainy w rozmowie z Zełenskim„Nie mogę powiedzieć, gdzie są na Ukrainie i czy Ukraińcy ich teraz używają” – powiedział dziennikarzom w zeszłym tygodniu wysoki rangą funkcjonariusz obrony. „Nie mówią nam o każdej rundzie amunicji, którą strzelają oraz kto i kiedy.

Możemy nigdy nie wiedzieć dokładnie, w jakim stopniu używają Switchblades”.Według sekretarza prasowego Pentagonu Johna Kirby’ego Departament Obrony nie przeznacza broni, którą wysyła dla poszczególnych jednostek.Ciężarówki załadowane paletami broni dostarczonymi przez Departament Obrony są odbierane przez ukraińskie siły zbrojne – głównie w Polsce – a następnie wwożone na Ukrainę, powiedział Kirby, „wtedy to do Ukraińców należy ustalenie, dokąd idą i jak mają”.

ponownie przydzielone w ich kraju. „Źródło w Kongresie zwróciło uwagę, że podczas gdy USA nie są na miejscu na Ukrainie, USA mają narzędzia, aby dowiedzieć się, co się dzieje, poza tym, co mówią Ukraińcy, zauważając, że USA szeroko wykorzystują zdjęcia satelitarne i wydaje się, że zarówno ukraińska, jak i rosyjska armia używać komercyjnego sprzętu komunikacyjnego.

Inne źródło w Kongresie powiedziało, że wojsko amerykańskie uważa informacje, które otrzymuje z Ukrainy, za ogólnie wiarygodne, ponieważ Stany Zjednoczone szkolą i wyposażają ukraińskie wojsko już od ośmiu lat, rozwijając silne relacje. Ale to nie znaczy, że nie ma martwych punktów, jak podało źródło, na przykład w kwestiach takich jak status operacyjny ukraińskich S-300.

Jordan Cohen, analityk ds. obronności i polityki zagranicznej w instytucie CATO, który koncentruje się na sprzedaży broni, powiedział, że największym zagrożeniem związanym z powodzią broni trafiającej na Ukrainę jest to, co dzieje się z nimi, gdy wojna się kończy lub przechodzi w jakiś długotrwały pat. Takie ryzyko jest częścią wszelkich rozważań nad wysłaniem broni za granicę. 

Przez dziesięciolecia Stany Zjednoczone wysyłały broń do Afganistanu, najpierw po to, by uzbroić mudżahedinów w walce z armią sowiecką, a następnie uzbroić siły afgańskie w walce z talibami. Nieuchronnie część broni trafiła na czarny rynek, w tym pociski przeciwlotnicze Stinger, takie same, jakie USA dostarczają obecnie Ukrainie.

Stany Zjednoczone walczyły o odzyskanie Stingersa po wojnie sowieckiej w Afganistanie. Nie udało się znaleźć ich wszystkich, a kiedy Stany Zjednoczone dokonały inwazji na Afganistan w 2001 roku, niektórzy urzędnicy obawiali się, że mogą zostać wykorzystane przez Talibów przeciwko Stanom Zjednoczonym.Inne rodzaje broni uzbroiły amerykańskich przeciwników. Wiele z tego, co Stany Zjednoczone pozostawiły, aby pomóc siłom afgańskim, stało się częścią arsenału talibów po upadku afgańskiego rządu i wojska.

Karabiny, Humvee i miliony sztuk amunicji: Talibowie świętują swój nowy amerykański arsenał

Karabiny, Humvee i miliony sztuk amunicji: Talibowie świętują swój nowy amerykański arsenałProblem nie dotyczy wyłącznie Afganistanu. Broń sprzedawana Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratom Arabskim trafiła w ręce bojowników powiązanych z Al-Kaidą i Iranem.

Istnieje również ryzyko, że podobny scenariusz wydarzy się na Ukrainie – przyznał obrońca. W 2020 roku inspektor generalny Departamentu Obrony opublikował raport, w którym wyraził obawy dotyczące monitorowania końcowego użycia broni wysyłanej na Ukrainę.

Ale biorąc pod uwagę niemal niezaspokojone krótkoterminowe zapotrzebowanie ukraińskich sił na więcej broni i amunicji, długoterminowe ryzyko, że broń trafi na czarny rynek lub w niepowołane ręce, zostało uznane za dopuszczalne, powiedział urzędnik.

„To może być problem po 10 latach, ale to nie znaczy, że nie powinno to być coś, o czym myślimy” – powiedział Cohen, analityk CATO. „Ponad 50 milionów sztuk amunicji – cała ta amunicja nie zostanie użyta tylko do walki z Rosjanami. W końcu ta amunicja zostanie niewłaściwie użyta, celowo lub nie”.

Rosyjskie zagrożenie

Urzędnicy mniej przejmują się – przynajmniej na razie – tym, że broń wpadnie w ręce Rosjan. Źródło poinformowane w wywiadzie zauważyło, że nieutrzymanie przez Rosję dużych obszarów terytorium lub wymuszenie kapitulacji wielu jednostek ukraińskich oznacza, że ​​broń ta była używana lub pozostaje w rękach ukraińskich.

I jak dotąd wydaje się, że Rosja walczyła o przechwycenie lub zniszczenie dostaw z zaopatrzeniem. Trzecie źródło zaznajomione z wywiadem stwierdziło, że nie wydaje się, aby Rosja aktywnie atakowała zachodnie dostawy broni na Ukrainę – chociaż nie jest jasne, dlaczego, zwłaszcza że USA mają informacje wywiadowcze, których Rosjanie chcą, i dyskutowali o tym. publicznie i prywatnie.

USA uważają, że Rosja uczy się na niepowodzeniach na północy Ukrainy, mówi wysoki rangą urzędnik ds. Obrony

USA uważają, że Rosja uczy się na niepowodzeniach na północy Ukrainy, mówi wysoki rangą urzędnik ds. ObronyTa osoba dodała, że ​​istnieje wiele teorii wyjaśniających, dlaczego transporty zostały dotychczas oszczędzone, w tym, że siły rosyjskie po prostu nie mogą ich znaleźć – broń i sprzęt są wysyłane w nieoznakowanych pojazdach i często transportowane w nocy. 

Możliwe też, że rosyjskim siłom kończy się amunicja i nie chcą jej marnować na losowe ciężarówki, chyba że mają pewność, że są częścią konwoju z bronią.Chociaż w poniedziałek Rosjanin twierdził, że zniszczył magazyn „pod Lwowem”, w którym znajdowały się „duże przesyłki” broni dostarczonej na Ukrainę przez Stany Zjednoczone i kraje europejskie. CNN nie było w stanie zweryfikować roszczenia.

Ale ogólnie rzecz biorąc, Rosja również nie ma doskonałej widoczności wywiadowczej na Ukrainę, jak zauważyło to źródło, a jej zdolności lotnicze nad zachodnią Ukrainą, gdzie przybywają ładunki, są niezwykle ograniczone z powodu ukraińskich systemów obrony powietrznej.Publicznie Pentagon twierdzi, że nie widział jeszcze rosyjskich prób zakłócenia transferów broni lub transportów przemieszczających się na terytorium Ukrainy.

konkluzja

  • Zelenski na Twitterze udostępnił wideo z apelem, żeby zwykli ludzie zaangażowali się w akcje namawiania swoich rządów do wysłania broni na Ukrainę #ArmUkraineNow
  • ponoć Ministerstwo Obrony UKR sprzedaje broń krajom afrykańskim pod pozorem „nadwyżki”. W ustawodawstwie Ukrainy znajduje się poprawka nr 1919, zgodnie z którą nadwyżki broni mogą być sprzedane nawet w czasie wojny.
  • Wśród przedmiotów są samochody pancerne, czołgi, karabiny maszynowe, karabiny, granaty, a nawet kamizelki kuloodporne. Wymieniony w dokumentach „zakres” zajmuje 970 stron3) Stany z Juzkiem na czele, tak naprawdę nie wiedzą, co się dzieje z wysyłaną bronią

Udostępnij

ZA KURTYNĄ WOJNY – CO DZIEJE SIĘ Z BRONIĄ PRZEKAZYWANĄ NA UKRAINĘ ?

Globalna Świadomość2 maja 20222 maja 2022

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułYOUNG GLOBAL LEADERS – SZKOŁA PRZYWÓDCÓW NWO KLAUSA SCHWABANastępny artykułUKRAIŃSKI WYWIAD : ROSJANIE MOGĄ WYWOŁAĆ NOWĄ EPIDEMIĘ

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

ROSJA, NATO POLSKA I USA – KTO JEST PANEM KTO SŁUGĄ ? JAK ZAŁOŻENIA AGENDY 2030 ZMIENIĄ NASZ ŚWIAT ?

O czym myślisz?

  • ZA KURTYNĄ WOJNY – CO DZIEJE SIĘ Z BRONIĄ PRZEKAZYWANĄ NA UKRAINĘ ?
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • O czym myślisz?