Otwórz oczy

RZĄDOWY APEL O GROMADZENIE ZAPASÓW -NA CO SZYKUJĄ SIĘ NIEMCY ?

Puste półki sklepowe, wysokie ceny i coraz więcej potrzebujących: banki żywności w Niemczech są oblegane jak nigdy dotąd. Kończą się im zapasy. Brakuje też darczyńców i wolontariuszy.

Kolejka ciągnie się przez pół osiedla. Zwłaszcza we wtorki, od początku wojny w Ukrainie, przed punktem żywnościowym organizacji charytatywnej „Die Tafel” (pol. „stół”) w Oberhausen jest zawsze pełno. We wtorki bowiem obchodzi się tu Dzień Ukrainy. Jedzenie jest wydawane wówczas tylko uchodźcom z Ukrainy.

Rząd Niemiec będzie po raz pierwszy od końca zimnej wojny zachęcał obywateli do robienia zapasów żywności i wody pitnej pozwalających przetrwać przez 10 dni w przypadku poważnego kryzysu – podał w niedzielę „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”.

Zapasy żywności – lista. Niemcy – Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser radzi wszystkim obywatelom, aby zaopatrzyli się w zapasy – informuje portal Merkur.de. Federalny Urząd Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Klęsk Żywiołowych (BBK) opublikował poradnik, który zawiera między innymi listę żywności i artykułów pierwszej potrzeby, który każdy powinien mieć w domu.

Zapasy żywności na 10 dni – lista według wskazań Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Klęsk Żywiołowych (BBK)

Każde gospodarstwo domowe powinno mieć w domu zapasy artykułów pierwszej potrzebny i stworzyć zapasy racji żywnościowych na wypadek kryzysu.

Federalny Urząd Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Klęsk Żywiołowych (BBK) opublikował “Podręcznik gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych i prawidłowego działania  w sytuacjach awaryjnych”. 

 Tafeln in Deutschland - Oberhausen

Zawiera on między innymi produktów żywnościowych, które należy mieć w domu na wypadek sytuacji awaryjnej. Są to:

Woda pitna – 20 litrów (2 litry na dzień na osobę).

produkty zbożowe, chleb, ziemniaki, makaron, ryż – 3,5 kg

Warzywa, nasiona roślin strączkowych – 4 kg

Owoce, orzechy – 2,5 kg

Mleko, produkty mleczne – 2,6 kg

Ryby, mięso, jaja lub proszek jajeczny – 1,5 kg

Tłuszcze, oleje – 0,357 kg

Różne: miód, słodzik, cukier, różne przetwory

Warto wiedzieć:

 • Jeśli chodzi o napoje, Federalny Urząd Ochrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof zaleca posiadanie 1,5 litra wody pitnej na osobę dziennie. Do przygotowywania posiłków, takich jak ryż, makaron czy ziemniaki, przewidziano 0,5 litra. 
 • Przygotuj racje żywnościowe, dzieląc np. produkty zbożowe na porcje
 • Warzywa i nasiona roślin strączkowych w puszkach są już gotowane i naturalnie zakonserwowane. Mają dłuższy okres przydatności do spożycia. Jeśli kupisz suchą fasolę czy groch będziesz potrzebował więcej wody. Biała fasola lub ciecierzyca dostarczają wystarczającej ilości energii i są cennym źródłem białka.
 • Zaopatrz się w owoce w puszkach lub słoikach. Albo takie, które można przechowywać dłużej.
 • Ryby i mięso mają ograniczony okres przydatności do spożycia w lodówce, podobnie jak jajka. Ryzyko zatrucia salmonellą istnieje w przypadku każdej żywności, np. gdy zabraknie prądu i produkty nie mogą być przechowywane w lodówce przez dłuższy czas. Jaja w proszku mają dłuższy okres przydatności do spożycia i dlatego stanowią idealny zamiennik dla jaj konwencjonalnych.
 • Oprócz tego w zapasach warto mieć dżemy, czekoladę, sól jodowaną, gotowe dania, takie jak pierożki lub gotowe zupy, produkty ziemniaczane, takie jak puree ziemniaczane, rosół instant, kakao w proszku, herbatniki, precle.
 • Zaleca się posiadanie w domu agregatu prądotwórczego z silnikiem diesla. 

Ostatnie wpisy

Kategorie

RZĄDOWY APEL O GROMADZENIE ZAPASÓW -NA CO SZYKUJĄ SIĘ NIEMCY ?

9 maja 2022 / Możliwość komentowania RZĄDOWY APEL O GROMADZENIE ZAPASÓW -NA CO SZYKUJĄ SIĘ NIEMCY ? została wyłączona

Może Ci się spodobać

CHINY OGŁASZAJĄ, ŻE JESZCZE W TYM ROKU ZBUDUJĄ SZTUCZNE SŁOŃCE. 23 marca 2020

 • Ostatnie wpisy
 • Kategorie
 • RZĄDOWY APEL O GROMADZENIE ZAPASÓW -NA CO SZYKUJĄ SIĘ NIEMCY ?
 • Może Ci się spodobać