Otwórz oczy

NA ZLECENIE WEF, YT, META, MICROSOFT I INTERPOLU POWSTAJE GLOBALNY PROJEKT CENZURY INTERNETU

NA ZLECENIE WEF, YT, META, MICROSOFT I INTERPOLU POWSTAJE GLOBALNY PROJEKT CENZURY INTERNETU

Czy grozi nam cenzura Internetu? Czym jest Globalna koalicja na rzecz bezpieczeństwa cyfrowego? Na stronie https://www.weforum.org/global-coalition-for-digital-safety czytamy

: „W obliczu rosnącego wyzwania, jakim jest przeciwdziałanie dezinformacji zdrowotnej, brutalnym treściom ekstremistycznym i terrorystycznym oraz wykorzystywaniu dzieci w Internecie, istnieje pilna potrzeba bardziej świadomej globalnej koordynacji działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa cyfrowego.

Globalna Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Cyfrowego ma na celu przyspieszenie współpracy publiczno-prywatnej w zakresie zwalczania szkodliwych treści w Internecie i będzie służyć wymianie najlepszych praktyk w zakresie nowych regulacji prawnych dotyczących bezpieczeństwa w Internecie, podejmowaniu skoordynowanych działań w celu zmniejszenia ryzyka szkód w Internecie oraz rozwijaniu współpracy w zakresie programów zwiększających umiejętności korzystania z mediów cyfrowych”.

Na czym to działanie w celu zmniejszenia ryzyka ma polegać? Kto będzie decydował, które treści są bezpieczne? Na stronie jest cytowana wypowiedź Mychajło Fedorowa, wicepremiera i ministra ds. transformacji cyfrowej Ukrainy:

„Wszystkie procesy zachodzące we współczesnym świecie są związane z Internetem i technologiami informacyjnymi. Jednocześnie jednak, gdy mówimy o procesach zaawansowanych technologicznie, o „cyfryzacji”

– zawsze mamy na uwadze główny cel: stworzenie bezpiecznego środowiska internetowego dla naszych obywateli.

Dlatego też globalna inicjatywa mająca na celu stworzenie celowej współpracy między państwami, organizacjami i przedsiębiorstwami jest niezwykle istotna”. Ilekroć słyszymy, że ktoś chce „stworzyć bezpieczne środowisko internetowe dla obywateli” może to oznaczać, że trwają próby wprowadzenia cenzury w sieci.

A kiedy informacja taka płynie od Klausa Schwaba, lidera Światowego Forum Ekonomicznego, to nie jest zagrożenie, a plan. Włączenie się w prace nad „bezpieczeństwem w sieci” deklarują – poza rządem Ukrainy – Microsoft (bo „szkody związane z bezpieczeństwem cyfrowym nadal stanowią zagrożenie, firma Microsoft pomoże w tworzeniu ogólnospołecznych rozwiązań tego ogólnospołecznego problemu”),

Google, META Platforms (niegdyś Facebook), Amazon, UNICEF, German Marshall Fund, Interpol,  brytyjskie regulator rynku mediów i telekomunikacji Ofcom, australijska komisarz ds. e-bezpieczeństwa, Minister Komunikacji i Technologii Informacyjnych Indonezji, wicepremier rządu belgijskiego, ministrowie odpowiedzialni za komunikację i Informacje z Bangladeszu i Singapuru i wielu innych – https://www.weforum.org/global-coalition-for-digital-safety/members

Globalna Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Cyfrowego WEF to „publiczno-prywatna platforma globalnej współpracy wielu zainteresowanych stron, której celem jest opracowywanie innowacji i rozwijanie współpracy w zakresie zwalczania szkodliwych treści i zachowań w sieci”.

Co ciekawe – na pierwszym miejscu wśród zagrożeń WEF wylicza przeciwdziałanie dezinformacji zdrowotnej, co jest ważniejsze niż przeciwdziałanie brutalnym treściom ekstremistycznym i terrorystycznym oraz wykorzystywaniu dzieci w Internecie.

WEF ubolewa, że te same technologie informacyjno-komunikacyjne, które ułatwiły wydajność i przepływ kluczowych informacji podczas pandemii, są również środkiem wzmacniania fałszywych treści i polaryzujących narracji, zbyt często zniekształcając zdrowy dyskurs publiczny i utrudniając skuteczne wdrażanie inicjatyw w zakresie zdrowia publicznego.

Jest to szczególnie niebezpieczne w obliczu zbliżających się ważnych wyborów – wygląda na to, że mamy głosować poprawnie – bo wpływ „zanieczyszczenia informacyjnego” na ludzi może doprowadzić do wyboru nie tych osób, które są pożądane.

W związku ze zbliżającymi się wielkimi wyborami w 2022 r., w tym wyborami średniookresowymi w Stanach Zjednoczonych, wyborami prezydenckimi we Francji, wyborami powszechnymi w Brazylii oraz kilkoma innymi ważnymi plebiscytami, „kampanie propagujące fałszywe informacje na masową skalę prawdopodobnie się nasilą” – a przecież Twitter i Facebook pokazali co można zrobić z osobami, które nie powinny zostać prezydentem – wycinamy je z sieci i po problemie.

Czym grozi zmowa cenzorska obserwujemy od 2019 roku – od czasu powstania Trusted News Initiative, stworzonej w celu „ochrony widzów i użytkowników przed dezinformacją, zwłaszcza w momentach zagrożenia, takich jak wybory” m.in. przez: BBC, Google/YouTube, Facebooka, Twittera, Microsoft, AP, AFP, CBC/Radio-Canada, Europejską Unia Nadawców (EBU – w której jest TVP), Financial Times, First Draft, The Hindu, Reutersa, Reuters Institute for the Study of Journalism, The Washington Post.

Ramy współpracy TNI zostały opracowane wspólnie przez partnerów i odnoszą się do najpoważniejszych przypadków dezinformacji, które zagrażają życiu lub integralności procesu wyborczego. Jest to całkowicie niezależne od stanowiska redakcyjnego którejkolwiek z organizacji partnerskich i w żaden sposób nie wpływa na to stanowisko. Po wyeliminowaniu zagrożenia drugiej tury Trumpa, TNI zajęła się eliminowaniem informacji anty-pandemicznych, stojąc na straży interesów producentów szczepionek.

Dr Robert Epstein ostrzega, że największym zagrożeniem dla demokracji jest obecnie Google and the Gang. W 2019 roku Epstein składał zeznanie przed senacka podkomisją ds. Konstytucji.

USA https://judiciary.senate.gov/imo/media/doc/Epstein%20Testimony.pdf mówiąc o masowej inwigilacji prowadzonej przez Google, o bezprecedensowej zdolności firmy do manipulowania myślami i zachowaniem kilku miliardów ludzi na całym świecie; wpływaniu na zmiany w opiniach i preferencjach wyborczych niezdecydowanych wyborców (nawet do 80 procent w niektórych grupach demograficznych) przez stosowanie tendencyjnych wyników wyszukiwania przy użyciu tzw.

SEME, które jest jedną z najpotężniejszych form wpływu, jakie kiedykolwiek odkryto w naukach behawioralnych – a jest ona szczególnie niebezpieczna, ponieważ niewidoczna dla ludzi, „podprogowa” w efekcie. Żadna prywatna firma nie powinna mieć ani prawa, ani władzy do manipulowania dużymi populacjami bez ich wiedzy.

Działania cenzorskie Forum nazywa, działaniami które koncentrują się na poprawie bezpieczeństwa w Internecie, tak żeby „szkodliwe treści” przesyłane szyfrowanymi kanałami mogły zostać wykryte. Ale czy skończy się na wykryciu?

W artykule na stronie https://www.weforum.org/agenda/2022/03/fake-viral-footage-is-spreading-alongside-the-real-horror-in-ukraine-here-are-5-ways-to-spot-it/ podane są przykłady stosowanej dezinformacji przez strony konfliktu na Ukrainie (np. wybuch w porcie w Bejrucie w 2020 r. pokazany jako transmisja na żywo z bitwy w stolicy Ukrainy, Kijowie) i sposoby na weryfikację informacji z sieci, które wydają się być sensowne jak: analiza metadanych, pogłębione wyszukiwanie, szukanie niespójności, krytyczna analiza.

Ale też poleganie na fact-checkersach a z tym jest duży problem, gdyż prowadzona analiza fact-checkingu w przypadku informacji pandemicznych pokazała olbrzymią skalę manipulacji – to nie są wiarygodne źródła. Jeśli działania „poprawiające bezpieczeństwo w sieci” będą koncentrowały się wyłącznie na informowaniu i „uświadamianiu” to ok, ale czy tak się stanie?

Wątpliwa sprawa – co widać po działaniach Mediów Społecznościowych, które likwidują konta polityków, naukowców, dziennikarzy i zwykłych użytkowników jeśli treści przez nich przekazywane, nie podobają się zarządzającym, którzy arbitralnie decydują co jest OK a co nie.

WEF pisze:

„Media cyfrowe, a zwłaszcza media społecznościowe, połączyły świat w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie można było sobie wyobrazić – ale ten zwiększony globalny zasięg pociąga za sobą zwiększony poziom zanieczyszczenia informacjami pochodzącymi z nieograniczonych źródeł transgranicznych, które zakłócają przepływ informacji o znaczeniu krytycznym.

Złożony ekosystem połączonych ze sobą obywateli cyfrowych wymaga strukturalnych, wielowarstwowych rozwiązań w celu zwalczania nowo wzmocnionych podmiotów stwarzających zagrożenia, które chcą siać spustoszenie w czasach globalnej wrażliwości, takich jak pandemia.”

Czy ktokolwiek przy zdrowych zmysłach, patrząc na płynące z całego świata dane, uwierzy, że:

„brak zaufania do szczepień zagrażają najważniejszym osiągnięciom społecznym i przedłużają pandemię, co jest widoczne w kilku krajach borykających się z rosnącym wskaźnikiem niechęci do szczepień, co przyczynia się do opóźnień we wprowadzaniu szczepionek”?

Porównując stan wyszczepienia Niemiec, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz krajów Afrykańskich, Indii oraz przypadki Covid-19 trzeba wyjątkowej złej woli żeby utrzymać, że ta narracja ma sens.

Autor: Mariusz Jagóra

Źródła:

https://www.weforum.org/global-coalition-for-digital-safety

https://www.weforum.org/agenda/2021/06/global-framework-regulate-harmful-online-content/

https://www.judiciary.senate.gov/imo/media/doc/Epstein%20Testimony.pdf

Udostępnij

NA ZLECENIE WEF, YT, META, MICROSOFT I INTERPOLU POWSTAJE GLOBALNY PROJEKT CENZURY INTERNETU

Globalna Świadomość9 sierpnia 20226 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułJAK ROZPOCZNIE SIĘ 3 WOJNA ŚWIATOWA – W JEDNYM WSZYSCY PROROCY SĄ ZGODNINastępny artykułDLACZEGO ”ZWOJE WIDZĄCEGO IZAJASZA Z QUMRAN”

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

CZYM BĘDZIE NOWY ”JAD” – 160 LABORATORIÓW PRODUKUJE ”BROŃ BIOLOGICZNĄ” 24 GODZ. NA DOBĘ CO WYDARZY SIE W POLSCE PO

Ostatnie wpisy

CZYM BĘDZIE NOWY ”JAD” – 160 LABORATORIÓW PRODUKUJE ”BROŃ BIOLOGICZNĄ” 24 GODZ. NA DOBĘ ANTYCHRYST – CYFROWA WALUTA I WIELKIE

Kategorie

AGENDA 2030 (186) Alternatywna historia świata (174) Bez kategorii (7) Czarna Szlachta (12) extra-terrestrial (178) Filmoteka świadomych (33) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • NA ZLECENIE WEF, YT, META, MICROSOFT I INTERPOLU POWSTAJE GLOBALNY PROJEKT CENZURY INTERNETU
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?