STEWART SWERDLOW – ”PROJEKT MONTAUK NIE ZOSTAŁ NIGDY ZAMKNIĘTY”
9 czerwca 2021IMPLANTY OBCYCH – CZY WSZYSCY NA ZIEMI BYLI PORYWANI PRZEZ UFO ?
10 czerwca 2021„Wierzę w istnienie tajnego rządu światowego” – powiedziało 45% uczestników ankiety przeprowadzonej w 2014 r. przez firmę VTsIOM. Respondenci potwierdzili: ich zdaniem pewna organizacja lub grupa osób kontroluje działania władz wielu państw i wpływa na politykę światową.
Wielu uczestników ankiety jest o tym nie tylko przekonanych, ale potrafi również wskazać osoby, które są częścią organizacji. Najpopularniejszymi opcjami są politycy, oligarchowie i masoni.
Pod wieloma względami zainteresowanie, a nawet strach w związku z tajnymi stowarzyszeniami jest podsycane przez media. Materiały o masonach często pojawiają się w rosyjskich mediach i budzą nieustanne zainteresowanie publiczności.
Posiadają tajemnice starożytności, odprawiają tajemnicze rytuały i oczywiście rządzą światem. Zastanówmy się, kim są masoni i dlaczego wciąż się ich boją.
Na przykład wydanie programu telewizyjnego REN „Dziwny czyn” o tajnych stowarzyszeniach otrzymało ponad milion wyświetleń na YouTube. Jednocześnie inne odcinki programu cieszą się znacznie mniejszą popularnością: na przykład program o podróżach w czasie obejrzano około 300 tysięcy razy.
Kto się boi masonów?
Stwierdzenia w programie o tajnych stowarzyszeniach są niezwykle prowokacyjne. Jeden z ekspertów programu mówi na przykład: „Wszystkie wojny światowe są organizowane przez masonów, nie ma co do tego wątpliwości”.
Wierzą w wpływ masonów na sytuację polityczną nie tylko w Rosji. Na przykład podczas wyścigu wyborczego we Francji w 2012 roku dwa największe tygodniki poświęciły kilka artykułów tajnemu stowarzyszeniu.
L’Express opublikował na okładce nagłówek „Masoni: jak manipulują kandydatami”, a Le Point odpowiedział artykułem „Masoni – intruzi granic”.
Temat wzbudził żywe zainteresowanie: zwykle w sprzedaży detalicznej sprzedaje się około 73 000 egzemplarzy L’Express, ale artykuł o masonach pomógł sprzedać 80 000 egzemplarzy. Obecnie autor artykułu, François Koch, prowadzi osobny blog na stronie tygodnika poświęconego masonerii.
Sam Koch mówi: „Ten temat nigdy nie przestaje interesować czytelników. Uwagę przyciąga tajemnica.”
Materiały o masonach niezmiennie wzbudzają zainteresowanie, a prowokacyjne wnioski tylko je wzmacniają. Publikacje nieustannie konkurują o publiczność, więc nie opłaca się odmawiać tak niezawodnego sposobu na przyciągnięcie czytelników.
Tradycyjne media przechodzą trudny okres: część ich potencjalnych odbiorców trafia do Internetu, więc redaktorzy będą nadal zwracać się do tematu masonerii jako wiarygodnego źródła uwagi czytelników.
Legenda masonów
Kiedy pojawiła się masoneria? Sami masoni śledzą historię swojego społeczeństwa od niepamiętnych czasów – budowy Świątyni Salomona.
Według legend budowniczowie świątyni utworzyli bractwo wzajemnego wsparcia i przekazywania wiedzy o architekturze. Główne wątki mitologiczne masonerii związane są z epoką biblijną, na przykład legendą o śmierci mistrza Hirama.
Według legendy Hiram nadzorował budowę świątyni Salomona. Pod nim robotnicy zostali podzieleni na trzy kategorie – praktykantów, praktykantów i brygadzistów. Praca była opłacana w zależności od kategorii, do której należał pracownik. Najwięcej oczywiście otrzymali rzemieślnicy.
Dla każdego „kroku” Hiram opracował specjalne znaki i hasła: gdy nadszedł czas otrzymania zapłaty za pracę, budowniczy z ich pomocą potwierdził, że należy do jednej z kategorii. Doprowadziło to do śmierci Hirama: pewnego dnia trzech robotników postanowiło siłą wyłudzić od niego hasło, zgodnie z którym brygadziści otrzymali zapłatę.
Według innej rozpowszechnionej wersji studenci nie byli zainteresowani pieniędzmi – chcieli poznać tajemnicę harmonii architektury i świata, której właścicielem był tylko wielki mistrz Hiram.
Bez względu na powód, kiedy architekt odmówił wyjawienia tajemnicy, robotnicy zabili go i pochowali w lesie. Na grobie zabójcy zostawili gałązkę akacji, która zakorzeniła się w ziemi – tak inni bracia-budowniczowie dowiedzieli się, gdzie został pochowany Hiram.
W tej legendzie „zaszyfrowane” są podstawowe zasady masonerii.
Bracia dzielą się na czeladników, czeladników i mistrzów – każdy stopień odzwierciedla stopień zaangażowania uczestnika w życie bractwa. Masoni wymieniają między sobą wiedzę, przy czym zachowanie tajemnicy wiedzy ma fundamentalne znaczenie.
Członkowie społeczeństwa odprawiają rytuały i poszukują znaczenia symboli masońskich. Na przykład gałąź akacji symbolizuje odrodzenie po śmierci, czystość i świętość.
Refleksja nad symbolami to ważny sposób przechodzenia przez hierarchię stopni: odkrywając nowe interpretacje, uczeń staje się uczniem, a później mistrzem.
Ważne jest, że masoni nie mają jednolitych dogmatów, dlatego interpretacja symboli może się znacznie różnić. Również legenda o Hiramie stanowiła podstawę rytuału inicjacji masona na stopień mistrza.
Od legendy do historii
Historycy masonerii zgadzają się, że legenda o Hiramie jest opowieścią czysto symboliczną, a początków masonerii należy szukać znacznie później. Zwykle za początek masonerii uważa się średniowieczne bractwa masonów, co jest zgodne z nazwą społeczeństwa (angielski masoni i franc-maçons to „wolni masoni”).
W średniowieczu murarze jednoczyli się wokół dużych projektów budowlanych. Na przykład na przestrzeni wieków zbudowano wiele katedr, a robotnicy osiedlili się w pobliżu tego miejsca. Uważa się, że samo słowo „loża”, które obecnie nazywa się stowarzyszeniami masońskimi, pochodzi od angielskiej loży: tzw. lokalu, w którym przechowywano instrumenty.
Z czasem stowarzyszenia budowniczych pozyskały organizację sklepową. Pojawiły się surowe zasady, które regulowały przyjmowanie nowych członków do bractwa, rozwiązywanie konfliktów między braćmi, tryb wypłaty pracy i wypłaty odszkodowania w razie wypadku na budowie.
Podobnie jak inne średniowieczne stowarzyszenia zawodowe, cechy wspierały finansowo braci w trudnych sytuacjach.
Wraz z zakończeniem budowy katedr na wielką skalę, w XVII-XVIII wieku, stowarzyszenia murarskie stopniowo popadały w ruinę. W Anglii do bractw coraz częściej dołączali ci, którzy nie mieli nic wspólnego z budownictwem, nazywano ich „zewnętrznymi murarzami”. Byli to ludzie bogaci i oświeceni.
W połowie XVII wieku do loży dołączył antykwariusz Elias Ashmole – jego kolekcja stała się podstawą najstarszego muzeum publicznego w Wielkiej Brytanii. Pod koniec stulecia masonem został król Wilhelm III Orański.
Historycy sugerują, że to „zewnętrzni murarze” postanowili tworzyć nowe towarzystwa edukacyjne w „skorupie” istniejących bractw murarskich, aby nie przyciągać zbytniej uwagi władz.
Sytuacja polityczna w Anglii pod koniec XVII w. była burzliwa, w 1688 r. miał miejsce kolejny zamach stanu, zwany Chwalebną Rewolucją. Przy niestabilności społeczeństwa wszelkiego rodzaju spotkania są podejrzane, więc bractwa budowniczych mogą stać się kamuflażem dla spotkań oświeconych i bogatych „masonów z zewnątrz”.
Masoni odziedziczyli wiele swoich symboli od średniowiecznych budowniczych. Słynne kompasy i kwadraty reprezentują naukę, umiejętność wyznaczania granic i rozpoznawania prawdy. Biały fartuch ucznia symbolizuje wysokie standardy etyczne, którymi powinien kierować się mason.
Współczesna historia masonerii sięga 24 czerwca 1717 roku. Następnie przedstawiciele czterech lóż londyńskich zebrali się w tawernie „Goose and Spit” i postanowili stworzyć zjednoczoną Wielką Lożę Londynu i Westminsteru.
Małe loże działały jak dotychczas, ale od 1717 r. ich członkowie odbywali coroczne wspólne spotkania, na których wymieniali się doświadczeniami. Ten schemat jest powtarzany przez współczesną masonerię – masoni nie mają centralnej organizacji zarządzającej.
Kilka lóż masońskich na pewnym terytorium jest zjednoczonych w Wielkiej Loży. Co więcej, taka wiodąca organizacja nie może istnieć sama, musi być uznana przez inne Wielkie Loże.
Tak więc loże są połączone stosunkami międzynarodowymi, podobnie jak te dyplomatyczne. Każda loża może przeprowadzać własne rytuały i interpretować symbole masońskie na swój własny sposób.
Co robią masoni?
Na początek zastanówmy się nad definicją pojęcia „wolnomularstwo”. Według słownika wyjaśniającego zredagowanego przez SI Ożegowa, masoneria jest „ruchem religijnym i etycznym z mistycznymi rytuałami, zwykle łączącym zadania samodoskonalenia moralnego z celami pokojowego zjednoczenia ludzkości w religijnym zjednoczeniu braterskim”.
Źródła pozwalają wyobrazić sobie, czym było „moralne samodoskonalenie”: wspomnienia, listy i osobiste pamiętniki masonów, w tym rosyjskie.
Opowiedziała o tym w rozmowie z Naked Science kierownik Działu Projektowania Naukowego Wystaw i Ekspozycji Państwowego Muzeum Historii Religii, kandydatka filozofii Marina Ptichenko.
Według Mariny Pticzenko „nowo adoptowany brat miał mentora, który pomógł mu podążać ścieżką samokształcenia. Mason musiał prowadzić codzienne wpisy do pamiętnika i okresowo informować mentora o wykonanej pracy. Człowiek musiał próbować „żyć” każdego dnia – pod koniec dnia zastanawiać się, myśleć o swoich działaniach i myślach. <…> Trzeba też pomyśleć o pożytecznej lekturze: która z ksiąg miała na niego największy wpływ, zrobiła największe wrażenie i dlaczego, jakich strun jego duszy dotknął.
Dlatego mason musi nieustannie poświęcać się pracy nad sobą i swoimi działaniami, jednocześnie „szlifując” i kształcąc się. Są bardzo wzruszające pamiętniki, w których pewien właściciel ziemski, który posiadał setki poddanych dusz, napisał w swoim pamiętniku: „Dziś oddawałem się gniewowi, bardzo mi wstyd” itp. ”
Refleksja jest również ważna dla współczesnych masonów.
Innym przejawem działalności masońskiej jest pisanie tzw. „dzieł architektonicznych”. Gatunki tych utworów są tradycyjne: reportaż, artykuł, esej, recenzja, tłumaczenie. Według informacji na stronie Wielkiej Loży Rosji tematami prac mogą być problemy historii, filozofii i symboliki masonerii. Teksty czytane są na spotkaniach loży, a niektóre z nich można znaleźć w domenie publicznej w Internecie.
Historycznie działalność masonów związana jest z działalnością charytatywną i edukacją. Wielu oświeconych XVIII wieku było członkami lóż masońskich, w tym rosyjskich. Na przykład masonem był Nikołaj Nowikow, który zasłynął nie tylko publikacją czasopism satyrycznych, ale także publikacją rzadkich źródeł historycznych.
Marina Ptichenko mówi: „Dzisiaj wokół masonerii nie ma specjalnej tajemnicy: wiemy, jak przebiegają rytuały, znamy nawet niektóre hasła, którymi masoni rozpoznają się nawzajem (chociaż okresowo je zmieniają) itd. dzieła architektoniczne masonów , a specjalne loże zajmują się historią masonerii, a także publikują wyniki swoich badań ”.
Czego masoni nie poruszają na swoich spotkaniach? Co dziwne, kwestie polityczne. Całkowity zakaz omawiania polityki w lóż jest zapisany w Konstytucjach Andersona.
Brytyjski mason James Anderson zaczął opracowywać ten dokument po pojawieniu się Wielkiej Loży Londynu i Westminsteru w 1717 r., w 1723 r. książka została opublikowana w Anglii. Zawiera historię masonerii i podstawowe zasady, których przestrzegają wszyscy masoni.
Historia spiskowców masońskich
Tajny charakter lóż masońskich i ich szerokie powiązania międzynarodowe od początku budziły podejrzenia władz. Zakaz działalności lóż rozpoczęto w połowie XVIII wieku.
W Holandii spotkania masońskie zostały zakazane w 1735, w Szwecji w 1738, w Zurychu w 1740. Kilka bulli i encyklik papieży poświęconych jest potępieniu masonów jako niebezpiecznej sekty, pierwszy taki dokument został opublikowany w 1738 roku.
Krytyka wobec masonów nasiliła się po rewolucji francuskiej. W 1797 ukazała się książka opata Augustina Barruela Pomocnik historii jakobinizmu.
Autor twierdził, że „potrójny spisek” doprowadził do rewolucji. Według Barruela w grę wchodziły trzy grupy awanturników.
Pierwszych nazwał „sofistami ateizmu” – byli to ateistyczni filozofowie Oświecenia. Druga, „sofiści oburzenia” to twórcy liberalizmu, Jean Jacques Rousseau i Charles Louis Montesquieu, którzy opowiadali się za naturalną wolnością jednostki, rozdziałem władzy i równością wobec prawa. Co ciekawe, zarówno Rousseau, jak i Monteskiusz byli masonami. Jeszcze inni, „sofiści anarchii”, to masoni i bawarscy iluminaci, którzy według Barruela wzywali do całkowitego zniesienia państw w imię światowego braterstwa ludzi.
Barruel uważał, że „sofiści” nie tylko starali się zaszczepić ateistyczne poglądy i idee równości, ale także chcieli z czasem zniszczyć wszelkie formy organizacji politycznej i społecznej, kierując się zasadami moralnymi Kościoła katolickiego.
Z punktu widzenia autora „Aide Memoirs…” byli „dyrektorami” rewolucji, tworząc system, który doprowadził do obalenia monarchii.
Potrójna struktura spisku wpisuje się w formułę „wolność, równość i braterstwo” – Barruel uważał, że słowa te zawierają tajemną wiedzę masonów.
Opat argumentował, że sama struktura tajnych stowarzyszeń, składająca się z oddzielnych lóż, pomaga utrzymać konspirację w tajemnicy. Swój wniosek zilustrował historią bawarskich iluminatów – filozoficznego i mistycznego stowarzyszenia ostatniej tercji XVIII wieku.
Iluminaci rzeczywiście wezwali do radykalnych reform politycznych. Stowarzyszenie to powstało w 1776 roku niezależnie od masonerii, ale od początku lat 80. XVIII wieku iluminaci zaczęli dołączać do lóż masońskich, aby wykorzystać swoją popularność do szerzenia swoich idei. W 1785 roku działalność iluminatów bawarskich została oficjalnie zakazana.
„Zakaz działalności iluminatów przez władze bawarskie w 1785 r. i opublikowanie tajnych dokumentów zakonu, które wpadły w ręce policji, wywołały prawdziwą panikę zarówno wśród samych masonów, którzy nagle dowiedzieli się, że robią z nich narzędzia w niebezpiecznej grze i wśród swoich tradycyjnych przeciwników” – pisze rosyjski historyk i krytyk literacki Andriej Zorin.
Mimo zakazu działalności bawarskich iluminatów Barruel wierzył, że istnieje wiele innych „komórek” społeczeństwa, które potajemnie nadal działają i zamierzają całkowicie zniszczyć system polityczny Europy.
Europejczycy byli przerażeni rewolucją i wojnami, które po niej nastąpiły, a wielu zdecydowanie popierało teorię opata Barruela.
„Pamiętniki…” były omawiane w największych pismach polityczno-literackich, a dwa lata po wydaniu książka została przetłumaczona na język angielski i do XX wieku była regularnie wznawiana.
Rok po wydaniu „Aide Memoirs…” brytyjski fizyk John Robinson wydał pracę zatytułowaną „Dowód tajnego spisku przeciwko wszystkim religiom i rządom Europy”, powtarzając większość wypowiedzi Barruela. Obie książki wywołały potężną falę dyskusji i imitacji.
Zarówno Barruel, jak i Robinson nie próbowali rozróżniać informacji o masonach, iluminatach i innych tajnych stowarzyszeniach. Im bardziej popularne stawały się książki, tym wyraźniej pojawiał się jeden obraz konspiratora, w którym łączyły się wszystkie negatywne cechy.
Ponieważ masoneria była najstarszym i najbardziej znanym ruchem i miała reprezentacje w wielu krajach europejskich, ten obraz w umysłach Europejczyków był mocno związany z masonerią.
Innym zjawiskiem, które wpłynęło na reputację masonów, jest antysemityzm. Masoni w swoich rytuałach i dyskusjach często zwracali się nie tylko do symboliki Starego Testamentu, ale także do historii i symboliki Kabały, mistycznego ruchu w judaizmie.
Dlatego świadomość masowa połączyła Żydów i masonów. Tak więc historycznie ukształtowany negatywny stosunek do Żydów znalazł częściowo odzwierciedlenie w masonerii.
Współczesne teorie spiskowe odzwierciedlają wiele nauk zawartych w książce Barruela i antysemitów z XIX i XX wieku.
Na przykład czytamy w książce ekonomisty i publicysty Olega Płatonowa „Rosja pod rządami masonów”, wydanej przez wydawnictwo „Russkiy Vestnik” w 2000 roku: „Masoneria we wszystkich swoich przejawach jest tajną społecznością przestępczą dążącą do celu osiągnięcia dominacji nad światem na bazie narodu żydowskiego. Rosyjski Kościół Prawosławny zawsze potępiał masonerię, słusznie uważając ją za przejaw satanizmu. <…> Masoneria zawsze była najgorszym wrogiem ludzkości, tym bardziej niebezpieczną, że próbowała ukryć swoją tajną działalność przestępczą zasłoną fałszywych dyskursów o samodoskonaleniu i dobroczynności. <…> Wpływy masońskie były jednym z głównych czynników wszystkich wojen, rewolucji i wielkich wstrząsów XVIII – XX wieku.”
W swojej książce Płatonow stwierdza: „Zwykły rytuał masoński w naszych czasach schodzi na dalszy plan. Większość „pracy masońskiej” nie jest już wykonywana w tradycyjnych lożach masońskich, ale w różnych zamkniętych organizacjach typu masońskiego”.
Wśród tych organizacji jest między innymi PEN Club, międzynarodowa organizacja praw człowieka zrzeszająca pisarzy, poetów i dziennikarzy.
Publicysta wysuwa wiele niezwykle śmiałych twierdzeń. Podobnie jak opat Barruel pod koniec XVIII wieku, łączy wiele koncepcji w jednego spiskowca. Płatonow łączy koncepcję „loży masońskiej” z niejasnymi definicjami „zamkniętych organizacji typu masońskiego” i „świata za kulisami” i twierdzi, że rosyjscy masoni są finansowani przez CIA.
Twierdzi również, że za upadkiem rubla w 1994 roku („Czarny wtorek”) i kilkoma wojnami pod koniec XX wieku stoją masoni.
Jednocześnie Płatonow nie dostarcza dowodów na swoje zeznania. W spisie odniesień wykorzystanych przy przygotowaniu książki znajduje się tylko 21 źródeł, z czego 15 to publikacje w mediach. Na liście znajduje się także słynna książka Niny Berberovej „Ludzie i loże”, napisana dla szerokiego grona czytelników i tylko dwa dokumenty z archiwów.
Jedno z pozostałych źródeł nosi tytuł: „Materiały specjalnych opracowań analitycznych (według wewnętrznych informacji masońskich)”. Płatonow nie podaje ani autora, ani dorobku „specjalnej pracy analitycznej”.
Autor wielokrotnie odwołuje się do takich „nienazwanych źródeł”. Książka postuluje wysoki poziom analizy najbardziej złożonych problemów politycznych, ale jednocześnie nie wykorzystuje jako źródła żadnej pracy naukowej.
Co roku w Rosji i za granicą publikowane są setki książek o teoriach spiskowych, zbudowanych według tego samego schematu: swobodne mylenie pojęć, głośne stwierdzenia nie poparte faktami, brak bazy naukowej.
Wizerunek konspiratora masońskiego jest aktywnie wykorzystywany na całym świecie. W 2007 roku Amerykanin Edward Lewis Brown wezwał współobywateli, aby nie płacili federalnego podatku dochodowego – jego zdaniem za podwyżką tego podatku stoją masoni i iluminaci.
Wiele teorii spiskowych popularnych na całym świecie nie może obejść się bez „wolnych masonów”. Masoni są oskarżani o zabójstwo Johna F. Kennedy’ego, fałszowanie zdjęć z Księżyca i współpracę z gadami. Absurdalność tych pomysłów nie przeszkadza w ich popularności.