PO CO TU PRZYBYWAJĄ ? PRZEOCZONE ASPEKTY OBECNOŚCI OBCYCH NA ZIEMI.
26 czerwca 2021TAJEMNICE IV RZESZY, TOM 2 – FBI, OKULTYZM NAZISTÓW I TAJNE LOTY NA KSIĘŻYC.
28 czerwca 2021Ekspozycje przemysłowe minionych lat to wielka tajemnica, choć zachowało się na ich temat wiele informacji. Zachowane fotoalbumy z tych ekspozycji nie tylko przyjemnie się ogląda, ale też skłaniają do zastanowienia. Jak rozumiesz, będziemy mówić o wystawach przemysłowych, które odbywały się w różnych krajach w XIX-XX wieku. Imperium Rosyjskie nie było wyjątkiem, ekspozycje odbywały się tam regularnie, aż do 1917 roku, kiedy z oczywistych powodów zostały odwołane. Ale o dziwo, z niewielkim opóźnieniem odwołano podobne ekspozycje w innych krajach i kontynentach. Czy może być jakieś połączenie?
Zobaczmy. Jak na ironię, przy całej różnorodności wystaw organizowanych w Rosji i za granicą, albumy i inne materiały fotograficzne na nich są bardzo rzadkie. Źródła krajowe nie mają prawie żadnych dostępnych zdjęć, ale oferują niewyobrażalną liczbę zdigitalizowanych raportów tekstowych i katalogów tych ekspozycji. Z kolei źródła zagraniczne dysponują zarówno zdjęciami, jak i relacjami, w tym ciekawymi rosyjskimi materiałami z tamtych czasów. Bardzo dziwny fakt. Ale kontynuujmy krok po kroku.
Za najsłynniejsze światowe ekspozycje uważa się te, które odbyły się w Paryżu. W szczególności wyznaczają kierunek globalnego rozwoju wszystkiego: począwszy od sztuki, a skończywszy na przemyśle wojskowym. Zgodnie z trendem, takie ekspozycje organizowano również w innych krajach/kontynentach, m.in. w Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Afryce. W internecie jest dużo informacji o tych wydarzeniach, ale zacznijmy od Paryża.
Oto pałac/budynek, w którym odbyła się wystawa. Były też inne miejsca, ale to było główne. Cały kompleks znajdował się na Polach Elizejskich.
Stara Wieża Eiffla wygląda nieco dziwnie z kilkoma kulami przymocowanymi do jej szkieletu. Przyjrzyjmy się bliżej .
Mamy tu do czynienia z interesującym przypadkiem. Na wieży jest zainstalowany rodzaj balkonu (galeria) z żarówkami, a jeśli przyjrzysz się bliżej, zobaczysz filary, które wyglądają podobnie do filarów znajdujących się na szczycie pałacu na Polach Elizejskich. Ale co teraz zostało na wieży?
Zgadza się, absolutnie nie tak jak wcześniej, nawet za wieżą wszystko wygląda inaczej. Ale prawdopodobnie nie wiesz, że wieża Eiffla była pierwotnie planowana jako łuk wejściowy do Wystawy Światowej w Paryżu z 1889 roku. Okazuje się więc, że wieża i wystawa stanowiły jeden kompleks architektoniczno-inżynieryjny. Tak więc zniknięcie pałacu i balkonu na wieży są w jakiś sposób powiązane.
Najlepiej będzie zajrzeć do wnętrza budynku technologiczno-technicznego ekspozycji (czyli też nieistniejącego, co jest dość nietypowe dla Europy, znanej z konserwacji zabytków).
Zwłaszcza w tym budynku mieściły się wszystkie osiągnięcia technologiczno-inżynierskie tamtych czasów. Zachowało się kilka zdjęć z tego miejsca.
Co dziwne, wśród wszystkich urządzeń widzimy kilka mini-kościelnych konstrukcji, które z jakiegoś powodu tam stoją. Niektóre z nich mają nawet w środku nieznane urządzenia. Jaki jest ich cel?
Czy to może być stacja pomp wody? Nie, zbyt odważne rozwiązanie jak na tak klimatyczny obszar. Niemal natychmiast przestałby działać poniżej 0 °C (Celsjusza). Najprawdopodobniej jest to rodzaj zmodernizowanej konstrukcji kopułowej, która w jakiś sposób wpływała na filary, które znajdowały się na szczycie budynku na drugim planie. Nie jest również wykluczone, że konstrukcja ta wpłynęła również na filary na balkonie Wieży Eiffla. Kiedy wszystkie te rzeczy zostały wyburzone, balkon nie był już potrzebny, więc zastąpiono go czymś prostszym. Wcześniej balkon wyglądał mniej więcej tak (zdjęcie z 1905 roku):
Konstrukcje kościelne wydają się mieć jakiś związek z urządzeniami stojącymi w hali. Są zdjęcia z innych wystaw, na których można było zobaczyć podobny obraz.
To ekspozycja genewska z 1905 roku. Ciekawa część jest powiększona, bo trudno ją zauważyć.
Okazuje się, że dobrze znany obelisk z żarówką na szczycie jest częścią jakiegoś technicznego systemu.
Tutaj liczba budowli kościelnych jest przesadna. Szczególnie interesujące są dwie rzeczy zakreślone na dole. Ja osobiście je widzę po raz pierwszy. Podobne urządzenia można było również znaleźć w Paryżu:
Te zdjęcia pochodzą z amursko-primorskiej ekspozycji z 1898 r. w miejscowości Błagowieszeńsk (Благовещенск), która w tamtych czasach była dość wiejska.
Znów widzimy dziwnie wyglądające urządzenie, które wcześniej można było zaobserwować na zdjęciach z zagranicznych wystaw. W każdym razie urządzenie/sprzęt/maszyna generuje energię mechaniczną poprzez konwersję innego rodzaju energii. Jaki rodzaj energii jest używany w tym urządzeniu? Na pewno nie energia z pary. Kopuła na górze potwierdza, że jest to związane z energią elektryczną, która została w jakiś sposób wygenerowana za pomocą tego „drzewa spiralnego”. Takie urządzenie można również znaleźć na zdjęciach z Rosyjskiej Narodowej Wystawy Przemysłowej z 1896 roku w Niżnym Nowogrodzie:
Podobno około sto lat temu inżynierowie posiedli tajniki wytwarzania i wykorzystywania bardzo taniej energii. Z tego powodu powstające wtedy światowe elity zniszczyły sprzęt, ekspozycje i wyprały mózgi wszystkim, którzy mogli zainteresować się takimi technologiami na pięć pokoleń do przodu.
Abyście Państwo zrozumieli, o czym mówię, pokażę Wam zdjęcia z sal tej samej Wystawy Paryskiej po 1920 roku:
Zdjęcie z 1922 roku. Jak widać, nie ma już struktur kościelnych, a wystawa zostanie zamknięta za kilka lat po tym momencie, a cały budynek zostanie zburzony.
Mimo wszystko na zdjeciach mamy rok 1923. Filary, które można tam zobaczyć, prawdopodobnie stoją tylko w celach projektowych, ponieważ nie ma do nich nic szczególnego. Iluminacja jest wykonana w absolutnie standardowy sposób, tak jak robimy to obecnie. Dlatego jeszcze długo nie zobaczymy tego typu ekspozycji…