Site icon Globalna Świadomość

NOWY PROJEKT UE: ”Prüm II” – POWSTAJĘ NAJNOWOCZEŚNIEJSZA INFRASTRUKTURA NADZORU BIOMETRYCZNEGO”

Unia Europejska pracuje nad nowym projektem. „Najbardziej rozbudowana infrastruktura nadzoru biometrycznego”

Unia Europejska zmierza do stworzenia największej na świecie infrastruktury nadzoru biometrycznego – „Prüm II”. Obrońcy praw cyfrowych przestrzegają przed tymi planami.
W 2005 roku podpisana została konwencja z Prüm.

Jej sygnatariuszami były Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Luksemburg, Holandia i Hiszpania. Celem traktatu było zwiększenie współpracy transgranicznej w zwalczaniu przestępczości i terroryzmu. Do tej pory strony konwencji gromadziły więc, przetwarzały i udostępniały dane jak odciski palców, DNA, informacje o właścicielach pojazdów itp.

Unia Europejska wykonała jednak kolejny krok – w stronę „Prüm II”, który ma rozszerzać współpracę transgraniczną o dane dotyczące rozpoznawania twarzy.

Unia chce stworzyć największy na świecie system nadzoru biometrycznego. Eksperci alarmują, że skala tego przedsięwzięcia jest bezprecedensowa, a sam model rozpoznawania twarzy będzie retrospektywny, a nie na żywo. Oznacza to, że źródłem będą m.in. kamery monitoringu, Facebook, telefony, prawo jazdy itp. Materiały te mają być udostępniane m.in. policji. Dane dotyczyłyby twarzy milionów ludzi.

Manifest Antykomunistyczny! Już dostępny!
Baza danych z twarzami milionów mieszkańców Europy miałaby zostać przekazana policji w różnych państwach Starego Kontynentu – do porównywania ze zdjęciami podejrzanych przy użyciu algorytmów rozpoznawania twarzy w zautomatyzowanym procesie.

Wniosek w tej sprawie złożono w ubiegłym roku. Jego celem jest opracowanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącego zautomatyzowanej wymiany danych między organami ścigania w państwach członkowskich UE. Jednak wraz z pojawianiem się coraz większej liczby szczegółów – w tym odpowiedzi na wnioski o dostęp do informacji – działacze praw autorskich coraz głośniej wyrażali swoją krytykę.

Dokumenty dotyczące „Prüm II” są datowane na kwiecień 2021 roku. wówczas po raz pierwszy omawiano takie plany. Wynika z nich, że poszczególne państwa mają wiele milionów zdjęć – Węgry – 30 mln, Włochy – 17 mln, Francja – 6 mln, Niemcy – 5,5 mln.

Mogą one obejmować wizerunki podejrzanych, skazanych za przestępstwa, osoby ubiegające się o azyl, a także „niezidentyfikowanych”. Pochodzą one z wielu źródeł, w każdym z tych państw.

Według doradcy European Digital Rights (EDRi), Elli Jakubowskiej, plan UE zakłada stworzenie „najbardziej rozbudowanej infrastruktury nadzoru biometrycznego, jaką kiedykolwiek widzieliśmy na świecie”.

Jako że chodzi o model retrospektywny, oznacza to, że liczba obrazów, które mają być udostępniane policji, będzie pochodziła z bardzo szerokiej gamy źródeł: kamer monitoringu, mediów społecznościowych, telefonów, a może nawet zdjęć z praw jazdy.

Exit mobile version