To zagadnienie nie oznacza zwykłych mikroorganizmów, ale inteligentne istoty żywe. Najbardziej niesamowite jaskinie świata kryją w sobie wiele tajemnic. Eksploracja jaskiń jest stosunkowo młodą dziedziną i bardzo mało o niej słyszymy. Nie wszystkie jaskinie są pochodzenia naturalnego. Naturalne zagłębienia mogą być tworzone przez podziemne rzeki.
Kwaśna woda rozpuszcza wapień. Ale jest też wiele podziemnych przejść, które są wyraźnie konstrukcjami stworzonymi przez kogoś. Czy zostały one stworzone przez wyprostowanych, chodzących ludzi jest więcej niż wątpliwe. Niektóre z nich są tak niskie i wąskie, że mogą przez nie przejść tylko małe, pełzające lub wężowe stworzenia.
Hang Son Doong w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang w Wietnamie
Prawdopodobnie największa jaskinia na świecie, jest wciąż w dużej mierze niezbadana. Została odkryta dopiero w 1991 roku, a po raz pierwszy zbadana w 2009 roku przez Howarda Limberta, brytyjskiego naukowca.
System jaskiniowy składa się z co najmniej 150 pojedynczych jaskiń. Wewnątrz znajduje się kilka jezior, a nawet dwie dżungle. Zagłębienie ma do 250 metrów wysokości, 150 metrów szerokości i 5 kilometrów długości. Tymczasem te ogromne podziemia są dostępne nawet dla przygodnych turystów. Trasa jest niebezpieczna i trwa kilka dni. W porze deszczowej zagłębienia wypełnione są tak wysoko wodą, że nie sposób ich przekroczyć. Ale nawet w „suchej porze roku” spacer to wilgotna, śliska i złowroga sprawa.
Podziemna rzeka ma silny prąd, a skała jest miejscami dość luźna. Noclegi odbywają się w podziemnych obozach biwakowych. Woda ma pH 7,5, więc nie jest kwaśna, ale w zakresie neutralnym. W środku tunelu znajduje się duże zapadlisko (lej skalny) i mniejsze, które wpuszczają światło dzienne w głąb i zieloną roślinność.
Jaskinia jeleni w Malezji
Uważana jest za drugą co do wielkości jaskinię i została odkryta w 1961 roku. Ma 2,16 km długości i 196 metrów wysokości.
Jaskinie Niah na wyspie Borneo
Główna jaskinia ma około kilometra długości i 500 metrów szerokości. Jaskinia ta była zamieszkiwana przez wczesnych ludzi, gdyż znaleziono skamieniałości. Najważniejszym znaleziskiem jest czaszka zwana „Deep Skull”, o której mówi się, że ma około 40 000 lat.
Najdłuższe jaskinie na świecie
1) Jaskinia Mamutowa w Kentucky o długości 652 kilometrów.
2) Podwodna jaskinia Sistema Sac Actun na Jukatanie o długości 353 kilometrów.
3) Jaskinia gipsowa Optymistychna Pechera na Ukrainie o długości 262 kilometrów.
Najgłębsze jaskinie na świecie
1) Veryovkina w Abchazji o głębokości 2,2 km.
2) Jaskinia Krubera w Gruzji sięga 2,19 km w głąb.
3) Francuska jaskinia Gouffre Mirolda osiąga głębokość 1,73 km.
Jaskinia Szyb Riesending w Untersberg w Bawarii
Jaskinia ta znajduje się na pograniczu Austrii i Bawarii i została odkryta w 1996 roku. Z głębokością 1149 metrów i długością 21,3 kilometrów uważana jest za najgłębszą i najdłuższą jaskinię w Niemczech. Untersberg jest nie tylko przedmiotem wielu legend i sag, ale także paranormalnych doświadczeń, o których donoszą ludzie współcześni.
Najpierw dwa głębokie szyby prowadzą setki metrów pionowo w dół. Z pierwszego i drugiego szybu odchodzi poziomy system przelotowy. Podejrzewa się, że jaskinia jest znacznie dłuższa niż można to udowodnić na razie. Dowody wskazują, że istnieje drugie wyjście, które umożliwia wymianę powietrza z atmosferą powierzchniową. Silny wiatr jaskiniowy można zmierzyć na głębokości 900 metrów. Wewnątrz znajduje się kilka wodospadów i 30-metrowe jezioro. Wilgotność powietrza wynosi sto procent, a w czasie roztopów należy spodziewać się powodzi.
Sub Terra Vorau w Styrii, Austria
Jest to bardzo tajemniczy system sztucznych przejść z wieloma odnogami. Dotychczas odnotowano około 800 tzw. dołów ziemnych. Wąskie szyby nie nadają się również jako kryjówki czy bunkry.
Rozległy system jaskiń pod Los Angeles, Kalifornia
Podobno pod miastem Los Angeles znajduje się całe podziemne „miasto”. Indianie Hopi wierzą, że kiedyś mieszkały tam jaszczuroludzie. W latach 1933 – 1934 miały miejsce eksploracje, a informacje zostały nawet podane do publicznej wiadomości. Zachował się rysunek planu autorstwa G. Warrena Shufelta, na którym widać silnie rozgałęzioną sieć.
Gigantyczny system jaskiń pod Montrealem w Kanadzie
Starożytny system jaskiń szacuje się na 10 000 do 15 000 lat. Badania rozpoczęły się dopiero w 2014 roku. W 2015 roku odkryto ogromne pomieszczenie jaskiniowe o idealnie gładkich ścianach i poziomym suficie.
Przejścia pod piramidami w Gizie
Pod Sfinksem i trzema piramidami znajduje się podobno podziemne „miasto”, ale niektóre jego przejścia są zbyt wąskie, by mogli po nich chodzić zwykli ludzie. Kręty system hali, korytarzy i komór w budownictwie megalitycznym jest do dziś niewyjaśniony. W „Hall of Records” znaleziono różne artefakty. Podobnie zbudowane jamy znajdują się rzekomo w Rumunii i w okolicach Bagdadu.
Region Kapadocji w Turcji
Tutaj znajduje się kilka podziemnych osad jednocześnie Do tej pory odkryto łącznie 36 starożytnych podziemnych miast. Do najważniejszych należą:
- Kaymaklı
- Derinkuyu
- Ürgüp
- Avanos
- Göreme
Jaskinie w Monte Epomeo na wyspie Ischia
Jaskinie są tu wyrzeźbione w miękkiej wulkanicznej skale od tysięcy lat. Podziemny kościół San Nicola został zbudowany w 1459 roku. Gdzieś w skalnych skałach jest nawet podobno wejście do „Wewnętrznej Ziemi”.
Systemy jaskiń pod wulkanem Mount Erebus
Naukowcy z Australian National University w 2017 roku znaleźli ciepłe jaskinie głęboko w lodzie Antarktydy. Temperatury podobno sięgają nawet 25 stopni w plusie.