Otwórz oczy

CO MIAŁA ZATUSZOWAĆ AFERA EPSTEINA ?

CO MIAŁA ZATUSZOWAĆ AFERA EPSTEINA ?

Po ogłoszeniu rozwodu Billa i Melindy Gatesów pojawiła się seria rewelacji na temat związku Billa Gatesa i Jeffreya Epsteina. Istnieją jednak solidne dowody na to, że związek między Gatesem i Epsteinem istniał dekady przed 2011 rokiem i nadal jest cenzurowany przez media głównego nurtu. Nie po to, by chronić Billa Gatesa, ale by chronić Microsoft. Na początku maja 2021 r. ogłoszenie, że Bill i Melinda Gates rozwodzą się po dwudziestu siedmiu latach małżeństwa, zszokowało zarówno tych, którzy chwalą tę „filantropijną” parę, jak i tych, którzy ich nienawidzą. Niecały tydzień po ogłoszeniu rozwodu, 7 maja 2021 r., Daily Beast doniósł, że Melinda Gates była podobno „głęboko zaniepokojona” związkiem Billa Gatesa z handlarzem seksualnym dzieci i agentem Secret Service Jeffreyem Epsteinem.

Raport sugerował, że Melinda była głównym powodem decyzji męża o zdystansowaniu się od Epsteina około 2014 roku, ponieważ czuła się niekomfortowo z Epsteinem po tym, jak oboje spotkali się z nim w 2013 roku. Spotkanie to miało miejsce w rezydencji Epsteina w nowojorskiej dzielnicy Upper East Side.

Daily Beast ujawnił również, że szczegóły rozwodu Gatesów zostały sfinalizowane kilka tygodni przed oficjalnym ogłoszeniem. Następnie, 9 maja, Wall Street Journal opublikował raport sugerujący, że plany rozwodowe sięgają jeszcze dalej wstecz, a Melinda konsultowała się z prawnikami rozwodowymi w 2019 roku. Rzekomo konsultacje te miały miejsce po tym, jak szczegóły relacji Billa Gatesa z Jeffreyem Epsteinem zyskały szerokie zainteresowanie mediów głównego nurtu, w tym New York Timesa.

Podczas gdy media głównego nurtu wydają się zgadzać, że Jeffrey Epstein był prawdopodobnym czynnikiem w rozstaniu Gatesów, te same media odmawiają podania prawdziwego zakresu relacji Billa Gatesa z Jeffreyem Epsteinem. W rzeczywistości główny nurt twierdzi, że związek Gatesa z Epsteinem rozpoczął się w 2011 roku, pomimo dowodów na to, że ich związek rozpoczął się dekady wcześniej. Ta powszechna odmowa uczciwego informowania o relacji Gates-Epstein jest prawdopodobnie spowodowana pierwszoplanową rolą Gatesa w bieżących wydarzeniach, zarówno pod względem globalnej polityki zdrowotnej związanej z COVID-19, jak i jego roli jako głównego promotora i fundatora kontrowersyjnych technokratycznych „rozwiązań” szeregu problemów społecznych. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że natura relacji między Gatesem a Epsteinem sprzed 2011 roku jest jeszcze bardziej skandaliczna niż to, co wyszło na jaw później i może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla Gatesa, ale także dla Microsoftu jako firmy i dla niektórych byłych dyrektorów najwyższego szczebla.

To szczególne zatuszowanie jest częścią widocznej tendencji mediów głównego nurtu do ignorowania wyraźnego wpływu, jaki zarówno Epstein, jak i członkowie rodziny Maxwellów wywierali – i prawdopodobnie nadal wywierają – w Dolinie Krzemowej. Rzeczywiście, osoby, które założyły gigantów technologicznych, takich jak Google, LinkedIn, Facebook, Microsoft, Tesla i Amazon, mają powiązania z Jeffreyem Epsteinem, niektóre bliższe niż inne.

Tajemnica Evening Standard

W 2001 roku opublikowano być może najważniejszy artykuł, jaki kiedykolwiek napisano o Jeffreyu Epsteinie. Artykuł, który koncentrował się głównie na Ghislaine Maxwell i związku Epsteina z księciem Andrzejem, ukazał się w London Evening Standard 22 stycznia 2001 roku. Artykuł, napisany przez Nigela Rossera, nigdy nie został wycofany i został opublikowany na długo przed pierwszym aresztowaniem Epsteina i początkiem jego publicznego profilu. Od tego czasu został jednak usunięty ze strony internetowej Evening Standard i można go znaleźć tylko w profesjonalnych bazach danych gazet. W październiku 2019 r. opublikowano wersję PDF tego artykułu i kilku innych usuniętych artykułów na temat Epsteina. (Zobacz MintPress)

Treść artykułu wyjaśnia, dlaczego został on usunięty z Internetu, najwyraźniej po pierwszym aresztowaniu Epsteina na Florydzie. Rosser przedstawia Epsteina jako „niezwykle potężnego nowojorskiego dewelopera i finansistę”, co jest odniesieniem do przeszłości Epsteina na nowojorskim rynku nieruchomości. W dalszej części artykułu zauważa, że Epstein „kiedyś twierdził, że pracował dla CIA, choć temu zaprzeczał”, co jest jednym z kilku prawdopodobnych powodów, dla których artykuł został usunięty z Internetu na długo przed drugim aresztowaniem Epsteina w 2019 roku. Znaczna część artykułu odnosi się do bliskości Epsteina i Maxwella z księciem Andrzejem, sugerując, że obaj wywarli znaczny wpływ na księcia, głównie ze względu na rolę Maxwella jako jego „społecznego naprawiacza”. Stwierdzono, że Maxwell „manipulował” księciem i że „cała sprawa Andrew została prawdopodobnie zrobiona dla Epsteina”. Jednak jedna linia wyróżnia się jako pierwsza główna wskazówka do demistyfikacji prawdziwych początków relacji między Gatesem i Epsteinem. Krótko po tym, jak Rosser przedstawia Epsteina w artykule, zauważa, że Epstein „zarobił wiele milionów na swoich relacjach biznesowych z Billem Gatesem, Donaldem Trumpem i miliarderem Leslie Wexnerem z Ohio, którego fundacją kieruje”.

Zarówno relacje Wexnera, jak i Trumpa z Epsteinem przed 2001 rokiem są dobrze znane i sięgają odpowiednio 1985 i 1987 roku. Jednak media głównego nurtu nadal donoszą, że Gates i Epstein spotkali się po raz pierwszy w 2011 roku i odmawiają śledzenia dowodów przedstawionych przez Nigela Rossera. Warto zauważyć, że BBC od lat otrzymuje miliony od Fundacji Billa i Melindy Gatesów. (Por. BBC i Candid)

Artykuł Rossera nie tylko nigdy nie został wycofany, ale ani Gates, ani Trump, ani Wexner nie zaprzeczyli zarzutom przedstawionym w artykule w tamtym czasie, na długo zanim Epstein stał się niesławny. Fakt, że Gates jest wymieniony obok dwóch znanych bliskich współpracowników Epsteina – Donalda Trumpa i Leslie Wexnera – sugeruje również, że powiązania Gatesa z Epsteinem przed 2001 r. były na tyle znaczące, że uzasadniały wymienienie go obok tych dwóch innych mężczyzn.

Oprócz artykułu w Evening Standard, istnieją dowody od Marii Farmer, ofiary Epsteina, która była zatrudniona przez Epsteina i Maxwella w latach 1995-1996. Przypomniała sobie, że Epstein wspomniał o Billu Gatesie w sposób, który sugerował bliską przyjaźń i dał jej wrażenie, że współzałożyciel Microsoftu wkrótce odwiedzi jedną z rezydencji Epsteina. (Por. The Last American Vagabond)

Microsoft, McKinley i Isabel Maxwell

Oprócz tych dwóch kluczowych dowodów, istnieje również fakt, że jeszcze przed artykułem w Evening Standard, Gates miał udokumentowane powiązania z firmą prowadzoną przez siostry Ghislaine Maxwell, w której Ghislaine miała udział finansowy, co może dać wskazówkę co do charakteru „powiązań biznesowych” wspomnianych przez Nigela Rossera. Ponadto artykuł Guardiana z 2000 r. dokumentuje ciekawe relacje Gatesa z Isabel Maxwell, które są powiązane ze skandalem szpiegowskim oprogramowania PROMIS i izraelskim wywiadem. Siostry bliźniaczki Christine i Isabel Maxwell założyły McKinley Group wraz ze swoimi ówczesnymi mężami w styczniu 1992 roku. Christine i Isabel pracowały wcześniej dla fałszywej firmy Information on Demand, za pośrednictwem której ich ojciec Robert Maxwell sprzedawał fałszywe oprogramowanie PROMIS rządowi USA. (Por. Unlimited Hangout) Po śmierci Roberta Maxwella, Christine i Isabel „chciały zacząć od nowa” i postrzegały McKinley jako „szansę na odzyskanie części dziedzictwa ich ojca”. (Por. Wired)

Jednak McKinley Group nie była tylko firmą należącą do Isabel, Christine i ich mężów, ponieważ Ghislaine Maxwell miała również „znaczny udział” w firmie, zgodnie z artykułem Sunday Times opublikowanym w listopadzie 2000 roku. W artykule stwierdzono również, że w latach 90-tych Ghislaine „dyskretnie zbudowała imperium biznesowe równie nieprzejrzyste jak imperium jej ojca” oraz że „jest skryta aż do paranoi, a jej sprawy biznesowe są głęboko tajemnicze”. W tym czasie opisywała siebie jako „operatora internetowego”, chociaż „jej biuro na Manhattanie odmawia potwierdzenia nawet nazwy lub charakteru jej działalności”. Inny artykuł w The Scotsman z 2001 r. osobno zauważa, że Ghislaine „jest niezwykle skryta w swoich sprawach i opisuje siebie jako operatora internetowego”.

Nie jest jasne, jak bardzo Ghislaine była zaangażowana w sprawy McKinley Group. Jednak w tym czasie prowadziła z Jeffreyem Epsteinem opartą na danych wywiadowczych siatkę wymuszeń seksualnych, a ich finanse znacznie się pokrywały, co odnotowano w doniesieniach prasowych z tamtego czasu i później.

McKinley założył firmę znaną jako Magellan Internet Directory, która została zapamiętana jako „pierwsza strona internetowa publikująca szczegółowe recenzje i oceny stron internetowych”. Podejście Magellana do „treści o wartości dodanej” przyciągnęło kilka dużych firm, prowadząc do „znaczących sojuszy” z AT&T, Time-Warner, IBM, Netcom i Microsoft Network (MSN), wszystkie wynegocjowane przez Isabel Maxwell. Najważniejszy sojusz Microsoftu z McKinleyem miał miejsce pod koniec 1995 roku, kiedy to Microsoft ogłosił, że Magellan będzie obsługiwał opcję wyszukiwania dla usługi MSN firmy. (Zobacz CNET)

Fortuna McKinley spadła, gdy jej próba stania się pierwszą wyszukiwarką, która weszła na giełdę, nie powiodła się i wybuchł spór między Christine Maxwell a ówczesnym mężem Isabel (patrz The Jerusalem Post), co również doprowadziło do tego, że firma zasadniczo pozostała w tyle za innymi liderami rynku. (W rezultacie McKinley przegapił okno na drugie IPO i pozostał w tyle, dodając przychody z reklam do swojego modelu biznesowego. Excite, który został później przejęty przez AskJeeves, ostatecznie kupił McKinley Group i Magellan w 1996 roku za 1,2 miliona akcji Excite, wycenianych wówczas na 18 milionów dolarów. (Patrz SFGATE) To rzekomo Isabel Maxwell doprowadziła do transakcji, a ówczesny dyrektor generalny Excite, George Bell, twierdził, że tylko ona uratowała zakup McKinley.

Pomimo słabego końca McKinley, bliźniacy Maxwell i inni udziałowcy firmy, w tym Ghislaine Maxwell, nie tylko otrzymali wielomilionową wypłatę z transakcji, ale także nawiązali bliskie kontakty z wielkimi firmami z Doliny Krzemowej. Nie jest jasne, czy pieniądze, które Ghislaine Maxwell otrzymała ze sprzedaży, zostały wykorzystane do kontynuowania szantażu seksualnego, w który była wówczas zaangażowana z Jeffreyem Epsteinem.

Po sprzedaży McKinley/Magellan, otwarte powiązania Christine i Isabel Maxwell ze służbami wywiadowczymi zarówno w USA, jak i Izraelu znacznie wzrosły. Powiązania Isabel z Microsoftem były kontynuowane po sprzedaży McKinley Group. Została prezesem izraelskiej firmy technologicznej CommTouch, której finansowanie było powiązane z osobami i grupami zaangażowanymi w aferę szpiegostwa nuklearnego Jonathana Pollarda. (Zobacz Unlimited Hangout) CommTouch, „mało znany deweloper oprogramowania” założony w 1991 roku przez byłych izraelskich oficerów wojskowych, koncentrował się na „sprzedaży, konserwacji i serwisie samodzielnych klientów poczty e-mail dla komputerów mainframe i komputerów osobistych”. Firma szczególnie zabiegała o Isabel, ponieważ była ona córką izraelskiego „superszpiega” Roberta Maxwella. Isabel miała podobne powody, by dołączyć do firmy, mówiąc Haaretzowi, że prowadzenie firmy dałoby jej „możliwość kontynuowania zaangażowania ojca w Izraelu”.

Ze wszystkich sojuszy i partnerstw, które Isabel Maxwell wynegocjowała we wczesnych latach pracy w CommTouch, to właśnie jej kontakty ze współzałożycielami Microsoftu, Billem Gatesem i Paulem Allenem, sprawiły, że CommTouch „znalazł się na mapie”. Współzałożyciele Microsoftu zrobili jednak znacznie więcej niż tylko umieszczenie CommTouch „na mapie”, ponieważ zasadniczo interweniowali, aby zapobiec upadkowi IPO, losowi, który spotkał poprzednią firmę Isabel Maxwell, McKinley Group, niedługo wcześniej.

W rzeczywistości CommTouch odkładał swoje IPO aż do lipca 1999 roku, kiedy to ogłoszono ogromną inwestycję ze strony firm powiązanych ze współzałożycielem Microsoftu Paulem Allenem. (Patrz Bloomberg)

Zgodnie z raportem Bloomberga, inwestycje Allena w Vulcan i Go2Net doprowadziły do wzrostu „zainteresowania sprzedażą akcji i CommTouch, nieznanego wcześniej dewelopera oprogramowania”, a także podniosły cenę akcji bezpośrednio przed IPO. Pieniądze od firm powiązanych z Allenem zostały wykorzystane w szczególności na „rozszerzenie sprzedaży i marketingu oraz rozwój obecności na rynkach międzynarodowych”. Decyzja Allena o zainwestowaniu w CommTouch wydaje się dziwna z finansowego punktu widzenia, ponieważ firma nigdy nie osiągnęła zysku i tylko w poprzednim roku odnotowała straty w wysokości ponad 4 milionów dolarów. Jednak dzięki terminowej inwestycji Allena i jego widocznej koordynacji z powtarzającymi się opóźnieniami IPO firmy, CommTouch został wyceniony na ponad 230 milionów dolarów w momencie IPO, w przeciwieństwie do wyceny 150 milionów dolarów zaledwie kilka tygodni przed inwestycją Allena. (Patrz The New York Times)

Paul Allen i Nicole Junkermann na Cinema Against AIDS w Cannes, Francja. Źródło: Vocal Media

Nie jest do końca jasne, dlaczego Paul Allen przyszedł z pomocą IPO CommTouch i co miał nadzieję zyskać dzięki swojej inwestycji. Warto jednak zauważyć, że Allen stał się później członkiem elitarnej społeczności internetowej o nazwie A Small World, założonej w 2004 roku (patrz Reuters), której członkami byli Jeffrey Epstein i osoby związane z Epsteinem, takie jak Lynn Forester de Rothschild i Naomi Campbell, a także Petrina Khashoggi, córka Adnana Khashoggi, byłego klienta Epsteina. Największym udziałowcem A Small World był Harvey Weinstein, obecnie zhańbiony potentat medialny, który był partnerem biznesowym Epsteina i od tego czasu został skazany za gwałt i wykorzystywanie seksualne. Mniej więcej w tym samym czasie Paul Allen został sfotografowany z pracownicą Epsteina Nicole Junkermann, która sama była agentką służb specjalnych. (Zobacz SWAMP)

Niecałe trzy miesiące po inwestycji Allena w CommTouch, w październiku 1999 r., firma ogłosiła, że podpisała ważną umowę z Microsoftem, na mocy której „Microsoft będzie korzystał z usługi CommTouch Custom MailTM w celu dostarczania internetowych rozwiązań poczty elektronicznej wybranym partnerom MSN i na rynkach międzynarodowych”. (Zobacz Yahoo!)

Ponadto CommTouch dostarczy swoim klientom MSN Messenger Service i Microsoft Passport, rozszerzając jednocześnie swoje doświadczenie w zakresie Windows NT poprzez wsparcie przyszłych technologii MSN Messaging” – czytamy w umowie. „Z niecierpliwością czekamy na dalsze rozszerzenie naszych relacji z Microsoftem poprzez integrację dodatkowych najnowocześniejszych produktów Microsoft”, powiedział Gideon Mantel z CommTouch podczas publicznego ogłoszenia umowy. W grudniu 1999 roku Microsoft ogłosił, że zainwestował 20 milionów dolarów w CommTouch, nabywając 4,7% akcji firmy. Ogłoszenie to spowodowało, że cena akcji CommTouch wzrosła z 11,63 USD do 49,13 USD w ciągu kilku godzin. Część tej transakcji została sfinalizowana przez Richarda Sorkina, niedawno mianowanego dyrektora CommTouch. Sorkin właśnie stał się multimilionerem dzięki sprzedaży Zip2, pierwszej firmy Elona Muska, której był dyrektorem generalnym.

Ponadto wydaje się, że Bill Gates, ówczesny szef Microsoftu, osobiście zainwestował w CommTouch na polecenie Isabel Maxwell. W artykule opublikowanym w Guardianie w październiku 2000 r. Isabel Maxwell żartuje, że przekonała Billa Gatesa do osobistej inwestycji w CommTouch w pewnym momencie tego okresu.

Artykuł w Guardianie ciekawie mówi o Isabel Maxwell i Billu Gatesie:

„W fałszywym południowym akcencie [Isabel] mruczy: 'On musi wydawać 375 milionów dolarów rocznie, aby utrzymać swój status zwolnionego z podatku, dlaczego nie miałabym mu pomóc’”. Wybucha śmiechem”.

Biorąc pod uwagę, że osoby tak zamożne jak Gates nie mogą mieć „statusu zwolnionego z podatku” i że artykuł ten został opublikowany wkrótce po założeniu Fundacji Billa i Melindy Gatesów, wypowiedzi Isabel sugerują, że to fundusz powierniczy Fundacji Billa i Melindy Gatesów, który zarządza aktywami fundacji, dokonał tej znaczącej inwestycji w CommTouch. Ponadto warto zwrócić uwagę na ciekawy sposób, w jaki Isabel opisuje swoje interakcje z Gatesem („mruczenie”, mówienie z fałszywym południowym akcentem) i opisuje swoje interakcje z nim w sposób, którego nie można znaleźć w żadnym z jej licznych innych wywiadów na różne tematy. To dziwne zachowanie może być związane z wcześniejszymi interakcjami Isabel z Gatesem i/lub tajnymi relacjami między Gatesem i Epsteinem w tym czasie.

Isabel Maxwell jako prezes CommTouch

Po 2000 r. biznes i pozycja CommTouch gwałtownie wzrosły. Isabel Maxwell przyznała później, że inwestycje Microsoftu, prowadzone przez Gatesa i Paula Allena, przyczyniły się do sukcesu firmy i jej starań o wejście na rynek amerykański. Maxwell, cytowana w książce Fastalliances z 2002 roku, wyjaśnia, że Microsoft postrzegał CommTouch jako ważną „sieć dystrybucji”, dodając: „Inwestycja Microsoftu w nas umieściła nas na mapie. Dało nam to natychmiastową wiarygodność i potwierdziło naszą technologię i usługi na rynku”. Do tego czasu powiązania Microsoftu z CommTouch pogłębiły się poprzez nowe partnerstwa, w tym hosting Microsoft Exchange za pośrednictwem CommTouch.

Chociaż Isabel Maxwell była w stanie zabezpieczyć lukratywne inwestycje i sojusze dla CommTouch oraz zapewnić, że produkty firmy zostały zintegrowane z kluczowym oprogramowaniem i komponentami sprzętowymi produkowanymi i sprzedawanymi przez Microsoft i innych gigantów technologicznych, nie była w stanie poprawić tragicznej sytuacji finansowej firmy. W 1998 r. CommTouch odnotował stratę w wysokości 4,4 miliona dolarów (patrz Bloomberg), a podobne straty utrzymywały się w 2000 r., a straty netto wyniosły 24 miliony dolarów w 2000 r. (zaledwie rok po znacznych inwestycjach Microsoftu, Paula Allena i Gatesa). (Zobacz The Marker)

Straty były kontynuowane nawet po tym, jak Isabel oficjalnie opuściła firmę i została emerytowanym prezesem w 2001 roku. Do 2006 roku firma była zadłużona na ponad 170 milionów dolarów. Isabel Maxwell opuściła swoje stanowisko w CommTouch w 2001 roku, ale przez lata zachowała znaczną ilość akcji CommTouch, które w tamtym czasie wyceniano na około 9,5 miliona dolarów. (Por. The Scotsman) Dziś Isabel Maxwell jest między innymi „pionierem technologii” Światowego Forum Ekonomicznego. (Por. Światowe Forum Ekonomiczne)

Epstein, Edge i Nathan Myhrvold

Kolejną oznaką relacji między Epsteinem a Gatesem przed 2001 rokiem jest bliski związek Epsteina z Nathanem Myhrvoldem, który dołączył do Microsoftu w latach 80. i został pierwszym dyrektorem ds. technologii w firmie w 1996 roku. W tym czasie Myhrvold był jednym z najbliższych doradców Gatesa, jeśli nie najbliższym. W 1996 roku był współautorem książki Gatesa The Road Ahead, w której próbował wyjaśnić, w jaki sposób nowe technologie wpłyną na życie w nadchodzących latach i dekadach. W grudniu tego samego roku, w którym został CTO Microsoftu, Myhrvold podróżował samolotem Epsteina z Kentucky do New Jersey, a następnie ponownie z New Jersey na Florydę w styczniu 1997 roku. Innymi pasażerami towarzyszącymi Myhrvoldowi podczas tych lotów byli Alan Dershowitz i „GM”, prawdopodobnie Ghislaine Maxwell. Należy zauważyć, że Gates miał w tym czasie udokumentowany związek z siostrą Ghislaine, Isabel. Myhrvold podróżował również z Epsteinem do Rosji w latach 90. wraz z Esther Dyson, konsultantką ds. technologii cyfrowych, która została opisana jako „najbardziej wpływowa kobieta w całym świecie komputerów”. (Zobacz BBC) Obecnie utrzymuje bliskie relacje z Google i firmą 23andme zajmującą się testami DNA i jest członkiem Światowego Forum Ekonomicznego, wnosząc wkład w jego program. (Por. Światowe Forum Ekonomiczne) Dyson wyjaśnił później, że spotkanie z Epsteinem zostało zaplanowane przez Myhrvolda. Na podstawie informacji opublikowanych na kontach Dysona w mediach społecznościowych wydaje się, że spotkanie odbyło się w 1998 roku.

Zdjęcie przedstawia Dysona i Epsteina ze znacznikiem czasu wskazującym 28 kwietnia 1998 r., pozujących z Pavlem Oleynikovem, który wydaje się być pracownikiem Rosyjskiego Federalnego Centrum Nuklearnego. (Zobacz The Nonproliferation Review) Na zdjęciu stoją przed domem zmarłego radzieckiego naukowca nuklearnego i dysydenta Andrieja Sacharowa, o którym mówi się, że ma powiązania z amerykańskim wywiadem. Sacharow i jego żona, Jelena Bonner, byli zwolennikami syjonizmu. (Zobacz JTA i Israel National News)

Zdjęcia zostały zrobione w Sarowie, gdzie znajduje się rosyjskie Federalne Centrum Nuklearne. Tego samego dnia zrobiono kolejne zdjęcie przedstawiające Epsteina w klasie pełnej młodych ludzi, najwyraźniej również w Sarowie.


Inne zdjęcie Dysona, bez widocznego znacznika czasu, ale z podpisem stwierdzającym, że zdjęcie zostało zrobione „w Microsoft Russia w Moskwie” w kwietniu 1998 roku, przedstawia Nathana Myhrvolda. Podpis Dysona kontynuuje: „To był początek trzytygodniowej podróży, podczas której Nathan i wielu towarzyszy (w tym ochroniarz) badali stan postsowieckiej nauki”. Epstein wydaje się być jednym z „towarzyszy podróży”, sądząc po zdjęciach, datach i opisanym celu podróży. Myhrvolda i Epsteina najwyraźniej łączyło coś więcej niż tylko zainteresowanie rosyjskimi osiągnięciami naukowymi. Kiedy Myhrvold opuścił Microsoft, aby współzałożyć Intellectual Ventures, Vanity Fair donosiło, że spotkał Epsteina w biurze firmy z „młodymi dziewczynami”, które wyglądały na „rosyjskie modelki”.

Źródło bliskie Myhrvoldowi, cytowane przez Vanity Fair, twierdziło, że Myhrvold otwarcie dyskutował o pożyczeniu odrzutowca Epsteina i pobycie w jego domach na Florydzie i w Nowym Jorku. Vanity Fair zwróciło również uwagę, że Myhrvold został oskarżony przez profesora prawa Harvardu Alana Dershowitza o uprawianie seksu z nieletnimi pozyskanymi przez Epsteina, który jest oskarżony o to samo przestępstwo i wcześniej latał z Myhrvoldem prywatnym samolotem Epsteina.

Ponadto była koleżanka Myhrvolda z Microsoftu rozwinęła później własne powiązania z Epsteinem. Linda Stone, która dołączyła do Microsoftu w 1993 roku i pracowała bezpośrednio pod Myhrvoldem, ostatecznie została wiceprezesem Microsoftu. Przedstawiła Epsteina Joi Ito z MIT Media Lab po jego pierwszym aresztowaniu. „Ma burzliwą przeszłość, ale Linda zapewnia mnie, że jest świetny” – powiedział później Ito w e-mailu do trzech pracowników MIT. (Zobacz raport MIT)

W słynnej małej czarnej książce Epsteina znajduje się kilka numerów telefonów do Stone, a kontakt w nagłych wypadkach jest wymieniony jako Kelly Bovino, była modelka i domniemany współspiskowiec Epsteina. Po aresztowaniu Epsteina w 2019 roku ujawniono, że Epstein „poinstruował” Billa Gatesa, aby przekazał 2 miliony dolarów na laboratorium MIT w 2014 roku. (Zobacz Business Insider) Mówi się również, że Epstein pozyskał dla laboratorium darowiznę w wysokości 5 milionów dolarów od Leona Blacka. Ito został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska dyrektora laboratorium wkrótce po aresztowaniu Epsteina w 2019 roku. Nathan Myhrvold, Linda Stone, Joi Ito, Esther Dyson i Bill Gates, wśród innych ikon Doliny Krzemowej, byli częścią społeczności Edge Foundation. Edge jest opisywana jako ekskluzywna organizacja intelektualistów, którzy „redefiniują kim i czym jesteśmy” i została założona przez Johna Brockmana, samozwańczego „impresario kulturalnego” i znanego agenta literackiego. Brockman jest najbardziej znany ze swoich bliskich związków ze światem sztuki pod koniec lat 60-tych, ale mniej znane są jego różne występy jako „konsultanta ds. zarządzania” dla Pentagonu i Białego Domu w tym samym okresie. (Zobacz Dazed)

Edge, którą Guardian nazwał kiedyś „najmądrzejszą stroną internetową na świecie”, to ekskluzywne sympozjum internetowe związane z tym, co Brockman nazywa „trzecią kulturą”. Wydaje się, że Epstein współpracował z Brockmanem już w 1995 roku, kiedy to pomógł sfinansować i uratować walczący projekt książkowy prowadzony przez Brockmana.

Edge to jednak coś więcej niż tylko strona internetowa. Przez dziesięciolecia fundacja odgrywała również kluczową rolę w gromadzeniu kadry kierowniczej z branży technologicznej, naukowców, którzy często byli klientami Brockmana, oraz finansistów z Wall Street podczas kolacji milionerów, która po raz pierwszy odbyła się w 1985 roku. W 1999 roku wydarzenie to zostało przemianowane na Kolację Miliarderów, a Epstein stał się ściśle zaangażowany w te sprawy i w samą Fundację Edge. Epstein został sfotografowany podczas kilku z tych kolacji, podobnie jak Sarah Kellen, główna „asystentka” Ghislaine Maxwell i współspiskowiec w programie handlu ludźmi i wymuszeń seksualnych prowadzonym przez Epsteina i Maxwell.

W latach 2001-2017 Epstein sfinansował 638 000 dolarów z łącznej kwoty 857 000 dolarów zebranych przez Edge. (Zob. Insidehook) W tym okresie było kilka lat, w których Epstein był jedynym darczyńcą Edge. Epstein przestał przekazywać darowizny w 2015 roku, który nawiasem mówiąc był tym samym rokiem, w którym Edge zdecydował się przerwać coroczną tradycję kolacji miliarderów. Co więcej, jedyna nagroda, jaką Edge kiedykolwiek przyznał, nagroda Edge of Computation w wysokości 100 000 USD, została przyznana pionierowi obliczeń kwantowych Davidowi Deutschowi w 2005 roku – została ona w całości ufundowana przez Epsteina. Rok przed tym, jak zaczął przekazywać znaczne darowizny na rzecz Edge, Epstein założył Fundację Jeffreya Epsteina VI, aby „finansować i wspierać najnowocześniejsze badania na całym świecie”.

Od czasu skandalu z Epsteinem, regularni uczestnicy kolacji miliarderów, czasami nazywanej coroczną kolacją Edge, nazwali to wydarzenie „operacją wpływu”. Jeśli prześledzić pieniądze, wydaje się, że była to operacja wpływu, która przyniosła korzyści przede wszystkim jednemu człowiekowi, Jeffreyowi Epsteinowi, i jego sieci. Dowody sugerują, że Myhrvold i Gates byli w dużej mierze częścią tej sieci, nawet zanim zaangażowanie Epsteina w Edge znacznie wzrosło.

Opowieść o dwóch Billach

Warto zbadać powiązania między „filantropijnymi” przedsięwzięciami Billa Gatesa i Billa Clintona na początku XXI wieku, zwłaszcza biorąc pod uwagę powiązania Epsteina i Ghislaine Maxwell z Fundacją Clintona i Clinton Global Initiative w tym czasie. Według byłego urzędnika izraelskiego wywiadu Ari Ben-Menashe, Bill Clinton był w centrum szantażu seksualnego Epsteina w latach 90-tych, zarzut poparty zeznaniami ofiar Epsteina i intymnymi relacjami Epsteina z osobami bliskimi byłemu prezydentowi. (Zobacz MintPress i Unlimited Hangout)

Bill Gates na konferencji Białego Domu poświęconej nowej gospodarce w 2000 r. – Źródło: LA Times

Pomimo napięć wynikających z dążenia administracji Clintona do monopolu Microsoftu pod koniec lat 90., stosunki między Gatesem a Clintonem uległy odwilży do kwietnia 2000 r., kiedy to Gates wziął udział w konferencji Białego Domu na temat nowej gospodarki. Oprócz Gatesa, uczestnikami konferencji byli także bliska współpracowniczka Epsteina Lynn Forester (obecnie Lady de Rothschild) i ówczesny sekretarz skarbu Larry Summers, który również znalazł się pod ostrzałem za swoje powiązania z Epsteinem. Innym uczestnikiem był szef sztabu Białego Domu Thomas „Mack” McLarty, którego specjalny asystent Mark Middleton spotkał się z Epsteinem w Białym Domu Clintona co najmniej trzy razy. Middleton został zwolniony po tym, jak pojawiły się doniesienia prasowe opisujące jego powiązania z nielegalnymi darowiznami powiązanymi z zagranicznymi rządami na kampanię reelekcyjną Clintona w 1996 roku. Innym uczestnikiem konferencji była Janet Yellen, obecna sekretarz skarbu Bidena.

Gates przemawiał na konferencji zatytułowanej „Niwelowanie globalnych podziałów: zdrowie, edukacja i technologia”. Omówił, w jaki sposób mapowanie ludzkiego genomu doprowadzi do nowej ery przełomów technologicznych i mówił o potrzebie zapewnienia dostępu do Internetu wszystkim ludziom w celu zlikwidowania przepaści cyfrowej i stworzenia „nowej” gospodarki opartej na Internecie.

W tym czasie Gates, wraz z amerykańskim miliarderem telekomunikacyjnym Craigiem McCawem, wspierał firmę, której celem było stworzenie globalnego monopolu na usługi internetowe przy użyciu sieci satelitów o niskiej orbicie. Firma ta, Teledesic, została zamknięta w latach 2002-2003 i jest uważana za inspirację dla Starlink Elona Muska. (Patrz The New York Times)

Bill Clinton i Bill Gates wkroczyli w świat filantropii mniej więcej w tym samym czasie: Fundacja Billa i Melindy Gatesów została założona w 2000 r., a Fundacja Clintona w 2001 r. Wired opisał te dwie fundacje jako „pionierów nowej ery filantropii, w której decyzje – często nazywane inwestycjami – są podejmowane ze strategiczną precyzją wymaganą przez korporacje i rządy, a następnie dokładnie śledzone w celu zmierzenia ich sukcesu”. Jednak inne media, takie jak Huffington Post, zakwestionowały fakt, że fundacje te angażują się w „filantropię”, twierdząc, że ta etykieta prowadzi do „szybkiej dekonstrukcji uznanego terminu”. Huffington Post zauważył również, że Clinton Global Initiative (część Fundacji Clintona), Fundacja Gatesów i niektóre podobne organizacje „wszystkie wskazują na kierunek zacierania granic między filantropią, biznesem i organizacjami non-profit”. W badaniu zauważono, że ten model „filantropii” był promowany przez Światowe Forum Ekonomiczne i Instytut Milkena. Warto również zauważyć, że kilka własnych „filantropijnych” pojazdów Epsteina również zostało założonych w momencie, gdy rozpoczynała się ta nowa era filantropii. Milken Institute został założony przez Michaela Milkena, niesławnego „króla obligacji śmieciowych” z Wall Street, który w 1989 r. został oskarżony o 98 zarzutów wymuszania haraczy i oszustw związanych z papierami wartościowymi. (Zobacz Los Angeles Times) Odbył tylko krótką karę więzienia i ostatecznie został ułaskawiony przez Donalda Trumpa. (Por. CNN) Milken popełnił swoje przestępstwa wraz z Leonem Blackiem i Ronem Perelmanem w Drexel Burnham Lambert przed jego skandalicznym upadkiem. (Por. CNBC) Black był blisko związany z Epsteinem, a nawet pozwolił Epsteinowi zarządzać jego osobistą fundacją „filantropijną” przez kilka lat, nawet po pierwszym aresztowaniu Epsteina. (Por. New York Post)

Perelman był głównym darczyńcą Clintona, w którego zbiórce pieniędzy dla ówczesnego prezydenta w 1995 r. uczestniczył Epstein i którego firmy oferowały pracę Websterowi Hubbellowi i Monice Lewinsky po ich skandalach w administracji Clintona. Podobnie jak Gates, Milken przekształcił swoją reputację pozbawionego skrupułów przedsiębiorcy w reputację „sławnego filantropa”. Znaczna część jego „filantropii” przynosi korzyści izraelskiemu wojsku i nielegalnym izraelskim osiedlom w okupowanej Palestynie. (Zobacz Middle East Eye)

Wiele lat po założeniu swoich fundacji, Gates i Clinton mówili o tym, jak „od dawna łączyła ich wspólna misja” normalizacji tego nowego modelu filantropii. Gates rozmawiał z Wired w 2013 roku o „ich wyprawach do rozwijających się regionów” i „wspomniał o bliskiej współpracy między ich organizacjami”. W wywiadzie tym Gates ujawnił, że poznał Clintona, zanim ten został prezydentem: „Znałem go, zanim został prezydentem, znałem go, gdy był prezydentem i znam go teraz, gdy nie jest już prezydentem”.

Również w tym wywiadzie Clinton stwierdził, że po opuszczeniu Białego Domu chce skupić się na dwóch konkretnych rzeczach. Pierwszą z nich jest Clinton Health Access Initiative (CHAI), która, jak powiedział, istnieje „w dużej mierze dzięki finansowaniu z Fundacji Gatesów”, a drugą jest Clinton Global Initiative (CGI), „gdzie próbuję zbudować globalną sieć ludzi, którzy robią swoje”. Clinton Health Access Initiative otrzymała swoją pierwszą darowiznę od Fundacji Gatesów w 2009 roku, w łącznej wysokości 11 milionów dolarów.

(W ciągu ostatnich dwunastu lat Fundacja Gatesów przekazała na rzecz CHAI ponad 497 milionów dolarów. CHAI została założona w 2002 roku w celu zwalczania HIV/AIDS na całym świecie poprzez „silne relacje rządowe” i eliminację „nieefektywności rynku”. Jednak znaczące darowizny Fundacji Gatesów rozpoczęły się niedługo po ekspansji CHAI na diagnostykę i leczenie malarii. (Zobacz CHAI) W 2011 roku Tachi Yamada, były prezes programu Global Health Fundacji Gatesów, dołączył do zarządu CHAI wraz z Chelsea Clinton.

Bill Gates i Bill Clinton na dorocznym spotkaniu Clinton Global Initiative w 2010 r.

Jeśli chodzi o CGI, obrońcy Epsteina argumentowali w sądzie w 2007 roku, że Epstein „był częścią oryginalnej grupy, która stworzyła Clinton Global Initiative”, która została po raz pierwszy uruchomiona w 2005 roku.

Prawnicy Epsteina opisali CGI jako projekt, który „łączy społeczność globalnych liderów w celu opracowania i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań dla niektórych z najbardziej palących wyzwań na świecie”. Fundacja Gatesów przekazała CGI łącznie 2,5 miliona dolarów w latach 2012-2013, oprócz ogromnych darowizn na rzecz CHAI i kolejnych 35 milionów dolarów na rzecz samej Fundacji Clintonów. Oprócz darowizn na rzecz Fundacji Gatesów, Microsoft Gatesa był ściśle zaangażowany w inne „filantropijne” projekty wspierane przez Clinton. Oprócz tych powiązań, Hillary Clinton ustanowiła partnerstwo między Fundacją Clintonów a Fundacją Gatesów w 2014 roku w ramach inicjatywy Clintonów „No Ceilings”. Partnerstwo to miało na celu „gromadzenie i analizowanie danych na temat statusu uczestnictwa kobiet i dziewcząt na całym świecie” i obejmowało dwie fundacje współpracujące „z wiodącymi partnerami technologicznymi w celu gromadzenia i kompilowania tych danych”.

Miesiące przed ogłoszeniem partnerstwa, Gates i Epstein spotkali się na kolacji i rozmawiali o Fundacji Gatesów i filantropii, według New York Times. Podczas nieudanej kandydatury Hillary Clinton na prezydenta w 2016 roku, zarówno Bill, jak i Melinda Gates byli na jej krótkiej liście jako potencjalni kandydaci na wiceprezydenta. (Zobacz GeekWire)

Ponadto Epstein próbował przejąć bezpośredni udział w Fundacji Gatesów, o czym świadczą jego wysiłki mające na celu przekonanie Fundacji Gatesów do partnerstwa z JP Morgan w „globalnym funduszu charytatywnym na rzecz zdrowia” o wartości miliarda dolarów, który przyniósłby Epsteinowi, który był wówczas mocno zaangażowany w JP Morgan, duże opłaty. (Zobacz Daily Beast) Chociaż fundusz ten nigdy się nie zmaterializował, Epstein i Gates rozmawiali o zaangażowaniu Epsteina w filantropijne wysiłki Gatesa. Niektóre z tych kontaktów zostały zgłoszone przez prasę głównego nurtu dopiero po ogłoszeniu rozwodu Billa i Melindy Gatesów. Jednak, jak wspomniano powyżej, wiadomo było, że Epstein „nakłonił” Gatesa do przekazania darowizny na rzecz co najmniej jednej organizacji – 2 milionów dolarów w 2014 roku na rzecz MIT Media Lab.

Rewelacje na temat spotkań między Gatesem a Epsteinem, które miały miejsce w latach 2013-2014, jeszcze bardziej podkreśliły znaczenie, jakie Epstein najwyraźniej miał w świecie „filantropii” miliarderów, a Gates podobno twierdził, że Epstein był jego „biletem” do Nagrody Nobla. (Por. Daily Beast) Norweskie media donosiły jednak w październiku 2020 r., że Gates i Epstein spotkali się z przewodniczącym Komitetu Noblowskiego, co nie wywołało wówczas dużego poruszenia w międzynarodowych mediach. (DN Magasinet)

Powstaje pytanie, czy Epsteinowi udało się zorganizować takie spotkania z innymi osobami, które również pragnęły Nagrody Nobla i czy osoby te później ją otrzymały. Jeśli Epstein miał takie powiązania, jest mało prawdopodobne, że wykorzystał je tylko raz w przypadku Billa Gatesa, ponieważ jego sieć kontaktów, szczególnie w świecie technologii i nauki, była bardzo rozległa.

Rok 2013 to także rok, w którym Bill i Melinda Gates spotkali się z Epsteinem w jego nowojorskiej rezydencji, po czym Melinda rzekomo zaczęła prosić swojego wkrótce byłego męża, aby zdystansował się od Epsteina. (Zobacz Daily Beast) Powodem podanym po ogłoszeniu rozwodu Gatesów było to, że Melinda była zniechęcona przeszłością Epsteina i jego osobowością. Jednak może to być również związane z innymi obawami o reputację Melindy i fundacji noszącej jej imię.

W rzeczywistości rok 2013 był również rokiem, w którym policja w Seattle rozpoczęła dochodzenie w sprawie inżyniera systemów Gates Mansion Ricka Allena Jonesa za jego kolekcję pornografii dziecięcej i gwałtów na dzieciach, która obejmowała ponad sześć tysięcy zdjęć i filmów. Pomimo powagi jego przestępstwa, kiedy Jones został aresztowany rok później w rezydencji Gatesów, nie został wysłany do więzienia po aresztowaniu, a jedynie powiedziano mu, aby „trzymał się z dala od dzieci”, zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów. (Zob. Kiro7)

Z perspektywy Melindy, skandal ten, w połączeniu z rosnącymi powiązaniami Billa Gatesa ze skazanym pedofilem Jeffreyem Epsteinem, mógł stanowić zagrożenie dla reputacji Fundacji Billa i Melindy Gatesów na długo przed aresztowaniem Epsteina w 2019 roku. Rok 2013 był również rokiem, w którym Maxwellowie zaangażowali się w Fundację Clintonów. W tym roku projekt TerraMar Ghislaine Maxwell, który oficjalnie wspierał Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ dla światowych oceanów, zapewnił 1,25 miliona dolarów Globalnej Inicjatywie Clintona w celu utworzenia sojuszu na rzecz zrównoważonych oceanów. TerraMar został anulowany wkrótce po aresztowaniu Epsteina w 2019 roku.

Isabel Maxwell i Al Seckel na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w 2011 r.

Projekt TerraMar Ghislaine był pod wieloma względami następcą nieudanego projektu Blue World Alliance Isabel Maxwell, który również pozornie zajmował się światowymi oceanami. Blue World Alliance został założony przez Isabel i jej nieżyjącego już męża Ala Seckela, który zorganizował „konferencję naukową” na wyspie Epsteina. Blue World Alliance działał również pod nazwą Globalsolver Foundation, a Xavier Malina, syn Christine Maxwell, był wymieniony jako łącznik Globalsolver z Fundacją Clintona. (Zobacz Twitter) Wcześniej był stażystą w Clinton Global Initiative.

Malina pracował później w administracji Obamy w Biurze Personelu Białego Domu. Obecnie pracuje dla Google. Warto również wspomnieć, że syn Isabel Maxwell, Alexander Djerassi, był szefem personelu w Biurze Spraw Bliskowschodnich w Departamencie Stanu kierowanym przez Hillary Clinton w tym samym okresie.

Nauka Gatesów i nauka Epsteina

Podczas gdy Fundacja Gatesów i Fundacja Clintonów przeplatały się, a ta ostatnia miała powiązania z Epsteinem i Maxwellem, wydaje się, że Epstein miał również znaczący wpływ na dwóch najwybitniejszych doradców naukowych Billa Gatesa w ciągu ostatnich piętnastu lat – Melanie Walker i Borisa Nikolica.

Melanie Walker, obecnie znana neurochirurg, poznała Jeffreya Epsteina w 1992 roku wkrótce po ukończeniu college’u, kiedy zaproponował jej pracę modelki w Victoria’s Secret. Takie oferty były często składane przez Epsteina i jego wspólników, jeśli chodzi o rekrutację kobiet do jego firmy i nie jest jasne, czy Walker kiedykolwiek pracowała jako modelka dla firmy należącej do Leslie Wexner. Podczas wizyt w Nowym Jorku mieszkała w nowojorskim budynku mieszkalnym związanym z działalnością Epsteina w zakresie handlu ludźmi, ale nie jest jasne, jak długo tam mieszkała lub w innych nieruchomościach należących do Epsteina.

Po ukończeniu szkoły medycznej w 1998 roku została doradcą naukowym Epsteina przez co najmniej rok. Do 1999 r. stała się tak bliska księciu Andrzejowi, że wzięła udział w przyjęciu urodzinowym na zamku Windsor, którego gospodarzem była królowa, z Epsteinem i Ghislaine Maxwell. (Por. The Sun) W tym czasie Melanie pojawia się w dziennikach lotów Epsteina pod panieńskim nazwiskiem Melanie Starnes, choć w dziennikach lotów wygląda jak „Starves”. (Por. Czarna księga Epsteina)

Bliskie relacje między księciem Andrzejem a Melanie Walker znalazły się pod ostrzałem po tym, jak była gospodyni Epsteina w Zorro Ranch, Deidre Stratton, stwierdziła w wywiadzie, że książę Andrzej został „obdarowany” „pięknym młodym neurochirurgiem” podczas pobytu w posiadłości Epsteina w Nowym Meksyku. (Zobacz Daily Beast) Biorąc pod uwagę, że był tylko jeden neurochirurg, który był zarówno blisko księcia Andrzeja, jak i częścią świty Epsteina, jest bardzo prawdopodobne, że kobietą, która została „podarowana” Andrew była Melanie Walker. Według Strattona, Andrew był „z” tą kobietą przez trzy dni. Umowa została zawarta przez Epsteina, którego nie było w tym czasie na terenie posiadłości. Dokładna data pobytu nie jest pewna, ale prawdopodobnie miała miejsce między 1999 a 2001 rokiem.

Stratton tak opowiadał o tym pobycie:

„W tamtym czasie Jeffrey miał kobietę, która podobno była neurochirurgiem, dość młodą, piękną i błyskotliwą, i zatrzymała się w jego domu… W pewnym momencie mieliśmy te wszystkie różne herbaty i mogłeś wybrać herbaty, które chciałeś, a ona poprosiła mnie o znalezienie takiej, która sprawi, że Andrew będzie bardziej napalony. Myślę, że zrozumiała, że jej zadaniem było zabawianie go, ponieważ chyba obawiała się, że Andrew powie: „Nie, tak naprawdę nie uważałem jej za tak atrakcyjną”. . . . Powiedziałby to Jeffreyowi i wtedy ona byłaby na sznurze. Myślę, że inna teoria jest taka, że Jeffrey prawdopodobnie ją zatrudnił, a ona wiedziała, jakie powinno być jej zadanie, aby uszczęśliwić tych ludzi. . . . Seks był wszystkim, o czym myśleli. Wiem na pewno, że w idealnej sytuacji Jeffrey miałby trzy masaże dziennie”.

Jakiś czas później Walker przeprowadziła się do Seattle i zaczęła mieszkać z ówczesnym dyrektorem wykonawczym Microsoftu Stevenem Sinofskym, który obecnie jest partnerem w zarządzie firmy venture capital Andreesen Horowitz. Andreesen Horowitz wspiera przede wszystkim Carbyne911, start-up finansowany przez Epsteina i jego bliskiego partnera, byłego premiera Izraela Ehuda Baraka, który jest powiązany z izraelskim wywiadem, a także inną izraelską firmę technologiczną kierowaną przez Baraka o nazwie Toka. (Zobacz PitchBook) Toka podpisała niedawno kontrakty z rządami Mołdawii, Nigerii i Ghany za pośrednictwem Banku Światowego, w którym Melanie Walker jest obecnie dyrektorem i byłym specjalnym doradcą prezydenta. (Zobacz WEF) Nie jest jasne, kiedy, jak i w jakich okolicznościach Walker poznała Sinofsky’ego.

Po przeprowadzce do Seattle, aby być z Sinofskym, i po krótkim okresie pracy jako „praktyk trzeciego świata” w Chinach w Światowej Organizacji Zdrowia, Walker została zatrudniona przez Fundację Billa i Melindy Gatesów jako starszy urzędnik ds. programów w 2006 roku. Biorąc pod uwagę, że główną cechą życiorysu Walker w tamtym czasie było to, że była doradcą naukowym innego bogatego „filantropa”, Jeffreya Epsteina, jej zatrudnienie przez Fundację Gatesów na tym ważnym stanowisku jeszcze bardziej podkreśla, że Bill Gates nie tylko wiedział, kim był Epstein, ale wiedział wystarczająco dużo o jego zainteresowaniach naukowych i inwestycjach, aby chcieć zatrudnić Walker. Walker została później zastępcą dyrektora ds. globalnego rozwoju i zastępcą dyrektora ds. specjalnych inicjatyw w fundacji.

Według Fundacji Rockefellera, w której jest stypendystką, Walker doradzała później Gatesowi w zakresie neurotechnologii i badań nad mózgiem dla tajnej firmy Gatesa bgC3, którą Gates pierwotnie zarejestrował jako think tank pod nazwą Carillon Holdings. Zgodnie z dokumentami federalnymi, bgC3 koncentrowała się na „usługach naukowych i technologicznych”, „analizach i badaniach przemysłowych” oraz „projektowaniu i rozwoju sprzętu komputerowego i oprogramowania”.

Podczas pracy w Fundacji Gatesów Walker przedstawiła Epsteinowi Borisa Nikolicia, doradcę naukowego Gatesów. Obecnie Melanie Walker współprzewodniczy Global Future Council on Neurotechnology and Brain Science Światowego Forum Ekonomicznego, a wcześniej otrzymała tytuł WEF Young Global Leader. Doradza również Światowej Organizacji Zdrowia, która jest ściśle powiązana z „filantropią” Billa Gatesa.

Podczas WEF w 2016 r. Walker napisała artykuł zatytułowany „Opieka zdrowotna w 2030 r.: żegnaj szpitalu, witaj w domu„, w którym omawia, w jaki sposób urządzenia do noszenia, interfejsy mózg-maszyna i wstrzykiwane / połykane „leki” robotyczne staną się normą do 2030 roku. Na wiele lat przed COVID-19 i zainspirowanymi Wielkim Resetem wysiłkami na rzecz przekształcenia opieki zdrowotnej w ten sposób, Walker napisała, że chociaż dystopijny scenariusz, który namalowała, „brzmi szalenie… większość z tych technologii jest albo prawie gotowa do wprowadzenia na rynek, albo w fazie rozwoju”.

Oczywiście wiele z tych technologii nabrało kształtu dzięki patronatowi ich byłych szefów, Jeffreya Epsteina i Billa Gatesa.

W przypadku Borisa Nikolica, po przedstawieniu go Epsteinowi przez Walker, uczestniczył on w spotkaniu z Gatesem i Epsteinem w 2011 roku, gdzie został sfotografowany z Jamesem Staleyem, ówczesnym dyrektorem JP Morgan, oraz Larrym Summersem, byłym sekretarzem skarbu i bliskim współpracownikiem Epsteina. (Zobacz Newsweek) Nikolic był wówczas głównym doradcą naukowym i technologicznym Billa Gatesa i doradzał zarówno Fundacji Gatesów, jak i bgC3. (Por. MedCity News) Zgodnie z powszechną narracją, było to pierwsze spotkanie Gatesa i Epsteina. Mógł to być również czas, w którym Epstein zaprezentował wspólny „Global Health Charitable Fund” Fundacji Gatesów i JP Morgan.

Spotkanie w rezydencji Jeffreya Epsteina na Manhattanie w 2011 r., w którym uczestniczyli James E. Staley, Larry Summers, Jeffery Epstein, Bill Gates i Boris Nikolic.

W 2014 roku Nikolic wygłosił „entuzjastyczne” komentarze na temat rzekomego zamiłowania Epsteina do doradztwa finansowego przed IPO firmy zajmującej się edycją genów, w której Nikolic miał 42 miliony dolarów udziałów. (Zob. New York Post) Warto zauważyć, że zarówno Nikolic, jak i Epstein byli klientami tej samej grupy bankierów w JP Morgan, a Bloomberg poinformował później, że Epstein regularnie pomagał tym bankierom przyciągać nowych, bogatych klientów.

W 2016 r. Nikolic był współzałożycielem spółki Biomatics Capital, która inwestuje w firmy związane ze zdrowiem w „konwergencji genomiki i danych cyfrowych”, które „umożliwiają rozwój najlepszych w swojej klasie terapii, diagnostyki i modeli dostarczania”. Nikolic jest współzałożycielem Biomatics wraz z Julie Sunderland, byłą dyrektor Funduszu Inwestycji Strategicznych Fundacji Gatesów.

Co najmniej trzy z firm wspieranych przez BiomaticsQihan Biotech, eGenesis i Editas – zostały współzałożone przez George’a Churcha, genetyka z Harvardu, blisko związanego z Epsteinem, który jest również blisko związany z Fundacją Edge. Inwestycja Biomatics w Qihan Biotech nie jest już wymieniona na stronie internetowej Biomatics. Qihan Biotech Churcha ma na celu produkcję ludzkich tkanek i narządów u świń do przeszczepów u ludzi, podczas gdy eGenesis dąży do genetycznej modyfikacji narządów świń do wykorzystania u ludzi. Editas produkuje „leki” edytujące geny CRISPR i jest również wspierany przez Fundację Gatesów i Google Ventures.

Church został oskarżony o promowanie eugeniki i nieetycznych eksperymentów na ludziach. (Zobacz Daily Beast) Żywe zainteresowanie Epsteina eugeniką zostało nagłośnione po jego śmierci, a Bill Gates i jego ojciec William H. Gates II również byli powiązani z ruchami i ideami eugenicznymi. (Zobacz The Guardian i The Corbett Report)

Po śmierci Epsteina w 2019 r. ujawniono, że Nikolic został mianowany „następcą wykonawcy” majątku Epsteina, co sugeruje bliskie powiązania z Epsteinem, pomimo twierdzeń Nikolica, że jest inaczej. Po upublicznieniu szczegółów testamentu Epsteina Nikolic nie podpisał formularza wskazującego na jego gotowość do pełnienia funkcji wykonawcy testamentu i ostatecznie nie pełnił tej funkcji. (Zobacz New York Post)

Tuszowanie sprawy Epsteina trwa

Pomimo stosunkowo nagłej zmiany w mediach głównego nurtu w odniesieniu do tego, co można omawiać w związku z relacjami między Jeffreyem Epsteinem a Billem Gatesem, wiele z tych mediów odmawia uznania wielu informacji zawartych w tym raporcie śledczym. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku artykułu Evening Standard i dziwnych relacji Billa Gatesa z siostrą Ghislaine Maxwell, Isabel i CommTouch, firmą, którą Isabel prowadziła. Prawdopodobny powód ciągłego ukrywania prawdziwego zakresu relacji Epsteina z Gatesem ma znacznie więcej wspólnego z firmą Gatesa Microsoft niż z samym Billem Gatesem. Podczas gdy obecnie dozwolone jest informowanie o powiązaniach, które dyskredytują osobistą reputację Gatesa, informacje, które mogłyby powiązać jego relacje z Epsteinem i Maxwellami z Microsoftem, zostały stłumione.

Jeśli, jak donosi Evening Standard, Epstein zarobił miliony na transakcjach biznesowych z Gatesem przed 2001 rokiem i jeśli powiązania Gatesa z Isabel Maxwell i izraelską firmą szpiegowską CommTouch staną się publicznie znane, może to łatwo doprowadzić do skandalu porównywalnego z aferą oprogramowania PROMIS. Taka rewelacja mogłaby być bardzo szkodliwa dla Microsoftu i jego partnera, Światowego Forum Ekonomicznego, ponieważ Microsoft stał się głównym graczem w inicjatywach czwartej rewolucji przemysłowej WEF, począwszy od tożsamości cyfrowej i paszportów szczepionkowych, a skończywszy na wysiłkach zmierzających do zastąpienia ludzkiej pracy sztuczną inteligencją.

Istnieją wyraźnie potężni gracze, którzy mają interes w tym, aby historia Epstein-Gates skupiała się na 2011 roku i później – niekoniecznie w celu ochrony Gatesa, ale raczej w celu ochrony samej firmy i innych kierowników wysokiego szczebla Microsoftu, którzy wydają się być narażeni na szwank przez Epsteina i innych członków tej samej sieci wywiadowczej.

Nie jest to odosobniony przypadek, ponieważ podjęto podobne wysiłki, aby ukryć (lub zapomnieć) o powiązaniach Epsteina i Maxwellów z innymi znanymi imperiami Doliny Krzemowej, takimi jak Jeff Bezos i Elon Musk. Ważnym powodem jest to, że operacja szantażu sieci Epsteina obejmowała nie tylko szantaż seksualny, ale także elektroniczne formy szantażu, które były wykorzystywane z wielkim skutkiem przez Roberta Maxwella w ramach operacji PROMIS w imieniu izraelskiego wywiadu.

Elektroniczne formy szantażu poprzez nielegalną inwigilację lub oprogramowanie backdoored mogą być wykorzystywane do kompromitowania osób sprawujących władzę, które mają coś do ukrycia, ale nie chcą angażować się w wykorzystywanie nieletnich, jak to miało miejsce w przypadku Epsteina.

Fakt, że Isabel i Christine Maxwell były w stanie nawiązać bliskie relacje biznesowe z Microsoftem po tym, jak były częścią firmy-przykrywki, która odegrała kluczową rolę w szpiegostwie związanym z PROMIS, i po tym, jak prowadziły swoje kolejne firmy z wyraźnym przyznanym zamiarem „przywrócenia” pracy i spuścizny ich ojca-szpiega, silnie sugeruje prawdopodobieństwo, że przynajmniej niektóre produkty Microsoft zostały w jakiś sposób skompromitowane, prawdopodobnie poprzez sojusze z firmami technologicznymi kierowanymi przez Maxwella.

Fakt, że media głównego nurtu nie przejmują się udokumentowanymi powiązaniami sieci Epsteina z innymi kierownikami wysokiego szczebla Microsoftu z przeszłości, takimi jak Nathan Myhrvold, Linda Stone i Steven Sinofsky, jasno pokazuje, że chociaż związek między Billem Gatesem i Epsteinem jest oczywisty, to nie jest tak samo w przypadku Microsoftu i Epsteina. Powiązania Epsteina i Maxwellów z Doliną Krzemową, nie tylko z Microsoftem, są częścią szerszej próby ukrycia silnego elementu inteligencji w tworzeniu najpotężniejszych firm Doliny Krzemowej. Podjęto wielkie wysiłki, aby dać opinii publicznej wrażenie, że firmy te są czysto prywatnymi podmiotami, mimo że od dawna utrzymują bliskie powiązania z agencjami wywiadowczymi i siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych i Izraela. (Zobacz Unlimited Hangout i MintPress)

Prawdziwy zakres skandalu Epsteina nigdy nie zostanie ujawniony w mediach głównego nurtu, ponieważ tak wiele serwisów informacyjnych jest własnością tych samych oligarchów z Doliny Krzemowej lub polega na Dolinie Krzemowej w zakresie czytelnictwa online.

Być może jednak najważniejszym powodem, dla którego pochodzenie wojska/wywiadu i powiązania z obecną oligarchią Doliny Krzemowej nigdy nie zostaną uczciwie zbadane, jest fakt, że te same podmioty pracują obecnie z zawrotną prędkością, aby zapoczątkować czwartą rewolucję przemysłową, która uczyniłaby sztuczną inteligencję, automatyzację, masowy nadzór elektroniczny i transhumanizm centralnymi elementami ludzkiego społeczeństwa.

Jeden z architektów tej „rewolucji”, Klaus Schwab, powiedział, że przywrócenie i utrzymanie zaufania publicznego ma kluczowe znaczenie dla tego projektu. Jednak gdyby prawdziwa natura Doliny Krzemowej, w tym jej znaczące powiązania z seryjnym gwałcicielem dzieci i handlarzem seksualnym Jefferym Epsteinem i jego siecią, wyszła na jaw, zaufanie publiczne zostałoby znacznie podważone, zagrażając temu, co globalna oligarchia postrzega jako ważny projekt.

Udostępnij

CO MIAŁA ZATUSZOWAĆ AFERA EPSTEINA ?

Globalna Świadomość9 stycznia 2024

Tajemnica Evening Standard

W 2001 roku opublikowano być może najważniejszy artykuł, jaki kiedykolwiek napisano o Jeffreyu Epsteinie. Artykuł, który koncentrował się głównie na

Microsoft, McKinley i Isabel Maxwell

Oprócz tych dwóch kluczowych dowodów, istnieje również fakt, że jeszcze przed artykułem w Evening Standard, Gates miał udokumentowane powiązania z

Epstein, Edge i Nathan Myhrvold

Kolejną oznaką relacji między Epsteinem a Gatesem przed 2001 rokiem jest bliski związek Epsteina z Nathanem Myhrvoldem, który dołączył do

Opowieść o dwóch Billach

Warto zbadać powiązania między „filantropijnymi” przedsięwzięciami Billa Gatesa i Billa Clintona na początku XXI wieku, zwłaszcza biorąc pod uwagę powiązania

Nauka Gatesów i nauka Epsteina

Podczas gdy Fundacja Gatesów i Fundacja Clintonów przeplatały się, a ta ostatnia miała powiązania z Epsteinem i Maxwellem, wydaje się,

Tuszowanie sprawy Epsteina trwa

Pomimo stosunkowo nagłej zmiany w mediach głównego nurtu w odniesieniu do tego, co można omawiać w związku z relacjami między

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułCO SIĘ STANIE JEŚLI ”WIELKI RESET” ELIT NIE WYPALI ?Następny artykuł”DZIEWIĘCIU NIEZNANYCH” – SKĄD POCHODZĄ TAJNE STOWARZYSZENIA ?

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

EUROPA ŚPI ! ZOBACZ JAK JAPONIA WALCZY Z TYRANICZNYM 'TRAKTATEM PANDEMICZNYM’ ’100 RAZY ŚMIERTELNIEJSZA NIŻ COVID-19′ – NOWA PANDEMIA W

Ostatnie wpisy

GŁÓD ADRENOCHROMU ! PRAWDZIWA CENA SŁAWY W HOLLYWOOD ! LUDZIE NIE CHCĄ WOJNY !!! CO CHCĄ ZGOTOWAĆ NAM ELITY ?

Kategorie

AGENDA 2030 (259) Alternatywna historia świata (185) Bez kategorii (16) Czarna Szlachta (16) extra-terrestrial (184) Filmoteka świadomych (31) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

 • CO MIAŁA ZATUSZOWAĆ AFERA EPSTEINA ?
 • Tajemnica Evening Standard
 • Microsoft, McKinley i Isabel Maxwell
 • Epstein, Edge i Nathan Myhrvold
 • Opowieść o dwóch Billach
 • Nauka Gatesów i nauka Epsteina
 • Tuszowanie sprawy Epsteina trwa
 • Nawigacja wpisu
 • Globalna Świadomość
 • Podobne wpisy
 • Ostatnie wpisy
 • Kategorie
 • O czym myślisz?