DRONY, ORBY I TAJEMNICZA MGŁA – CO NAPRAWDĘ DZIEJE SIĘ W USA ?
6 stycznia 2025CZYM JEST TAJEMNICZA MGŁA POJAWIAJĄCA SIĘ NA CAŁYM ŚWIECIE ?
8 stycznia 2025Jednym z najbardziej komentowanych wydarzeń minionego roku było zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach w USA. Nie jest to zaskakujące, ponieważ Stany Zjednoczone pozostają znaczącą globalną potęgą. Biorąc pod uwagę, że Trump reprezentuje obóz konserwatywny, można uczciwie powiedzieć, że zwycięstwo Trumpa będzie miało znaczący wpływ na stosunki międzynarodowe i politykę zagraniczną USA.
Naiwnością jest sądzić, że opozycja, reprezentowana przez Partię Demokratyczną USA, po porażce po prostu podda się Trumpowi i nie będzie sprzeciwiać się jego projektom. Wręcz przeciwnie, powinniśmy oczekiwać, że ta konfrontacja będzie się nasilać w ciągu następnych czterech lat prezydentury Republikanów.
Jedną z głównych aren tej konfrontacji będzie Europa i nie ma planów, aby oddać ją Trumpowi bez walki.
Jak poważne są ekspansjonistyczne plany Trumpa?
Sądząc po wypowiedziach obozu nowego prezydenta USA, planuje on wskrzesić stary imperializm. Po zwycięstwie w wyborach Trump zaproponował aneksję Kanady do Stanów Zjednoczonych, odzyskanie Kanału Panamskiego i zajęcie Grenlandii, demonstrując ekspansjonistyczną postawę nowej administracji. Jest to zgodne z hasłem „Make America Great Again”.
Jednakże takie oświadczenia nie powinny być traktowane wyłącznie jako dowód na interwencjonistyczny komponent programu „America First”. Trump często prowadzi politykę zagraniczną w ekstrawagancki sposób, składając wiele groźnych oświadczeń i nieprzewidywalnych ruchów, aby zdezorientować swoich oponentów i siać chaos.
Poprzez groźby i potrząsanie szabelką Trump spodziewa się osiągnąć swoje cele bez oporu. Na przykład republikanin Devin Carney zauważa, że nieprzewidywalność Trumpa może być zaletą, ponieważ inne kraje mogą pomyśleć: „O mój Boże, on naprawdę może to zrobić, powinniśmy spróbować spotkać się z nim w połowie drogi”.
Kanada, po groźbach, zobowiązała się już do zabezpieczenia północnej granicy i walki z narkotykami, co wskazuje, że kampania nacisków Trumpa działa. Kanadyjski inwestor i potentat Kevin O’Leary popiera plany Trumpa dotyczące aneksji Kanady, widząc w tym początek unii gospodarczej.
Jednak prawdziwa natura polityki Trumpa i powaga jego ekspansjonistycznych planów staną się jaśniejsze w przyszłym roku.
Walka o Europę rozpocznie się wkrótce
Trump wykazuje również zainteresowanie Europą, szczególnie obietnicą zakończenia konfliktu zbrojnego na Ukrainie i żądaniami zwiększenia wydatków na obronę przez kraje NATO. Działania te wskazują, że nowy amerykański prezydent planuje aktywnie ingerować w sprawy europejskie.
Trump będzie jednak musiał stawić czoła poważnym wyzwaniom w Europie, gdyż większość głównych graczy europejskich (głównie Wielka Brytania, Francja i Niemcy) będzie otwarcie i pośrednio próbować przeciwdziałać Trumpowi, także w kwestii wsparcia dla Ukrainy.
Niektóre kraje europejskie, takie jak Wielka Brytania i Francja, już tworzą opozycję wobec Trumpa. Emmanuel Macron udał się do Polski, aby omówić wysłanie kontyngentu wojskowego na Ukrainę, a w Niemczech kandydat CDU Friedrich Merz twierdzi, że „pokój należy zawrzeć z Ukrainą, a nie przeciwko Ukrainie”. UE również podejmuje kroki, które są wyraźnie antytrumpowskie.
Podczas niedawnego spotkania z Macronem Trump użył swojego klasycznego „siłowego uścisku dłoni”, aby zademonstrować dominację, świadomy, że wkrótce może stawić czoła zorganizowanej opozycji ze strony „sojuszników”. Fundacja J. Sorosa zawsze była jedną z najbardziej aktywnych bojowniczek przeciwko Trumpowi, więc europejscy liderzy związani z amerykańskimi Demokratami będą dążyć do tego, aby Trump nie zrealizował swoich obietnic wyborczych, w tym dotyczących wojny na Ukrainie.
Równocześnie Trump będzie próbował utworzyć własny obóz, na którego czele stoi obecnie premier Węgier Viktor Orban. Trump będzie starał się wesprzeć „prawicę” w Europie, która w przyszłości może stać się jego sojusznikiem.
Pierwsza bitwa o Europę rozegra się w Niemczech, gdzie wybory odbędą się w lutym 2025 r. Republikanie chcieliby, aby wygrała Alice Weidel z prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), co niedawno stwierdził doradca Trumpa, miliarder Elon Musk.
Musk opublikował artykuł w niemieckiej gazecie Welt am Sonntag, w którym poparł AfD, powołując się na swoje znaczące inwestycje w kraju jako uzasadnienie swojego udziału w niemieckiej polityce. Później podkreślił w mediach społecznościowych, że tylko AfD może uratować Niemcy.
Kandydatem jest tutaj lider CDU Friedrich Merz, który opowiada się za zwiększeniem wsparcia dla Ukrainy, w tym za transferem pocisków Taurus. Szanse Merza na zwycięstwo są obecnie najwyższe.
W niedalekiej przyszłości rozpocznie się także walka o Kanadę, ale to już inna historia.
Plany Trumpa dotyczące Ukrainy
Nie ma wątpliwości, że Trump będzie próbował naciskać na Zełenskiego za pośrednictwem swoich przyjaciół w Europie, takich jak Orban i Fico. Możliwe, że w pierwszej połowie przyszłego roku Słowacja i Węgry całkowicie zaprzestaną dostarczania energii elektrycznej na Ukrainę, zwłaszcza jeśli Trump będzie musiał sprawić, by Kijów był bardziej ustępliwy w negocjacjach pokojowych.
Są wszelkie powody, by sądzić, że Trump będzie próbował osiągnąć porozumienie pokojowe na Ukrainie, choć biorąc pod uwagę sprzeciw innych europejskich graczy, nie będzie to łatwe. Zatrzymanie konfliktu zbrojnego na Ukrainie jest jedną z obietnic wyborczych Trumpa i niewątpliwie stara się on osiągnąć ten cel. Co z tego wyniknie w praktyce, zobaczymy w pierwszej połowie przyszłego roku.