Świat jest inny

ŚWIATOWA ELITA 2 TYSIĘCY OSÓB POSIADA TYLE MAJĄTKU CO 3/4 LUDZKOŚCI.

ŚWIATOWA ELITA 2 TYSIĘCY OSÓB POSIADA TYLE MAJĄTKU CO 3/4 LUDZKOŚCI.

Na pomysł obliczenia, ile w ciągu 60 minut są w stanie zarobić najbogatsi ludzie świata, wpadł amerykański serwis BusinessInsider. Dziennikarze, by wyliczyć tę osobliwą stawkę godzinową, posłużyli się danymi z dwóch ostatnich edycji list miliarderów. Określili w ten sposób, o ile wzrósł na przestrzeni minionego roku majątek każdego z nich. Po podzieleniu tej kwoty przez  8760, czyli przez liczbę godzin w roku, otrzymali „godzinówkę” najbogatszych ludzi świata.

4,5 mln dol. na godzinę. Tyle zarabiają najbogatsi ludzie świata.

Najbogatsi ludzie świata bogacą się coraz szybciej. Jeff Bezos, twórca i szef Amazona potrafi zarabiać w godzinę 4,5 mln dolarów. Na taką kwotę jego pracownik, zatrudniony w największym sklepie internetowym świata, musiałby pracować… 157 lat.

W Polsce te dysproporcje są znacznie mniejsze, najbogatszy Polak w godzinę zgarniał więcej niż przeciętny zjadacz chleba zatrudniony w Warszawie zarobiłby w 5 lat!

O tą dysproporcję na świecie można śmiało zapytać ludzi z tej krótkiej listy.

Jeff Bezos

4,5 mln dol. na godzinę.

Jeff Bezos bogaci się w niewyobrażalnym tempie. Twórca i szef Amazona jako pierwszy w historii rankingów najbogatszych ludzi na świecie przekroczył „magiczną” granicę 150 miliardów dolarów majątku. Jest właścicielem 16-proc. pakietu akcji giganta e-handlu.

Poza Amazonem Jeff Bezos działa także w branży medialnej (należy do niego m.in. Washington Post) i kosmicznej. Wszystkie te interesy pozwalają mu zarabiać prawie 4,5 mln dol. na godzinę.

Mark Zuckerberg

1,7 mln dol. na godzinę.

Każde 60 minut wzbogaca Marka Zuckerberga o 1,7 mln dol. W przeliczeniu to ponad 6,3 mln złotych. Tyle 33-latek zarabia dzięki stworzonemu przez siebie serwisowi społecznościowemu Facebook i innych, przejętych biznesach, jak np. Instagram.

Zuckerberg Facebooka założył w 2004 r. jeszcze na studiach, których zresztą nie ukończył. W 2012 r. wprowadził serwis na giełdę, pozostawiając sobie pakiet 17 proc. udziałów.

Alice Walton

1,4 mln dol. na godzinę.

Lepsze deko handlu niż funt pracy, tak brzmi żydowska mądrość w biznesie. Patrząc na najszybciej bogacących się miliarderów, trudno się z tym nie zgodzić.

Przykładem jest Alice Walton, najmłodsze dziecko i jedna ze spadkobierczyń Sama Waltona, twórcy potęgi Wal-Mart.

Warren Buffett

958,9 tys. dol. na godzinę.

Najsłynniejszy inwestor świata nazywany bywa wyrocznią z Omaha. Fakt, że w ubiegłym roku jego inwestycje wzbogacały go o prawie milion dolarów co godzinę, pokazuje, że nie są to przesadzone opinie.

Kontrolowany przez 88-letniego miliardera wehikuł inwestycyjny Bershire Hathaway ma znaczące udziały m.in. w  Apple, Coca-Coli, Duracellu, Mastercard, Visa, Wal-Mart i wielu, wielu innych spółkach.

Elon Musk

684,9 tys. dol. na godzinę.

Jeden z bardziej kontrowersyjnych, a na pewno najbardziej medialnych prezesów ostatnich lat. Elon Musk współtworzył takie firmy, jak PayPal, Tesla, czy SpaceX. Pierwszą z nich sprzedał w 2002 r. za 1,4 mld dol. eBay’owi. Z drugą rewolucjonizuje motoryzację produkując w pełni elektryczne samochody, a trzecia ma mu pomóc w podboju kosmosu.

Bill Gates

456,6 tys. dol. na godzinę.

Współtwórca Microsoftu, jako znaczący akcjonariusz technologicznego giganta przez kilkanaście lat królował na czele list najbogatszych ludzi świata. Dziś bardziej pochłania go działalność charytatywna.

Wraz z żoną prowadzi Bill & Melinda Gates Foundation, największą dobroczynną organizację na świecie. Sam Gates sprzedał lub oddał większość z posiadanych przez siebie udziałów w Microsoftcie, pozostawiając sobie jedynie nieco ponad 1 proc. akcji.

2153 najbogatszych osób w 2019 roku posiadało tyle majątku, co 4,6 miliarda najbiedniejszych żyjących na Ziemi – wyniku z tegorocznego raportu Oxfam przygotowanego z okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, gdzie zbierają się najbogatsi ludzie na świecie.

Podkreślono w nim również, że nieodpłatna praca kobiet i dziewcząt każdego roku przynosi gospodarce trzy razy większy dochód niż cały sektor technologiczny.

Oxfam co roku prezentuje raport dot. nierówności finansowych na świecie.

 • 2153 najbogatszych osób na świecie posiadało tyle majątku, co 4,6 miliarda najbiedniejszych –
 • Kobiety pracują łącznie przez 12,5 miliarda godzin dziennie bez wynagrodzenia
 • Z opublikowanej właśnie analizy wynika, że majątek 22 najbogatszych mężczyzn jest równy temu, który posiadają wszystkie kobiety w Afryce.

NIEODPŁATNA PRACA KOBIET JEST WARTA PRAWIE 11 BILIONÓW DOLARÓW.

W tegorocznym raporcie zwrócono uwagę nie tylko na nierówności finansowe, ale także te pomiędzy płciami.

’Nasz system ekonomiczny został zbudowany przez bogatych i potężnych mężczyzn, którzy nadal tworzą zasady i czerpią lwią część zysku. Mężczyźni na całym świecie posiadają o 50 proc. więcej bogactwa niż kobiety”.

– podaje Oxfam.

W raporcie podkreślono ponadto, że kobiety na całym świecie pracują łącznie przez 12,5 miliarda godzin dziennie bez wynagrodzenia. Każdego roku daje to 10,8 bilionów dolarów dochodu do światowej gospodarki. To z kolei trzy razy więcej niż daje sektor technologiczny – informuje Reuters.

CNBC wylicza, że nieodpłatna praca kobiet to najczęściej opieka nad bliskimi (dziećmi, starszymi, chorymi) oraz prace domowe (gotowanie, pranie, sprzątanie, przynoszenie wody).

„Oczywiste jest, że ta nieodpłatna praca napędza seksistowski system ekonomiczny, który bierze od wielu i wkłada pieniądze do kieszeni nielicznych” – pisze Oxfam.

OXFAM APELUJE : NIECH BOGACI PŁACĄ PODATKI

”Ważne jest, byśmy podkreślili, że ukrytym motorem gospodarki w rzeczywistości jest nieodpłatna praca kobiet. I to musi się zmienić” – powiedział Reuterowi Amitabh Behar, dyrektor generalny Oxfam India.

Dyrektor generalny Oxfam India uważa, by zaradzić problemowi i zmniejszyć nierówności majątkowe, jak i te pomiędzy płciami, rządy przede wszystkim powinny upewnić się, że bogaci płacą podatki, które następnie powinny być wykorzystywane w celu finansowania m.in. opieki zdrowotnej czy edukacji.

Źródło:

https://www.reuters.com/article/us-davos-meeting-inequality/worlds-richest-2000-people-hold-more-than-poorest-46-billion-combined-oxfam-idUSKBN1ZJ00B

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ŚWIATOWA ELITA 2 TYSIĘCY OSÓB POSIADA TYLE MAJĄTKU CO 3/4 LUDZKOŚCI.

Globalna Świadomość4 lutego 20206 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułNORWESKI ŁOSOŚ HODOWLANY JEST NAJBARDZIEJ TOKSYCZNYM POKARMEM NA ŚWIECIE.Następny artykułINTRYGUJĄCE NAGRANIA TAJNYCH MISJI KOSMICZNYCH I AKTYWNOŚCI UFO Z ZESZŁEGO

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

TEMAT ADRENOCHROMU TRAFIŁ DO MEDIÓW – TURCJA I BUŁGARIA UJAWNIAJĄ MROCZNY PROCEDER CZY PO 2023 ROKU NASTĄPI TOTALNA KONTROLA POPULACJI

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *Komentarz * Nazwa * E-mail * Witryna internetowa Zapisz moje

Ostatnie wpisy

OSTATNIE CHWILE MATTHEW PERRY – CZY PADŁ OFIARĄ OKULTYSTYCZNEJ OFIARY ? TEMAT ADRENOCHROMU TRAFIŁ DO MEDIÓW – TURCJA I BUŁGARIA

Kategorie

AGENDA 2030 (211) Alternatywna historia świata (177) Bez kategorii (11) Czarna Szlachta (16) extra-terrestrial (180) Filmoteka świadomych (33) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

 • ŚWIATOWA ELITA 2 TYSIĘCY OSÓB POSIADA TYLE MAJĄTKU CO 3/4 LUDZKOŚCI.
 • Nawigacja wpisu
 • Globalna Świadomość
 • Podobne wpisy
 • Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
 • Ostatnie wpisy
 • Kategorie
 • O czym myślisz?