Otwórz oczy

TRANSHUMANIZM : FACEBOOK PRACUJE NAD TECHNOLOGIĄ CZYTANIA MYŚLI.

Największa na świecie sieć społecznościowa twierdzi, że zebrała zespół, który opracowuje technologię, pozwalającą „myślami” wydawać polecenia na smartfon. W połączeniu z technologią wszechobecnej inwigilacji cyfrowej brzmi to co najmniej niepokojąco.

Termin „transhumanizm” odnoszący się do metod usprawniania człowieka, nie tylko za pomocą technologii komputerowych, ale również za pomocą inżynierii genetycznej, biotechnologii czy też nanotechnologii. Takie nagromadzenie różnych zagadnień powoduje wiele nieporozumień, tematyka obejmuje różne dziedziny wiedzy, a brakuje w przekazie medialnym prób właściwego uporządkowania tych ważnych problemów w ujęciu paradygmatu współczesnej nauki.

Nadrzędnym celem transhumanistów jest całkowita rezygnacja z ciała ludzkiego i przeniesienie umysłu do wirtualnego świata symulacji komputerowych. Taka koncepcja jeszcze dziesięć lat temu wydawała się fikcją.

Ale dzisiaj, kiedy realizujemy w laboratoriach globalne symulacje ludzkiego mózgu i testujemy bezpośrednie interfejsy łączące komputer z mózgiem człowieka to już tylko kwestia najbliższych kilku, najwyżej kilkunastu lat. Nikt jednak nie stara się odpowiedzieć na pytanie, czy przeniesiona do cyberprzestrzeni symulacja ludzkiego mózgu dalej będzie człowiekiem.

Jednym z kroków ku transhumanizmowi są działania Fb. Regina Dugan, szefowa działu innowacji sprzętowych Facebooka ”Building 8”, przemawiała na dorocznej konferencji programistów firmy. Powiedziała, że ​​smartfony są potężną narzędziem w rękach człowieka

”Używanie smartfona ma swoją cenę. Pozwolił nam on nawiązywać kontakty z ludźmi z dala od nas, kosztem ludzi którzy są w naszym otoczeniu, nie od dziś wiadomo że telefon to uzależniające narzędzie”

Jaka jest więc odpowiedź na to nowoczesne schorzenie? Cyfrowy detoks?

Nie. Facebook opracowuje technologię odczytywania fal mózgowych, abyś nie musiał patrzeć na telefon, aby pisać wiadomości, możesz je po prostu pomyśleć.

Fb zgromadził zespół 60 osób, w tym ekspertów w dziedzinie protetyki neuronowej, aby umożliwić powstanie takiego systemu. Facebook zatrudnia obecnie inżynierów interfejsu mózg-komputer oraz inżynierów zajmujących się obrazowaniem neuronowym.

Jaki jest tego cel? Stworzenie systemu zdolnego do wpisywania stu słów na minutę prosto z twojego mózgu – to pięć razy szybciej niż można pisać na smartfonie.

„Brzmi to jak fantazja, ale ta technologia jest bliżej, niż możesz sobie wyobrazić”.

Podkreśliła przykład kobiety, która miała w głowie implant wielkości ziarna grochu, który mógł wychwytywać sygnały w jej mózgu, aby mogła pisać osiem słów na minutę przy użyciu samych myśli.

Facebook pracuje nad system, który nie będzie wymagał implantacji chipów.

„Możesz wysłać wiadomość do znajomego bez wyjmowania telefonu lub wysłać e-mail bez komputera. ”

Zamiast tego Facebook planuje opracowanie nieinwazyjnych czujników, które mogą mierzyć aktywność mózgu setki razy na sekundę w wysokiej rozdzielczości w celu dekodowania sygnałów mózgowych związanych z językiem w czasie rzeczywistym.

„Obecnie nie ma jeszcze takiej technologii nad którą my pracujemy ”.

Facebook rozważa wykorzystanie obrazowania optycznego oraz wykorzystanie laserów do rejestrowania zmian właściwości neuronów podczas ich działania – w celu zebrania słów prosto z naszego mózgu, zanim je wypowiemy. Jeśli sygnały te będzie można odczytać, mogą one zostać przekazane innym osobom w formie wiadomości.

Fakt, że Facebook, który zarabia prawie wszystkie pieniądze ze gromadzenia danych osobowych swoich użytkowników, może mieć dostęp do twoich myśli, jest zatrważający !

Fb uspokaja i zapewnia, że rozszyfruje tylko te słowa, które zamierzasz powiedzieć i nie chodzi dekodowanie przypadkowych myśli, niestety podejrzewamy, że czytając ten tekst nikt w te zapewnienia nie wierzy !

Innym problemem, który Facebook chce rozwiązać, jest sposób pisania tych myśli do mózgu innej osoby !

Nie miejmy wątpliwości, jeśli ta technologia wejdzie w życie będzie wykorzystywana w celu czytania naszych myśli, działań i decyzji a wielki brat praktycznie wejdzie nam do głów śledząc każdą naszą myśl. A Orwellowska „myślozbrodnia” stanie się faktem !

Ostatnie wpisy

Kategorie

TRANSHUMANIZM : FACEBOOK PRACUJE NAD TECHNOLOGIĄ CZYTANIA MYŚLI.

17 kwietnia 2020 / Możliwość komentowania TRANSHUMANIZM : FACEBOOK PRACUJE NAD TECHNOLOGIĄ CZYTANIA MYŚLI. została wyłączona

Może Ci się spodobać

LUKASZENKA WZYWA POLAKÓW – ”OCKNIJCIE SIĘ PÓKI NIE JEST ZA PÓŹNO” 3 sierpnia 2021

  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • TRANSHUMANIZM : FACEBOOK PRACUJE NAD TECHNOLOGIĄ CZYTANIA MYŚLI.
  • Może Ci się spodobać