Świat jest inny

PROJEKT ”E.P.C.O.T” – EKSPERYMENTALNA SPOŁECZNOŚĆ PRZYSZŁOŚCI WALTA DISNEY’A.

PROJEKT ”E.P.C.O.T” – EKSPERYMENTALNA SPOŁECZNOŚĆ PRZYSZŁOŚCI WALTA DISNEY’A.

Dziś Walt Disney World na Florydzie jest najpopularniejszym miejscem wypoczynku na świecie. Walt Disney World obejmuje ponad 20 hoteli wypoczynkowych, 2 parki wodne, 1 dzielnicę nocnych rozrywek i oczywiście 4 parki rozrywki: Magic Kingdom, otwarte w 1971 r., Epcot, otwarte w 1982 r., Hollywood Studios, otwarte w 1989 r. I Animal Kingdom, otwarty w 1998 roku.

Nawet jeśli oryginalny projekt Walta Disneya obejmował park rozrywki podobny do Disneylandu (zwane ostatecznie Magic Kingdom), powodem zbudowania Walt Disney World był E.P.C.O.T. Ale nie Epcot, jaki znamy dzisiaj (park rozrywki), ale E.P.C.O.T Walta, jedyny w swoim rodzaju projekt złożony z kilku elementów: społeczności prototypów, parku przemysłowego, lotniska przyszłości i wielu innych …

Wszystkie te elementy zostały wymyślone przez Walta Disneya i jego pracowników w nowych i zaawansowanych projektach i technologiach. Ten projekt powstał w latach 1962-1966 (śmierć Walta Disneya) i nawet jeśli przetrwał kilka lat, został zatrzymany w połowie lat 70-tych i nigdy się nie rozwinął. Niektóre elementy przetrwały w znanym nam dziś kurorcie Walt Disney World, na przykład koncepcja World Showcase, ale zaplanowano o wiele więcej. Niestety projekt stracił swoją główną energię: Walt.

Eksperymentalna Prototypowa Wspólnota Jutra (EPCOT) była koncepcją opracowaną przez Walta Disneya pod koniec jego życia, która obejmowała skomplikowane wizje i plany oraz zakup nieruchomości w pobliżu Orlando na Florydzie, która ostatecznie stała się kurortem Walt Disney World, w tym Epcot (dawniej EPCOT Center), pokrewna koncepcja przekształcona w park rozrywki. Była to „społeczność przyszłości”, która miała stymulować amerykańskie korporacje do tworzenia nowych pomysłów na życie w mieście. O EPCOT, cytuje się Walta Disneya, mówiącego:

EPCOT będzie czerpać inspirację z nowych pomysłów i nowych technologii, które pojawiają się w czołówce amerykańskiego przemysłu. Będzie to wspólnota jutra, która nigdy nie zostanie ukończona. Zawsze będzie prezentowanie, testowanie i demonstrowanie nowych materiałów i nowych systemów.

Oryginalna wizja E.P.C.O.T Walta dotyczyła modelowej społeczności zamieszkałej przez dwadzieścia tysięcy mieszkańców, która byłaby polem testowym do planowania i organizacji miasta. Gmina miała być zbudowana na planie koła, w centrum której znajdowałyby się tereny biznesowe i handlowe, wokół niej budynki społeczne oraz szkoły i kompleksy rekreacyjne, a na obwodzie osiedla mieszkaniowe. Transport byłby zapewniony przez kolejki jednoszynowe i PeopleMovers (takie jak ta w Tomorrowland w Magic Kingdom).

Ruch samochodowy byłby utrzymywany pod ziemią, dzięki czemu piesi byliby bezpieczni na powierzchni. Walt Disney powiedział:

To będzie zaplanowana, kontrolowana społeczność, wizytówka amerykańskiego przemysłu i badań, szkół, możliwości kulturalnych i edukacyjnych. W EPCOT nie będzie obszarów slumsów, ponieważ nie pozwolimy im się rozwijać. brak właścicieli ziemskich, a zatem brak kontroli w głosowaniu. Ludzie będą wynajmować domy zamiast je kupować i za skromne czynsze. Nie będzie emerytów; każdy musi być zatrudniony.

Podczas projektowania aż do 1967 roku, kiedy to stał się „Walt Disney World”, projekt był znany w firmie Walt Disney Productions pod różnymi nazwami:

„Projekt X”, „Projekt Floryda”, „Projekt Disney Florida”, „Disney World”

Koncepcja ostatecznie przekształciła się w park rozrywki Epcot, który został otwarty w 1982 roku w Walt Disney World Resort.

We wczesnych latach sześćdziesiątych Walt Disney odniósł ogromny sukces w przemyśle rozrywkowym, a także miał rodzinę z wieloma wnukami. Obserwując zmiany wnuków i jakości życia, Walt zaczął martwić się o świat, w którym będą w przyszłości zamieszkiwać. Zaczął zauważać, że współczesne miasta były ruchliwe, zdezorganizowane, brudne i podziurawione przestępczością. To było dalekie od czystego i kontrolowanego Disneylandu Disneya w Kalifornii.

Walt zaczął zdawać sobie sprawę, że wszystko, czego on i jego Imagineers dowiedzieli się o budynkach i przestrzeni w odniesieniu do ludzi w rozwoju Disneylandu, może zostać wykorzystane do planowania społeczności, a nawet całych miast. To sprawiło, że Walt pomyślał i zaczął pochłaniać się książkami o planowaniu miast i wszystkim, co było potrzebne, aby wyciągnąć coś na taką skalę.

Disney stwierdził, że Floryda jest idealnym miejscem na założenie nowego miejsca na Wschodnim Wybrzeżu. Ale Walt nie chciał się powtarzać, budując kolejny Disneyland. Chciał stworzyć coś zupełnie innego: społeczność, w której ludzie nie tylko bawili się, ale także żyli. To był początek E.P.C.O.T.

Za pośrednictwem różnych fikcyjnych korporacji Walt Disney kupił 27800 akrów mokradeł Florydy (dwa razy większych od wyspy Manhattan), położonych między miastami Orlando i Kissimmee. Ta kraina ostatecznie stała się Walt Disney World Resort.

Tutaj, na Florydzie, cieszyliśmy się czymś, czego nigdy nie podobało nam się w Disneylandzie: błogosławieństwem wielkości. Jest tu wystarczająco dużo ziemi, aby pomieścić wszystkie pomysły i plany, jakie moglibyśmy sobie wyobrazić”, powiedział Walt Disney, odnosząc się do faktu, że miał niewielka kontrola nad okolicą Disneylandu.

Disney zwrócił się również do legislatury stanu Floryda o przekazanie Walt Disney Productions jurysdykcji miejskiej nad nabytym gruntem. Miało to na celu zapewnienie, że Walt Disney mógł mieć pełną kontrolę nad każdą częścią nieruchomości, nawet nad tym, jak budynki zostały zbudowane. Walt planował nowe pomysły w życiu miejskim i nie chciał, aby rząd ingerował. To był początek dzielnicy Reedy Creek Improvement District.

W październiku 1966 roku, dwa miesiące przed śmiercią, Walt Disney nakręcił 30-minutowy film o swoich planach związanych z projektem Florida Project, nazwanym następnie „Disney World”. W filmie sam Walt wyjaśnia pokrótce, w jaki sposób zostanie wykorzystana nieruchomość na Florydzie i jak jego koncepcja E.P.C.O.T będzie współgrała z innymi aspektami Disney World.

Disney nakręcił ten film głównie po to, aby przekonać i zachęcić amerykański przemysł i różne korporacje do wyrażenia zgody i pomocy Walt Disney Productions w tworzeniu i prowadzeniu E.P.C.O.T. Disney zachęcał również firmy przemysłowe do zgłaszania najlepszych pomysłów technologicznych, tak aby można je było stale prezentować w mieście.

Za pomocą grafiki koncepcyjnej i ograniczonej animacji Disney pokazał, jak będzie wyglądać miasto i jak będzie działać. Przypomniał jednak widzom, że szkice i obrazy są tylko punktem wyjścia w konceptualizacji EPCOT, stwierdzając:

Wszystko w tym pokoju będzie się zmieniać za każdym razem w miarę postępu. Ale podstawowa filozofia tego, czym jesteśmy planowanie Disney World pozostanie takie, jak jest teraz.

Przybywając na lotnisko Disney World, w południowej części posiadłości, goście byliby przewożeni kolejką jednotorową do Disney World Welcome Center. Tam gości witali gospodarze Disneya i hostessy, które porozumiewałyby się w ich własnym języku. Po zaplanowaniu każdego aspektu pobytu goście wracali kolejką jednoszynową do E.P.C.O.T.

Przed przybyciem do E.P.C.O.T goście mieli okazję odwiedzić Park Przemysłowy E.P.C.O.T. W tym miejscu miałaby się urzeczywistnić podstawowa koncepcja Disney World. Biura i laboratoria Parku miały być zajęte przez duże amerykańskie korporacje, które wykorzystałyby te obiekty do opracowania nowej technologii do zastosowania w mieście E.P.C.O.T. Goście Disney World będą mogli zwiedzać obiekt, aby zobaczyć, jak to wszystko działa. Walt Disney miał nadzieję, że zachęci to ludzi do powrotu do własnych społeczności i zachęci do rozwoju technologicznego tam, gdzie żyją.

Walt nigdy nie chciał zrobić „sequela” Disneylandu, zawsze twierdząc, że zawsze będzie jeden Disneyland. Kiedy Walt przedstawił swoje pomysły Radzie Dyrektorów, byli sceptyczni. Chcieli mieć pewność, że ludzie będą odwiedzać ten „Disney World”. To, czego chcieli, to pewny hit: park w stylu Disneylandu. Walt początkowo sprzeciwił się, ale ostatecznie ustąpił i wykorzystał park na swoją korzyść. Park rozrywki umieścił w najbardziej na północ wysuniętym rogu posiadłości na Florydzie. Disney chciał, aby wszyscy doświadczyli reszty.

Samo miasto E.P.C.O.T, zgodnie z koncepcjami przedstawionymi w filmie E.P.C.O.T, zostało oparte na bardzo nowatorskim, ale prostym projekcie: koncepcji radialnej. Oparte na koncepcji podobnej do planu Disneylandu, miasto promieniuje jak koło z centralnego rdzenia. Gęstość urbanistyczna tego obszaru zmniejszyłaby się wraz z rozwojem miasta. Disney World, zanim dotrzesz do parku rozrywki.

Miasto byłoby połączone z innymi punktami w Disney World główną linią transportu – kolejką jednoszynową. Walt Disney wprowadził kolejkę jednoszynową w Disneylandzie w 1959 r. Kolej jednoszynowa przecięłaby centrum miasta, łącząc E.P.C.O.T z północnymi i południowymi punktami posiadłości Disney World.

Transport wewnętrzny byłby zapewniany przez zupełnie nową koncepcję transportu Disneya: WEDway PeopleMover. PeopleMover to system transportu, który nigdy się nie zatrzymuje, polegający na silnikach wbudowanych w tor, a nie w pojazdach. Samochody PeopleMover przewoziły mieszkańców z centrum metropolii do zewnętrznych obszarów mieszkalnych. Koncepcja PeopleMover została po raz pierwszy zaprezentowana w Disneyland’s Tomorrowland w 1967 roku. PeopleMover został również zainstalowany w Magic Kingdom, gdzie obecnie nosi nazwę PeopleMover Tomorrowland Transit Authority.

Z powodu tych dwóch środków transportu mieszkańcy E.P.C.O.T. nie potrzebowaliby samochodu. Gdyby tak było, byłby używany „tylko na weekendowe wyjazdy rekreacyjne”. Ulice dla samochodów byłyby oddzielone od głównych stref dla pieszych. Główne drogi, zarówno dla samochodów osobowych, jak i dostawczych, przebiegałyby pod centrum miasta, eliminując ryzyko wypadków z udziałem pieszych. Było to również oparte na koncepcji, którą Walt Disney wymyślił dla Disneylandu. Nie chciał, aby jego goście widzieli zakulisowe działania, takie jak ciężarówki dostarczające towary do miasta. Podobnie jak Magic Kingdom w Walt Disney World, wszystkie zapasy są dyskretnie dostarczane przez podziemne tunele.

Dwa systemy, jednoszynowy i PeopleMover, połączyłyby się w holu transportowym E.P.C.O.T. Hol transportowy znajdowałby się na poziomie gruntu, nad ruchliwymi drogami samochodowymi / ciężarowymi. Z holu pasażer jadący kolejką jednoszynową z Magic Kingdom Park do swojego domu wysiadał z pociągu i przesiadał się na odpowiednią stację PeopleMover.

Śródmieście i obszary komercyjne E.P.C.O.T. znajdowałyby się w centralnym centrum miasta, z dala od obszarów mieszkalnych. Cały obszar byłby całkowicie ogrodzony, nienaruszony przez elementy zewnętrzne. „Pieszy będzie królem” na tym obszarze, wolnym od niebezpieczeństwa samochodów i innych pojazdów.

W centrum obszaru znajdowałby się 30-piętrowy Cosmopolitan Hotel and Convention Centre. Ten budynek miał być najwyższym budynkiem w E.P.C.O.T i można go było zobaczyć z odległości wielu kilometrów, jak Matterhorn Bobsleds w Disneylandzie. Parking dla gości hotelowych znajdowałby się pod centrum miasta, tuż obok przejazdu pojazdu.

Na „dachu” ogrodzonego terenu znajdowałby się teren rekreacyjny dla gości hotelowych. Znajdował się tu basen, korty tenisowe, boiska do koszykówki, shuffleboard i inne atrakcje. Według Imagineer Bob Gurr, Walt Disney wskazał jedną z ławek na makiecie tego obszaru i oświadczył: „To tutaj Lilly [jego żona] i ja usiądziemy, kiedy to się skończy, biorąc wszystko do siebie”.

Na skraju rdzenia miasta znajdowały się mieszkania o dużej gęstości zaludnienia. To tam mieszkałaby większość z 20 000 obywateli E.P.C.O.T. Niewiele się mówi o samych mieszkaniach, chociaż Walt Disney stwierdził, że nikt w E.P.C.O.T nie będzie właścicielem ich ziemi. Nie byłoby różnicy między mieszkaniem a domem. Wszystkie stawki czynszu byłyby skromne i konkurencyjne w stosunku do otaczającego rynku. Również obudowa byłaby tak skonstruowana, aby zapewnić łatwość zmian, tak aby można było wykorzystać nowe pomysły / produkty. Osoba wracająca z ciężkiego dnia pracy mogłaby równie dobrze wrócić do domu do kuchni z nowiutkimi urządzeniami.

Oddzielenie rdzenia miasta od słabo zaludnionej dzielnicy mieszkaniowej stanowiłoby rozległość terenów trawiastych, zwanych przez planistów „pasem zieleni”. To tutaj miałyby być ulokowane usługi miejskie. Znajdowałyby się tu takie obiekty jak parki z placami zabaw, domy kultury i kościoły.

Za pasem zielonym znajdowały się dzielnice domów jednorodzinnych o małej gęstości zaludnienia. Obszary te przypominałyby płatki kwiatu, z domkami znajdującymi się na krawędziach każdego „płatka”. Wewnątrz „płatka” znajdował się rozległy teren zielony. W okolicy byłyby ścieżki dla wózków elektrycznych, lekkie tereny rekreacyjne dla dorosłych i place zabaw dla dzieci.

Stacja PeopleMover dla każdego obszaru znajdowałaby się również na terenie zielonym. Mieszkaniec mógł po prostu iść na stację z domu i dalej do pracy. Jak wspomniano wcześniej, mieszkańcy tak naprawdę nie potrzebowaliby samochodu do poruszania się.

Podobnie jak mieszkania, domy będą budowane tak, aby można je było łatwo zmieniać.

Jak stwierdzono powyżej, nikt mieszkający w E.P.C.O.T nie byłby właścicielem własnej ziemi lub domu, a tym samym nie miałby prawa głosu w gminie (emisje obligacji itp.). Walt Disney chciał sprawować tę kontrolę tylko po to, aby móc łatwo zmieniać technologię w domach.

Według filmu wszyscy mieszkający w E.P.C.O.T mieliby zostać zatrudnieni, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się slumsów i gett. Nie byłoby emerytów, każdy miałby pracę. Mieszkańcy byliby zatrudnieni w parku rozrywki Magic Kingdom, centrach handlowych w centrum miasta, hotelu / centrum kongresowym, na lotnisku, w Welcome Center lub w parku przemysłowym. I, jak głosi film,

Wszyscy mieszkający w E.P.C.O.T będą odpowiedzialni za utrzymanie tego żywego planu przyszłości.

Udostępnij

PROJEKT ”E.P.C.O.T” – EKSPERYMENTALNA SPOŁECZNOŚĆ PRZYSZŁOŚCI WALTA DISNEY’A.

Globalna Świadomość21 maja 20216 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułTEATR ? KIEROWANY PRZEZ KORPORACJE MEDYCZNE – TAJEMNICA SUBSTANCJI ”DDT”.Następny artykułPUNKT ”NEMO” – CO SKRYWA NAJBARDZIEJ NIEDOSTĘPNE MIEJSCE NA

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

TAJEMNICA CHEMTRAILS – CZY PILOCI WIEDZĄ CO ROBIĄ ? CZYM JEST SUPERKOPMUTER B.E.S.T.I.A W PODZIEMIACH PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO ? SOYLET GREEN

Ostatnie wpisy

TAJEMNICA CHEMTRAILS – CZY PILOCI WIEDZĄ CO ROBIĄ ? JAK POWSTAJĄ ELITY – KTO WSTĘPUJE DO TAJNYCH STOWARZYSZEŃ? CZY PRZY

Kategorie

AGENDA 2030 (209) Alternatywna historia świata (176) Bez kategorii (11) Czarna Szlachta (16) extra-terrestrial (180) Filmoteka świadomych (33) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • PROJEKT ”E.P.C.O.T” – EKSPERYMENTALNA SPOŁECZNOŚĆ PRZYSZŁOŚCI WALTA DISNEY’A.
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?