Stonehenge, starożytny zabytek, który co roku przyciąga miliony turystów, kryje w sobie wiele tajemnic. Jednym z mniej znanych przykładów jest to, że kamienie, które widzimy dzisiaj, są wynikiem licznych renowacji, które rozpoczęły się ponad 100 lat temu, a obecnie pochodzą sprzed mniej niż 50 lat.
Zgodnie z tym, co wiemy już od jakiegoś czasu, niesamowity kamienny kompleks w Wiltshire w Anglii został zbudowany między 3000 a 2000 r. p.n.e., jak wynika z badań archeologów. Datowanie radiowęglowe z 2008 r. sugeruje, że pierwsze kamienie zostały wzniesione między 2400 a 2200 r. p.n.e., natomiast inna teoria mówi, że kamienie zostały umieszczone w tym miejscu już 3000 r. p.n.e.
Według nowego badania przeprowadzonego przez archeologów i geologów z University College London (UCL) kamienie, z których zbudowane jest Stonehenge, jeden z najbardziej zagadkowych starożytnych monumentów na świecie, pochodzą z Preseli Hills w Pembrokeshire, oddalonego o 225 kilometrów.
Chociaż od około 1920 r. badacze uważali, że kamienie pochodzą ze wzgórz Preseli, nigdy nie znali dokładnego miejsca ich wydobycia. Oprócz pytania, w jaki sposób starożytni ludzie zdołali przetransportować głazy, wszystko wydaje się tym bardziej zastanawiające, że badacze kwestionują również wiek zabytku.
Według naukowców starożytni ludzie wydobywali kamienie między 3400 a 3200 r. p.n.e., podczas gdy budowla została wzniesiona około 2900 r. p.n.e., co oznacza, że starożytny zabytek może być o 500 lat starszy, niż wcześniej sądzono.
Chociaż szczegóły te wyszły na jaw dopiero w ostatnich latach, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że Stonehenge w obecnym kształcie było już kilkakrotnie przebudowywane, a dziesiątki zdjęć dowodzą, że kamienie, które dziś widzimy, stoją w tej formie dopiero od mniej niż 50 lat. Większa część kamiennego kręgu została odrestaurowana w latach 1901-1964 w ramach serii gruntownych renowacji, które uczyniły z niego, według słów jednego z archeologów, „produkt dwudziestowiecznego przemysłu zabytkowego”.
Smutna prawda jest taka, że pomnik, który widzimy dzisiaj, został odbudowany już w 1901 r., kiedy to proces odbudowy wywołał wielkie oburzenie, ale w oficjalnych przewodnikach nie było o nim prawie żadnej wzmianki.
William Gowland nadzorował pierwszą poważną renowację pomnika, która polegała na podniesieniu i zabetonowaniu głazu trumiennego nr 56, któremu groziło przewrócenie się. Podnosząc kamień, przesunął go o pół metra w stosunku do pierwotnego położenia.
Podczas renowacji w 1920 r. William Hawley, który prowadził również wykopaliska w pobliskim Old Sarum, odsłonił fundamenty sześciu kamieni i zewnętrznego rowu. Richard Atkinson, Stuart Piggott i John F. S. Stone w latach 40. i 50. ponownie wykopali znaczną część dzieła Hawleya i odkryli wyryte na siarczanych kamieniach topory i sztylety. W 1958 r. kamienie zostały jednak ponownie odrestaurowane, a trzy z nich ustawiono na betonowych fundamentach. Ostatnia renowacja została przeprowadzona w 1963 r. po przewróceniu się kamienia 23 z kręgu sarsowego.
Christopher Chippindale z Uniwersytetu Cambridge, działacz archeologiczny i czołowy autor prac na temat Stonehenge, stwierdził: „Prawie nic z tego, co widzimy dziś w Stonehenge, nie zostało w jakiś sposób naruszone”.
Brian Edwards, student badań historycznych, który niedawno ujawnił, że pobliski zabytek w Avebury został całkowicie odbudowany, odnalazł rzadkie zdjęcia Stonehenge. Powiedział: „To było tak, jakby Stonehenge zostało historycznie oczyszczone”.
Poniżej znajdziesz link do naszej grupy na cukor.pl wystarczy, że się zarejestrujesz i możesz działać. Tak więc zapraszamy wszystkich do budowy ,nowej społeczności, która nie podlega cenzurze !;)
https://cukor.pl/kategorie-pytan/globalna-wiedza/
Wpadaj też na nasze inne media na fb, telegramie youtube i rumble!
https://www.facebook.com/globalna.info
https://www.facebook.com/Altermajk/?ref=pages_you_manage