Site icon Globalna Świadomość

ARKAIM – TAJEMNICE ROSYJSKIEGO STONEHENGE

W sercu południowego Uralu w Rosji leży fascynująca starożytna forteca, która przyciągnęła uwagę zarówno historyków, jak i fascynató zapomnianej historii. Uważa się, że ta enigmatyczna osada, znana jako Arkaim, pochodzi z 2000-3000 lat pne i jest uważana za nawet starszą niż słynny brytyjski Stonehenge.

Twierdza składa się z dwóch koncentrycznych murów, wzmocnionych zewnętrznym murem obronnym i fosą o szerokości dwóch metrów. Zaawansowana inżynieria miasta jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Pod powierzchnią miasta, kryje się nawet skomplikowany system dystrybucji wody i tunel do usuwania nadmiaru wody.

Wykopaliska w tym miejscu ujawniły skomplikowany układ i projekt, z systemem wodno-kanalizacyjnym, kopalniami, metalowymi przedmiotami, ceramiką, pozostałościami rytualnymi, naczyniami i piecami. Unikalny projekt tego miejsca skłonił niektórych naukowców do wskazania na wiele podobieństw między układem Arkaim a kosmicznym modelem miast opisanym w starożytnych indoaryjsko-irańskich tekstach duchowych.

W osadzie znajdują się trzy koncentryczne pierścienie murów i trzy promieniste ulice, które według niektórych odzwierciedlają miasto króla Yimy, o którym mowa w Rigwedzie. Co więcej, symboliczny projekt „wzorów przypominających swastykę” znaleziony na licznych artefaktach wykopanych z tego miejsca, podkreśla potencjalne duchowe i kulturowe znaczenie architektury Arkaim.

Na rozległym obszarze rozciągającym się od południowego Uralu do północnego Kazachstanu odkryto ponad dwadzieścia struktur o podobnych projektach, tworzących coś, co obecnie nazywa się „Krainą Miast”. Uważa się, że Arkaim służyło jednocześnie jako forteca, mieszkanie, świątynia i centrum społeczne. Budowla była ponoć zamieszkiwana przez około 200 lat, zanim nagle została opuszczona.

Budowę Arkaim przypisuje się wczesnym proto-indo-irańskim mówcom kultury Sintashta, którzy reprezentują proto-indo-Irańczyków przed ich podziałem na różne grupy i późniejszą migracją do Azji Środkowej, Persji, Indii i inne regiony Eurazji. Odkopanie Arkaim przyczyniło się do rozwoju różnych ideologii wśród rosyjskich rodnowców, rerichian, asjanistów, zaratusztrian czy hinduistów i wielu innych. Niektóre grupy postrzegają to miejsce jako drugą ojczyznę Indoeuropejczyków.

Są i tacy, którzy identyfikują Arkaim jako mityczny Asgard wspomniany w mitologii germańskiej, podczas gdy rosyjski ruch zoroastryjski uważa to miejsce za miejsce narodzin Zoroastra. W rezultacie Arkaim został wyznaczony jako „narodowe i duchowe sanktuarium” i służy jako święte miejsce dla wielu ruchów religijnych.

Dziś Arkaim pozostaje aktywnym miejscem badań, z wykopaliskami i badaniami mającymi na celu odkrycie jak najwięcej, na temat starożytnej cywilizacji, która kiedyś zamieszkiwała ten region. Miejsce to stało się popularnym celem turystów i pielgrzymów, którzy chcą nawiązać kontakt ze starożytną historią i duchowym znaczeniem tego miejsca.

Exit mobile version