Otwórz oczy

ROK 2024 – EKSTREMALNE ROZBŁYSKI SŁONECZNE I SCENARIUSZ Z ”ZOSTAWIĆ ŚWIAT ZA SOBĄ”

ROK 2024 – EKSTREMALNE ROZBŁYSKI SŁONECZNE I SCENARIUSZ Z ”ZOSTAWIĆ ŚWIAT ZA SOBĄ”

Słońce może zarówno pieścić, jak i palić. A jeśli w dawnych czasach ludzie bardziej martwili się o żniwa, to w naszych czasach pojawia się dodatkowe zmartwienie dotyczące sieci energetycznych, satelitów i komunikacji.

Przez cały czas ludzie wychwalali Słońce. Główna Gwiazda ogrzewa nas, karmi i po prostu podnosi na duchu. Jest jednak bardzo kapryśny – charakteryzuje się cyklicznymi szczytami aktywności.

Naukowcy przewidywali kolejny szczyt w 2025 roku. Jak się jednak okazało, NASA się myli – już wkrótce spodziewajcie się „prezentów” od głównej gwiazdy.

To jest nasze Słońce, oświetlone, wrzące, „plujące” plazmą w różnych kierunkach. 
To jest nasze Słońce, oświetlone, wrzące, „plujące” plazmą w różnych kierunkach. 

Miły efekt uboczny

Zacznijmy od pozytywów. Dzięki aktywności Słońca możemy obserwować spektakularne zjawisko „tańczącej” zorzy polarnej wokół biegunów Ziemi.

Zorza polarna i południowa są produktem interakcji naładowanych cząstek masy koronalnej z gazami atmosferycznymi. Kiedy się łączą, niebo jest pomalowane wielobarwną poświatą.

Masa koronalna to wyrzut materii z korony gwiazdowej, która jest gigantycznym obłokiem plazmy słonecznej.

W 2023 roku, w związku z częstymi burzami geomagnetycznymi, zorze polarne pojawiły się najintensywniej i zaskoczyły mieszkańców wszystkich zakątków planety.

Światła zaobserwowano w Missouri, Nowym Meksyku, Kalifornii i Karolinie Północnej. W tym samym czasie pokaz świetlny dostępny był także dla mieszkańców południowo-wschodniej Wielkiej Brytanii.

Rok 2023 zakończył się dużym rozbłyskiem klasy X5 , najpotężniejszym rozbłyskiem 25. cyklu słonecznego (jak dotąd) i najpotężniejszą erupcją słoneczną od czasu silnych burz we wrześniu 2017 r.

Emisje flary spowodowały głęboką przerwę w komunikacji radiowej na falach krótkich nad Oceanem Spokojnym. Marynarze i radioamatorzy mogli zauważyć utratę sygnału na wszystkich częstotliwościach poniżej 30 MHz przez ponad 60 minut po szczycie rozbłysku.

Eksplozja wywołała także tsunami słoneczne. Formalnie rozbłysk skierowany jest równolegle do aktualnej części orbity Ziemi, ale w rzeczywistości rozbłysnął we wszystkich kierunkach:

Dlaczego aktywność słoneczna jest niebezpieczna?

Rozwój technologii doprowadził do tego, że ludzie uzależnili się nie tylko od pogody ziemskiej, ale także kosmicznej.

Burze słoneczne wywołane wyrzutami koronalnymi zakłócają jonosferę Ziemi i wpływają na górne partie atmosfery. Osoby uzależnione od pogody mogą czuć się gorzej. Ale rozbłyski słoneczne nie ograniczają się do ich wpływu na wszystkie żywe istoty. Mogą doprowadzić do globalnych katastrof.

Jako pierwsi ucierpią astronauci znajdujący się najbliżej gwiazdy. Słońce emituje cząstki o wysokiej energii, które mogą uszkodzić elektronikę statku kosmicznego.

Widok zorzy polarnej z ISS z wysokości 400 km nad Ziemią. Zdjęcie: NASA/Scott Kelly, Tim Peake.
Widok zorzy polarnej z ISS z wysokości 400 km nad Ziemią. Zdjęcie: NASA/Scott Kelly, Tim Peake. 

Cząsteczki te docierają do naszej planety 30–72 godzin po uwolnieniu, wywołując potężne burze geomagnetyczne.

Zakłócają działanie satelitów. W górnych warstwach atmosfery powstają prądy elektryczne, które wpływają na sieci energetyczne.

Burze geomagnetyczne mogą prowadzić do awarii nawigacji i utraty komunikacji.
Zakłócają wzorce lotów komercyjnych linii lotniczych. Aby uniknąć poważnych zakłóceń, w takich okresach samoloty nie latają blisko biegunów Ziemi.

Każdy może doświadczyć uroków aktywności słonecznej, zwłaszcza gdy napotkamy niestabilne sieci elektryczne, awarię Internetu lub awarię GPS.

Czy postęp się załamie?

Naukowcy uwielbiają przesadzać. Być może tym razem wszystko pozostanie na poziomie „myślaliśmy, że będzie dużo gorzej”, a kłopoty miną?

Ciężko powiedzieć. Naukowcy nie pompują celowo informacji. Próbują po prostu obliczyć maksymalne możliwe szkody.

Przecież prawie niemożliwe jest przewidzenie z góry skali aktywności Słońca. Gwiazda „pogrąża się w myślach” i nie stara się nikogo wtajemniczać w swoje zachowanie. Moc błysku jest zawsze inna.

Aktywność koronalna jest nieprzewidywalna. Jak wpłynie to na pogodę kosmiczną – wie tylko Słońce
Aktywność koronalna jest nieprzewidywalna. Jak to wpłynie na pogodę kosmiczną – wie tylko Słońce.

Przykłady z przeszłości potwierdzają, że ostrzeżenia badaczy są bardzo poważne.

Rok 1859 przeszedł do historii dzięki „wydarzeniu w Carrington”. Następnie w wyniku potężnej burzy geomagnetycznej stacje telegraficzne zabłysły, a w niektórych miejscach stanęły w płomieniach. Nawet tropiki mogły cieszyć się zapierającym dech w piersiach widokiem świateł Arktyki na niebie.

W 1989 roku aktywność słoneczna wyłączyła sieć energetyczną w Quebecu. Na początku 2022 roku 38 z 49 satelitów Starlink spłonęło w wyniku koronalnego wyrzutu masy.

Gdyby coś takiego wydarzyło się dzisiaj, szkody mogłyby sięgnąć bilionów dolarów. Przywrócenie sieci energetycznych zajmie dużo czasu.

Najbardziej niebezpieczne regiony to północno-zachodni Pacyfik, górny Środkowy Zachód i wschodnie Appalachy. Ale w rzeczywistości nikt nie jest odporny na katastrofy.

Kiedy spodziewać się szczytowej aktywności słonecznej

Obserwując zachowanie Słońca oraz analizując wielkość i liczbę plam na nim, badacze NASA zasugerowali, że szczyt aktywności rozpocznie się latem 2025 roku. Indyjscy naukowcy z Center of Excellence in Space Science są jednak innego zdania!

Co 11 lat Słońce doświadcza okresów niskiej i wysokiej aktywności. Miejsca pomagają to przewidzieć.

Szybkość zmian biegunów magnetycznych gwiazdy zależy od ich liczby i wielkości.

Dziury koronalne na Słońcu wyglądają jak gigantyczne ciemne plamy. Zdjęcie: NASA.
Dziury koronalne na Słońcu wyglądają jak gigantyczne ciemne plamy. Zdjęcie: NASA. 

Już w 1935 roku szwajcarski astronom Max Waldmeier zauważył, że im wyższe tempo wzrostu plam, tym silniejszy cykl. Silne cykle szybciej osiągają szczytową aktywność.

Obecny 25. cykl słoneczny uważa się za bardzo aktywny. Jest duże prawdopodobieństwo, że na osiągnięcie maksimum będzie potrzebował znacznie mniej czasu.

Kiedy zatem rozpocznie się intensywny okres? Naukowcy z Indii radzą spodziewać się „darów” od Słońca już na początku 2024 r., a najlepiej – we wrześniu 2024 r.

Naukowcy zalecają przygotowanie się już teraz na szczyt aktywności, aby spróbować zminimalizować jego szkody. Ale czy będzie to możliwe?

Ludzkość jest dumna z największych wynalazków, niespotykanych technologii.
Ale czy jesteśmy w stanie oprzeć się Słońcu? Czy sądzisz, że powinniśmy się bać upadku sieci WWW, czy też największe umysły naukowe uchronią nas przed katastrofą?

Nie tylko Słońce przygotowuje niespodzianki, cały Układ Słoneczny wszedł w 12-letni cykl, kosmiczne oddziaływanie na wszystkie planety, w tym Ziemię, jądro, magmę, ocean ociepla się, dlatego obserwujemy wzrost anomalii klimatycznych.

Ważne jest, aby to wszystko zrozumieć i zabrać głos, aby sformułować społeczne zapotrzebowanie na obecną władzę, tylko łącząc potencjał naukowy ludzkości będziemy w stanie znaleźć rozwiązanie.

Kiedy nadejdzie kolejna Wielka Burza Elektromagnetyczna, Internet zostanie wyłączony, nawet nie dlatego, że spalą się w jakiś sposób chronione węzły komunikacyjne, ale dlatego, że wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego wraz z komputerami zostaną przykryte miedzianą umywalką , notatki i telefony

Udostępnij

ROK 2024 – EKSTREMALNE ROZBŁYSKI SŁONECZNE I SCENARIUSZ Z ”ZOSTAWIĆ ŚWIAT ZA SOBĄ”

Globalna Świadomość2 stycznia 20242 stycznia 2024

Kiedy spodziewać się szczytowej aktywności słonecznej

Obserwując zachowanie Słońca oraz analizując wielkość i liczbę plam na nim, badacze NASA zasugerowali, że szczyt aktywności rozpocznie się latem

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułJAKIE ”NOWOŚCI” SZYKUJĄ NAM ELITY W 2024 ROKU ?Następny artykułELITY ZABIŁY JANET OSSEBAARD – AUTORKĘ ”UPADKU KABAŁY

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

TAJNE DOKUMENTY UJAWNIONE – POLASKA MIAŁA DOŁĄCZYĆ DO WOJNY NA UKRAINIE ! OKULTYSTYCZE ELITY UE CHCĄ NAS WPĘDZIĆ DO WOJNY

Ostatnie wpisy

”ONI ŻYJĄ” BYŁ OSTRZERZENIEM – KULTOWY FILM Z POTĘŻNYM PRZESŁANIEM. TAJNE DOKUMENTY UJAWNIONE – POLASKA MIAŁA DOŁĄCZYĆ DO WOJNY NA

Kategorie

AGENDA 2030 (239) Alternatywna historia świata (182) Bez kategorii (13) Czarna Szlachta (16) extra-terrestrial (184) Filmoteka świadomych (31) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

 • ROK 2024 – EKSTREMALNE ROZBŁYSKI SŁONECZNE I SCENARIUSZ Z ”ZOSTAWIĆ ŚWIAT ZA SOBĄ”
 • Kiedy spodziewać się szczytowej aktywności słonecznej
 • Nawigacja wpisu
 • Globalna Świadomość
 • Podobne wpisy
 • Ostatnie wpisy
 • Kategorie
 • O czym myślisz?