Zdrowo i pozytywnie

RUMIANEK ALTERNATYWĄ W WALCE ZE STANAMI LĘKOWYMI I DEPRESJĄ.

Ostatnie badania kliniczne i laboratoryjne wykazały, że rumianek nie tylko odpręża, ale może znacznie zmniejszyć lęk, a nawet zwalczyć depresję.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez brytyjską szkołę medyczną University of Nottingham wykazało, że rumianek znacznie rozluźnia naczynia krwionośne i włókna mięśni gładkich. Efekt ten został wskazany szczególnie przy zastosowaniu trzech głównych hydroksylanów występujących w rumianku czyli apigeniny, luteoliny i bisabololu.

Efekty łagodzące wyżej wymienione choroby wykazano również w niedawnym badaniu przeprowadzonym przez Szpital Uniwersytecki Eulji w Korei Południowej. 56 pacjentów poddanych operacjom chirurgicznym otrzymało aromaterapię z połączeniem lawendy, rumianku i neroli. Grupie kontrolnej objęto wyłącznie opieką pielęgniarską.

Naukowcy odkryli, że grupa aromaterapeutyczna miała znacznie niższy lęk i lepszy sen w porównaniu z grupą kontrolną.

Dowody kliniczne potwierdzają fakt że rumianek jest lekiem przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym, zostało to utrwalone przez badanie kliniczne na University of Pennsylvania School of Medicine. Badanie przeprowadzono w 2009 r., Ale jego dane i ustalenia zostały ponownie zbadane i potwierdzone w zeszłym roku.

Badacze zarejestrowali 19 osób ze zdiagnozowanym lękiem z współistniejącą depresją oraz 16 osób, u których zdiagnozowano lęk i depresję w przeszłości. Grupy te badano wraz z grupą kontrolną 22 osób, które nie odczuwały niepokoju ani depresji, w przeszłości ani obecnie.

Badanie było losowe, podawano też kontrolowane placebo. Badacze podali badanym 220 mg ekstraktu z rumianku (standaryzowanego do 1,2% apigeniny) oraz placebo, oba w kapsułkach.

Okres leczenia trwał osiem tygodni. W pierwszym tygodniu pacjentom podawano jedną kapsułkę dziennie, a dla tych, którzy mieli pogłębione stany lękowe, dawkę zwiększono do dwóch kapsułek w drugim tygodniu, oraz analogicznie trzy kapsułki w trzecim tygodniu, cztery w czwartym tygodniu i pięć w pozostałych ośmiu tygodniach.

Podstawowym sposobem oceny powodzenia leczenia był system oceny Hamilton Anxiety Rating (HAM-A) – który wykorzystuje kwestionariusze do określenia poziomu lęku. Naukowcy wykorzystali także system analizy lęku Becka i system dobrostanu psychicznego, a także system badania nasileń klinicznych, w celu potwierdzenia swoich badań.

Naukowcy odkryli, że 57% grupy stosującej ekstrakt z rumianku znacząco obniżyło swoje stany lękowe o ponad 50%.

Trzy lata później badacze z University of Pennsylvania przeprowadzili kolejny przegląd danych w tym badaniu, aby ustalić, czy leczenie rumiankiem w przypadku lęku klinicznego i depresji klinicznej można uznać za „klinicznie znaczące”. To oczywiście umożliwia badaczom medycznym ocenę, czy rumianek może być stosowany jako leczenie wdrożeniowe u zdiagnozowanych pacjentów.

Po dogłębnym przejrzeniu danych i badań naukowcy doszli do wniosku, że wyniki są „klinicznie znaczące” i wskazali, że:

„zespół badawczy zaobserwował znacznie większe zmniejszenie objawów depresji i lęku, dla rumianku w porównaniu do placebo u wszystkich uczestników”.

Ale co się stanie, gdy rumianek będzie stosowany przez dłuższy czas?
Badania potwierdzają przydatność rumianku w leczeniu stanów lękowych i depresyjnych. Tradycyjni zielarze zazwyczaj zalecają stosowanie ziół przeciwlękowych, takich jak rumianek, lawenda, ziele dziurawca zwyczajnego i inne przez okres od trzech miesięcy do roku, aby osiągnęły pełną skuteczność. Następnie często zaleca się kontynuowanie kuracji przynajmniej okresowo lub w razie potrzeby.

Dobrą wiadomością o rumianku, o czym świadczą te i inne badania, jest to, że nie ma znanych niepożądanych skutków ubocznych oraz nie występuje uzależnienie. Stanowi to wyraźny kontrast z lekami przeciwdepresyjnymi, które są uzależniające, a ich długotrwałe zażywanie powoduje wiele niepożądanych skutków ubocznych.

Źródło:

https://www.greenmedinfo.health/blog/chamomile-proven-fight-anxiety-and-clinical-depression-1

Jeden Komentarz

 • sophia

  An impressive sharе! Ӏ have just forwarded this onto a co-worker who was condᥙcting a little homework
  on this. And he in fact ordered me dinner due to the fаϲt that I stumbled upon it for him…
  lol. So allow me to rewoгd this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanks for spending the time to discuss this iѕsue
  here on your web site.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *