Świat bez cenzury

“REUNITE” – NOWY REALITY SHOW W KTÓRYM SPOTKASZ SWOICH ZMARŁYCH W VR.

Koreański program telewizyjny wykorzystał technologię VR, aby umożliwić spotkanie matki ze swoją zmarłą siedmioletnią córką, wraz z wrażliwymi na dotyk rękawiczkami i dźwiękiem. Wirtualna rzeczywistość wskrzesza umarłych, aby pomóc żyjącym poradzić sobie z ich smutkiem.

Program o nazwie “Reunite – Spotkanie z tobą” opowiadał o stracie siedmioletniej córki Nayeon, która zmarła w 2016 r. Z powodu nienanej choroby. Rodzice byli w stanie dotykać, bawić się i prowadzić rozmowy z dzieckiem, a dziewczynka nawet zapewniła matkę, że już nie cierpi.

Eksperci psychologii i psychiatrii po zapoznaniu się z programem ostrzegli przed etyką przeprowadzania „radykalnego eksperymentu psychologicznego” w telewizji w celu rozrywki.

Jang Ji-sung, matka Nayeona, włożyła zestaw słuchawkowy Vive virtual reality (VR) i została przeniesiona do ogrodu, w którym stała jej córka, uśmiechając się w jasnofioletowej sukience.

„Och, moja ślicznotko, tęskniłem za tobą” – mówi matka, głaszcząc cyfrową replikę swojej córki. Dziewczynka o jasnych oczach i kruczoczarnych włosach zapytała matkę, gdzie była i czy myślała o niej. Jang odpowiedział: „Cały czas to robię”. Jang początkowo wahała się dotknąć cyfrowego dziecka, dopóki Nayeon nie chwyciła jej za rękę. Jang trzymała rękę córki ze łzami spływającymi po twarzy. Płakali także ojciec, brat i siostra Nayeon, którzy oglądali to wydarzenie z widowni. Pod koniec tej magicznej podróży Nayeon położyła się spać, mówiąc, że jest zmęczona, a jej matka pożegnała się.

Jak podaje Aju Business Daily, koreańska firma Munhwa Broadcasting Corporation (MBC) pracowała nad zaprojektowaniem twarzy, ciała i głosu Nayeon tak, aby były jak najbardziej dokładne i realne.

Koreański program telewizyjny wykorzystał tę technologię, aby połączyć matkę ze swoją zmarłą siedmioletnią córką, wraz z wrażliwymi na dotyk rękawiczkami i dźwiękiem.

Jednak dr Blay Whitby, filozof i etyk technologii z University of Sussex powiedział MailOnline, że program telewizyjny podniósł pewne „niepokojące kwestie etyczne”.

„Po prostu nie wiemy, jakie są skutki psychologiczne bycia„ zjednoczonym ”z kimś w ten sposób – powiedział dr Whitby.

„Wielu psychiatrów uznałoby to za potencjalnie niezdrowe. Problem polega na tym, że w pogoni za zyskiem i oglądalnością w reality show ludzie będą wykorzystywani ”.

Dr Sarah Jones, zastępca dziekana ds. Informatyki, inżynierii i mediów na De Montfort University w Leicester, dodała, że eksperyment budzi inne obawy etyczne.

„Tylko dlatego, że możliwe jest wykorzystanie technologii, nie znaczy,że powinniśmy z niej korzystać, jednym z głównych problemów jest poszanowanie zmarłego. Czy chcieliby zostać cyfrowo przywróceni do życia? Kto kontroluje słowa, które są wypowiadane? Kolejnym problemem jest to, jak długo utrzymujesz taką relację? Czy jest to jednorazowa okazja, czy nowy rodzaj nałogu i zniewolenia człowieka?

Projekt budzi ogromne obawy etyczne, ignorując prawa zmarłego, a także manipulację umysłem”.

Źródło :

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-7988645/TV-uses-virtual-reality-reunite-mother-7-year-old-daughter-died-2016.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *