AGENDA 2030

CO ŁĄCZY CHIŃSKI JEDWABNY SZLAK I WYBUCH PANDEMII KORONAWIRUSA?

W marcu 2019 roku Ministrowie rządów Chin i Włoch w obecności prezydenta Xi Jinpinga i premiera Włoch Giuseppe Contego podpisali w Rzymie memorandum, które będzie podstawą zakrojonej na szeroką skalę współpracy gospodarczej i wymiany handlowej. Wartość zawartych umów bilateralnych szacuje się na 20 miliardów.

Włochy jako pierwsze państwo G7 przystąpiło do gigantycznej chińskiej inicjatywy „Jeden pas, jedna droga”, służącej rozbudowie sieci komunikacyjnej między Chinami a resztą świata. Pekin zainwestował w nią już 700 miliardów dolarów. W planach jest między innymi rozbudowa portów w Trieście i Genui. Podpisano także inne umowy, które zwiększą włoski eksport do Chin o 7 miliardów euro.

Xi Jinping w Europie

W piątek przebywający z trzydniową oficjalną wizytą we Włoszech prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w Pałacu Kwirynalskim z prezydentem Sergio Mattarellą. Po spotkaniu prezydent Matarella w oświadczeniu dla prasy wspomniał o problemie przestrzegania praw człowieka w Chinach i zanieczyszczania środowiska: „Rzym i Pekin mogą osiągnąć ogromne korzyści ze współpracy gospodarczej, opartej na uczciwej konkurencji, poszanowaniu własności, również intelektualnej i walce z procederem podrabiania produktów”.

Prezydent Chin z wizytą we WłoszechPrezydent Chin z wizytą we Włoszech Fot. Andrew Medichini / AP Photo

Amerykanie ostrzegają

Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły obawy, że Włochy mogą stać się przyczółkiem ekspansji gospodarczej Chin, zagrażającej również systemowi bezpieczeństwa. W zeszłym tygodniu władze Stanów Zjednoczonych ostrzegały Włochów, że powinni trzymać się z daleka od chińskiego projektu “Pasa i Szlaku”. Garrett Marquis, rzecznik grupy doradców do spraw bezpieczeństwa narodowego Białego Domu nazwał plan budowy nowego Jedwabnego Szlaku “bezcelowym projektem”

.  “Włochy to ważna globalna gospodarka i świetne miejsce do inwestowania, a rząd włoski nie musi legitymizować chińskiego bezcelowego projektu infrastrukturalnego”

– napisał rzecznik Garrett Marquis na Twitterze.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że z tego powodu Włochy wycofały się z umów o współpracy z Chinami w dziedzinie telekomunikacji, lotnictwa i przemysłu stoczniowego. Prezydent Xi Jinping wraz z chińską delegacją z Włoch udaje się do Francji.

Chiński Jedwabny Szlak

Popierany przez Xi Jinpinga plan “Pasa i Szlaku” ma na celu połączenie Chin drogą morską i lądową z południowo-wschodnią i środkową Azją, Bliskim Wschodem, Europą i Afryką poprzez sieć infrastruktury budowanej na linii dawnego Jedwabnego Szlaku.

Można śmiało wyciągnąć wnioski, że Chiny to główny przeciwnik gospodarczy Chin, Ameryka najbardziej na świecie obawia się utraty stabilności dolara, a historia pokazuje że kraje które nie chciały przyjąć waluty wujka Sama i banków Rockefellerów skończyły jak Irak i Afganistan. Można zauważyć dziwną zależność, dwa największe epicentra wybuchu pandemii przypadły na Chiny a Azji i włochy Europie…ale może to po prostu kolejny zwykły przypadek.

Najnowsze wpisy

Kategorie

CO ŁĄCZY CHIŃSKI JEDWABNY SZLAK I WYBUCH PANDEMII KORONAWIRUSA?

16 maja 2020 / Możliwość komentowania CO ŁĄCZY CHIŃSKI JEDWABNY SZLAK I WYBUCH PANDEMII KORONAWIRUSA? została wyłączona

Może Ci się spodobać

PANDEMIA: EKSPERYMENT NAD KONTROLĄ I TRESURĄ LUDZKOŚCI. 2 kwietnia 2020

  • Najnowsze wpisy
  • Kategorie
  • CO ŁĄCZY CHIŃSKI JEDWABNY SZLAK I WYBUCH PANDEMII KORONAWIRUSA?
  • Może Ci się spodobać