Filmoteka świadomych

BAL ILUMINATÓW I ”OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE” – FILM ZA KTÓRY STANLEY KUBRICK ZAPŁACIŁ ŻYCIEM.

BAL ILUMINATÓW I ”OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE” – FILM ZA KTÓRY STANLEY KUBRICK ZAPŁACIŁ ŻYCIEM.

Stanley Kubrick uważał, że jego ostatni film ”Oczy szeroko zamknięte” był nic nie wart z powodu wpływu odtwórców głównych ról, Toma Cruise’a i Nicole Kidman. Tak przynajmniej twierdzi R. Lee Ermey.

R. Lee Ermey wystąpił u Kubricka w Pełnym magazynku z 1987 roku i pozostał z reżyserem w kontakcie aż do śmierci twórcy w 1999 roku. Panowie rozmawiali po zakończeniu pracy nad dreszczowcem erotycznym Oczy szeroko zamknięte i teraz aktor wyznał, że Kubrick nie ukrywał swojego rozczarowania efektem finalnym.- Stanley zadzwonił do mnie jakieś dwa tygodnie przed śmiercią – powiedział Ermey. – Długo dyskutowaliśmy na temat tego filmu.

Powiedział mi, że obraz jest nic nie wart i że sam jest potwornie zniesmaczony. Stwierdził, że Cruise i Kidman stosowali własne taktyki. Stanley był nieśmiałym, spokojnym facetem. Nie potrafił zdobyć władzy nad innymi. Dlatego nie lubił pracować z wielkimi gwiazdami, bo mogły go podejść, a on tracił kontrolę i film stawał się kompletnym śmieciem.

Jakiś czas temu historyk filmu David Thomson wyraził pogląd, że byli małżonkowie potraktowali obraz Kubricka jako zwierciadło dla własnych problemów w związku. Thomson w wydanej ostatnio biografii aktorki zasugerował, że thriller w znacznym stopniu przyczynił się do rozpadu sławnego małżeństwa.

Oczy szeroko zamknięte.

Ostatni film Stanleya Kubricka – reżysera takich klasyków kina jak „Mechaniczna pomarańcza”, „Lśnienie” czy „Full metal jacket” – premierę miał kilka miesięcy po jego śmierci. Dziś przedstawiamy kilka ciekawostek związanych z tym wybitnym obrazem snującym się pomiędzy erotycznym snem a jawą i opowiadającym o małżeńskiej zazdrości, złych decyzjach i ich konsekwencjach.

Twórca „Odysei kosmicznej” zmarł nagle 7 marca 1999 roku w wieku 70 lat, sześć dni po przedstawieniu bliskim i współpracownikom ostatecznej wersji „Oczu szeroko zamkniętych”.

Kubrick nie narzekał na zdrowie, więc jego nagły zgon spowodowany atakiem serca wywołał burzę plotek. Jedną z często powtarzanych teorii spiskowych stała się rzekoma interwencja iluminatów, którym nie spodobało się przedstawienie orgii tajemniczej, niezwykle groźnej i wpływowej socjety – przez tę scenę mieli podobno pomóc reżyserowi pożegnać się z tym światem.

W jego filmach zresztą dość często doszukiwano się (mniej lub bardziej zawoalowanych) nawiązań do Nowego Porządku Świata. Pikanterii tym rozważaniom dodaje też fakt, że film skrócony został aż o ponad dwadzieścia minut, w trakcie których Kubrick miał jeszcze dosadniej przedstawić swoją odważną wizję, za którą miał zapłacić najwyższą cenę.

Odkryto alternatywne zakończenie powieści „Oczy szeroko zamknięte”

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge odkryli wczesną, nieznaną dotąd wersję zakończenia powieści Arthura Schnitzlera, na podstawie której powstał słynny film Stanleya Kubricka „Oczy szeroko zamknięte” z Nicole Kidman i Tomem Cruisem.

Schnitzler wydał swą powieść w 1925 roku. Jej oryginalny tytuł brzmiał „Traumnovelle” (w polskim tłumaczeniu pt. „Jak we śnie” i filmowym „Oczy szeroko zamknięte”). Jest to historia wiedeńskiego lekarza, który usłyszawszy wyznanie żony o jej fantazjach erotycznych, udaje się w nocną eskapadę, by się zemścić. Dzięki pomocy przyjaciela trafia na bal maskowy, który przeradza się w orgię. W znanej nam wersji wszystkie grzechy zostały mężczyźnie wybaczone.

Fridolin wraca po nocnej eskapadzie do domu, do żony Albertine i wyznaje, co robił. W odpowiedzi na to ona mówi mu, żeby nie martwić się o przyszłość, po czym małżonkowie wraz ze swą małą córeczką witają nowy dzień. W wersji Kubricka żona mówi jeszcze mężowi na koniec, że „musimy jak najszybciej zrobić coś bardzo ważnego”. Gdy ten pyta, co to jest, pada jednoznaczna odpowiedź: „pieprzyć się”.

Naukowcy z Cambridge odkryli jednak wersję wcześniejszą zakończenia, w której lekarz zostaje ukarany za zdradę żony. Kobieta nie wybacza mu i go przepędza. Kolejną różnicę stanowi reakcja Fridolina na orgię, którą widzi podczas nocnego balu. Tekst sugeruje, że lekarz nie poprzestał na przyglądaniu się z boku, ale bierze we wszystkim udział. Naukowcy odkryli także, że sama scena orgii znajdowała się najpierw w szkicu tragikomedii „Das weite Land” z 1908 roku, co oznacza, że autor napisał ją 17 lat przed „Traumnovelle”.

Arthur Schnitzler był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli wiedeńskiego modernizmu. Był również lekarzem, a ze względu na zainteresowanie snami często porównywano go z Zygmuntem Freudem. Jego archiwum znajduje się na Uniwersytecie Cambridge. Podstawowy problem w analizie materiałów stanowi pismo autora. Badacz Andrew Webber powiedział, że istnieje „na świecie mała garstka ludzi, którzy potrafią odczytać pismo Schnitzlera”. Naukowcy planują niektóre strony opublikować w Internecie, licząc na pomoc w odszyfrowaniu lekarskiego pisma.

Inspiracja Kubricka.

Co robią w wolnym czasie najbardziej wpływowi ludzie świata? Zdjęcia zebrane z “surrealistycznego balu” wysokich sfer przypomina ten sam rodzaj dziwnej rozwiązłej deprawacji jaki Alex Jones napotkał pomyślnie infiltrując Bohemian Grove.

Zdjęcia zostały ponoć wykonane przez jednego z uczestników imprezy, Alexisa von Rosenberga, znanego również jako baron de Rede, wybitnego francuskiego bankiera, który był blisko zaprzyjaźniony z gospodarzem spotkania, Marie -Hélène de Rothschild, ze słynnej bankierskiej dynastii Rothschildów.

Bal u Rothschilda odbył się w jednej z rodzinnych, rozległych posiadłości, Château de Ferrières, na wschód od Paryża. Uczestnicy otrzymali zaproszenia napisane wspak i przybyli skąpani w pomarańczowym blasku reflektorów, co miało przedstawiać, iż budynek był w ogniu .

W notatkach opublikowanych na blogu Scala Regia, który został rzekomo napisany przez Von Rosenberga opisującego zdjęcia balu, zwraca uwagę na wiele dziwacznych/homoseksualnych aspektów nocy, stwierdzając, że nie może o nich mówić „z wielu powodów”.

„… W dniu 12 grudnia 1972 roku, Marie -Hélène wyprawiła surrealistyczny Ball w Ferrières. Tym razem goście poproszeni byli o ubranie się pod krawat i długie suknie z surrealistycznymi głowami. Zaproszenie zostało wydrukowane wspak na niebieskim i pochmurnym niebie, zainspirowanym malowidłami Magritte’a. Aby odszyfrować kartę, niezbędne było lustro.”

„Na wieczór pałac był oświetlony przez ruchome, pomarańczowe światła, aby stworzyć wrażenie, że był w ogniu. Wewnątrz na schodach leżeli lokaje ubrani jak koty, którzy wyglądali jakby spali w różnych zainscenizowanych pozach.Goście musieli przejść przez rodzaj piekielnego labiryntu, wykonanego z czarnych wstążek wyglądających jak pajęczyny. Okazjonalny kot pojawiał się by uratować gości, prowadząc ich do salonu z gobelinami. Tu witał ich człowiek w kapeluszu przypominający martwą naturę na talerzu, a Marie-Hélène maiła na sobie olbrzymią głowę ze łzami z diamentów.”

„Marie Hélène udowodniła, że była błyskotliwa i miała wyobraźnię, aby stworzyć coś wyjątkowego i wartościowego. Nic z tego nie było stworzone przez jedynie jej urok. Wymagało to stopnia bezwzględnej determinacji. Przywiązywała wagę do wszystkich najdrobniejszych szczegółów stylu w swoim życiu, a także w jej rozrywkach. Była wspaniałą gospodynią ze wszystkimi zaletami. Kochała imprezy i ludzi. Zawsze poszukiwała dla rozrywki nowych talentów i nowych osobowości ze świata sztuki, literatury, tańca i haute couture. Mieszała ich z bardziej przyjętym zestawem paryskiego światka. Każdy był zaintrygowany. Imprezy Marie-Hélène nabrały znaczenia do tego stopnia, że jedna ze znanych osób zagroziła, że popełni samobójstwo, jeśli nie zostanie zaproszona…”

„Nie można powtarzać takich rzeczy z wielu powodów. Ale jest to fascynujące, aby spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie te chwile, które zdominowały nasze myśli i plany w takim stopniu, na tyle miesięcy. Cieszę się, że wziąłem udział w tak wielu, i jestem szczęśliwy, że zorganizowałem kilka samodzielnie.”

Pisma de Rede nie wyjaśniają niezręcznej symboliki przedstawianej na zdjęciach, takich jak poniższe  zdjęcie ukazujące elementy na środku stołu przedstawiające rozczłonkowane dziecko opierające głowę o nogi jakiegoś czarnego demona. Kostium po prawej ma bezpośrednie odniesienia do biblijnej Ewy i zjedzenia zakazanego owocu z Ogrodu Eden. Nagie manekiny na łóżkach pełnych róż były standardowym elementem na tych spotkaniach. Na kolejnym zdjęciu, osoba ubrana w kobiecą maskę wydaje się być zaangażowana w jakiś rodzaj aktywności seksualnej.

Ten rodzaj fascynacji okultyzmem był również obecny gdy Alex Jones wkradł się do prywatnego klubu Bohemian Grove ukrytego głęboko w lesie sekwojowym w Kalifornii.

Każdego roku setki najbardziej wpływowych ludzi, politycy i dziennikarze, ludzie przemysłu rozrywkowego, spotykają się tam by przeprowadzać dziwaczne uroczyste obrzędy i rytuały, takie jak składanie ofiar z ludzkich kukieł dla boga o wizerunku sowy.

Towarzyskie spotkanie elit ma również niezręczny motyw – „Czarny krawat, długie suknie i surrealistyczne maski” – przypominają sceny z z filmu Stanleya Kubricka z 1999 roku pt “Oczy szeroko zamknięte”, w którym główny bohater jest zaproszony do uczestnictwa w zgromadzeniu, które wymaga kostiumu, maski i tajnego hasła podczas którego odbywają się dziwaczne [satanistyczne] seksualne orgie i pseudo-religijne rytuały.

Kubrick dokładnie przygotowywał się do każdej z produkcji, ujęcia świadomie odnosząc do sztuki, architektury, czy historii. Do wymarzonego, nigdy jednak nie zrealizowanego, filmu o Napolenie zebrał aż kilkanaście tysięcy ilustracji, z oryginalnych materiałów sporządził kopie kostiumów z epoki, a obok planów wojennych i map studiował nawet charakter pisma Bonapartego. Tę wiedzę Kubrick potem wykorzystał w obrazie “Barry Lyndon”.

Unikający wszelkiej przypadkowości Stanley Kubrick pozostawił obok 17 niecodziennych kinowych obrazów także całe morze zapisków i materiałów. Frankfurcka wystawa z pewnością poszerza spojrzenie na osobowość reżysera. Jawi on się tu nie tylko w masce nieprzystępnego ekscentryka, lecz też jako wyrozumiały ojciec i mąż.

Na pierwszym planie Stanley Kubrick nadal pozostaje wrażliwym, prężnym intelektualnie, pracoholikiem, który z obsesyjnym perfekcjonizmem na celuidowej taśmie kreował własne, niepowtarzalne, światy.

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. 2003; 68 230 5 safe cialis online The Sams Clinic in Mill Valley, California in Pacifica, California in Petaluma, California in West Chicago, Illinois in Spring, Texas in Auburn, Washington in Sequim, Washington Pools For Dogs Hydrotherapy lists a number of locations in various states, plus Canada and the UK Google Directory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BAL ILUMINATÓW I ”OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE” – FILM ZA KTÓRY STANLEY KUBRICK ZAPŁACIŁ ŻYCIEM.

Globalna Świadomość30 maja 20206 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułKYBALION – PRASTARA WIEDZA HERMETYCZNA, MATKA WSZYSTKICH RELIGII.Następny artykułPOWRÓT PRAWDZIWEGO KRÓLA ANGLII – GDZIE PODZIAŁA SIĘ OBECNA ANGIELSKA MONARCHIA

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

PROROCZY FILM ”RE-EVOLUTION” – CZEMU LUDZIE AKCEPTUJĄ OBECĄ SYTUACJĘ NA ZIEMI ? JANET OSSEBAARD POWRACA Z FILMEM -”UPADEK KABAŁY 2”

Jeden komentarz

.comments-title

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *Komentarz * Nazwa * E-mail * Witryna internetowa Zapisz moje

Ostatnie wpisy

PAPIESKA SALA AUDIENCYJNA – KULT SMOKA, GADÓW I ŚWIATOWY SATANIZM GLOBALNY SYSTEM CYFROWY I NOWE ZAŁOŻENIA AGENDY 2030 – ”NIKOGO

Kategorie

AGENDA 2030 (184) Alternatywna historia świata (173) Bez kategorii (6) Czarna Szlachta (12) extra-terrestrial (177) Filmoteka świadomych (33) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • BAL ILUMINATÓW I ”OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE” – FILM ZA KTÓRY STANLEY KUBRICK ZAPŁACIŁ ŻYCIEM.
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Jeden komentarz
  • Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?