Otwórz oczy

WEDŁUG ŚWIATOWEJ FINANSJERY CZEKAJĄ NAS OGROMNE KATAKLIZMY I KOLEJNE PANDEMIE.

Analitycy niemieckiego Deutsche Banku twierdzą, że w ciągu najbliższych 10 lat światową gospodarkę może zdewastować gigantyczna erupcja wulkaniczna i prawdziwie śmiertelna pandemia.

„Stwierdzamy, że istnieje szansa jedna na trzy, że przynajmniej jedno z czterech głównych zagrożeń pojawi się w ciągu następnej dekady:
pandemia wirusa, w której zginie ponad 2 miliony ludzi katastrofalna erupcja wulkanu duży rozbłysk słoneczny wojna światowa.”


Deutsche Bank zakłada następujące prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnych kataklizmów:

  • 2% prawdopodobieństwa wystąpienia pandemii wirusa – np. grypy, w wyniku której zginie 2,2 mln osób.
  • 0,15% szans na wybuch wulkanu o sile VEI-7.
  • 1,06% szans na rozbłysk słoneczny, który zakłóciłby globalną komunikację.
  • 0,625% szans na globalną wojnę.

Bank podał we wtorkowej notatce, że istnieje 33% szansa, że ​​przynajmniej jeden z czterech scenariuszy wystąpi w ciągu najbliższych 10 lat.


Poniżej znajdują się cztery możliwe scenariusze Deutsche Bank i ich skutki dla światowej gospodarki:

Pandemia wirusa.

Deutsche Bank zauważył, że chociaż COVID-19 wywarł ogromny wpływ, nadal był mniej katastrofalny niż inne poważne pandemie, takie jak hiszpańska grypa w 1918 r., Czarna Śmierć w XIV wieku, Plaga Justyniana w VI wieku oraz epidemia ospy w Japonii, która rozpoczęła się w 735 roku. Biorąc pod uwagę, że Covid-19 doprowadził do poważnej recesji i blokad w wielu krajach, jeszcze poważniejsza pandemia może być zdecydowanie bardziej katastrofalna.

Erupcja wulkanu.

Niemiecki bank twierdzi wprost, że jednym z największych zagrożeń dla globalnej stabilności są erupcje wulkanów. Zwrócono uwagę, że stosunkowo odległy wulkan Eyjafjallajökull na Islandii zamknął prawie całą europejską przestrzeń powietrzną w 2010 roku, co doprowadziło do poważnych zakłóceń gospodarczych. A jeszcze wcześniej, w 1991 r. doszło do erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach, któa była tak duża, że ​​w rzeczywistości doprowadziła do spadku globalnej temperatury w ciągu kolejnych dwóch lat.

Prognozy banku opierają się na założeniu erupcji o sile VEI-7, która spowodowałby poważne zakłócenia w skali globalnej. Ostatni raz na Ziemi wybuch o sile VEI-7 miał miejsce w 1815 roku w Indonezji, kiedy wybuchł wulkanTambora. Ta erupcja była tak niszczycielska, że ​​obniżyła globalną temperaturę i sprawiła, że ​​rok 1816 został nazwany „Rokiem bez lata”.

Jednym z możliwych skrajnych zagrożeń jest erupcja wulkanu o sile VEI-8, która byłaby znacznie bardziej dotkliwa niż omówione wcześniej przypadki VEI-7. Jednym z przykładów jest erupcja góry Toba około 75 000 lat temu.

Rozbłysk słoneczny.

Deutsche Bank twierdzi, że następne poważne ryzyko pochodzi z odległości milionów kilometrów- czyli ze Słońca. Poważna burza słoneczna może spowodować znaczne i długotrwałe szkody na Ziemi. Podobne wydarzenie, które ma miejsce dzisiaj, byłoby znacznie bardziej destrukcyjne, biorąc pod uwagę, że nowoczesna technologia opiera się na elektronice. Mogą wystąpić poważne przerwy w dostawie prądu, ponieważ sieci elektroenergetyczne zostaną uszkodzone i zakłócone, co z kolei miałoby efekt domina w całej gospodarce, ponieważ infrastruktura krytyczna nie może działać prawidłowo bez prądu.

Wojna Jądrowa.

Analitycy Deutsche Banku sądzą, że kraje świata są teraz mniej narażone na wojnę niż w poprzednich dziesięcioleciach, ale mimo to nadal postrzega się to jako zagrożenie dla globalnej stabilności. Bank powiedział, że „trudniej jest oszacować prawdopodobieństwo wybuchu wojny”, ponieważ uwzględnia zachowania ludzkie. Jeśli jednak przyjęliśmy konserwatywne założenie, że roczne prawdopodobieństwo wybuchu wojny światowej wynosi 0,625% oznacza to, że istnieje 22% szans, że wybuchnie ona w ciągu najbliższych 40 lat. – twierdzi Deutsche Bank.

W ostatnich dniach wzrosły napięcia między Indiami a Chinami, a niektórzy już spekulują, że walki na granicy obu krajów w Himalajach mogą być katalizatorem poważnego konfliktu. W powietrzu wisi też ewentualna konfrontacja amerykańsko-chińska.

Reasumując procesy, które powodować poważne zmiany są częstsze, niż wielu zdaje sobie sprawę, i jest bardziej prawdopodobne, że kolejne dekady w nadchodzących latach, będą miały co najmniej tak poważne konsekwencje, jak te spowodowane przez nieoczekiwaną pandemię COVID-19.

Specjaliści z Deutsche Bank uważają, że ​​istnieje 33% szans na co najmniej jedno z czterech wielkich zagrożeń, w tym na przykład globalna katastrofalna erupcja wulkanu, która ma mieć miejsce w ciągu następnych 10 lat.

Żródło : https://markets.businessinsider.com/news/stocks/global-economy-deutsche-bank-catastrophic-tail-risks-2020-6-1029318560#

Ostatnie wpisy

Kategorie

WEDŁUG ŚWIATOWEJ FINANSJERY CZEKAJĄ NAS OGROMNE KATAKLIZMY I KOLEJNE PANDEMIE.

28 lipca 2020 / Możliwość komentowania WEDŁUG ŚWIATOWEJ FINANSJERY CZEKAJĄ NAS OGROMNE KATAKLIZMY I KOLEJNE PANDEMIE. została wyłączona

Może Ci się spodobać

CZAS ZAGŁADY – JAK PANDEMIA ZMUSIŁA LUDZI DO PRZYGOTOWANIA SIĘ NA APOKALIPSĘ ZOMBIE. 6 czerwca 2021

  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • WEDŁUG ŚWIATOWEJ FINANSJERY CZEKAJĄ NAS OGROMNE KATAKLIZMY I KOLEJNE PANDEMIE.
  • Może Ci się spodobać