Otwórz oczy

ZAPAŚĆ ŚWIATOWEJ POPULACJI – PRZELUDNIENIE PLANETY TO MIT, WYMIERAMY JAKO GATUNEK.

Według światowych naukowców w ciągu najbliższych pięćdziesięciu lat populacja świata będzie się zmniejszać. Co więcej, pod koniec stulecia ponad połowa ludzkości będzie bardzo stara. Dane te są sprzeczne z wcześniejszymi prognozami. 

Mit przeludnienia

W połowie XX wieku na Ziemi żyło około trzech miliardów ludzi. W 1987 – już pięć, 1999 – sześć, w 2011 – siedem. Na podstawie tych danych Fundusz Ludności Narodów Zjednoczonych (UNFPA) przewidział, że do 2100 r. Populacja świata przekroczy dziesięć miliardów, a prawdopodobnie zbliży się do 15 miliardów, jeśli przyrost naturalny wzrośnie. 

Jak dotąd jednak wskaźnik ten tylko spada: w latach pięćdziesiątych na kobietę jedną przypadało sześcioro dzieci, w 2011 r. – około dwojga. Prognozując wzrost, eksperci opierają się na fakcie, że ludzkość jako całość żyje lepiej i dłużej. Australijscy naukowcy po przeanalizowaniu statystyk WHO i ONZ  potwierdzili  ten scenariusz. 

Zauważyli, że liczba ludzi będzie rosła stabilnie, nawet gdyby większość krajów wprowadziła politykę jednej rodziny i jednego dziecka, a nawet globalny konflikt zbrojny nie powstrzyma wzrostu, w którym zginie tyle osób, co w I i II Świecie. Wojny połączone. Do 2100 roku populacja nadal wzrośnie do dziesięciu miliardów – podkreślili autorzy pracy.

Ludzie na ruchliwym skrzyżowaniu dzielnicy Shibuya w Tokio
Ludzie na ruchliwym skrzyżowaniu dzielnicy Shibuya w Tokio

To prawda, gwałtowny skok nastąpi kosztem krajów trzeciego świata, ale w krajach rozwiniętych, liczba ludności, a wręcz przeciwnie, znacznie się zmniejszy. Tak więc Japonia straci 24,7 mln obywateli, Europa – 12, Rosja – 7,9. Ludność Afryki podwoi się do 2,5 miliona. Według naukowców z University of Adelaide, z tego powodu w niedalekiej przyszłości, ludzkość stanie w obliczu globalnego niedoboru wody i żywności. Przeludnienie grozi również poważnymi zmianami klimatycznymi.

Trend spadkowy

Pierwsze, ostrzegawcze prognozy pojawiły się w 2014 roku. Międzynarodowy zespół naukowców, opierając się na danych ONZ zebranych przed 2012 rokiem,  doszedł do wniosku,  że liczba ludności świata do 2100 roku prawdopodobnie nie przekroczy 12 miliardów. Najprawdopodobniej będzie to ponad 9,9 miliarda ludzi. Główny wzrost będzie pochodził z kontynentu afrykańskiego. To prawda, że ​​i tam będzie coraz więcej osób starszych, coraz mniej młodych i pełnosprawnych. Teraz badacze mówią o możliwym spadku populacji w następnym stuleciu.

 Według ostatnich prac amerykańskich specjalistów, wskaźniki będą rosły tylko do 2064 roku, po czym ze względu na masową dostępność szkolnictwa wyższego i antykoncepcję zacznie się spadek. W szczytowym momencie planeta będzie liczyła 9,7 miliarda ludzi, ale do 2100 roku – już 8,8, czyli tylko miliard więcej niż  obecnie . Jednocześnie prawie sześciokrotnie wzrośnie liczba osób powyżej 80 roku życia.

Mama z dzieckiem w japońskim mieście Sendai
Mama z dzieckiem w japońskim mieście Sendai

Takie wnioski są wynikiem analizy danych nie dotyczących płodności, ale płodności kohorty kobiet. Czyli o średniej liczbie dzieci urodzonych przez matki, które nie osiągnęły określonego wieku, w tym przypadku pięćdziesięciu lat. W sumie w pracy wykorzystano informacje o mieszkańcach 195 krajów. 

Na tej podstawie naukowcy obliczyli: do końca tego stulecia w 183 stanach urodzi się mniej dzieci, niż jest to konieczne do reprodukcji, a maksymalne straty poniosą Japonia, Włochy, Hiszpania, Tajlandia i Korea Południowa – tamtejsza populacja zmniejszy się o połowę. W Rosji – do 106 mln. Nawet Chiny będą miały kłopoty: do 2100 roku w kraju pozostanie tylko 732 miliony ludzi. Płodność spadnie również w Afryce. Obecnie w Nigrii na jedną kobietę przypada siedmioro dzieci, które pod koniec wieku spadną do 1,8.

Rekordziści spadku liczby ludności według prognoz PRB
Rekordziści spadku liczby ludności według prognoz PRB

Według prognoz między 2016 a 2050 rokiem w Polsce ubędzie 4,5 miliona ludzi !

Jeśli powściągliwa prognoza się sprawdzi, to problemy z brakiem wody pitnej i żywności, które są nieuniknione w przypadku przeludnienia planety, znikną same. Jednocześnie wysoki odsetek osób starszych prawdopodobnie będzie wymagał restrukturyzacji obecnych systemów politycznych i gospodarczych. 

Nie jesteśmy w stanie skutecznie rozwiązać problemów stojących przed szybko starzejącym się społeczeństwem – ostrzegają autorzy pracy. (o zgrozo !) Eksperci nazywają otwartą politykę migracyjną krajów rozwiniętych jednym z możliwych rozwiązań. 

Możemy sobie zadać śmiało pytanie, czy projekt depopulacji ludzi na planecie tak ochoczo ogłoszony przez ONZ już działa ?

Źródło : https://www.soulask.com/overpopulation-is-canceled-scientists-predict-a-drop-in-the-number-of-people-on-earth/

Najnowsze wpisy

Kategorie

ZAPAŚĆ ŚWIATOWEJ POPULACJI – PRZELUDNIENIE PLANETY TO MIT, WYMIERAMY JAKO GATUNEK.

30 lipca 2020 / Możliwość komentowania ZAPAŚĆ ŚWIATOWEJ POPULACJI – PRZELUDNIENIE PLANETY TO MIT, WYMIERAMY JAKO GATUNEK. została wyłączona

Może Ci się spodobać

NAJWIĘKSZA OPERACJA FAŁSZYWEJ FLAGI XXI WIEKU – USA , ”ZARAZA” CHINY, 5G, MICROSOFT. 7 listopada 2020

  • Najnowsze wpisy
  • Kategorie
  • ZAPAŚĆ ŚWIATOWEJ POPULACJI – PRZELUDNIENIE PLANETY TO MIT, WYMIERAMY JAKO GATUNEK.
  • Może Ci się spodobać