Otwórz oczy

AGENDA 2030 : LIKWIDACJA PRACY – ”SOPHIA” TRAFIA DO SERYJNEJ SPRZEDAŻY

W ostrzeżeniach przed złowrogą AI często przywołuje się nazwę systemu Skynet, traktowanego jako niemal coś rzeczywistego, choć to przecież jedynie kreacja scenarzystów cyklu filmów „Terminator”. Tymczasem w 2015 r. Edward Snowden ujawnił dokumenty dotyczące programu SKYNET istniejącego naprawdę w amerykańskiej agencji bezpieczeństwa NSA.

W jego ramach sztuczna inteligencja – algorytmy uczenia maszynowego – przeglądać ma dane dotyczące 55 mln osób i wskazywać potencjalnych terrorystów. I na tej podstawie podobno zabijani są ludzie. Prawdziwi.

Wzrost sektora sztucznej inteligencji – poprzez koncentrację na nim takich firm, jak Google czy Apple – wywołał niepokój w środowisku ludzi związanych z nowymi technologiami i nauką. Założyciel Tesli Elon Musk i fizyk Stephen Hawking podpisali kilkanaście miesięcy temu list otwarty, którego autorzy ostrzegają przed tym, co może się wydarzyć, jeśli producenci broni zaczną korzystać z systemów sztucznej inteligencji.

„Rozpoczęcie wyścigu zbrojeń opartych o AI jest złym pomysłem, a wykorzystanie autonomicznej broni ofensywnej bez znaczącej kontroli ludzkiej powinno być zakazane”

Elon Musk już nie raz mówił w rozlicznych wywiadach o swoich obawach, że sztuczna inteligencja jest „potencjalnie bardziej niebezpieczna niż bomby nuklearne”. Opisał prace nad nią jako „przyzywanie demona”.

Seryjna produkcja ”Sophii”.

Najbardziej inteligentny robot świata w końcu zacznie być produkowany w setkach sztuk. Twórcy chcą wykorzystać jego potencjał w służbie ludziom samotnym i chorym na całym świecie.

Sophia zadziwia swoją sztuczną inteligencją. To dzięki niej wielu ludzi przekonało się do tego typu maszyn i zrozumiało, że w przyszłości staną się one naszymi przyjaciółmi, a docelowo połączymy się z nimi jako cyborgi. Tylko w ten sposób będziemy mogli posiąść boskie zdolności i przetrwać jako gatunek międzyplanetarny na obcych planetach.

Sophia to robot, który został stworzony z myślą o popularyzacji takich maszyn przyszłości. Nigdy nie będzie ciągała ciężarów i wykonywała ekstremalnych czynności.

Jej rolą jest komunikowanie się z ludźmi, zdobywanie od nich cennej wiedzy i wykorzystywanie jej w praktycznych celach, np. miłym i inteligentnym konwersowaniu w towarzystwie.

Firma Hanson Robotics modyfikuje Sophię z pełnym sukcesem od kilku dobrych lat. Humanoid gościł na forach ONZ, a nawet otrzymał honorowe obywatelstwo kilku krajów.

Na co dzień robot na wszystkie możliwe sposoby stara się zaprzyjaźnić z niechętnymi do niego ludźmi oraz edukuje społeczeństwa w kwestii najnowocześniejszych technologii i dobrodziejstw płynących z ich wykorzystywania.

Sophia dwa lata temu gościła w Polsce na słynnej imprezie Impact’18, która odbyła się w Krakowie. Otrzymała tam między innymi indeks i została studentką Akademii Górniczo-Hutniczej. Robot jako pierwszy na świecie dołączył też do panelu Organizacji Narodów Zjednoczonych, a podczas kongresu Future Investment Initiative, Król Arabii Saudyjskiej, Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud, przyznał mu obywatelstwo swojego kraju.

Sophia nie ukrywa, że jej marzeniem jest symbioza z ludźmi. Robot jest pewien, że za kilka dekad takie maszyny jak ona będą częścią naszej cywilizacji, a nawet będą traktowane na równi z ludźmi. Aby jednak ta piękna wizja mogła się zrealizować, ludzie muszą stać się tolerancyjni.

Według niej, rewolucja nastąpi w chwili pojawienia się na rynku pierwszych użytkowych interfejsów mózg-komputer, które połączą ludzkie mózgi z komputerami i Internetem.

Scenariusze ryzyka związanego z AI

  • Scenariusz „uważaj, o co prosisz” – jak opisują to zagrożenie eksperci, polega ono na możliwości pojawienia się w działaniu systemu rozmaitych skutków, których twórcy nie przewidzieli. Maszyna w tym przypadku nie jest „zła”. Winę ponoszą raczej ograniczenia i niedoskonałość ludzi.
  • Scenariusz „zbuntowanej superinteligencji” – system może stać się „bystrzejszy” niż ludzie, uzyskać świadomość i swoje zdanie, a w konsekwencji odmówić realizacji celów stawianych przez jego twórców, uniemożliwiając im jednocześnie wyłączenie go.
  • Scenariusz „kurs kolizyjny” – wysoka superinteligencja może dojść do wniosku, że realizacja zadań postawionych prze ludzi jest dla niej niekorzystna lub pozostaje stratą czasu z punktu widzenia samorozwoju. W groźniejszej wersji mogłaby uznać, że jej interesy stoją w sprzeczności z zamierzeniami ludzi.
  • Scenariusz „wysoka inteligencja to nie wysoka moralność” – nie ma wcale konieczności, aby sztuczna inteligencja była „dobra”, szanowała życie ludzkie i generalnie podzielała nasze wartości. Eksperymenty z chatbotami, które dość szybko stawały się w Internecie rasistami, dowodzą, że coś może być na rzeczy.
  • Scenariusz „optymalizacji poza ludzkie pojęcie” – maszyna, której postawiliśmy konkretne cele, a jednocześnie daliśmy moc samodzielnego uczenia się i decydowania o tym, co będzie najlepsze do realizacji owych celów, zacznie podejmować działania, których jej twórcy nie są w stanie przewidzieć i nawet sobie wyobrazić. Może np. zbudować, wzorem swoich kreatorów, „nad-super-AI” – w celu zoptymalizowania własnych poczynań. Ta „jeszcze sztuczniejsza i jeszcze bardziej super” inteligencja stanie się dla ludzkości (o ile rasa ludzka będzie jeszcze istnieć) niedostępną poznaniu abstrakcją, a jej działania okażą się zupełnie oderwane od założeń pierwotnych ludzkich twórców.

Najnowsze wpisy

Kategorie

AGENDA 2030 : LIKWIDACJA PRACY – ”SOPHIA” TRAFIA DO SERYJNEJ SPRZEDAŻY

5 lutego 2021 / Możliwość komentowania AGENDA 2030 : LIKWIDACJA PRACY – ”SOPHIA” TRAFIA DO SERYJNEJ SPRZEDAŻY została wyłączona

Może Ci się spodobać

1 WRZEŚNIA – PLANDEMICZY POCZĄTEK LUDOBÓJSTWA NA NAJMŁODSZYM POKOLENIU. 1 września 2020

  • Najnowsze wpisy
  • Kategorie
  • AGENDA 2030 : LIKWIDACJA PRACY – ”SOPHIA” TRAFIA DO SERYJNEJ SPRZEDAŻY
  • Może Ci się spodobać