Otwórz oczy

KEANU REEVES – ”ZIEMIA TO WIĘZIENNA PLANETA Z KTÓREJ NIE MA UCIECZKI”.

KEANU REEVES – ”ZIEMIA TO WIĘZIENNA PLANETA Z KTÓREJ NIE MA UCIECZKI”.

Nie ma drugiej takiej gwiazdy, którą lubiliby prawie wszyscy. Internauci, kinomaniacy i od niedawna fani gier są zgodni co do tego, że Keanu Reeves jest „zapierający dech w piersiach”. Dlaczego tak jest? Zastanówmy się nad tym, skąd świat czerpie pokłady sympatii do jednego człowieka?

Nie chcę być częścią świata, w którym mężczyzna ubiera żonę w wulgarny sposób tylko po to, by pokazać to, co posiada’.

Keanu Reeves rozpoczął swoją karierę w latach 80.. Pierwsze aktorskie kroki stawiał przed kamerą w kanadyjskich studiach telewizyjnych. Przełom nastąpił po premierze filmu „Speed: Niebezpieczna prędkość”. Reeves u boku Sandry Bullock sprostał wyzwaniu odegrania ekstremalnych emocji, oddając idealnie duszny i absurdalny nastój scenariusza. Krytycy oraz publiczność docenili jego talent. Kolejne produkcje, takie jak „Adwokat Diabła” czy legendarna seria „Matrix”, tylko ugruntowały pozycję aktora

Żyjemy w świecie, w którym brakuje poczucia honoru i uczciwości, w społeczności, w której obywatele są zależni od zobowiązań, których nigdy tak na prawdę nie chcieli.

Trudno uwierzyć, że Keanu Reeves obchodzi już swoje 57. urodziny. Mimo upływu czasu, kanadyjski aktor się nie zmienia, a wręcz wydaje się, że jest jak wino. Choć w ostatnim czasie głośniej jest o jego życiu prywatnym, niż zawodowym, role w „Matrixie” czy serii „John Wick” pozostaną niezapomniane. Czego o nim nie wiecie?

Żyjemy w społeczeństwie, w którym bogate dzieciaki czują się lepsze, ponieważ prowadzą pojazdy swojego ojca, ci sami ojcowie nigdy nie uczą swoich dzieci, jak zarabiać na życie.

Mówią o nim „najbardziej normalny aktor Hollywood”. Keanu Reeves, mimo spektakularnego sukcesu i ogólnoświatowej popularności, pozostał skromny i tajemniczy. Nie zachłysnął się sukcesem, nie bryluje na ściankach, nie goni za tym, co popularne. Prowadzi normalne życie z dala od błysku fleszy.

Ludzie, którzy mówią, że wierzą w Boga, nigdy nie zdają sobie sprawy, czego Bóg od nich oczekuje. Religia to bałagan, który dezorientuje ludzi.

Często korzysta nawet z transportu publicznego, gdzie fani filmują go po kryjomu, zaskoczeni, że ktoś tak sławny i bogaty może być tak kulturalny i ustępować miejsca kobietom w metrze. Nie kreuje specjalnie swojego  wizerunku, po prostu taki jest – wyciszony i pełen sekretów. Czemu to zawdzięcza? Na jego charakter bez wątpienia miały wpływ dramatyczne wydarzenia z przeszłości. Nauczyły go pokory, empatii oraz zrozumienia.

Mimo to bycie skromnym jest postrzegane jako wada a nie cnota. Prawdziwa miłość przestała istnieć, a teraz miłość bardziej dotyczy bogactwa i mienia.

Dramatyczne życie

Już od najmłodszych lat Keanu borykał się z wieloma problemami. Jego rodzice rozstali się, gdy był jeszcze dzieckiem, po czym wraz z mamą przeniósł się do Nowego Jorku. Kiedy skończył 3 latka, zmarł jego ojciec. Dwa lata później, w 1969 roku, matka związała się z kolejnym mężczyzną, lecz i ten związek nie przetrwał próby czasu. Wówczas przenieśli się do Toronto, gdzie otrzymali kanadyjskie obywatelstwo.

Ludzie są zdruzgotani hipotekami i pożyczkami i spędzają całe życie w obawie utraty swoich domów kiedy zabraknie im na raty.

Przez przeprowadzki i brak stabilizacji Keanu miał wielkie problemy, by przystosować się do życia w szkole – nie potrafił nawiązać więzi z rówieśnikami, ani porozumieć się z nauczycielami. Ponadto cierpiał na dyslekcję i był introwertykiem. Przez to przerwał edukację w wieku zaledwie 17 lat. Potem dorabiał pracując dorywczo.

Czy jesteśmy szalonymi dzikimi ludźmi? Tak, jesteśmy, zwłaszcza gdy 1% ludzi posiada 90% wszystkich światowych pieniędzy.

Na scenie zadebiutował w wieku 15 lat, kiedy wystąpił jako Merkucjo w tragedii szekspirowskiej „Romeo i Julia”. Potem zdobywał doświadczenie grając w niewielkich produkcjach kanadyjskiej telewizji czy filmach „Nocna Gorączka”, „Niebezpieczne związki” i „Moje własne Idaho”.

Czy zwariowaliśmy, ignoranci? Tak, jesteśmy wtedy, gdy wydajemy więcej zasobów na broń i bezużyteczne rzeczy niż na naukę, aby zwalczać choroby lub szkolić tych ludzi i uczyć ich, jak robić coś konstruktywnego w swoim życiu.

To właśnie na planie ostatniego z nich poznał Rivera Phoenixa. Byli bliskimi przyjaciółmi i kiedy w 1993 roku media obiegła wiadomość, że młody aktor w wieku zaledwie 23 lat przedawkował narkotyki w klubie The Viper Room, należącym do Johnny’ego Deppa, Keanu przeżył ogromny wstrząs.

Wojna narkotykowa? Daj spokój, CIA jest największym handlarzem narkotyków w kraju. Agenci ochrony wiedzą wszystko o meksykańskich lub kolumbijskich kartelach narkotykowych, ale królem panów jest CIA to dlatego wojna narkotykowa prowadzi donikąd.

Świat oczami Neo

Przez długi czas pozostawał pod stałą opieką specjalistów. To jednak nie koniec dramatów, bowiem w podobnym czasie u siostry aktora wykryto białaczkę. Leczenie farmakologiczne nie przynosiło efektów, a Reeves zaczął marzyć o pieniądzach, które mógłby wydać na eksperymentalne metody i uratowanie bliskiej osoby (co w późniejszym czasie mu się udało – Kim Reeves żyje i ma dziś 53 lata. Wszystko dzięki bratu).

Medialne szaleństwo wokół Space X sprawiło, że wielu z nas uwierzyło, że można uciec z Ziemi i udać się na Marsa, ale to tylko fantazja i medialne szaleństwo na egzotyczny temat, nic więcej.

Prawdziwa kariera zapukała do jego drzwi kilka lat później. To właśnie wtedy zagrał w filmie „Speed: Niebezpieczna prędkość” (1994), który stał się ogromnym sukcesem komercyjnym, oraz kultowym już „Adwokacie diabła” (1997). Wszystko wydawało się układać pomyślnie. Rok później związał się z Jennifer Syme. Spodziewali się dziecka. Równocześnie Reeves pracował na planie „Matrixa”. 

Jeśli chodzi o emisje i zmiany klimatyczne, nadal chcę używać tego przykładu, ludzkość jest teraz jak pijany człowiek, który podpalił swój dom wraz z nim i jego rodziną zamkniętą w środku.

Niestety – jego jedyna córka urodziła się martwa. Związek tego dramatycznego wydarzenia nie przetrwał, a Keanu Reeves poświęcił się karierze. Kilka miesięcy później jego była partnerka zginęła w wypadku samochodowym. Nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Keanu jest kimś więcej niż tylko osobowością, aktor jednak często w swojej narracji wyraża przygnębienie i boi się świata, w którym żyjemy w dzisiejszych czasach. Twierdzi, że świat jest jak klatka bez wyjścia, z której nigdy nie uciekniemy. Dlatego musimy zadbać o tę planetę dopóki jest ona jeszcze naszym domem.

Obudźcie się, ludzie, musimy stawić czoła wyzwaniom naszego świata i kultury oraz szukać odpowiedzi, jak dobre istoty, którymi udajemy, że jesteśmy.

Udostępnij