Świat jest inny

TAJEMNICZE, KOSMICZNE KATAKLIZMY – JAK WYGINĘŁY NA ZIEMI MAMUTY ?

Tajemnicze ślady kosmicznych odłamków znalezione na mamucich kłach. Niezwykle dziwne złamania kości mamuta, dowody na kosmiczy ostrzał gradowimi pociskami, ekstremalne temperatury rzędu 175 stopni poniżej zera  i wreszcie spłaszczony mamuci penis w stanie erekcji ! Solidne badania rosyjskich i amerykańskich naukowców.  Zapraszam do zapoznania się z tym niezwykle interesującym raportem. Dla wielu część z tych tajemniczych rzeczy mogą być znane, lecz dodatkowe badania przynoszą zaskakujące a czasami nawet szokujące wnioski !

Jest to najbardziej znany okaz ze wszystkich zamrożonych.  Wystawiany jest w Muzeum Zoologicznym w Petersburgu, w Rosji, w pozycji w której został znaleziony obok rzeki Berezovka na Syberii. Jego tułów oraz cześć głowy została zrekonstruowana, ponieważ drapieżniki występujące na tych terenach zjadły te części, nim zdołali go uratować naukowcy przybyli na te tereny 1901 roku.

Po miesiącu odkopywania tego znaleziska, został on przewieziony 2000 mil do Petersburga. Na samym dole zdjęcia w centrum, znajduje się uchwyt łopaty, pozwalający na ocenę wielkości tego zwierzęcia, tuż nad tym uchwytem znajduje się wydłużony i spłaszczony-zgnieciony penis tego mamuta. Gdy Walt Brown  wybitny naukowiec o którym będzie jeszcze mowa zobaczył stan tego organu rozrodczego uświadomił sobie, że pomoże to w wyjaśnieniu przyczyn śmierci tego oraz innych mamutów.


Zdjęcie mamuta o imieniu Dima. 

W 1977 roku znaleziono kompletne ciało 6-12 miesięcznego dziecka mamuta-samca. Jego spłaszczone, wychudzone ciało było dobrze zachowane, ciało tego mamuciego dziecka zostało uwięzione w przezroczystej bryle lodu, bryła ta znajdowała się 6 metrów pod powierzchnią łagodnego zbocza górskiego. Część tego lodu była czysto przezroczysta, natomiast  inne części lodu były brązowo-żółte pochodzenia mineralno-organicznego. 

We wnętrzu układu pokarmowego jak i oddechowego (tchawicy, oskrzelach i płucach) Dimy znaleziono muł, glinę i żwir, Te ważne szczegóły będą potrzebne w rozwikłaniu zagadki zamrożonych mamutów ! Większość mamutów znalezionych na Syberii była tłusta i dobrze wykarmiona przed zamrożeniem. Dima mógł cierpieć na jedną z wielu wspólnych chorób znanych dzisiejszym młodym słoniom. Aż 36%  dzisiejszych młodych słoni w ciągu pierwszego roku życia umiera.

Przez wieki historii opowiadano o zamrożonych wielkich cielskach zwierząt przypominających wyglądem słonie, zwanych dziś mamutami, a pochowanych w tundrze północnej Syberii. Te mamuty z zakrzywionymi kłami o długości przekraczającej sześć metrów, ich znajdowane cielska były z wyglądu tak świeże, iż niektórzy wierzyli w to, że żyją ciągle pod powierzchnią ziemi.

Niektórzy nazwali je lodowymi szczurami.  Ludzie myśleli, że kiedy takie mamuty przez przypadek wychodziły na powierzchnię zobaczywszy światło słoneczne umierały. Doktor Leopold von Schrenck, szef Imperialnej Akademi Nauk w Petrsburgu, opublikował w 1869 roku następującą uwagę: „…Mamut to gigantyczna bestia żyjąca w głębi  Ziemi, gdzie kopie dla siebie ciemne ścieżki, a żywi się na powierzchni…, Wyjaśnieniem dla znajdowanych świerzych i dobrze zachowanych zwłok jest to, iż są one ciągle żyjącymi…”

Niektórzy nawet myśleli, że tunele kopane przez mamuty są przyczynami trzęsień ziemi. Takie były pierwsze próby wyjaśniania zagadki znajdowanych mamutów. Wraz z posuwającymi się badaniami, zaczęły także mnożyć się i kolejne teorie, jednak kolejne wyjaśniane tajemnice produkowały kolejne pytania bez odpowiedzi… Przykłady odpowiedzi na tajemnicę mamutów jak ten podany wyżej mogą wydawać się dzisiaj śmieszne. Aby zrozumieć co zamroziło mamuty musimy zrozumieć wiele o nich samych.

Od 1800 roku było co najmniej jedenaście wypraw naukowych, w wyniku których zostały odkopane mięsiste szczątki tych wymarłych zwierząt. Większość tych mięsistych szczątków było pochowanych w wiecznej zmarzlinie północnej Syberii, wenątrz koła podbiegunowego. Szczątki sześciu mamutów zostały odnalezione na Alasce. Ogólnie tylko kilka kompletnych ciał zostało odkopanych, było to spowodowane tym, że dzikie zwierzęta zjadały odsłonięte części nim naukowcy do nich docierali.

Jeśli poszukamy w tym samym regionie zamrożonej tkanki mięsnej innych zwierząt, to dowiemy się że zostało znalezione kilka wyjątkowo dobrze zachowanych nosorożców, inne szczątki zwierząt to: szczątki konia, 10 młodych wołów piżmowych, 11 rosomaków, 12 nornic, 13 wiewiórek, żubry, 14 królików i szczątki rysia.Generalnie na całym świecie wydobywa się skamieniałe zwierzęta a wśród nich okazy giganty, a wśród nich między innymi: 5,5 metrowy nosorożec, wykopane we Włoszech ważka o rozstawie skrzydeł 125cm, karaluchy o długości 45cm, stonoga znaleziona w Niemczech o długości 260cm!

Konik polny o długości 60cm, tarantula o rozstawie odnóży 90cm, pałki szerokolistne na wysokość  18 metrów. Osioł odkopany w Teksasie o wysokości 270cm licząc do barku. W muzeum Joe’a Taylora znajdują się rogi bizona o rozpiętości 360cm. W Irlandii odkopano poroże jelenia o rozpiętości 370cm. W Australijskiej jaskini 3,4 metrowy kangur. Odkopano również gęś wysoka jak słoń, bobry o długości 240cm, oraz salamandra długa na 180 cm.

Carl Baugh w Teksasie hoduje piranie pod ciśnieniem ze zwiększonym polem elektromagnetycznym, dzięki czemu ma 4 razy większe ryby niż normalne.We wschodnim Peru 3 km n.p.m. znaleziono niektóre muszle ostryg o szerokości 3,5 metra. Ponadto na całym świecie znajduje się skamieniałe małże, również na Mont Everest. 

Jeśli się przyjrzeć bliżej znaleziskom kości i kłów mamucich, nie tylko zachowanym ciałom, liczba odkryć staje się przerażająco wielka, zwłaszcza na Syberii i Alasce. Nikolai Vereshchagin przewodniczący komitetu Rosyjskiej Akademii Naukowej do spraw badań nad mamutami, szacuje że ponad pół miliona ton kłów jest pochowanych wzdłuż 600 milowego odcinka arktycznego wybrzeża.

 Typowa waga mamuciego kła to 100 kilogramów, oznacza to, że w tym małym regionie przed potopem żyło pięć milionów (5.000.000) mamutów ! Kości mamutów oraz słoni są znajdowane w Europie, Ameryce północnej, Azji środkowej, aż poza południowe granice miasta Meksyk.Mapka z występowaniem znalezionych zwierząt

Wielkie zagęszczenie mamucich kości, kłów i zębów występuje również na wyspie Arktycznej, oczywiście musimy pamiętać, że dzisiejsza bariera oceanu nie występowała przed potopem.

 Wielu ludzi opisujących tę oraz inne przyległe wyspy, stwierdza, że ich główną cechą charakterystyczną są właśnie niezliczone kości mamutów. Co może odpowiadać za takie stężenie kości wewnątrz koła podbiegunowego ?! Także ponad dwieście trzonowców mamutów wraz z ostrygami zostało wydobytych na terenach Morza Północnego.

Północne tereny Europy, Azji i Ameryki północnej zawierają kości wielu innych przedpotopowych zwierząt , oczywiście wraz tymi mamucimi. Częściowa lista znajdowanych zwierząt zawiera: tygrysa, 27 antylop, 28 wielbłondów, konia, renifera, gigantyczne bobry, lisy, bizona giganta, gigantycznego woła, owce piżmowe, woły piżmowe, osioł, borsuk, koziorożca, nosorożce włochate, ryś, lampart, rosomak, zająca arktycznego, lwa, łosia, gigantycznego wilka, susła, niedzwiedzie i wiele gatunków ptaków. Drapieżniki i roślinożercy są pochowani razem, wspólna śmierć aż tylu gatunków zwierząt sugeruje tą samą przyczynę śmierci.

Naukowcy dokonali odwiertów w wiecznej zmarzlinie Syberii uzyskując dostęp do osadów w połączeniu ze  starożytnym DNA mamutów, koni oraz innych zwierząt wymagających roślinności strefy umiarkowanej oraz zwrotnikowej. To co odkryto w tych odwiertach to skład DNA roślinności rodzaju zwrotnikowego w głębokich warstwach, a urywający się nagle bliżej powierzchni, aż do mizernej roślinności próbek zbliżając się do wlotu odwiertu.

Wynikło z tych badań, że klimat musiał się nagle zmienić do takiego jaki obserwujemy obecnie. Błędne założenie, że mamuty wymagały szerokości geograficznych o klimacie zimnym pochodzi z często przedstawianych rysunków mamutów w okowach śniegu czyli rejonach arktycznych, z kolei ci artyści się sugerowali wcześniejszymi  opracowaniami  o ich futrzanych powłokach oraz grubej na osiem centymetrów warstwie tłuszczu. Jednak jak się okazuje w dalszej części badań, zwierzęta z takimi cechami nie muszą żyć w zimnym klimacie.

Zdjęcie przedstawia kieł mamuta z tajemniczymi elementami kosmicznymi

 Wielkie ilości tych kłów zostały przebadane przez naukowców, w wyniku badań okazało się, że w kły zostały wbite milimetrowej wielkości drobiny zawierające duże ilości żelaza i niklu. Doprowadziło to do teorii wybuchu meteorytu w górnych warstwach atmosfery, w wyniku czego cząsteczki dziurawiły mamucie ciosy. Brytyjskie media poinformowały o „…odkryciu niepokojących dowodów wskazujących, że mamuty i inne zwierzęta z ostatniej epoki lodowcowej były unicestwione podmuchem pyłu przybyłym z kosmicznej eksplozji…”

Tajemnica błota. Błoto jest jedną z większych geologicznych tajemnic. Skamieniałe błoto zalega na jednej siódmej powierzchni planety, całą powierzchnię ziemi wokół Oceanu Arktycznego. Błoto zalega na terenach pozbawionych lasów, na terenach płaskich bez okolicznych gór, z których by mogło erodować.Rosyjscy geolodzy wiercili w tym błocie na głębokość tysiąca trzystu metrów i ciągle nie dowiercili się do prawdziwej skały ! Skąd tyle osadów błota ? Skąd się wzięło to błoto ? Co spowodowało tak wielką erozję w postaci błota ?

poszukiwacze ropy podczas wierceń na Alascy, przedzierając się przez to błoto wydobyli 45 centymetrowy kawałek drzewa, drzewo to nie było skamieniałe, po prostu zamarznięte ! Odwiert ten znajduje się setki kilometrów od najbliższych lasów. Geolog Wiliams tak opisuje podobne znaleziska z Alaski:”…Chociaż ziemia zatoki Prudhoe jest zamarznięta do głębokości 650 metrów to wszystkie spółki naftowe wiercące w poszukiwaniu ropy odkrywają starożytny las tropikalny.

Ten wydobyty las jest zamarznięty a nie skamieniały ! Las ten znajduje się w warstwie na głębokości od 350 do 580 metrów. Las ten składa się z palm sosen i tropikalnych liści w wielkiej obwitości. Skąd się wzieły zamrożone drzewa pod grubą na kilkaset metrów warstwą błota ? Błota także zamarzłego… 

Zdjęcie przedstawia antyczny „skamieniały” las.
W jaki sposób te drzewa znalazły się pod warstwą błota grubą na 600 metrów ?! Wygląda na to, że towarzyszyło temu zjawisko natychmiastowego zamrażania wraz z procesem natychmiastowego przykrycia warstwą błota, obecnie zmrożonego na kamień !

 W dzisiejszych czasach drzewa tych rozmiarów nie rosną na Kołymie. Jeżeli te drzewa by były niesione przez rzekę nie znajdowano by na nich liści i śliwek, no i dlaczego te drzewa nie zgniły/zbutwiały ?
Kły mamutów wystawione na działanie temperatur oraz ogólnych warunków klimatycznych tych terenów stają się kruche, pękają, tracą elastyczność i wysychają stając się towarem bezużytecznym dla wyrobów z kości słoniowej.

Pomiędzy rokiem 1750 a 1917 handel kością mamutów był prowadzony w szerokim obrębie tych terenów dostarczając  96 tysięcy (96.000) mamucich kłów. Rozmiar i szybkość zamrażania mamutów był prawdopodobnie większy niż jesteśmy sobie w stanie to wyobrazić !

W maju 1846 roku geodeta o nazwisku Benkendorf i jego zespół obozowali wzdłuż rzeki Indigirka na Syberii. Wiosenne roztopy oraz ulewne deszcze spowodowały odkrycie połaci lądu oraz obniżenie poziomu rzeki ukazując  duży obiekt wyłaniający się z wody. Kiedy czarna masa okalająca obiekt została obmyta przez wodę pojawiła się kolosalna głowa przypominająca wyglądem słonia, uzbrojona w olbrzymie kły, jego wielki tułów zastygł w nieziemskiej pozycji jakby czegoś szukał.

Ekipa geodety próbowała wyciągnąć mamuta za pomocą lin i łańcuchów, jednak szybko się zorientowali, że jego tylne nogi zostały zamrożone w dole rzeki w pozycji stojącej. Dwadzieścia cztery godziny pózniej dno rzeki odmarzło i zerodowało na tyle by uwolnić mamuta. Zespół 50 ludzi i ich konie wyciągneli mamuta na suchy ląd. Ukazała im się czterometrowej wysokości oraz pięcio metrowej długości otłuszczona i dobrze zachowana bestia. 

Jej szeroko otwarte oczy dawały pozory życia powodując wrażenie potęgi zwierzęcia, wrażenie jakby miało zaraz potężnie ryknąć na zgromadzonych ludzi.  Usunięto kły i rozcięto pełny żołądek zawierający młode pędy jodły i sosny, znaleziono szyszki jodły, także częściowo pogryzione. Kilka godzin pózniej miejsce na którym leżał mamut zostało podmyte przez rzekę i mamut został poniesiony w kierunku Oceanu Arktycznego. 
Mamut z Bieresovki.

Najbardziej znanym i dostępnym do badań jest 55 letni samiec mamuta, znaleziony 30 metrów powyżej rzeki Beresovka na Syberii.  Znaleziska dokonano w 1900 roku.  Mamut był znaleziony w pozycji pionowej jednakże jego plecy były nadmiernie zgarbione, jego przednie nogi jakby kroczące do przodu, natomiast biodra dziwnie wykręcone, wykręcenie prawie horyzontalnie. Ta dziwna powykrzywiana pozycja jest podkreślona przez nadmiernie wysunięte przednie kończyny.

Kilka żeber, łopatki i miednica były połamane. Dziwne okazały się kości z przedniej prawej nogi tego zwierzęcia, były one połamane w kilkunastu miejscach bez widocznych uszkodzeń otaczającej je tkanki ! Wystąpiło znaczne krwawienie pomiędzy mięśniami a tłuszczem tkanki łącznej. Jego kudłate wielkie pędy włosów mierzące do 20 centymetrów były w dużej mierze nietknięte. Jego penis w stanie erekcji jest poziomo zgnieciony-spłaszczony ! U żywych słoni ten organ jest okrągły, w kształcie litery S, nigdy poziomo. 

Co można wywnioskować z tych niezwykłych szczegółów ?! Jak zmiażdżyć smukły pręt który w tym wypadku jest  kością. Wymaga to osiowej siły zgniatającej, podczas gdy pręt ( czyli kość) jest zamknięty w jakimś materiale zapobiegając zginaniu i pęknięciom.  Aby to uzmysłowić umieścicie drewniany kij pionowo na ziemi i próbujcie go tak naciskać od góry by złamał się w kilkunastu miejscach na raz ! Zamiast tego kij w wyniku kompresji złamie się/pęknie w najsłabszym miejscu. Jeśli kij ma lekkie wygięcie tak jak kość zwierzęcia, zjawisko zgniatania/kompresji pionowej staje się prawie niemożliwe.

 Coś musi zapobiegać wyginaniu się kija czy kości podczas gdy siły ściskające wzrastają. Kość nogi mamuta z Berezovki ewidentnie doznała poważnej kompresji wzdłużnej podczas gdy kość była sztywno zabezpieczona tkanką łączną. Znaczne krwawienie pokazuje, że to miażdżenie nastąpiło przed lub zaraz po śmierci. Powolne duszenie samców może powodować erekcję prącia. Tolmachoff stwierdził, że śmierć z Berezovki przez uduszenie  została udowodniona, a świadczyć o tym ma penis w erekcji, pozostaje jednak pytanie co spowodowało spłaszczenie prącia ?

Musiał być umieszczony pomiędzy dwoma płaskimi powierzchniami, jedną znich prawdopodobnie był brzuch, jednak znaczne siły ściskające pionowo muszą działać w pewnym środowisku otaczającym całe ciało. Uduszenie ma związek z czterema innymi przypadkami zamrożonych gigantów. Vollosovitch stwierdził, że jego drugi pochowany mamut z wyspy Bolshoi Lyakhov miał także prącie w stanie wzwodu. Trzecim przykładem uduszenia mamuta jest wcześniej wspomniany Dima, którego pęcherzyki płucne sugerują śmierć przez uduszenie, to uduszenie wskazywało na „wielki wysiłek tuż przed śmiercią”.

Naczynia krwionośne, oraz naczynia włoskowate były wypełnione brązową zakrzepłą krwią, w wielu miejscach ciągle jednak utrzymując swój czerwony kolor.  Te dowody są właśnie tym czego szukaliśmy aby stwierdzić przyczynę zgonu, czy było nią utonięcie czy uduszenie ? Uduszeniu towarzyszy zawsze zablokowana krew w naczyniach włosowatych.

Nosorożce Von Schrencka zostały znalezione z rozszerzonymi nozdrzami  i otwartymi ustami. Śledczy stwierdzili:  „…że zwierzę zmarło z uduszenia, którego próbowało uniknąć zachowując nozdrza szeroko rozwarte…” W sumie znaleziono trzy mamuty i dwa nosorożce, które poniosły śmierć przez uduszenie, żaden inny rodzaj śmierci nie został stwierdzony w pozostałych zamrożonych okazach.

Sanderson opisuje inne jakże dziwne aspekty przypadku z Berezovki.Wiele z głowy, która wystawała z gleby zostało zjedzone przez drapieżniki , jednak reszta zachowała się w doskonałym stanie. Najważniejsze jednak było to, że się zachowały usta oraz błona śluzowa jamy ustnej i język. Pod językiem i pomiędzy zębami znaleziono fragmenty ostatniego posiłku zwierzęcia, które z niezrozumiałych powodów nie miało czasu go połknąć ! Posiłek okazał się być złożony z delikatnych Turzyc i traw.


 Kolejne wyniki badań stwierdzają, że mamucia jama ustna była wypełniona trawą, która została nadgryziona, lecz nie przeżuta, trawa w jamie ustnej zamarzła tak szybko, że na jej powierzchni znaleziono odcisk zębów trzonowych mamuta. Rosyjski raport przetłumaczony przez Hapgooda wspomina o ośmiu dobrze zachowanych strąkach fasoli znalezionych w jego ustach. 

W brzuchu Bierezovki znaleziono 11 kilogramów nie  strawionej roślinności, której analizę przeprowadził rosyjski naukowiec Sukaczev. Przedstawił ponad 40 różnych gatunków roślin: zioła, trawy, mchy, krzewy i liście drzew. Wiele z nich już nie rośnie tak daleko na północ, inne rosną zarówno na Syberii jak i na południe, aż po Meksyk.

Inny badacz Dillow wysnuł kilka wniosków z tych szczątków:Obecność tak wielu odmian roślin, które zazwyczaj rosną znacznie na południe, oznacza że klimat tego regionu był łagodniejszy niż dzisiaj.  Odkrycie dojrzałych owoców Turzyc, traw i innych roślin dowodzi, że mamut zginął w czasie drugiej połowy lipca lub na początku sierpnia.

 Mamut musiał być zaskoczony nagłym drastycznym spadkiem temperatury, doprowadzającej do natychmiastowego zamrożenia oraz błyskawicznej śmierci. Natychmiastowa śmierć jest potwierdzona przez nieprzeżute strąki fasoli zawierające ziarna, które zostały odnalezione między zębami, błyskawiczne zamrożenie zwierzęcia potwierdza z kolei dobrze zachowana zawartość żołądka, oraz stan mięsa mamuta które było zjadane przez psy i wilki.

W normalnej temperaturze ciała, kwasy żołądkowe i enzymy rozkładają materiał roślinny w ciągu godziny. Co hamuje ten proces ? Jedynym prawdopodobnym wyjaśnieniem dla żołądka byłoby ochłodzenie do temperatury około 5 stopni Celsjusza w ciągu 10 godzin lub w jeszcze krótszym czasie.Jednak żołądek jest chroniony wewnątrz przez ciepłą powłokę ciała, w jaki sposób zimne powietrze zdołało obniżyć temperaturę żołądka do 5 stopni Celsjusza ? Eksperymenty wykazały, że zewnętrzna powierzchnia skóry musiała być wystawiona na działanie temperatury rzędy minus 175 stopni Celsjusza !

Niezależne wyniki badań Sandersona wykazały, że: „…Ciała wielu zwierząt znalezione w błocie musiały być zamrażane w niezwykle szybkim tempie, i było to zamrażanie głębokie ponieważ ich komórki  nie popękały…”Eksperci od zamrażania żywności wskazują, że aby uzyskać taki efekt na żyjącym zwierzęcym organizmie musielibyśmy nagle oziębić  temperaturę otoczenia, w tym wypadku powietrza do temperatur grubo poniżej minus 150 stopni Celsjusza !

Warstwa lodu bezpośrednio pod mamutem Berezovka zawierała ciągle włosy przymocowane do jego ciała. Poniżej po prawej stronie przedniej części stopy: „… znajdował się koniec  bardzo owłosionego ogona…, ogon bydła, prawdopodobnie bizona…” Również pod ciałem znaleziono: „…prawą stopę oraz lewą tylną stopę renifera…” Całe osuwisko na brzegu rzeki Berezovka okazało się największym „magazynem-hurtownią”  prehistorycznych szczątków zwierząt. 

W okolicy, w gliniastej glebie odnaleziono  czaszkę antylopy , doskonale zachowaną górna czaszka konia, do której nadal były przytwierdzone włókna mięśni, pnie oraz fragmenty drzew, roślinność ta różni się znacząco od tej znalezionej w pysku mamuta.Należy zwrócić uwagę na szeroki zasięg geograficzny, na którym te dziwne zdarzenia miały miejsce, nie były to odrębne kataklizmy ale jeden.

Planetę Ziemia nawiedził nieznany kataklizm unicestwiając miliony istnień biologicznych, w tym niezwykłych ludzi, których życie biologiczne dochodziło do 900-set lat. Jak ogromne siły musiały działać w czasie tego kataklizmu, do jakich apokaliptycznych rzeczy doszło ? O jakiej niesamowitej skali zniszczeń możemy się wypowiadać na podstawie dowodów ? Dlaczego drzewa i szczątki zwierząt wydobywane z różnych głębokości wiecznej zmarzliny są świeże a nie skamieniałe ? Jaka wielka tajemnica się kryje za tym wszystkim ?! o tym za chwilę…

Ostatnie wpisy

Kategorie

TAJEMNICZE, KOSMICZNE KATAKLIZMY – JAK WYGINĘŁY NA ZIEMI MAMUTY ?

8 października 2021 / Możliwość komentowania TAJEMNICZE, KOSMICZNE KATAKLIZMY – JAK WYGINĘŁY NA ZIEMI MAMUTY ? została wyłączona

Może Ci się spodobać

EXO-VATICANA – PROJEKT L.U.C.I.F.E.R I NADEJŚCIE ”OBCEGO” ZBAWICIELA. 18 lipca 2020

  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • TAJEMNICZE, KOSMICZNE KATAKLIZMY – JAK WYGINĘŁY NA ZIEMI MAMUTY ?
  • Może Ci się spodobać