Niewygodnie informacje

PONURA PRZYSZŁOŚĆ – BRAK SOCIAL MEDIÓW ODCISK PALCA JAKO JEDYNA FORMA PŁATNOŚCI – TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ INTERNET W 2046 ROKU

PONURA PRZYSZŁOŚĆ – BRAK SOCIAL MEDIÓW ODCISK PALCA JAKO JEDYNA FORMA PŁATNOŚCI – TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ INTERNET W 2046 ROKU

Jedna z największych bibliotek cyfrowych dzisiaj daje nam wyobrażenie o tym, jak może wyglądać Internet w 2046 roku i to budzi obawy.

Wyobraź sobie świat za 25 lat, w którym największe internetowe serwisy informacyjne będą rządzone przez monopolistów dla celów politycznych. Korzystanie z szyfrowania typu end-to-end jest zabronione na całym świecie, a bezpłatny, nieograniczony dostęp do treści online należy już do przeszłości od czasu uchwalenia autokratycznego prawa znanego jako ustawa o prawie cyfrowym z 2024 r.

Chociaż dostęp do Internetu nadal istnieje, obecnie stanowi tylko niewielki ułamek tego, czym był kiedyś. Wchodzisz w tryb online i wchodzisz na jedną z najczęściej odwiedzanych witryn z wiadomościami, ale znajdujesz wyskakujący baner blokujący treść.

„Ta witryna już nie istnieje” – czytamy w wiadomości, która pojawia się na ekranie.

„Witryna, do której próbujesz uzyskać dostęp, albo nie jest już zgodna z nowymi zasadami wprowadzonymi przez Komisję Monopolu w 2029 roku, albo została uznana za naruszającą je”, ostrzega inny komunikat.

Jeśli to wszystko brzmi jak scena z dystopijnej przyszłości, o której często mówi się w filmach science fiction, pomyśl jeszcze raz. Według Internet Archive, amerykańskiej biblioteki elektronicznej, w której znajdują się miliony książek, filmów i nagrań audio, które są swobodnie dostępne w Internecie, ten makabryczny światopogląd z 2046 r. może nie być zbyt daleki od urzeczywistnienia się.

Jednym z fundamentów Internet Archive jest popularna wyszukiwarka Wayback Machine, która udostępnia archiwum prawie 580 miliardów stron internetowych. Teraz, w związku z 25. rocznicą powstania witryny, witryna posiada funkcję Wayforward Machine, która pozwala odwiedzającym spojrzeć w bardziej drakońską przyszłość, w której dostęp do informacji w Internecie będzie poważnie ograniczony.

„Przyglądamy się 25. rocznicy powstania archiwum internetowego w 2046 r.”, wyjaśnia strona na stronie, która pojawia się po tym, jak odwiedzający uzyskają dostęp do nowego wyszukiwania przyszłości. „Czy będziemy mieli dostęp do rzetelnych informacji w Internecie? Czy wiedza będzie wolna i dostępna dla wszystkich ?”

Udekorowana w niesamowitych, zielonych odcieniach „Matrix” i zawierająca wyskakujące komunikaty z fikcyjnych organizacji, takich jak Ministerstwo Prawdy, Wayforward Machine daje wyobrażenie o tym, jak może wyglądać świat przyszłości.

„Ta witryna zawiera informacje, które są obecnie sklasyfikowane jako »przestępczość intelektualna« w Twojej okolicy”, baner Ministerstwa Prawdy pojawia się nad główną treścią witryn dostępnych za pośrednictwem Way Forward Machine.

Wraz z nową wyszukiwarką przyszłości, Internet Archive zapewnia również interaktywną oś czasu, począwszy od 2022 roku, która podkreśla najważniejsze wydarzenia prowadzące do zniszczenia wolnego Internetu w ciągu następnego ćwierćwiecza. Do takich wydarzeń należy stworzenie „wielkiej zapory ogniowej” przez Republikę Azji Południowej w 2034 r., zakończenie finansowania bibliotek publicznych w Stanach Zjednoczonych w 2037 r. oraz wprowadzenie implantów reklamowych w 2042 r.

Do 2043 strony, takie jak Internet Archive, zeszły do ​​podziemia, a do następnego roku wszystkie znane fizyczne kopie 1984 George’a Orwella zostały zniszczone. Jednak niedługo potem jeden z aktywistów wydał cyfrową wersję książki, którą można dziś przeczytać w internetowej bibliotece Internet Archive, ale za tę zbrodnię został schwytany i skazany na dożywocie.

Ponure przewidywania Archiwum Internetowego dotyczące autorytarnej przyszłości uzupełnia interaktywny Twitter, który może pojawić się w 2046 roku z podobnymi ograniczeniami.

Nowa maszyna Wayforward i inne elementy o tematyce orwellowskiej są częścią nowej kampanii Internet Archive #EmpoweringLibraries, ruchu uruchomionego przez witrynę w celu zapewnienia, że ​​wiedza pozostanie dostępna dla wszystkich przez dziesięciolecia. 

Kampania została uruchomiona w odpowiedzi na pozew złożony niedawno przez czterech wydawców korporacyjnych przeciwko Internet Archive, aby uniemożliwić bibliotekom dostarczanie cyfrowych wersji ich książek do witryny lub digitalizację własnych zbiorów i udostępnianie ich opinii publicznej.

„Wypożyczanie książek cyfrowych jest kołem ratunkowym dla osób, które nie mogą fizycznie uzyskać dostępu do biblioteki” – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnej stronie kampanii. „Jednak nowy pozew czterech wydawców korporacyjnych przeciwko Internet Archive ma na celu uniemożliwienie bibliotekom dostarczania cyfrowych wersji ich książek lub digitalizacji swoich zbiorów. Konsekwencje dla naszych najbardziej narażonych społeczności, a także naszego dziedzictwa kulturowego, będą poważne”.

Witryna zawiera również zasoby, takie jak poniższy film, który wyjaśnia koncepcję kontrolowanego pożyczania cyfrowego w oparciu o obecną interpretację prawną amerykańskiego prawa autorskiego oraz zasady dozwolonego użytku i wyczerpania praw autorskich:

Kreatywna reakcja Archiwum Internetowego na bardzo realną sytuację prawną, z jaką mają do czynienia, podkreśla, jak realne są obawy dotyczące dostępu do informacji w nadchodzących latach.

„Większość społeczeństw przywiązuje dużą wagę do zachowania swoich obiektów kulturowych i dziedzictwa” – napisano w oświadczeniu Internet Archive. „Bez takich eksponatów cywilizacja nie ma pamięci ani mechanizmu uczenia się na swoich sukcesach i porażkach”.

Założone przez amerykańskiego bibliotekarza Brewstera Keila w 1996 roku, Internet Archive stało się jednym z największych internetowych repozytoriów informacji w Internecie.

Od momentu powstania witryna zawiera ponad 30 milionów książek i innych tekstów, około 9 milionów filmów i wideo, około 13 225 000 plików audio, prawie 650 000 programów, 3,8 miliona obrazów i 580 miliardów stron internetowych, zgodnie z najnowszymi danymi.

„Nasza kultura dzisiaj produkuje coraz więcej dzieł w formie cyfrowej” – napisano w oświadczeniu.

„Misją Archiwum jest pomoc w zachowaniu tych artefaktów i stworzenie internetowej biblioteki dla badaczy, historyków i naukowców”.

Udostępnij

PONURA PRZYSZŁOŚĆ – BRAK SOCIAL MEDIÓW ODCISK PALCA JAKO JEDYNA FORMA PŁATNOŚCI – TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ INTERNET W 2046 ROKU

Globalna Świadomość20 października 20216 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułCZARNA, BIAŁA MAGIA – ”NIE WAŻNE, KTÓRA ONA ZARAŻA”Następny artykułNIE ŻYJE COLIN POWELL BYŁ W PEŁNI ? – PO

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

WYCIEKŁY DANE Z WYSPY EPSTEINA ! JAK PRZEŻYĆ PO ZA ”WIELKIM RESETEM ? NAJWIĘKASZA TAJEMNICA NOWOTWORÓW – RAK NIE JEST

Ostatnie wpisy

TAJNY KOD BIBLII – CZYM NAPRAWDĘ JEST SZYSZYNKA ? DLACZEGO WSZYSTKIE PRZEPOWIEDNIE I AGENDA ELIT WSKAZUJE NA 2030 ROK ?

Kategorie

AGENDA 2030 (259) Alternatywna historia świata (185) Bez kategorii (17) Czarna Szlachta (16) extra-terrestrial (184) Filmoteka świadomych (31) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • PONURA PRZYSZŁOŚĆ – BRAK SOCIAL MEDIÓW ODCISK PALCA JAKO JEDYNA FORMA PŁATNOŚCI – TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ INTERNET W 2046 ROKU
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?