Świat jest inny

MIASTA WIDMO – PO CO ELITY BUDUJĄ NOWOCZESNE, PUSTE MIASTA NA CAŁYM ŚWIECIE ?

MIASTA WIDMO – PO CO ELITY BUDUJĄ NOWOCZESNE, PUSTE MIASTA NA CAŁYM ŚWIECIE ?

Dosłownie od początku XXI wieku w Azji i Afryce wyrosły setki zupełnie nowych miast. To zupełnie nowe kropki na mapie o nazwach takich jak Putrajaya, Naypyidaw, Nanhui, Kangbashi, Dompak i Khorgos. Jest Forest City, King Abdullah Economic City, Blue City, Gracefield Island, Tbilisi Sea New City , Port City , Waterfall City i, tak, nawet Robotic Future City. 

W sumie ponad 40 krajów – takich jak Malezja, Nigeria, Chiny, Maroko, Indie, Arabia Saudyjska, Ekwador, Oman, Kazachstan i Kenia – wpompowało miliardy dolarów w rozwój nowych miast od podstaw. Sama Indonezja jest zajęta budową nie mniej niż 27 nowych miast.

Wszystko w chińskiej prowincji Songdo jest sztuczne. Jest to zbudowane od podstaw „miasto w pudełku”, które w ciągu ostatnich 15 lat zostało zakupione przez rząd Korei Południowej za 40 miliardów dolarów i wzniesione jak rozkładany namiot. Nawet teren, na którym zbudowano miasto, był niczym innym jak mokradłami prowadzącymi do Morza Żółtego zaledwie pół pokolenia temu.

Ale najbardziej uderzające w Songdo nie jest to, że jest to zupełnie nowe miasto, które w ciągu zaledwie kilku lat zbudowało bazę biznesową i 130 000-osobową populację, ale fakt, że nie jest wyjątkowe. W erze kompulsywnego budowania nowych miast , Songdo dziwnie stało się nową normą.

Nowe miasta mają tendencję do ukrywania niczego w nomenklaturze; są dokładnie tym, za kogo się podają: nowymi miastami – całkowicie nowymi organizmami miejskimi, które są w pełni zaplanowane, zbudowane na kolosalnych falach rozwoju, które mają własne rządy, silniki ekonomiczne i tożsamości społeczne. 

Nie należy mylić nowych miast ze zwykłą ekspansją lub rozrastaniem się miast. Chociaż w praktyce czasami nie różnią się one całkowicie — a granice między nimi mogą się bardzo zacierać — są one w gruncie rzeczy własnymi podmiotami metropolitalnymi.

„Nowe miasta definiuję jako miejskie megaprojekty, które mają być w dużej mierze niezależne od istniejących miast i mieć własne branże. Są fizycznie oddzielone od istniejących osiedli, w przeciwieństwie do przedmieść lub zamkniętych osiedli” – wyjaśniła dr Sarah Moser z McGill University , która kieruje prawdopodobnie wiodącym na świecie instytutem badawczym śledzącym rozwój nowych miast.

Jak duże są?

Skala i zasięg nowych miast azjatyckich i afrykańskich jest prawie niezrozumiały w obecnym zachodnim spojrzeniu na rozwój. Nowy obszar Chin Binhai, konurbacja projektów rozwojowych, która obejmuje dwie nowe dzielnice finansowe , strefę zaawansowanych technologii, eko-miasto i rozbudowany port, waży 2270 kilometrów kwadratowych, czyli mniej więcej tej samej wielkości co Tokio. 

Nowa dzielnica Zhengzhou Zhengzhou jest trzy razy większa od San Francisco. Tianfu Chengdu może równomiernie zaćmić Londyn. Nowa dzielnica Wujin w Changzhou ma ślad taki, jak Los Angeles. Gospodarcze Miasto Króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej jest wielkości Waszyngtonu. Podczas gdy malezyjskie Forest City — prawdziwa nowa kolonia 700 000 chińskich przeszczepów na progu Singapuru — jest cztery razy większe od Central Parku.

Nowa dzielnica Zhengdong w Chinach jest mniej więcej tej samej wielkości co centrum Londynu.

Chociaż ludzie zawsze celowo budowali nowe miasta, nigdy nie zbudowaliśmy ich tak wielu na tak wielką skalę w tak wielu miejscach w tak krótkim czasie. Jest to zjawisko, które ma wszelkie zadatki na ruch, który będzie kształtował trajektorie polityczne, społeczne i gospodarcze planety w nadchodzących dziesięcioleciach.

Nowa dzielnica Zhengdong w Chinach, która jest jednym z najbardziej zaawansowanych i ekonomicznie odnoszących sukcesy nowych... [+] miast.

Ile nowych miast powstaje?

„Nowe miasta mają problem definicyjny, ale według tego, jak definiuję nowe projekty miast, od połowy lat 90. jest ich w budowie lub planach około 100, nie licząc Chin” – ocenił Moser.https://www.youtube.com/embed/T2eE-dpKp9A

Chiny są bez wątpienia globalnym epicentrum budowy nowych miast, ponieważ od czasu dojścia Partii Komunistycznej do władzy w 1949 r. ustanowiły ponad 600 nowych miast. Podczas gdy wiele nowych chińskich miast wywodzi się z ambitnych planów zmiany zagospodarowania przestrzennego.

– tworząc nowe klasyfikowane pod względem miejskim obszary administracyjne z obszarów sklasyfikowanych na obszarach wiejskich — prawie całe to, co jest obecnie uważane za miejskie Chiny, zostało zbudowane od podstaw w ciągu ostatnich trzydziestu lat (z wyraźnymi wyjątkami, którymi są historyczne strefy miast, takich jak Pekin, Szanghaj i Kanton). 

Najlepsze oficjalne dane, jakie możemy uzyskać na temat tego, ile nowych miast naprawdę zbudowały Chiny, pochodzą z ankiety przeprowadzonej w 2013 r. przez Pekińską Narodową Komisję ds. Rozwoju i Reform. który wykazał, że w zaledwie dwunastu z trzydziestu dwóch prowincjonalnych jednostek administracyjnych w Chinach powstało ponad 200 nowych miast. W całym kraju tę liczbę można łatwo podwoić.

Dlaczego buduje się nowe miasta

Podczas gdy niektóre nowe miasta są budowane, aby stać się nowymi ośrodkami politycznymi, niektóre mają szansę stać się nowymi centrami logistycznymi, a inne mają stać się nowymi epicentrami handlu, finansów lub technologii, wszystkie mają wspólną ambicję: być długoterminowym lokomotywy wzrostu gospodarczego.

Odwracając scenariusz z lat 90., że urbanizacja jest plagą gospodarczą lub klęską społeczną, wiele krajów w Azji i Afryce postrzega ją teraz jako okazję (lub przynajmniej usprawiedliwienie) do rozwoju ogromnych nowych miast – metaforycznych stołów do gier, na których stoją miliardy dolarów. wygrywać i przegrywać.

Kraje, które budują te nowe miasta, to również te, w których szybko rosną klasy średnie i wyższe, odnotowują dramatyczną poprawę infrastruktury, gwałtowny wzrost PKB i nowo odkrytą stabilność gospodarczą. Pod wieloma względami nowe miasta mają zapewnić rozpęd niezbędny do utrzymania tych kół w ruchu.

Dla kogo są nowe miasta

W wielu przypadkach nowe miasta są modernizacją w stylu „miasta 2.0” w stosunku do historycznych rdzeni miejskich, w których zwykle znajdują się w pobliżu. Zamiast całkowicie wyburzyć i przerobić często przestarzałe istniejące miasto, chodzi o puste płótno ziemi w pobliżu Te nowe obszary miejskie są często próbą rozwiązania wielu pułapek miast, które mają ulepszyć – obiecując lepsze systemy ruchu, bardziej zrównoważone strategie wykorzystania zasobów i czystsze środowisko życia. Jest jednak element klasy społecznej, którego nie można zignorować.

„Większość z tych miast nie jest dla biednych ani nawet dla ludzi z klasy średniej” – wyjaśnił Moser. „Mają luksusowe domy, pola golfowe i inne udogodnienia, które są drogie i energochłonne/wodochłonne… dodatkowo pogłębiają różnice między bogatymi i biednymi, czego konsekwencje mogą powodować większą niestabilność społeczną”.

Nowy ruch budowania miast, w którym obecnie się znajdujemy, jest jednym z najbardziej niedostrzeganych i najbardziej błędnie interpretowanych wydarzeń społecznych i ekonomicznych, jakie mają miejsce w dzisiejszym świecie. W jakim celu powstaję te tajemnicze projekty, czy elity budują nowe miasta na wypadek światowych kataklizmów i resetu ?

Udostępnij

MIASTA WIDMO – PO CO ELITY BUDUJĄ NOWOCZESNE, PUSTE MIASTA NA CAŁYM ŚWIECIE ?

Globalna Świadomość8 grudnia 20216 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułPODZIEMNY, MEGALITYCZNY ŚWIAT W POLSCE – CZEGO W NASZYM KRAJU SZUKA US ARMY ?Następny artykułCHINY ODKRYŁY TAJEMNICZY OBIEKT PO

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

”ONI ŻYJĄ” BYŁ OSTRZERZENIEM – KULTOWY FILM Z POTĘŻNYM PRZESŁANIEM. DENGA I MALARIA – KOMARY GMO GATESA SZYKUJĄ NAM KOLEJNĄ

Ostatnie wpisy

”ONI ŻYJĄ” BYŁ OSTRZERZENIEM – KULTOWY FILM Z POTĘŻNYM PRZESŁANIEM. TAJNE DOKUMENTY UJAWNIONE – POLASKA MIAŁA DOŁĄCZYĆ DO WOJNY NA

Kategorie

AGENDA 2030 (239) Alternatywna historia świata (182) Bez kategorii (13) Czarna Szlachta (16) extra-terrestrial (184) Filmoteka świadomych (31) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • MIASTA WIDMO – PO CO ELITY BUDUJĄ NOWOCZESNE, PUSTE MIASTA NA CAŁYM ŚWIECIE ?
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?