Świat jest inny

DROGA DO ŚWIATOWEGO GŁODU – UKRAINA I ROSJA ODPOWIADA ZA 25% SWIATOWEGO HANDLU PRZENICĄ, OLEJAMI I NAWOZAMI

DROGA DO ŚWIATOWEGO GŁODU – UKRAINA I ROSJA ODPOWIADA ZA 25% SWIATOWEGO HANDLU PRZENICĄ, OLEJAMI I NAWOZAMI

Od stuleci, a może tysiącleci podstawową przyczyną pojawienia się głodu na świecie są konflikty zbrojne. Wielokrotnie, nawet w przypadku lokalnych potyczek, jednym ze sposobów uzyskania przewagi na polu walki zbrojnej było wywołanie stanu głodu pośród żołnierzy przeciwnej armii lub doprowadzenie do katastrofy humanitarnej wśród ludności cywilnej.

Takie działanie było też często narzędziem nacisku politycznego, próbą uzyskania określonych korzyści, a czasem nawet karą za niesubordynację. Przykładem jest wielki głód na Ukrainie, który pochłonął życie milionów ludzi.

W naszych umysłach istnieje często stereotyp, według którego za problem głodu w Afryce lub Azji odpowiadają złe warunki meteorologiczne, susza lub nierozwinięta ekonomia. Rzeczywiście, często bywa tak, że problem braku żywności wynika z pojawienia się suszy na danym obszarze, ale z reguły nie jest to oczywista zależność.

Tragiczna sytuacja humanitarna doprowadza ludzi do wściekłości, dochodzi do wybuchów przemocy, pojawiają się konflikty zbrojne. Głód pojawia się na końcu tej sekwencji. Jednak to nie susza, ale konflikty polityczne prowadzą najczęściej do wybuchu wojen lub lokalnych konfliktów.

Większość klęsk humanitarnych w Afryce jest wynikiem konfliktów militarnych. W 2011 roku FAO sporządziła listę osiemnastu afrykańskich krajów zagrożonych klęską głodową. W ośmiu z nich toczyła się wojna, która jest przecież kosztowna.

Taki utrzymujący się w danym państwie stan powoduje drenaż budżetu i brak środków na prowadzenie adekwatnej polityki społecznej. Poza tym, w czasie konfliktów młodzi mężczyźni w wieku produkcyjnym zostają powołani do armii, brakuje wówczas rąk do pracy. Wojna wiąże się również z migracją ludności, ciągłą ucieczką. Wiele farm rolniczych jest opuszczanych przez ich mieszkańców.

Pozostawiona ziemia jest dewastowana, zaś resztki pozostawionego jedzenia przejadane przez najeźdźców zajmujących dany teren. Skutki wojny utrzymują się długo po jej zakończeniu. Postrach wśród mieszkańców budzą pozostawione miny lądowe. W Mozambiku dla przykładu zakopano ich ok. 1-2 mln, zaś w Angoli 9-15 mln.

Czy to co dzieję się obecnie u naszych sąsiadów to próba wywołania światowego głodu ?

Spichlerz Europy

Ukraina zyskała przydomek „spichlerza Europy” dzięki swojej bogatej ciemnej ziemi, rozległym polom pszenicy i innym produktom rolnym. Rosyjska inwazja odcięła świat od tanich i obfitych dostaw pszenicy. Jak podaje Bloomberg, Ukraina i Rosja odgrywają kluczową rolę w globalnym zaopatrzeniu w żywność, odpowiadając za ponad jedną czwartą światowego handlu pszenicą, około jedną piątą kukurydzy i 12% wszystkich produktów spożywczych sprzedawanych na świecie.


Reuters donosi, że ukraińskie porty pozostaną zamknięte do czasu zakończenia rosyjskiej inwazji i przywrócenia bezpieczeństwa morskiego dla statków handlowych. Oznacza to, że wszystkie transporty towarów rolnych z Ukrainy zostały wstrzymane, a handlowcy będą musieli szukać innych miejsc.

Działalność ukraińskich portów została wstrzymana od czasu inwazji Rosji na sąsiada w zeszłym tygodniu, a handel zbożem z Rosji również został wstrzymany. Sankcje zostały zaostrzone w celu dalszego odizolowania bogatej w surowce Rosji od światowych finansów poprzez nałożenie sankcji na jej bank centralny i odcięcie różnych przywódców od kluczowego systemu finansowego SWIFT.

Ograniczenie dostaw zboża z regionu Morza Czarnego grozi dalszym wzrostem światowych cen żywności, które są bliskie rekordowego poziomu, w czasie gdy dostawy są już nadwyrężone przez niekorzystną sytuację ekonomiczną w wielu regionach upraw.

– Bloomberg „Jeśli konflikt będzie się przedłużał – za trzy, cztery miesiące – wydaje mi się, że konsekwencje mogą być naprawdę poważne” – powiedział Bloombergowi Andree Defois, prezes firmy konsultingowej Strategie Grains. „Pszenica będzie musiała być racjonowana”.

Michael Magdovitz, starszy analityk w Rabobanku, powiedział, że Ukraina i Rosja zwiększyły zbiory i eksport w ostatniej dekadzie po znacznie niższych kosztach niż zachodni rolnicy, co pomogło utrzymać ceny pszenicy na niskim poziomie.

Jednak dziś tak nie jest, gdyż inwazja Rosji spowodowała, że notowania kontraktów terminowych na pszenicę w Chicago osiągnęły sześcioletni szczyt.„Nie zamierzam ograniczać tego, co może się wydarzyć” – powiedział agencji Bloomberg Arlan Suderman, główny ekonomista ds. surowców w StoneX. „Z pewnością możemy spodziewać się rekordowych cen”.

Kijowska firma badawcza UkrAgroConsult ostrzegła, że „łańcuch tworzenia produktów, do uprawy i transportu drogą morską, jest sparaliżowany”. Jeffrey Currie, globalny szef działu badań rynku towarowego w Goldman, powiedział telewizji Bloomberg na początku tego miesiąca, że nigdy nie widział, aby rynki towarowe wyceniały niedobory w takim stopniu, w jakim ma to miejsce obecnie.

„Zajmuję się tym od 30 lat i nigdy nie widziałem rynków w takiej sytuacji” – powiedział Currie w poniedziałkowym wywiadzie dla Bloomberg TV. To jest kryzys cząsteczkowy. Kończy nam się wszystko, nie ma znaczenia, czy jest to ropa, gaz, węgiel, miedź, aluminium, wszystko jedno, co to jest. W miarę zmniejszania się podaży, Bloomberg Agriculture Spot Index wznosi się na nowe rekordowe poziomy.

Zakłócenia te pojawiają się w momencie, gdy światowe ceny żywności już teraz zbliżają się do rekordowych poziomów, a wkrótce mogą wkroczyć na nieznane terytorium.

Udostępnij

DROGA DO ŚWIATOWEGO GŁODU – UKRAINA I ROSJA ODPOWIADA ZA 25% SWIATOWEGO HANDLU PRZENICĄ, OLEJAMI I NAWOZAMI

Globalna Świadomość7 marca 20227 marca 2022

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułO CO TRWA ”DZIWNA” WOJNA – PROJEKT ”NIEBIAŃSKA JEROZOLIMA”Następny artykułPANDEMIA, WOJNA I NADCHODZĄCY CZAS WIELKIEGO, BIBLIJNEGO ”OSTRZEŻENIA”

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

KTO KONTROLUJE I POSIADA ŚWIATOWĄ ŻYWNIŚĆ ? BIDEN I PUTIN ”NIE ŻYJĄ” A ICH MIEJSCE ZAJMUJĄ MARIONETKI NWO ? KTO

Ostatnie wpisy

WOJENNE PRZEDSTAWIENIE – CZY ROSJA I UKRAINA USTALIŁA JUŻ ROZEJM NA WIOSNE ? KTO KONTROLUJE I POSIADA ŚWIATOWĄ ŻYWNIŚĆ ?

Kategorie

AGENDA 2030 (49) Alternatywna historia świata (146) Bez kategorii (3) Czarna Szlachta (10) extra-terrestrial (145) Filmoteka świadomych (33) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • DROGA DO ŚWIATOWEGO GŁODU – UKRAINA I ROSJA ODPOWIADA ZA 25% SWIATOWEGO HANDLU PRZENICĄ, OLEJAMI I NAWOZAMI
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?