Otwórz oczy

JAK W PRAKTYCE BĘDZIE WYGLĄDAŁ ENERGETYCZNY BLACKOUT ?

JAK W PRAKTYCE BĘDZIE WYGLĄDAŁ ENERGETYCZNY BLACKOUT ?

Blackout to wielkoskalowa, długotrwała przerwa w dostawie prądu, która może trwać kilka dni. Taki blackout może nastąpić, gdy elektrownie podłączone do sieci nie są w stanie dostarczyć energii elektrycznej, na którą zgłaszają zapotrzebowanie odbiorcy. Zasilanie jest już krytyczne w całej Europie.


Dlaczego blackout staje się coraz bardziej prawdopodobny

We Francji tylko 24 z 56 reaktorów jądrowych jest nadal w sieci (ntv, 25.08.22). Francja była kiedyś eksporterem energii elektrycznej, a teraz musi sprowadzać ją z zagranicy, aby zapewnić sobie dostawy prądu. Wielka Brytania musiała już zapłacić belgijskim elektrowniom ponad 1000 euro za megawatogodzinę, aby zapobiec załamaniu się dostaw prądu (Blackout-News, 05.08.22). I dzieje się tak latem, choć tak naprawdę zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta dopiero jesienią i zimą, gdy rozpoczyna się okres grzewczy.

W tym czasie jednak systemy fotowoltaiczne dostarczają znacznie mniej energii elektrycznej ze względu na porę roku. Jeśli nadal nie ma wiatru, elektrownie gazowe muszą wkroczyć, aby zabezpieczyć dostawy energii elektrycznej. Ale gaz jest rzadki i wkrótce może nie być już dostępny w ilościach wystarczających do wytwarzania energii elektrycznej. Mimo to rząd (niemiecki) nadal trzyma się wycofywania z energii jądrowej i chce ostatecznie zamknąć trzy ostatnie elektrownie atomowe do końca roku. Blackout staje się więc coraz bardziej prawdopodobny.

Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić, co dzieje się podczas blackoutu. Dlatego chcielibyśmy w szerokim zarysie opisać chronologię fikcyjnego blackoutu.

Powieść “Blackout – Jutro będzie za późno” Marca Elsberga opisuje, jak może dojść do blackoutu. Ta fikcyjna historia opowiada o blackoucie, który paraliżuje Europę. Książka i autor byli powszechnie chwaleni za realistyczny opis i dokładne przedstawienie.

Co się dzieje natychmiast podczas blackoutu

Jeśli jesteś w domu podczas blackoutu, możesz nie zauważyć awarii zasilania od razu, chyba że jest już ciemno, wtedy zawodzi oświetlenie elektryczne. Jednak podłączone do sieci odbiorniki radiowe i telewizyjne również przestają działać, a przez telefon stacjonarny nie można już prowadzić rozmów telefonicznych, bo nie ma zasilania. Wszystkie urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym, od kuchenki po mikrofalówkę, ekspres do kawy po pralkę i wiele innych już nie działają.

Osoby będące w drodze mogą szybciej odczuć skutki blackoutu. W metropoliach zawodzi sygnalizacja świetlna i jest więcej wypadków drogowych. Pociągi i metro gwałtownie się zatrzymują, a ludzie utknęli na mostach i w tunelach. To samo dotyczy wyciągów. Lekarze nie mogą już przepisywać leków, ponieważ cała kartoteka pacjenta jest przechowywana w komputerze, a apteki nie wydają żadnych z tego samego powodu.

W szpitalach, centrach powiadamiania ratunkowego, publicznych stacjach nadawczych i na lotniskach uruchamiają się generatory awaryjne. Można jeszcze zadzwonić do centrów alarmowych na telefon komórkowy, ale raczej się nie uda, bo tysiące osób będzie próbowało to zrobić.

W domach towarowych zawodzą systemy kasowe i nie można już sprzedać żadnego towaru, podobnie jak bankomaty i pompy paliwowe na stacjach benzynowych.

Chaos zaczyna się po kilku godzinach

Po 2 – 3 godzinach baterie masztów telefonii komórkowej są rozładowane. Teraz nie można już dzwonić nawet za pomocą telefonu komórkowego. Oznacza to, że nie można skontaktować się ani z policją, ani ze strażą pożarną, ani wezwać pomocy medycznej. W rezultacie nie gasi się już pożarów, nie opiekuje się ofiarami wypadków, a ludzie umierają na zawały serca, ponieważ nie można dotrzeć do żadnego lekarza pogotowia.

W rolnictwie prowadzi to do sporych problemów już po kilku godzinach. Jeśli nie ma awaryjnego generatora, krowy nie mogą być dojone. W hodowli młodych zwierząt zawodzą niezbędne grzejniki, a w kurnikach bateryjnych – wentylacja do chłodzenia. Pierwsze zwierzęta umierają.

W mieszkaniach stopniowo spada temperatura w pomieszczeniach, a wkrótce nie ma też już ciepłej wody, bo instalacje centralnego ogrzewania również nie działają już bez prądu, zupełnie niezależnie od tego, czy są zasilane gazem, olejem czy peletami.

Po jednym lub dwóch dniach sytuacja się pogarsza

W pierwszych mieszkania zanika dopływ wody po jednym lub dwóch dniach, bo pompy w wodociągach już nie działają. Stopniowo coraz więcej gospodarstw domowych nie ma już wody płynącej z kranu lub spłukującej toaletę.

W metropoliach wzrasta przestępczość i grabieże, ponieważ baterie w elektrycznych systemach bezpieczeństwa są wtedy również wyczerpane. Ponadto policja nie jest już dostępna. Przestępcy też to wiedzą.

Pierwszym ludziom kończy się jedzenie i woda pitna i zaczynają gromadzić się przed supermarketami. Obawiając się, że ich towar może zgnić w chłodni, właściciele mogą również przekazać towar, ale tylko w zamian za gotówkę, bo systemy kasowe już nie działają. Ci bez gotówki nie dostają nic, a bankomaty nie działają.

Najpóźniej po 3 dniach ludzie umierają w szpitalach i domach starców

Po ponad dwóch dniach w szpitalach i centrach ratunkowych zabrakło paliwa do awaryjnych generatorów. Zabiegi ratunkowe nie są już wtedy możliwe, ponieważ wszystkie urządzenia elektryczne, takie jak aparaty płucno-sercowe, aparaty do dializ i wiele innych, przestają działać. Dlatego pierwsi ludzie umierają w szpitalach i domach starców. Ofiary wypadków również nie mogą już liczyć na opiekę.

W ciągu kilku dni supermarkety są już puste, albo towar został wyprzedany za gotówkę, albo markety zostały splądrowane. Nie ma jednak więcej dostaw, bo cały system logistyczny nie działa już bez prądu. Ponadto w ciężarówkach potrzebnych do transportu wkrótce zabraknie paliwa.

Anarchia najpóźniej po tygodniu

Najpóźniej po tygodniu braku prądu państwo nie będzie już w stanie zapewnić bezpieczeństwa w kraju. Wynika to częściowo z faktu, że komunikacja załamuje się również wśród organów bezpieczeństwa, ale także z tego, że wielu policjantów i żołnierzy nie pojawia się już na służbie, ponieważ muszą zapewnić utrzymanie i ochronę swoim rodzinom. Po tygodniu grabieże i ataki są na porządku dziennym, częściowo z działalności przestępczej, ale także z czystej konieczności.

Przerwa w dostawie prądu nie musi trwać kilka dni, ale nawet krótka lokalna przerwa w dostawie prądu może być nieprzyjemna, gdy jest ciemno.

Dlatego warto mieć w domu kilka alternatywnych źródeł światła, takich jak świece czy latarki.

Jednak żadna świeca nie będzie się palić, jeśli nie będziesz w stanie jej zapalić. Dlatego trzeba mieć odpowiedni zapas zapałek lub działających zapalniczek. W przypadku świec należy również zwrócić uwagę na czas palenia. W przypadku świec dostępnych w sprzedaży, czas palenia zależy od wielkości świecy. Odpowiedni czas spalania można obliczyć tutaj.

Latarki nie powinno zabraknąć w żadnym gospodarstwie domowym

Latarki z żarówkami LED charakteryzują się niskim zużyciem energii. W porównaniu do lamp z żarówkami baterie nowoczesnych lamp LED wytrzymują znacznie dłużej, a także mają znacznie jaśniejsze światło. Jednak baterie mają pewne samorozładowanie, zwłaszcza gdy są nadal używane w odpowiednim urządzeniu.

Dlatego zalecamy, aby zawsze mieć w domu zapas odpowiednich baterii i wyjąć je z odpowiednich urządzeń, jeśli nie są używane przez dłuższy czas. Alternatywą dla latarek są latarnie biwakowe. Takie lampy lepiej nadają się do oświetlania całego pomieszczenia. Alternatywą są latarki z ręczną korbą lub dynamem, te nawet po wielu latach nadal działają bez problemów.

Latarki z akumulatorami

Wiele rodzajów lamp z zasilaniem bateryjnym ma zwykle także wbudowane akumulatorki. W przypadku lamp z technologią LED, akumulatorki działają zazwyczaj bardzo długo. Jednak akumulatorki są zwykle rozładowane, gdy lampa nie jest używana przez dłuższy czas. W przypadku awarii zasilania nie można już łatwo naładować akumulatorów. Dlatego też lampy te powinny być w pełni naładowane raz na miesiąc.

Lampy czołowe są bardzo dobrą alternatywą dla normalnych latarek, ponieważ dzięki nim ma się wolne obie ręce, co może być sporą zaletą, jeśli trzeba jeszcze opiekować się na przykład małymi dziećmi.

Zasilanie wróciło i co teraz 

Nawet najdłuższy blackout w pewnym momencie się skończy. Jednak każdy, kto myśli, że życie od razu potoczy się tak jak wcześniej, bardzo się myli. Wiele rzeczy, takich jak telekomunikacja, radio i telewizja, będzie działać ponownie dość szybko. Jeden duży problem pozostaje jednak z zaopatrzeniem w żywność.

W magazynach zepsuło się wiele towarów, bo zawiodły urządzenia chłodnicze. Magazyny muszą być najpierw oczyszczone i zdezynfekowane. Jednak dostawy świeżych produktów, takich jak owoce i warzywa ze szklarni, również zostały na razie wstrzymane, ponieważ tamtejsze produkty również się psują. To samo dotyczy rzeźni, przemysłu przetwórstwa mleka i całego przemysłu spożywczego. We wszystkich zakładach produkujących żywność ponowne uruchomienie produkcji potrwa kilka dni.

Następnie potrzeba będzie dni, jeśli nie tygodni, aby zaopatrzyć wszystkie supermarkety w wystarczającą ilość towarów, ponieważ w przypadku przerwy w dostawie prądu zostaną one prawdopodobnie całkowicie opróżnione na całym obszarze dotkniętym klęską najpóźniej po tygodniu. Nawet jeśli wszystkie zakłady produkcyjne znów będą pracować, to w ciągu kilku dni nie będą w stanie dostarczyć niezbędnych ilości, by znów zapełnić wszystkie półki. W przypadku dostaw żywności, po kilkudniowej przerwie w dostawie prądu mogą minąć tygodnie, zanim wróci normalność.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

JAK W PRAKTYCE BĘDZIE WYGLĄDAŁ ENERGETYCZNY BLACKOUT ?

Globalna Świadomość3 października 20226 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułKTO KONTROLUJE I POSIADA ŚWIATOWĄ ŻYWNIŚĆ ?Następny artykułSZALONE PLANY ŚWIATOWEGO FORUM EKONOMICZNEGO

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

KLAUS SCHWAB PRZYZNAJE ŻE AGENDA 2030 SYPIE SIĘ NA KAWAŁKI ! SCHWAB – 'NOWYM 11 WRZEŚNIA BĘDZIE NISZCZĄCY SYSTEM ŚWIATOWY

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *Komentarz * Nazwa * E-mail * Witryna internetowa Zapisz moje

Ostatnie wpisy

KLAUS SCHWAB PRZYZNAJE ŻE AGENDA 2030 SYPIE SIĘ NA KAWAŁKI ! PRZEDRESETOWY ŚWIAT – CZY KOŚCIOŁY I KATERDY BYŁY ODBIORNIKAMI

Kategorie

AGENDA 2030 (185) Alternatywna historia świata (174) Bez kategorii (6) Czarna Szlachta (12) extra-terrestrial (178) Filmoteka świadomych (33) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • JAK W PRAKTYCE BĘDZIE WYGLĄDAŁ ENERGETYCZNY BLACKOUT ?
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?