Otwórz oczy

ŚWIAT NADZORU – KAŻDY TWÓJ RUCH JEST REJESTROWANY I MAPOWANY

ŚWIAT NADZORU – KAŻDY TWÓJ RUCH JEST REJESTROWANY I MAPOWANY

Kamery z systemami rozpoznawania twarzy, satelity, czujniki uliczne, czytniki tablic rejestracyjnych, drony, karty kredytowe, komputery, telefony, telewizory, inteligentne [smart] urządzenia i inne technologie obserwują już każdy ruch ludzi.

A firmy wykorzystują tę kaskadę danych, aby zarobić więcej pieniędzy.

Już w 2013 roku grupa naukowców przestudiowała 15-miesięczne dane dotyczące przemieszczania się ludzi, zebrane od 1,5 miliona osób. Doszli do wniosku, że zaledwie cztery punkty w czasie i przestrzeni wystarczyły do ​​zidentyfikowania 95 procent tych osób.

Prawie 10 lat później technologie inwigilacji przenikają wszystkie aspekty życia ludzi. I zbierają dane od wszystkich w różnych formach i często bez ich wiedzy.

W Chinach zainstalowano ponad 50 procent wszystkich kamer monitorujących na świecie, to prawie 34 kamery na 1000 osób.

Australijskie Sydney ma 4,67 kamer monitorujących na 1000 osób, a Melbourne 2,13. Stan na zeszły rok.

Kamery CCTV mogą być wykorzystywane do celów zgodnych z prawem – na przykład do promowania bezpieczeństwa w miastach i pomagania policji w czynnościach dochodzeniowych. Ale ich zastosowanie może być również nadużywane przez władze.

Policja w Nowej Południowej Walii była podejrzana o wykorzystywanie nagrań z kamer CCTV w połączeniu z rozpoznawaniem twarzy do identyfikacji osób uczestniczących w zeszłorocznych protestach przeciwko lockdownom.

Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła również, że CCTV jest wykorzystywana do „poważnych naruszeń praw człowieka” wobec Ujgurów i innych, głównie muzułmańskich mniejszości etnicznych w regionie Xinjiang w północno-zachodnich Chinach. Wiele kamer CCTV w Chinach jest również wyposażonych w funkcję rozpoznawania twarzy, a niektóre podobno są testowane pod kątem wykrywania emocji.

Stany Zjednoczone mają również długą historię wykorzystywania kamer CCTV do wspomagania rasistowskich praktyk policyjnych. Amnesty International poinformowała, że ​​dzielnice z dużym odsetkiem mieszkańców rasy innej niż biała mają więcej kamer CCTV.

Innym problemem związanym z CCTV jest bezpieczeństwo, ponieważ wiele z tych kamer nie ma ochrony hasłem i można do nich łatwo uzyskać dostęp online.

Miliardy urządzeń IoT używanych przez Big Tech do „kapitalizmu nadzoru”

Podobnie jak kamery CCTV, również urządzenia należące do Internetu Rzeczy (IoT) łatwo ulegają włamaniom. Urządzenie IoT to dowolne urządzenie, które w celu działania może łączyć ludzi z siecią bezprzewodową, w tym inteligentne urządzenia domowe, takie jak Amazon Echo lub Google Dot, elektroniczna niania, a nawet inteligentne sygnalizatory świetlne.

Oczekuje się, że światowe wydatki na urządzenia IoT osiągną w tym roku 1,2 biliona dolarów. Około 18 miliardów powiązanych urządzeń tworzy sieć IoT.

Firmy mogą również wykorzystywać dane zebrane za pośrednictwem urządzeń IoT by kierować do klientów informacje o produktach i usługach. Dane zebrane przez IoT mogą być również przekazywane stronom trzecim za pośrednictwem partnerstwa danych bez bezpośredniej zgody klientów.

W przypadku firm Big Tech zbieranie danych osobowych użytkowników jest normalną praktyką. Im więcej informacji zbiorą, tym więcej pieniędzy dostaną.

To czerpanie zysków z reklamy ukierunkowanej nazywa się „kapitalizmem nadzoru”.

Meta, które jest właścicielem zarówno Facebooka, jak i Instagrama, zanotowała prawie 23 miliardy dolarów przychodów z reklam tylko w trzecim kwartale tego roku.

Film dokumentalny z 2021 roku zatytułowany „The Social Dilemma” pokazał ludziom, w jaki sposób platformy mediów społecznościowych zależą od psychologicznych słabości ludzi, aby utrzymać ich w trybie on-line tak długo, jak to możliwe, monitorując ich działania z dokładnością co do sekundy i mierząc czas, który spędzają nad reklamą.

Tech. Krytyka rozwoju środowiska technologicznego – Jan Białek

Tematem książki „TECH. Krytyka Środowiska Technologicznego.” jest problematyka wdrażania do 2040 roku nowych technologii i powstającego w związku z tym ewolucyjnego środowiska technologicznego oraz problematyka mechanizacji człowieka i środowiska naturalnego.

Współczesna ekspansja technik doprowadziła do wytworzenia nowego technologicznego środowiska, które jest coraz bardziej dynamiczne, ekspansywne i staje się w coraz większym stopniu realnym środowiskiem i kontekstem życia człowieka.

Środowisko to wchłania przestrzeń środowiska naturalnego, by na przestrzeni kolejnych dwóch dekad poprzez techniki informatyczne, robotykę i biotechnologię wytworzyć własne, syntetyczne formy życia, zagrażające ludzkiej cywilizacji.

Zrozumienie tej problematyki jest niezwykle istotne, ponieważ najbliższe dekady ekspansji środowiska technicznego wytworzą kontekst życia na Ziemi, który bezpowrotnie zmieni człowieka i całe środowisko naturalne. Środowisko techniczne przejmie przestrzeń środowiska naturalnego i żyjącego w nim człowieka prowadząc do dramatycznych zmian racjonalizacji, standaryzacji i następnie mechanizacji całego świata.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ŚWIAT NADZORU – KAŻDY TWÓJ RUCH JEST REJESTROWANY I MAPOWANY

Globalna Świadomość21 stycznia 20236 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułDEKLARACJE Z WEF – ”LUDZIĘ SĄ PLAGĄ” A ”SZTUCZNA INTELIGENCJA JEST LEKARSTWEM NA TĘ PLAGĘ”Następny artykułCO USTALONO OBECNIE NA

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

”LECZYŁ RAKA W 5 MINUT” – JAK BIG PHARMA STWORZYŁA PANDEMIĘ NOWOTWOROWĄ JAKI EFEKT NA ŚWIAT MIAŁ OSTATECZNIE ”ŚWIATOWY TEST

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *Komentarz * Nazwa * E-mail * Witryna internetowa Zapisz moje

Ostatnie wpisy

OSTATNIE CHWILE MATTHEW PERRY – CZY PADŁ OFIARĄ OKULTYSTYCZNEJ OFIARY ? TEMAT ADRENOCHROMU TRAFIŁ DO MEDIÓW – TURCJA I BUŁGARIA

Kategorie

AGENDA 2030 (211) Alternatywna historia świata (177) Bez kategorii (11) Czarna Szlachta (16) extra-terrestrial (180) Filmoteka świadomych (33) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • ŚWIAT NADZORU – KAŻDY TWÓJ RUCH JEST REJESTROWANY I MAPOWANY
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?