Otwórz oczy

JAK LEGALIZACJA KONOPII NISZCZY BIG PHARMĘ

JAK LEGALIZACJA KONOPII NISZCZY BIG PHARMĘ

Przewiduje się, że legalizacja marihuany będzie kosztować firmy farmaceutyczne miliardy dolarów w postaci zmniejszonej sprzedaży leków i wartości na giełdzie, zgodnie z nowym badaniem przeprowadzonym przez naukowców z California Polytechnic State University i The University of New Mexico.

Naukowcy zbadali, w jaki sposób wartości firm farmaceutycznych notowanych na giełdzie reagowały na przepisy dotyczące legalizacji marihuany w okresie od 1996 do 2019 roku. Odkryli, że zwroty z giełdy były o 1,5% do 2% niższe 10 dni po legalizacji marihuany, a konsekwencje tych spadków wyniosły miliardy dolarów.

Wartości firm farmaceutycznych spadały zarówno po legalizacji marihuany do celów medycznych, jak i rekreacyjnych. Autorzy badań szacują, że jedno wydarzenie legalizacyjne zmniejsza roczną sprzedaż leków o średnio 3 miliardy dolarów.

Stwierdzamy, że średnia zmiana wartości rynkowej firmy na zdarzenie legalizacyjne wynosi 63 mln dolarów, a łączny wpływ na wartość rynkową firm na zdarzenie wynosi 9,8 mld USD. Wykorzystując historyczny stosunek ceny do sprzedaży producentów leków na rok związany z każdym zdarzeniem legalizacyjnym, oznacza to zmianę rocznej sprzedaży wszystkich producentów leków w wysokości 3 mld USD na zdarzenie legalizacyjne. Kiedy osobno oceniamy zmiany dotyczące legalizacji marihuany do celów medycznych i rekreacyjnych, legalizacja medyczna oznacza roczny spadek sprzedaży o 2,4 mld USD. Sugerowany spadek sprzedaży wynikający z legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych jest o 129% większy niż w przypadku legalizacji medycznej.”

Legalizacja marihuany zmniejsza konsumpcję leków farmaceutycznych

W swoim raporcie naukowcy zauważają, że poprzednie badania wykazały, że dostęp do legalnych konopi zmniejsza konsumpcję niektórych leków, w tym silnie uzależniających opioidów.

Legalizacja marihuany prawdopodobnie wpłynie również na firmy farmaceutyczne ze względu na ogromną liczbę schorzeń, które można leczyć konopiami.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych leków, które są opracowywane i zatwierdzone do leczenia określonych dolegliwości, pacjenci używają konopi indyjskich do leczenia szeregu objawów fizycznych, takich jak ból i skurcze mięśni, a także problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym lęku, depresji i PTSD.

Konopie są konkurencją dla leków farmaceutycznych

W toku badania naukowcy ustalili, że konopie stają się znaczącym konkurentem na rynkach leków i szacują, że pełna legalizacja federalna spowoduje zmniejszenie sprzedaży konwencjonalnych leków o prawie 11%. Współautorka badania Sarah Stith z wydziału ekonomii Uniwersytetu Nowego Meksyku dodaje, że migracja konsumentów z leków farmaceutycznych na konopie indyjskie nadal rośnie.

Przyszłość medycyny konopnej polega na zrozumieniu efektów składników roślinnych (kannabinoidyterpeny, falwonoidy itp. – przyp. red) poza THC i CBD oraz zidentyfikowaniu sposobów kategoryzacji marihuany według mierzalnych cech, o których wiadomo, że dają określone efekty. Naśladowanie konwencjonalnych farmaceutyków poprzez standaryzację może nie być optymalnym rozwiązaniem dla konopi, ponieważ zmienność w roślinie konopi prawdopodobnie jest powodem, dla którego konopie posiadają zdolność do leczenia tak wielu schorzeń”. – dodała Sarah Stith.

Chociaż 1,5-2% spadek wartości firm farmaceutycznych może nie wydawać się duży dla lukratywnego przemysłu farmaceutycznego, to autorzy stwierdzili, że różnica jest „istotna statystycznie i utrzymuje się przez 20 dni po legalizacji”.

W swoim podsumowaniu autorzy zauważają, że producenci konwencjonalnych leków farmaceutycznych mogą skorzystać na legalizacji, inwestując w regulowane rynki konopi indyjskich, zamiast lobbować przeciwko legalizacji marihuany. W grudniu 2021 r. gigant farmaceutyczny Pfizer przejął dwie firmy biotechnologiczne, które koncentrują się na wykorzystaniu kannabinoidów do celów medycznych. Wartość przejęcia firmy Arena Pharmaceuticals wyniosła 6,7 miliarda dolarów.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

JAK LEGALIZACJA KONOPII NISZCZY BIG PHARMĘ

Globalna Świadomość5 kwietnia 20236 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułTAJEMNICE ELIT – ”ICH SŁOWA I SYMBOLE RZĄDZĄ ŚWIATEM”Następny artykułNASA, UPADŁE ANIOŁY I ”WIELKIE UJAWNIENIE”

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

EUROPA ŚPI ! ZOBACZ JAK JAPONIA WALCZY Z TYRANICZNYM 'TRAKTATEM PANDEMICZNYM’ ’100 RAZY ŚMIERTELNIEJSZA NIŻ COVID-19′ – NOWA PANDEMIA W

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *Komentarz * Nazwa * E-mail * Witryna internetowa Zapisz moje

Ostatnie wpisy

GŁÓD ADRENOCHROMU ! PRAWDZIWA CENA SŁAWY W HOLLYWOOD ! LUDZIE NIE CHCĄ WOJNY !!! CO CHCĄ ZGOTOWAĆ NAM ELITY ?

Kategorie

AGENDA 2030 (259) Alternatywna historia świata (185) Bez kategorii (16) Czarna Szlachta (16) extra-terrestrial (184) Filmoteka świadomych (31) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • JAK LEGALIZACJA KONOPII NISZCZY BIG PHARMĘ
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?