PROJEKT ”SECRET ONION” – JAK CIA WYKREOWAŁO ZJAWISKO UFO
7 kwietnia 2023UKRYWANE TECHNOLOGE TESLI KTÓRYCH BOJĄ SIĘ ELITY
7 kwietnia 2023Jest coraz bardziej cyfrowy – a rosnąca liczba banków centralnych rozważa emisję własnych walut cyfrowych.
Australia jest najnowszym krajem, który testuje cyfrową walutę banku centralnego (CBDC).
Jej bank centralny, Reserve Bank of Australia, poinformował, że projekt będzie badał potencjalne korzyści ekonomiczne z wprowadzenia CBDC.
Projekt przyjrzy się również, w jaki sposób cyfrowa waluta z banku centralnego Australii mogłaby być wykorzystana do zapewnienia “innowacyjnych i wartościowych” sposobów dokonywania płatności i przekazywania funduszy dla domów i firm.
Waluta cyfrowa to po prostu pieniądz elektroniczny, a nie fizyczny.
Waluty cyfrowe banków centralnych są cyfrowymi wersjami fizycznej waluty danego kraju – na przykład cyfrowego dolara, euro, funta lub juana.
Oznacza to, że “10 funtów brytyjskiej waluty cyfrowej będzie zawsze warte tyle samo, co banknot o nominale 10 funtów” – wyjaśnia Bank Anglii w Wielkiej Brytanii.
Banki centralne emitujące i zarządzające tymi walutami cyfrowymi są krajowymi władzami finansowymi, które nadzorują walutę danego kraju, podaż pieniądza i politykę pieniężną – jak np. ustalanie stóp procentowych, które zmieniają koszt zaciągania kredytów.
Co robi Forum, aby poprawić globalny system bankowy?
Centrum Czwartej Rewolucji Przemysłowej Światowego Forum Ekonomicznego zbudowało globalną społeczność banków centralnych, organizacji międzynarodowych i wiodących ekspertów w dziedzinie blockchain, aby zidentyfikować i wykorzystać innowacje w technologiach rozproszonych (DLT), które mogą pomóc w zapoczątkowaniu nowej ery dla globalnego systemu bankowego.
Obecnie pomagamy bankom centralnym w tworzeniu, pilotowaniu i wdrażaniu innowacyjnych ram polityki w zakresie wdrażania DLT, ze szczególnym uwzględnieniem cyfrowych walut banku centralnego (CBDC). DLT ma szerokie implikacje dla systemów finansowych i monetarnych przyszłości, ale decyzje dotyczące jej wykorzystania wymagają wkładu wielu sektorów, aby w pełni wykorzystać potencjał tej technologii.
– “W ciągu najbliższych czterech lat powinniśmy spodziewać się, że wiele banków centralnych zdecyduje, czy wykorzysta technologie blockchain i rozproszone księgi rachunkowe do poprawy swoich procesów i dobrobytu gospodarczego. Biorąc pod uwagę systemowe znaczenie procesów banku centralnego oraz względną świeżość technologii blockchain, banki muszą dokładnie rozważyć wszystkie znane i nieznane ryzyka związane z wdrożeniem. – Ashley Lannquist, Blockchain and Digital Assets Platform, Światowe Forum Ekonomiczne
Jak bezpieczne są waluty cyfrowe banków centralnych?
Pieniądze banku centralnego są “wolną od ryzyka formą pieniędzy, która jest gwarantowana przez państwo”, według Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który spodziewa się wprowadzić cyfrowe euro w 27 krajach członkowskich do połowy dekady.
Bank Anglii wyjaśnia, że CBDC – ponieważ są powiązane z walutą narodową danego kraju – nie mają zmienności prywatnie emitowanych walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, Ether (Ethereum) i XRP.
Amerykański bank centralny, Rezerwa Federalna, twierdzi, że gdyby wprowadziła CBDC, byłoby to “najbezpieczniejsze cyfrowe aktywo dostępne dla ogółu społeczeństwa, bez powiązanego ryzyka kredytowego lub płynności”.
Jak działają waluty cyfrowe banków centralnych?
Ludzie rzadziej używają gotówki i mogą korzystać z CBDC, aby płacić za rzeczy cyfrowo, twierdzi Bank Anglii.
Mogą oni przechowywać walutę cyfrową na koncie w banku centralnym lub w postaci tokenów elektronicznych, wyjaśnia Światowe Forum Ekonomiczne w swoim zestawie narzędzi dla twórców polityki dotyczącej walut cyfrowych w bankach centralnych. Elektroniczne tokeny mogą być przechowywane na urządzeniach mobilnych, kartach przedpłaconych lub innych formach cyfrowych portfeli.
Z CBDC mogłyby korzystać także przedsiębiorstwa i inne instytucje finansowe, jak np. banki wysokiego szczebla.
Według EBC waluta cyfrowa uzupełniałaby, a nie zastępowała fizyczną gotówkę.
Czy społeczeństwo odniosłoby korzyści z CBDC?
Według EBC, cyfrowe euro byłoby “szybkim, łatwym i bezpiecznym” sposobem dokonywania codziennych płatności. Dałoby ludziom większy “wybór co do sposobu płacenia”, a także zwiększyłoby integrację finansową.
Według danych Banku Światowego około 1,7 mld dorosłych osób na świecie nie ma dostępu do konta bankowego. Stanowi to barierę w ograniczaniu ubóstwa. Ułatwiając dostęp do pieniędzy i czyniąc je bezpieczniejszymi, waluty cyfrowe banków centralnych mogłyby potencjalnie poprawić integrację finansową – twierdzi Atlantic Council (Rada Atlantycka), amerykański think tank.
Można by również zwiększyć odporność systemów finansowych. Jeśli klęska żywiołowa lub awaria firmy płatniczej sprawiłyby, że gotówka stałaby się niedostępna, CBDC mógłby stanowić rezerwę – twierdzi Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Innym motywem jest ograniczenie przestępczości finansowej. Gotówka jest zasadniczo nie do wyśledzenia, a to ułatwia przestępczość. Z kolei cyfrowe waluty banków centralnych mogą poprawić przejrzystość przepływów pieniężnych – twierdzi Atlantic Council.
Ile krajów rozważa wprowadzenie walut cyfrowych przez bank centralny?
Ponad 100 krajów bada CBDC, według Atlantic Council’s Central Bank Digital Currency Tracker, interaktywnego narzędzia mapowego.
Dziesięć krajów już uruchomiło swoją własną walutę cyfrową, w tym Nigeria w Afryce i Jamajka na Karaibach. Bahamy w Indiach Zachodnich były pierwszym krajem na świecie, który wprowadził krajową walutę cyfrową banku centralnego, zwaną Sand Dollar, w październiku 2020 roku. Chiny mają uruchomić CBDC w 2023 roku. Dziewiętnaście krajów z grupy G20 – która reprezentuje największe gospodarki świata – bada waluty cyfrowe banku centralnego, w tym Japonia, Indie, Rosja i Korea Południowa.
Jak wspomniano powyżej, USA i Wielka Brytania badają CBDC, ale nie zobowiązały się jeszcze do ich wprowadzenia.
Jakie sukcesy odniosło CBDC?
Na Bahamach wprowadzenie Sand Dollar ułatwiło ludziom dokonywanie transakcji pieniężnych na “skądinąd rozległym archipelagu” – twierdzi Deloitte.
Wyspa Jamajka, która zaczęła wprowadzać swoją cyfrową walutę JAM-DEX na początku tego roku, spodziewa się oszczędności rzędu 7 milionów dolarów rocznie na wymianie, przechowywaniu i obsłudze gotówki – wynika z narzędzia CBDC tracker Atlantic Council.
A jakie są wyzwania związane z cyfrowymi walutami banków centralnych?
W przypadku Ekwadoru w Ameryce Południowej, niski poziom zaufania do banku centralnego doprowadził do anulowania jego cyfrowej waluty trzy lata po uruchomieniu w 2017 r.
Wyzwania dla banków centralnych badających waluty cyfrowe obejmują potencjalne zagrożenia cyberbezpieczeństwa.
W przypadku pieniędzy cyfrowych ryzyko związane z fałszowaniem, kradzieżą i awarią sieci może mieć “bardziej katastrofalne konsekwencje” niż w przypadku gotówki – ostrzega Światowe Forum Ekonomiczne.
Innym wyzwaniem jest to, jak sprawić, by waluty cyfrowe banku centralnego były wystarczająco szeroko dostępne w danym kraju, aby zapewnić, że poprawią one – a nie pogorszą – integrację finansową, dodaje Forum.
Kraje muszą również posiadać odpowiednie ramy techniczne i prawne, zanim będą mogły emitować waluty cyfrowe.