Przekraczając Rubikon

ŚWIĘTY GRZYB I KRZYŻ – JAK NAPRAWDĘ POWSTAŁO CHRZEŚCIJAŃSTWO ?

ŚWIĘTY GRZYB I KRZYŻ – JAK NAPRAWDĘ POWSTAŁO CHRZEŚCIJAŃSTWO ?

Książka Johna Marco Allegro „Święty Grzyb i Krzyż” jest dziełem kontrowersyjnym, proponującym unikalną teorię dotyczącą początków chrześcijaństwa. Allegro, filolog i uczony, zagłębia się w analizę językową, starożytne teksty i symbole religijne, aby zaprezentować swoje prowokacyjne idee. Chociaż streszczenie całej teorii w tak krótkim formacie jest trudne, mogę przedstawić skrócony zarys wraz z kilkoma kluczowymi dowodami przedstawionymi przez Allegro.

Zarys teorii Allegro:

 1. Kult grzybów w starożytnych religiach:
 • Allegro sugeruje, że różne starożytne religie, w tym te poprzedzające chrześcijaństwo, obejmowały kult lub używanie grzybów psychoaktywnych. Twierdzi, że grzyby te odegrały kluczową rolę w ceremoniach religijnych, zapewniając drogę do doświadczeń duchowych.
 1. Symbolika grzybów w sztuce i literaturze chrześcijańskiej:
 • Allegro bada sztukę i literaturę chrześcijańską, wskazując na to, co interpretuje jako symbolikę grzybową. Twierdzi, że wizerunki grzybów można znaleźć w dziełach sztuki religijnej, a niektóre fragmenty biblijne mogą metaforycznie odnosić się do używania substancji psychoaktywnych.
 1. Analiza językowa:
 • Allegro, będąc filologiem, zajmuje się analizą językową tekstów starożytnych, zwłaszcza Zwojów znad Morza Martwego. Sugeruje, że język użyty w tych tekstach zawiera zawoalowane odniesienia do rytualnego stosowania grzybów psychoaktywnych. Allegro uważa, że ​​pewne słowa i wyrażenia mają ukryte znaczenia związane z tą praktyką.
 1. Ukryte znaczenia w Biblii:
 • Autor proponuje, aby Biblia, zwłaszcza Nowy Testament, zawierała alegoryczne odniesienia do używania substancji psychoaktywnych. Allegro interpretuje historie biblijne, takie jak Ostatnia Wieczerza, jako symboliczne przedstawienie rytuałów grzybowych.

Kluczowe dowody przedstawione przez Allegro:

 1. Analiza językowa zwojów znad Morza Martwego:
 • Allegro twierdzi, że jego wiedza filologiczna pozwoliła mu odkryć ukryte znaczenia Zwojów znad Morza Martwego. Twierdzi, że niektóre słowa związane z płodnością i roślinnością zostały celowo błędnie zinterpretowane, a ich prawdziwe znaczenie wskazuje na rytualne stosowanie grzybów psychoaktywnych.

Obrazy grzybów w sztuce chrześcijańskiej:

 • Allegro wskazuje na to, co jego zdaniem jest przedstawieniami grzybów w sztuce chrześcijańskiej. Analizuje obrazy i symbole, sugerując, że artyści potajemnie włączyli odniesienia do grzybów psychoaktywnych w ramach ukrytej tradycji.

Porównania z innymi praktykami religijnymi:

 • Allegro rysuje podobieństwa między symboliką chrześcijańską a praktykami innych starożytnych religii, gdzie używanie substancji psychoaktywnych było bardziej jawne. Sugeruje, że tłumienie tych praktyk w chrześcijaństwie doprowadziło do ukrytej natury symboliki grzybów.

Alegoryczna interpretacja fragmentów Biblii:

 • Autor interpretuje alegorycznie kilka fragmentów biblijnych, łącząc je ze stosowaniem grzybów psychoaktywnych. Na przykład postrzega Drzewo Wiedzy w Ogrodzie Edenu jako metaforę doświadczenia psychedelicznego.

Krytyka i kontrowersje:

Krytyka metodologiczna:

 • Uczeni i eksperci z odpowiednich dziedzin krytykowali metody językowe Allegro, argumentując, że jego interpretacje mają charakter spekulacyjny i nie są oparte na solidnej analizie językowej. Rówieśnicy Allegro kwestionowali słuszność jego twierdzeń o ukrytych znaczeniach w starożytnych tekstach.

Kontekst historyczny:

 • Krytycy twierdzą, że Allegro pomija kontekst historyczny czasu, w którym pojawiło się chrześcijaństwo. Twierdzą, że interpretowanie symboli religijnych wyłącznie przez pryzmat substancji psychoaktywnych pomija szersze czynniki społeczno-polityczne i kulturowe, które ukształtowały tradycje religijne.

Symbolika a fakt historyczny:

 • Wielu uczonych utrzymuje, że symbole w sztuce i literaturze religijnej należy rozumieć jako część szerszego języka metaforycznego, a nie jako dowód praktyk historycznych. Teoria Allegro spotyka się ze sceptycyzmem, ponieważ opiera się na interpretacji symboli jako bezpośrednich odniesień do konkretnych rytuałów.

Ograniczona akceptacja:

 • Teoria Allegro nie zyskała szerokiej akceptacji w środowiskach akademickich i religijnych. Większość uczonych w odpowiednich dziedzinach nadal postrzega początki chrześcijaństwa przez bardziej konwencjonalną perspektywę historyczną i kulturową.

Podsumowując, „Święty Grzyb i Krzyż” przedstawia kontrowersyjną teorię, która próbuje powiązać początki chrześcijaństwa z rytualnym stosowaniem grzybów psychoaktywnych. Chociaż Allegro włącza do swojej argumentacji analizę językową, interpretację artystyczną i porównawcze studia religijne, jego teorie spotkały się z ostrą krytyką ze strony uczonych, którzy kwestionują ważność jego metod i interpretacji. Książka pozostaje prowokacyjną, ale w dużej mierze marginalną perspektywą w szerszym dyskursie akademickim na temat historii religii.

Udostępnij

ŚWIĘTY GRZYB I KRZYŻ – JAK NAPRAWDĘ POWSTAŁO CHRZEŚCIJAŃSTWO ?

Globalna Świadomość26 listopada 202326 listopada 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułNOWA, MORDERCZA PANDEMIA – CO OBECNIE UKRYWAJĄ CHINY ?Następny artykułINFORMATOR Z FUNDACJI GATESA – ”PANDEMIA W 2024 BEDZIE INNA

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

OSTATECZNY POWRÓT ELOHIM – PROROCTWA ZWOJÓW Z NAD MOŻA CZARNEGO WYPEŁNIĄ SIE ZA ROK ! FLUORESTENCYJNE WÓŁKNA WYCHODZĄ Z OSÓB

Ostatnie wpisy

”ONI ŻYJĄ” BYŁ OSTRZERZENIEM – KULTOWY FILM Z POTĘŻNYM PRZESŁANIEM. TAJNE DOKUMENTY UJAWNIONE – POLASKA MIAŁA DOŁĄCZYĆ DO WOJNY NA

Kategorie

AGENDA 2030 (239) Alternatywna historia świata (182) Bez kategorii (13) Czarna Szlachta (16) extra-terrestrial (184) Filmoteka świadomych (31) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

 • ŚWIĘTY GRZYB I KRZYŻ – JAK NAPRAWDĘ POWSTAŁO CHRZEŚCIJAŃSTWO ?
 • Nawigacja wpisu
 • Globalna Świadomość
 • Podobne wpisy
 • Ostatnie wpisy
 • Kategorie
 • O czym myślisz?