Filmoteka świadomych

O CZYM TAK NAPRAWDĘ JEST ”MATRIX”?-MARK PASSIO TŁUMACZY ALEGORIE ”MATRIXA”.

O CZYM TAK NAPRAWDĘ JEST ”MATRIX”?-MARK PASSIO TŁUMACZY ALEGORIE ”MATRIXA”.

Trudno uwierzyć, ale od polskiej premiery „Matrixa” minęło niemal 20 lat! Pamiętam, że gdy obejrzałam go po raz pierwszy, byłam wstrząśnięta i poruszona do głębi mocą jego przesłania. Niektóre alegorie otworzyły swoje znaczenie w mojej świadomości od razu, refleksja na temat innych przychodziła z czasem. Z niecierpliwością czekałam na kolejne części trylogii i do dziś jestem przekonana, że bracia Wachowscy nie zrobili tego filmu z pomocą zwykłego, ludzkiego talentu, lecz odebrali z Przestrzeni istotne treści przekraczające pojemność zwykłej ludzkiej wyobraźni. Jakież było moje niedowierzanie, gdy przekonywałam się raz po raz, że dla wielu osób „Matrix” był i jest nadal tylko bajeczką sci-fi o strzelankach, skakaniu po dachach i złych maszynach, które zniewoliły ludzi. Gdybym miała wtedy pod ręką tę prezentację, może łatwiej byłoby mi wytłumaczyć, czemu wszystkie trzy części filmu są równie poruszające i ważne.

Niestrudzony poszukiwacz prawdy, Mark Passio, dekoduje zamknięte w alegoriach i archetypach przesłanie trylogii precyzyjnie i metodycznie, niemal scena po scenie. Czym jest Matriks? Dlaczego w nim tkwimy? I jak się z niego wydostać? Jakie aspekty ludzkiego umysłu i świadomości symbolizują główni i poboczni bohaterowie wszystkich części trylogii? I który z nich jest czynnikiem X, bez jakiego nie może się powieść misja scalająca moc człowieka, tak by wyzwolił się z okowów systemu i wzniósł się ku wyższej świadomości? Jeśli nie znacie jeszcze odpowiedzi na te pytania, możecie ich poszukać w wykładzie Marka Passio, choć mamy nadzieję, że jego analiza skłoni również do własnych refleksji i interpretacji.

Ponieważ „Matrix” nieodmiennie pozostaje naszym ulubionym filmem, a jego przesłanie jest wciąż aktualne, z wielką przyjemnością wypuszczamy w świat polski przekład tego wykładu, mając nadzieję, że przyniesie odbiorcom choć część tej radości i satysfakcji, jaką nam dało jego przygotowanie.

Udostępnij

O CZYM TAK NAPRAWDĘ JEST ”MATRIX”?-MARK PASSIO TŁUMACZY ALEGORIE ”MATRIXA”.

Globalna Świadomość9 lutego 2020

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułASZERA – ŻONA BIBLIJNEGO BOGA.Następny artykułCZY NA ZIEMI ISTNIEJĄ”GWIEZDNE WROTA”?

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

PROROCZY FILM ”RE-EVOLUTION” – CZEMU LUDZIE AKCEPTUJĄ OBECĄ SYTUACJĘ NA ZIEMI ? JANET OSSEBAARD POWRACA Z FILMEM -”UPADEK KABAŁY 2”

O czym myślisz?

  • O CZYM TAK NAPRAWDĘ JEST ”MATRIX”?-MARK PASSIO TŁUMACZY ALEGORIE ”MATRIXA”.
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • O czym myślisz?