Otwórz oczy

NA CZYM POLEGA WSPÓŁCZESNE NIEWOLNICTWO I JAK SIĘ W NIE UWIKŁALIŚMY.

Jak pokazała obecna ”Plandemia” – generalnie ekonomię podtrzymuje dawna klasa robotniczo-chłopska. Tudzież dzisiejszy ”prekariat”, czyli ludzie spędzający całe życie na umowie tymczasowej bez żadnych zabezpieczeń. Wykonujący prace, w których można ich łatwo i szybko zastąpić.

Są to po prostu klasyczni niewolnicy, opłacani trochę lepiej lub trochę gorzej. Ale ostatecznie nie decydują o tym co, gdzie i jak długo robią. Bo te decyzje podejmuje za nich ktoś inny. To jest właśnie definicja niewolnictwa.

Na tym właśnie polega współczesne niewolnictwo. Nigdy nie zostało obalone. Nigdy nie przestało istnieć. Po prostu funkcjonuje inaczej, niż kiedyś. Nie przestało istnieć – po prostu ubrało się inaczej i jest podtrzymywane za pomocą trochę innych mechanizmów.

Dzisiejszy „pan” jest bardziej w ukryciu i niewolnik nie wie dzisiaj zwykle, kto podejmuje za niego decyzje. Ale sama zasada nie zmieniła się ani odrobinę.

To trochę, jak w sklepie – gdzie na półkach masz przeróżne opakowania, różne ceny, różne nazwy produktów – ale kiedy spojrzysz na ich skład, masz dokładnie ten sam produkt. Co więcej, zwykle od tego samego producenta, z dokładnie tej samej fabryki.

To się nazywa OEM, czyli zamawiacie produkt, a producent pakuje go w opakowania z Waszą nazwą i projektem. W środku jest dokładnie to samo, wyprodukowane w tej samej fabryce, na tych samych maszynach, przez tych samych ludzi, w oparciu o te same półprodukty. Ale hej, na zewnątrz wygląda inaczej! To nic, że pudełko ląduje później w śmietniku.

To jest trochę, jak w grze – w której gracz może pójść tylko w kierunku wskazanym przez twórców gry. Ale jednocześnie ma stworzone wrażenie wyboru, żeby myślał, że sam wybrał pójście w danym kierunku.

I faktycznie można powiedzieć, że gracz podjął tą decyzję samodzielnie. Ale podjął ją, ponieważ nie miał możliwości podjąć innej w danym miejscu i czasie, żeby pójść naprzód. Mógł najwyżej wyłączyć grę, albo stać w miejscu. A ludzie, jak już grają w grę – to chcą ją skończyć, chcą robić w niej postępy. Nie lubią stać w miejscu. Bo wtedy gra traci sens.

I współczesne niewolnictwo jest dokładnie tym. Jest grą. Macie różne produkty, których możecie użyć, jako nagrody za wykonaną pracę.

Większość ludzi nie chodzi przecież do pracy, bo lubi to, co robi. Ludzie chodzą do pracy, bo myślą o nagrodzie za tą pracę. O tym, co sobie kupią w zamian za pieniądze, które dostaną.

Gdyby nie ten mechanizm, gdyby nie ten idiotyczny konsumpcjonizm – który jest główną treścią amerykańskiej propagandy nazywanej pop kulturą – większość ludzi nie pracowałaby. Nie pozwalałaby na ten wyzysk, który ma miejsce.

Ale jak doskonale wiecie z eksperymentów Pawłowa – żeby wywołać odruch – potrzebna jest nie tylko nagroda, ale i kara. To właśnie dlatego w centrum stolicy polski jest tylu żuli. Gdzie nie pójdziecie – w ścisłym centrum stolicy naszego kraju jest co chwilę jakiś menel. Dlaczego? Żeby przypominać ludziom, dlaczego tak zapierdalają w tym kółeczku. Bo, jak przestaną – to będą, jak te żule.

Strach przed stratą i karą jest w nas zaprogramowany dużo silniej, niż szansa na nagrodę i zysk. Dużo mocniej boimy się porażki, niż mamy nadzieję na nagrodę. Zresztą, dlatego właśnie strach sprawia, że mało ludzi decyduje się na pracę za wyniki.

Ludzie godzą się na dużo mniej, niż są warci, ale bez tej niepewności porażki. Pracują zawsze za tyle samo, bez żadnej realnej nadziei na sensowny wzrost w życiu – tylko dlatego, że chroni to ich przed karą w postaci niezapłaconych rachunków i problemów z tym związanych.

Ludzie są gotowi do usranej śmierci żyć na takim poziomie, na którym to życie zaczęli – byle się nie cofnąć do miejsca, w którym byli. Właśnie dlatego szkoły są tak złym doświadczeniem. Są tak traumatyczne dla wielu ludzi.

Żeby został im z tyłu głowy ten strach, że mogliby wrócić do miejsca w swoim życiu, w którym w ogóle nie mieli jakiejkolwiek autonomii i decyzyjności. Kiedy w ogóle nie mieli swoich pieniędzy i nie mogli decydować o tym, co chcą robić ze swoim życiem.

Teraz mogą niewiele więcej, ale przecież to zawsze coś więcej…

Większości ludzi wystarczy obawa przed tym, że będą bezdomni, że nie będą mieli co jeść – żeby założyć im chomąto na twarz i orać nimi pole. Bo do tego się to sprowadza.

Ludzie motywowani strachem przed karą – wchodzą w tryb walki lub ucieczki. A kiedy spędzają w tym trybie zbyt długo – stają się prymitywnymi zwierzakami walczącymi o przetrwanie od pierwszego do pierwszego. Byle nie cofnąć się do poprzedniego etapu, kiedy byli całkowicie zależni od kogoś innego.

Bo ludzie wtedy funkcjonują przez większość czasu w trybie instynktownym. W trybie, w którym jedyne, co ich interesuje – to żreć, spać, srać i chodzić do pracy, żeby kolejnego dnia robić to samo.

I nawet, jak zdają sobie z tego sprawę – to strach przed karą jest w nich większy, od nagrody obarczonej ryzykiem porażki. I tacy ludzie do końca życia będą już tak funkcjonować. Jak ludzkie bydło.

Bo przecież człowieczeństwo oferuje znacznie więcej, niż zaspokajanie potrzeb fizjologicznych, prawda?

To trochę przerażające i przykre, ale to współczesne niewolnictwo dzieli ludzi na dwa główne typy – tych, którzy boją się kary i tych, którzy się jej nie boją. Problem jest tego typu, że jeżeli żyjemy w systemie, który nagradza tych drugich, a pierwszych utrzymuje w kajdanach – dojdzie do patologii.

Już doszło. Ponieważ za każdym razem, kiedy płacisz na przykład za tzw. metkę, czy coś „markowego” – zasilasz swoimi funduszami tych samych ludzi.

Funduszami, na które pracujesz, a później oddajesz je tym, którzy wyczarowali sobie te pieniądze z powietrza. Dopiero Twoja praca nadaje im wartość. Dopiero Twoja praca uzasadnia ich istnienie.

Autor :

Mikołaj Tesla NewEdu.pl

Ostatnie wpisy

Kategorie

NA CZYM POLEGA WSPÓŁCZESNE NIEWOLNICTWO I JAK SIĘ W NIE UWIKŁALIŚMY.

4 maja 2020 / Możliwość komentowania NA CZYM POLEGA WSPÓŁCZESNE NIEWOLNICTWO I JAK SIĘ W NIE UWIKŁALIŚMY. została wyłączona

Może Ci się spodobać

”GADY W GARNITURACH” – CZY NASZYM ŚWIATEM RZĄDZĄ PSYCHOPACI ? 14 stycznia 2021

  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • NA CZYM POLEGA WSPÓŁCZESNE NIEWOLNICTWO I JAK SIĘ W NIE UWIKŁALIŚMY.
  • Może Ci się spodobać