Otwórz oczy

ATAK ANONYMOUS NA WATYKAN I WIELKĄ BIBLIOTEKĘ APOSTOLSKĄ.

ATAK ANONYMOUS NA WATYKAN I WIELKĄ BIBLIOTEKĘ APOSTOLSKĄ.

W czasach wojny cybernetycznej także Stolica Apostolska i jej instytucje padają ofiarą ataków hakerów, finansowanych m. in. przez rząd w Pekinie – pisze na łamach włoskiego portalu Domani Marco Grieco.

28 lipca ubiegłego roku eksperci ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w Recorded Future, specjalistycznej firmy z siedzibą w Somerville, w stanie Massachusetts, rozpoznali kilka podejrzanych działań, wymierzonych w Watykan i inne organizacje katolickie, a następnie ujawnili je w długim raporcie z września ubiegłego roku.

Ataki te miała przeprowadzić grupa RedDelta, powiązana z Anonyomus, prawdopodobnie zaangażowana w zbieranie informacji na temat negocjacji między Chinami a Watykanem. Działalność szpiegowska w sieci miała miejsce w miesiącach poprzedzających odnowienie porozumienia chińsko-watykańskiego.

Wśród celów ataków hakerskich zidentyfikowano grupę, która obrała sobie za cel Katolicką Diecezję Hongkongu, Misję Studyjną Stolicy Apostolskiej w Hongkongu oraz Papieski Instytut Misji Zagranicznych (PIME) w Mediolanie. Jesienią ubiegłego roku watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin, wybrał właśnie siedzibę PIME w Mediolanie, aby ogłosić odnowienie dwuletniej umowy między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową.

Za szczególnie niebezpiecznego władze w Pekinie uznały kapłana Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych, ks. Franco Mella, przebywającego w tym mieście od 1974 roku. Zwraca on uwagę na represje władz w Pekinie wobec niewygodnych dla nich osób, takich jak Jimmy Lai, założyciel lokalnej demokratycznej gazety Apple Daily: „Oficjalny Kościół nic nie powiedział, katoliccy demokratyczni chrześcijanie są zaskoczeni i nie wiedzą, co czynić. Milczy także diecezjalna Komisja ds. Sprawiedliwości i Pokoju” – podkreśla Marco Grieco.

Atak na bibliotekę Watykańską.

Na celowniku hakerów znalazła się również Watykańska Biblioteka Apostolska. W listopadzie ubiegłego roku zwracał na to uwagę brytyjski dziennik „The Guardian”. Zacytował on słowa szefa Centrum Przetwarzania Danych w tej instytucji, Manlio Micelego, wskazującego, że udany atak na przechowywane tam zasoby może doprowadzić do kradzieży, manipulacji lub całkowitego usunięcia dokumentów.

Do tej pory zdigitalizowano 25 proc. zasobów Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej i Archiwum Watykańskiego, a do ich ochrony Stolica Apostolska zatrudniła zespół matematyków z Cambridge, którzy opracowali technologię zwiększającą bezpieczeństwo.

Te ataki mogą potencjalnie wpłynąć na reputację Biblioteki Watykańskiej i mieć znaczące konsekwencje finansowe, które mogą wpłynąć na naszą zdolność do digitalizacji pozostałych manuskryptów.

Na razie nie wiadomo, czy Biblioteka Watykańska ucierpiała w wyniku bardziej systematycznych ataków.

„Nie da się zaprzeczyć, że Watykan jest celem cyberataków ze względu na wpływ, jaki papież ma jako przewodnik moralny i duchowy, także w drażliwych kwestiach, takich jak uchodźcy” – wyjaśnił ojciec Eric Salobir, dominikanin i zewnętrzny konsultant Stolicy Apostolskiej ds. algor-etyki (etyki w podejściu do sztucznej inteligencji i wyzwań ze strony nowych technologii, posługujących się algorytmami).

O. Salobir zwraca uwagę, że wiele osób, chciałoby nie tylko wiedzieć, co znajduje się w dokumentach watykańskich, ale także je zniekształcić.

Stolica Apostolska jest świadoma ryzyka, jakie dostęp do informacji poufnych może stanowić w zniekształcaniu rzeczywistości przez fałszywe wersje pozornie oficjalnych dokumentów. To postawiłoby Watykan w bardzo niewygodnej sytuacji.

Dziś, w obliczu „ hybrydowej trzeciej wojny światowej ”, technologie odgrywają dominującą i wszechobecną rolę.

Udostępnij

ATAK ANONYMOUS NA WATYKAN I WIELKĄ BIBLIOTEKĘ APOSTOLSKĄ.

Globalna Świadomość11 kwietnia 20216 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułWATYKAN I PRZEJĘCIE POLSKICH PODZIEMNYCH WAROWNI – TAJEMNICE AMERYKAŃSKIEJ OPERACJI ”RESOLUTE CASTLE”Następny artykułWYWIAD Z JASZCZYRZYCĄ LACCERTĄ – TAJNY PAKT

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

WEF : ”MOŻLIWOŚĆ PODRÓŻOWANIA W 2024 ROKU ZOSTANIE DRASTYCZNIE ZMNIEJSZONA” 3 LATA PÓŹNIEJ – CZY WYNALAZCA TECHNOLOGI mRNA MIAŁ RACJĘ

Ostatnie wpisy

TAJEMNICA CHEMTRAILS – CZY PILOCI WIEDZĄ CO ROBIĄ ? JAK POWSTAJĄ ELITY – KTO WSTĘPUJE DO TAJNYCH STOWARZYSZEŃ? CZY PRZY

Kategorie

AGENDA 2030 (209) Alternatywna historia świata (176) Bez kategorii (11) Czarna Szlachta (16) extra-terrestrial (180) Filmoteka świadomych (33) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • ATAK ANONYMOUS NA WATYKAN I WIELKĄ BIBLIOTEKĘ APOSTOLSKĄ.
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?