Otwórz oczy

MARZENIE ELIT POWOLI SIĘ WYPEŁNIA – CO SIĘ STANIE GDY NA ŚWIECIE ZOSTANIE WYCOFANA GOTÓWKA ?

MARZENIE ELIT POWOLI SIĘ WYPEŁNIA – CO SIĘ STANIE GDY NA ŚWIECIE ZOSTANIE WYCOFANA GOTÓWKA ?

Społeczeństwo bezgotówkowe nie jest niczym nowym w świecie innowacji i postępu, jednak coraz większa inklinacja wielkiego biznesu i polityki do eliminacji gotówki, wzmożona dodatkowo nieszczęściami epoki zarazy, tworzą konieczność uwypuklenia pewnych oczywistości, które giną pod naporem uporczywych podszeptów ewolucyjnej skłonności człowieka do wygodnictwa i racjonalizacji.

Znajdziesz nas też na TELEGRAMIE bez cenzury: https://t.me/globalnainfo

Czy istnieją korzyści z wprowadzenia społeczeństwa bezgotówkowego?

Społeczeństwo bezgotówkowe opisuje stan ekonomiczny, w którym transakcje finansowe nie są przeprowadzane za pośrednictwem fizycznych banknotów lub monet, ale poprzez przekazywanie informacji cyfrowych w postaci elektronicznej reprezentacji pieniędzy między stronami transakcji.

Korzyści płynące z takiego stanu rzeczy mają być wielkie jak jezioro Śniardwy: 

 • płatności bezgotówkowe są łatwe, wygodne, szybkie
 • chronią przed fałszerstwem, napadem, włamaniem, a także Staphylococcus aureus i SARS-CoV-2
 • ograniczają oszustwa podatkowe i transfer pieniędzy dla ekstremistów i terrorystów
 • umożliwiają gromadzenie informacji ekonomicznej dla celów rządowych (dzięki czemu do pewnego stopnia znika konieczność prowadzenia ankiet i spisów powszechnych) i prywatnych (np. prowadzenia budżetu domowego).

Czy istnieją jakieś inne korzyści? Zapewne. Czy są one wystarczające, aby przeważyć ewentualne wady i zagrożenia wynikające z likwidacji gotówki?

Aby na to odpowiedzieć, podam tylko jeden jedyny przykład.

Dlaczego gotówki trzeba bronić jak niepodległości.

14 lutego 2022 Minister Finansów Kanady i członkini Rady Powierniczej World Economic ForumChrystia Freeland, w odpowiedzi na skierowane przeciwko restrykcjom covidowym pokojowe protesty w stolicy kraju, Ottawie, znane jako “Konwój wolności” (ang. Freedom convoy), ogłosiła:

Rząd wydaje nakaz ze skutkiem natychmiastowym, zgodnie z ustawą o sytuacjach nadzwyczajnych, zezwalający kanadyjskim instytucjom finansowym na tymczasowe zaprzestanie świadczenia usług finansowych, gdy instytucja podejrzewa, że konto jest wykorzystywane do dalszych nielegalnych blokad i okupacji. Ten nakaz dotyczy zarówno kont osobistych, jak i firmowych.

I w taki oto sposób kanadyjskie banki zaczęły zamrażać konta osób powiązanych z protestami, a rząd federalny grozi, że w najbliższych dniach wyłączy więcej kont w celu usunięcia demonstrantów.

Co ważne, banki kanadyjskie mogą teraz zamrozić konta osobiste i firmowe na podstawie samego podejrzenia udziału w proteściebez uzyskania nakazu sądowegoI nie mogą być pozwane za swoje działania.

Przekładając to na warunki polskie, wyobraź sobie, że wpłacasz pieniądze na zrzutka.pl, aby wesprzeć popieraną przez siebie inicjatywę, Paradę równości, Strajk Kobiet, Marsz niepodległości, WOŚP, itp. Na mocy ustawy, bank będzie mógł zablokować Twoje konto, jeśli zaistnieje podejrzenie, że wspierana przez Ciebie inicjatywa jest niezgodna z oczekiwaniami aktualnego rządu.

I zrobi to bez nakazu sądowego, a Ty nie będziesz mieć prawa do obrony. Dla dobra gospodarki, społeczeństwa i tzw. demokracji liberalnej.

Poświęć chwilę na przyswojenie tej informacji.

Bank może bez nakazu sądowego, w trybie natychmiastowym, zamrozić Twoje środki, jeśli uzna, że finansujesz “podejrzane” organizacje.

Pół biedy, jeśli w zabobonnej obawie przed Iluminatami upchnąłeś/aś trochę zaskórniaków w skarpecie. Nie umrzesz natychmiast z głodu. Gorzej, jeśli w ekstazie postępu poparłeś/aś masową samo-kastrację, a na zaskórniaki możesz popatrzeć co ewentualnie w muzeum.

Dlatego właśnie społeczeństwo bezgotówkowe nie jest mądrym rozwiązaniem, a gotówki trzeba bronić jak niepodległości.

“Ale jak w ogóle mogło do tego dojść”?

Uwaga jednostki jest ściśle ograniczona. To, w jakich barwach ukoloruje nam się przyszłość, widzimy najczęściej dopiero z perspektywy historii. Jednak wtedy jest już na ogół za późno na profilaktykę. Nic więc dziwnego, że fragmentarycznie postrzegany postęp rzadko budzi nasze wątpliwości, a jeśli już budzi, to jawi nam się w skrajnie niekorzystnych barwach.

Rozważmy taki oto prrzykład: gdy pojawiły się pierwsze kamery miejskie monitorujące bezpieczeństwo na ulicach, nie myśleliśmy o nich w kontekście sztucznej inteligencji albo mediów społecznościowych. Podobnie z mediami społecznościowymi – kto instalując apkę na telefonie zastanawiał się, jak Facebook może być wykorzystany w kontekście kamer miejskich? I co ma do tego sztuczna inteligencja obliczająca najszybszą trasę z Piły do Spały?

Zerknijmy. Kamera miejska daje Ci (chociaż nie musi) względne poczucie bezpieczeństwa podczas nocnej podróży przez miasto. Media społecznościowe umożliwiają Ci kontakt ze znajomymi oraz szybki dostęp do informacji. A Google Maps ułatwiają Ci najszybszą podróż z Piły do Spały.

Co może pójść nie tak? Okazuje się, że całkiem wiele. Na przykład Komunistyczna Partia Chin może wykorzystać te trzy niezwiązane ze sobą wynalazki, aby wprowadzić totalny monitoring społeczeństwa.

Fachowo nazywa się to “systemem zaufania społecznego” (ang. social credit system): kamera miejska rozpozna Twoją twarz, sztuczna inteligencja oceni, czy zachowujesz się zgodnie z prawem, a media społecznościowe udostępnią innym obywatelom informacje o Twojej pozycji w “rankingu” społecznym, aby mogli określić, czy należy wchodzić z Tobą w interakcję, czy wolno udostępnić Ci usługę fryzjerską lub sprzedać rogalik.

Nota bene, Chiny testują aktualnie systemy płatności z rozpoznawaniem twarzy w sieciach metra. Podobno Zhengzhou, stolica północno-wschodniej prowincji Henan, już wdrożyła tę technologię na szeroką skalę.

Jakie inne ekscytujące możliwości otwiera synergia niezwiązanych ze sobą osiągnięć technologicznych?

Można na przykład wprowadzić indywidualne uprawnienia do emisji CO2, które miałyby dotyczyć podróży, energii elektrycznej, ogrzewania pomieszczeń i wody, a w dalszej kolejności – pożywienia i usług. 

Dzięki temu każdy człowiek mógłby wyemitować do atmosfery swoim działaniem (życiem) tylko określoną ilość dwutlenku węgla, a po przekroczeniu “przydziału” musiałby dokupić więcej na rynku emisji, albo zacisnąć pasa i np. nie grzać, nie podróżować samochodem lub nie jeść mięsa.

Jaka pozornie niewinna technologia umożliwia przyspieszenie implementacji powyższego rozwiązania? Otóż, aplikacje śledzące aktywność fizyczną, podróże oraz… paszporty covidowe. Nie, to nie żadne tam “szurskie” wzmożenia, tylko aspiracje, o których otwarcie dyskutuje się na łamach Nature.

Teraz wyobraźmy sobie, jakie możliwości otwiera wprowadzenie takich paszportów w społeczeństwie bezgotówkowym. Całkiem duże, jak się okazuje.

Wyemitowałeś za dużo CO2 podczas wyjazdu z rodziną na wakacje? Nie ma problemu – algorytm pobierze automatycznie opłatę prosto z Twojego konta. Nie masz środków? Algorytm wygeneruje debet ze stosownymi odsetkami. Spożywasz za dużo mięsa?

Przykro nam, mięso szkodzi środowisku. Proszę się przerzucić na tofu albo zamrozimy konto. Nie zgadzasz się z naszymi rozwiązaniami? Protest? Źle kombinujesz. Chciałoby się powiedzieć: zimno. O, ciepło, cieplej. Ale jednak zimno: zamrozimy konto. Jedź do lasu zbierać żołędzie, bo w mieście się nie najesz.

Brzmi nieprawdopodobnie? 

Przecież przed chwilą w wielu miejscach na świecie, aby wyjść z domu, trzeba było okazać kod QR zawierający informację o statusie szczepienia. O zakazie wstępu do lasów bez maseczki nie wspomnę.

Bezkrytyczna wiara w postęp nie gwarantuje postępu.

Postęp jest konieczny i nieunikniony. 

Jednak aby nie wyszedł nam bokiem, postępowi powinna towarzyszyć kultura kształtująca człowieka rozumnego. Nie ma wątpliwości, że płatności bezgotówkowe mają wiele zalet i sam częściej płacę kartą niż gotówką. Nie chodzi przecież o to, aby w panice odpinać się z systemu, rezygnować z cywilizacji dobrobytu i wozić banknoty taczkami na zakup mieszkania. 

To bez sensu.

Kluczowe jest, aby decydując się na korzystanie z dobrodziejstw postępu robić to świadomierozumiejąc zarówno korzyści jak i ryzyka wynikające z przyjęcia pewnych rozwiązań. Pamiętam ekstazę, jaka jeszcze niedawno panowała w związku z rozwojem płatności mobilnych w Polsce, w wyniku której wielu użytkowników bezkrytycznie pozbyło się wszelkich innych środków płatności zawierzając swoje bezpieczeństwo finansowe chińskiemu smartfonowi i amerykańskiemu Google Pay.

Niestety, skupienie “wszystkiego” w korporacyjnej chmurze ucieleśnionej przez smartfon, wciąż jest świętym graalem społeczeństw konsumenckich, które na własną zgubę dążą do centralizacji wszystkiego o każdym, bo to modne i wygodne. Jednak czy oparta na wierze w dobre intencje polityków i korporacji rezygnacja z bezpieczników w postaci materialnych nośników informacji i wartości jest przejawem kultury i roztropności?

W mojej ocenie oczywiście nie jest, chociaż zdaję sobie sprawę, że postępowe wysiłki sprowadzenia zdrowego sceptycyzmu do “szurii” i “foliarstwa” przynoszą zamierzone skutki i skutecznie zniechęcają ludzi do zaprzątania sobie głowy konsekwencjami wygodnictwa.

I dokładnie ten brak refleksji umożliwia odradzanie się tendencji totalitarnych, które właśnie uzyskały status prawny w Kanadzie, podobno piątym najbardziej demokratycznym państwie na świecie. I pomyśleć, że jeszcze niedawno załamywaliśmy ręce nad Chinami, gdzie wprowadzanie technologicznego totalitaryzmu idzie pełną parą we wszystkich dziedzinach życia. A przejście na społeczeństwo bezgotówkowe przypuszczalnie stanowić będzie ostateczne domknięcie systemu zautomatyzowanej kontroli społeczeństwa.

Czy można jeszcze coś zrobić, aby odwrócić ten posępny marsz ku dominacji technokratów nad jednostką?

Tak!

Jeśli jesteś w stanie sobie wyobrazić złośliwe zastosowanie danej technologii, to znaczy, że inni też mogą. A skoro tak, to istnieje pewne prawdopodobieństwo, że już nad nim pracująNie lekceważ też ludzkiego dążenia do maksymalizacji zysku i minimalizacji wysiłku. W sytuacji, gdy ktokolwiek umożliwia Ci minimalizacje Twojego wysiłku, to przypuszczalnie robi to maksymalizując swój zysk.

Czasem opłaca się to obu stronom. Ale nie zawsze.

Co możesz zrobić z tą wiedzą? Przede wszystkim zachowaj spokój i kieruj się elementarnym zdrowym rozsądkiem: jeśli nie chcesz być produktem, to nie idź na łatwiznę. 

I nie polegaj wyłącznie na tym, co znika, gdy brakuje prądu.

Niestety nadszedł ten czas, google zablokował nam możliwość zarabiania z reklam powołując się na nierzetelne informacje medyczne…

W tym miejscu choć nie chcemy zwracamy się do ciebie drogi czytelniku, prosimy o dobrowolne wpłaty i pomoc materialną od której zależne jest nasze być albo nie być !

Nie poddajemy się i walczymy dalej, dziękujemy za waszą pomoc i pozdrawiamy… jeśli chcesz nam pomóc

Nr. konta: 43 1870 1045 2078 1002 4318 0001
Tytułem: ”zwrot zaliczki”

Dla wpłacających z zagranicy:Kod BIC (Swift):NESBPLPW

IBAN: PL43 1870 1045 2078 1002 4318 0001

Przelewy blik na nr. telefonu : 666642378

Tu możesz wesprzeć naszą działalność kupując nam pizzę;)

https://www.buymeacoffee.com/globalna.info

Znajdziesz nas też na TELEGRAMIE bez cenzury: https://t.me/globalnainfo

Udostępnij

MARZENIE ELIT POWOLI SIĘ WYPEŁNIA – CO SIĘ STANIE GDY NA ŚWIECIE ZOSTANIE WYCOFANA GOTÓWKA ?

Globalna Świadomość10 marca 20226 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułTRWAJĄCE MEGAKRYZYSY GOSPODARCZE I HUMANITARNE – NARODZINY PRAWDZIWEGO NWONastępny artykułOSTATECZNIE TO JESZCZE NIE NASZA WO?NA !

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

TAJNE DOKUMENTY UJAWNIONE – POLASKA MIAŁA DOŁĄCZYĆ DO WOJNY NA UKRAINIE ! OKULTYSTYCZE ELITY UE CHCĄ NAS WPĘDZIĆ DO WOJNY

Ostatnie wpisy

”ONI ŻYJĄ” BYŁ OSTRZERZENIEM – KULTOWY FILM Z POTĘŻNYM PRZESŁANIEM. TAJNE DOKUMENTY UJAWNIONE – POLASKA MIAŁA DOŁĄCZYĆ DO WOJNY NA

Kategorie

AGENDA 2030 (239) Alternatywna historia świata (182) Bez kategorii (13) Czarna Szlachta (16) extra-terrestrial (184) Filmoteka świadomych (31) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

 • MARZENIE ELIT POWOLI SIĘ WYPEŁNIA – CO SIĘ STANIE GDY NA ŚWIECIE ZOSTANIE WYCOFANA GOTÓWKA ?
 • Nawigacja wpisu
 • Globalna Świadomość
 • Podobne wpisy
 • Ostatnie wpisy
 • Kategorie
 • O czym myślisz?