”LUCIUS TRUST” – TAJNA KABAŁA ELIT
4 kwietnia 2023TAJEMNICE ELIT – ”ICH SŁOWA I SYMBOLE RZĄDZĄ ŚWIATEM”
4 kwietnia 2023Specjaliści od dawna badają dzieła Leonarda da Vinci w poszukiwaniu ukrytych znaczeń, a większość z tych teorii opiera się na ukrytych sekretach lub kodach. Być może wszyscy daliśmy się nabrać na to, że są one czymś więcej niż tylko budzącymi respekt dziełami sztuki. Jednak następnym razem, gdy będziesz odwiedzał galerię sztuki lub muzeum, gdzie możesz podziwiać największe dzieła renesansowego geniuszu, spróbuj przyjrzeć się im uważniej.
Salvator Mundi – tajemnica kryształowej kuli w dłoni Chrystusa
Uważa się, że powstał między końcem lat 1490 a początkiem 1500, ten pełen tajemnic i dziwactw portret ma charakter jednocześnie realny i nierealny. Niepokojąco nieczytelny wyraz twarzy Chrystusa niemal (ale nie do końca) zasłużył na to, by obraz został okrzyknięty „męską Moną Lisą”. Jest to naturalistyczne przedstawienie, bez korony czy konwencjonalnej złotej aureoli sztuki średniowiecznej: Jezus jako istota ludzka. Jego twarz zdaje się jednak rozpływać w delikatnej mgiełce bez podbródka, co może sugerować objawienie się Świętego Oblicza w chrześcijańskich ikonach, takich jak Chusta Świętej Weroniki.
W historyczną noc w nowojorskim Christie’s, Salvator Mundi, obraz przedstawiający Chrystusa jako „Zbawiciela Świata”, autorstwa jednego z największych i najbardziej znanych artystów w historii, został sprzedany za 450 312 500 dolarów / 342 182 751 funtów (w tym premia kupującego), stając się najdroższym obrazem kiedykolwiek sprzedanym na aukcji.
Według Williama Henry’ego – mitologa śledczego i prezentera telewizyjnego, dla którego typowe dla Leonarda jest to, że wiele przedmiotów na tym obrazie ma głębsze znaczenie, które nie jest na początku oczywiste dla oka.
Szklana kula lub kryształowa kula w ręku Chrystusa
Historycy sztuki są zdumieni tą masywną, szklaną kulą, która, jak twierdzą, nie ma optycznej dokładności i spowodowała zakwestionowanie autentyczności obrazu. Walter Isaacson w swojej nowej biografii Leonardo da Vinci pisze: „Leonardo nie namalował zniekształcenia, które wystąpiłoby przy patrzeniu przez stałą, przezroczystą kulę na obiekty, które jej nie dotykają.” Isaacson zauważa, że lite szkło lub kryształ – czy to w kształcie orbity, czy soczewki – daje powiększone odwrócone lub wsteczne obrazy. Jednakże, jak zauważa Isaacson, Leonardo namalował orb „tak, jakby był pustą szklaną bańką, która nie załamuje ani nie zniekształca światła przechodzącego przez nią.”
Dla niezorientowanych oczu, orbita wydaje się być błędem. Trzy kropki w trójkącie wyskakują z obrazu, jakie jest ich znaczenie? William Henri sugeruje, że może to być chintamani – kamień niebios. Chintamani lub Cintamani (klejnot), spełniający życzenia klejnot zarówno w tradycji hinduistycznej, jak i buddyjskiej. W buddyzmie mówi się, że Chintamani jest jedną z czterech relikwii, które znalazły się w skrzyni, która spadła z nieba podczas panowania króla Tybetu Lha Thothori Nyantsena.
Być może da Vinci chciał nam pokazać, że kryształowa kula w ręce Chrystusa jest symbolem źródła mocy przekraczającej ludzkie pojęcie lub mocy samego wszechświata. Rosyjski malarz, Nicholas Roerich, który szukał tego kamienia, powiedział, że pochodzi on z Oriona.
'Adoracja Trzech Króli’ – wskrzeszenie zakazanej starożytnej wiedzy
Enigmatyczna Adoracja Leonarda jest niedokończona i w nieco niezadowalającym stanie. Żółknący werniks, który pokrywa całe dzieło, w znacznym stopniu wycisza żywotność form. Historycy sztuki od dawna podejrzewają, że nie Leonardo, lecz inna ręka naniosła lakier na dzieło w późniejszym czasie.
Zauważmy, że Leonardo uznał za konieczne zaprojektowanie w swoich szkicach przygotowawczych o wiele bardziej kompletnej oprawy architektonicznej. Jest to naprawdę niezwykły wgląd w proces kompozycyjny Leonarda: wydaje się, że czuł on potrzebę zbudowania najpierw świątyni, zanim poddał ją wyimaginowanej ruinie. Niektórzy zwolennicy sugerują, że szkic przygotowawczy do niedokończonej Adoracji Trzech Króli, na którym widać filary w stylu egipskim, wyrastające z ruin kościoła. W oparciu o to można zasugerować, że Leonardo pierwotnie zamierzał przedstawić wskrzeszenie zakazanej starożytnej wiedzy…
’Mona Lisa’ zawiera ukryty kod w swoich oczach
Mona Lisa od wielu lat jest przedmiotem intensywnych badań. Powszechnie uważa się, że kobieta jest Lisą Gherardini, żoną florenckiego kupca. Inni uważają, że była jego matką.
Co dziwniejsze, włoski Narodowy Komitet Dziedzictwa Kulturowego twierdził, że w obrazie zawarta jest tajna wiadomość. Według nich, Da Vinci umieścił w oczach maleńkie cyfry i litery. Litery te można dostrzec jedynie po powiększeniu obrazu w wysokiej rozdzielczości. Są niewidoczne gołym okiem. Najwyraźniej „LV” ukazuje się w prawym oku, podczas gdy cyfry w lewym oku są trudniejsze do odczytania.
Czy więc Da Vinci przewidział rozwój technologii powiększania? A może ludzie po prostu widzą to, co chcą zobaczyć?
Zwolennicy uważają, że da Vinci w późniejszym okresie swojego życia wszędzie zabierał obraz ze sobą. Czy chronił tajną wiadomość? A może po prostu chronił swój ostatni wizerunek matki?
„Ostatnia Wieczerza” skrywa muzyczny sekret
Ostatnia Wieczerza Da Vinci była kluczowa dla fabuły „Kodu Da Vinci”. I podobnie jak Mona Lisa, obraz najwyraźniej skrywa tajemnice poza tożsamością postaci. W tym przypadku jest to partytura muzyczna. Ten sekret nie zależy jednak od postaci, ale od bułek na stole.
W 2007 roku technik komputerowy Giovanni Maria Pala zauważył, że rozmieszczenie bułek wygląda jak nuty muzyczne. Aby dowiedzieć się, co to za nuty, narysował na obrazie tabliczkę muzyczną. Odtwarzana od lewej do prawej strony nie ma większego sensu. Ale Da Vinci zawsze pisał od prawej do lewej. Zgodnie z tą logiką, te chlebki (i ręce Apostołów) stają się 40-sekundową partyturą muzyczną.
Alessandro Vezzosi, dyrektor muzeum Da Vinci w Toskanii, przyznał, że Da Vinci był także muzykiem. Przestrzenie w obrazie są dowodem na to, że zwoje i dłonie miały pełnić funkcję nut. Nawet krytycy zauważają, że muzyka jest zbyt doskonała, by mogła być zwykłym przypadkiem.
Madonna w grocie, Madonna wśród skał i ciekawa sceneria jaskini
Chociaż życie Leonarda da Vinci jest dobrze udokumentowane, brakuje dwóch lat, od 1476 do 1478, kiedy miał od 24 do 26 lat. Istnieją pewne sugestie, że spędził jakiś czas w odosobnieniu, prawdopodobnie w jaskini. Teoretycy starożytnych kosmitów spekulują, że Leonardo mógł mieć mistyczne doświadczenia, w których mógł spotkać istoty z innego świata, mieć prorocze sny lub w inny sposób otrzymać wiedzę z alternatywnej rzeczywistości.
Dowodem na to jest jego obraz „Madonna w grocie”. Przedstawia on spotkanie dzieciątka Jezusa z małym Janem Chrzcicielem podczas ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu. Maryja obejmuje Jana ramieniem, a opiekun Jana, archanioł Uriel, jest z Jezusem. W apokryficznej Księdze Enocha, Uriel prowadzi Enocha przez Niebo, ucząc go tajemnic wszechświata. Da Vinci mógł umieścić Uriela na obrazie, aby wskazać na źródło swojego geniuszu.
Jedną z cech Madonny w grocie jest skalna pieczara, w której rozgrywa się scena. Da Vinci mógł połączyć swoje doświadczenia jaskiniowe z tym obrazem.
Oprócz roli, jaką Leonardo da Vinci odegrał w historii jako słynny malarz, naukowiec i wynalazca, był on również posiadaczem jakiejś ogromnej tajemnicy, która miała być przekazywana przez wieki? Większość jego znanych na całym świecie dzieł sztuki może zawierać ukryte wskazówki dotyczące tajnej lub zakazanej wiedzy lub wiadomości.