Świat jest inny

”Q-DAY” – CZY ZA KILKA LAT KWANTOWE KOMPUTERY PRZEJMĄ WŁADZĘ NAD ŚWIATEM ?

”Q-DAY” – CZY ZA KILKA LAT KWANTOWE KOMPUTERY PRZEJMĄ WŁADZĘ NAD ŚWIATEM ?

Według chińskich naukowców, postępy w dziedzinie obliczeń kwantowych mogą w bardzo bliskiej przyszłości doprowadzić do „kwantowej apokalipsy”, niszcząc wszystko, od bankowości internetowej po „bezpieczne” platformy rządowe pełne tajemnic państwowych. Artykuł naukowy na ten temat ostrzega, że obecne szyfrowanie, które utrzymuje wszystkie nasze dane „bezpieczne”, szybko stanie się podatne na ataki, a być może całkowicie się załamie, jeśli komputery kwantowe staną się zbyt „inteligentne” dla obecnej iteracji Internetu. Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago twierdzą, że pracują nad niehakowalnym kwantowym internetem przyszłości – Web 3.0, jak wielu go nazywa – ale czy to zadziała?

Komputery wykorzystują dziś do ochrony informacji system zwany szyfrowaniem z kluczem publicznym. Na przykład wiadomości tekstowe są przesyłane za pomocą telefonów, które zawierają dwa klucze: jeden publiczny i jeden prywatny.

Urządzenie nawiązujące kontakt używa klucza publicznego do zaszyfrowania wiadomości, natomiast klucz prywatny odbiorcy otwiera ją. Dzięki temu nikt spoza tych dwóch urządzeń nie może przechwycić i odszyfrować wiadomości. Według Tima Callana, chief experience officer w firmie Sectigo zajmującej się cyberbezpieczeństwem, komputery kwantowe, będące obecnie w fazie rozwoju, mogą pewnego dnia „sprawić, że szyfrowanie, którego używamy dzisiaj, nie będzie już nadawało się do niczego”

Czy wszystkie tajemnice staną się w końcu niezaszyfrowane i dostępne dla wszystkich dzięki obliczeniom kwantowym?

Przy dzisiejszych komputerach nie jest to problem. Złamanie powyższych kodów kluczowych zajęłoby około 300 trylionów lat. Jednak wraz ze zbliżającym się debiutem komputerów kwantowych, istniejące technologie szyfrowania mogą wkrótce stać się przestarzałe. Być może znasz obecny system binarny zer i jedynek, które tworzą impulsy elektroniczne i optyczne. W ten sposób dane są tworzone, przechowywane i przesyłane na istniejących komputerach. Komputery kwantowe natomiast wykorzystują fotony lub cząstki światła, które mogą być ustawione na zero, jeden lub zarówno jeden jak i zero .

Ta dodatkowa elastyczność pozwalająca na zawarcie zarówno zera, jak i jedynki w tym samym fotonie mogłaby pozwolić komputerom kwantowym na szybkie kodowanie i łamanie wszelkiego rodzaju rozwiązań szyfrujących, eliminując bezpieczeństwo komputerowe i internetowe, jakie znamy od tak dawna.

„Rozwój komputerów kwantowych stanowi istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych” – ostrzega Callan. „Ich ogromna moc obliczeniowa jest w stanie złamać szyfrowanie z ogromną prędkością i pozostawić istotne dane bezbronne, od danych kont bankowych, przez dokumentację medyczną po tajemnice państwowe”.

„Ten scenariusz jest tak alarmujący, że eksperci nazywają go 'kwantową apokalipsą’”.

Callan w oświadczeniu wyjaśniał dalej, że komputery kwantowe będą miliony razy szybsze od „klasycznych komputerów” – technologia znana jako „qubity” – dzięki wykorzystaniu jedynek, zer lub obu jedynek i zer jednocześnie. ”

Kiedy to się stanie, będzie to Q-Day – kalambur na D-Day – kiedy wszystkie sekrety świata staną się bezbronne. Jest to szczególnie niepokojące dla rządów, które ukrywają różnego rodzaju rzeczy, o których nie chcą, aby społeczeństwo wiedziało. Reżim Bidena jest jednym z takich rządów, który obawia się obliczeń kwantowych po tym, jak w zeszłym roku został zhakowany atakiem kwantowym. Firmy takie jak IBM i Google pracują gorączkowo nad wprowadzeniem na rynek bardziej zaawansowanych komputerów kwantowych, choć ich powszechna premiera jest jeszcze odległa o kilka lat – być może za 8 do 20 lat, jak twierdzą chińscy eksperci.

„Ostatnie twierdzenie, że badacze złamali szyfrowanie, każe nam się zastanowić, czy kwantowa apokalipsa już nadeszła” – mówi Callan.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

”Q-DAY” – CZY ZA KILKA LAT KWANTOWE KOMPUTERY PRZEJMĄ WŁADZĘ NAD ŚWIATEM ?

Globalna Świadomość9 kwietnia 20236 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułCZY NAPRAWDĘ OBECNIE ŻYJEMY W APOKALIPTYCZNYCH CZASACH ?Następny artykułTWOJĄ BRONIĄ JES UMYSŁ A WIEDZA TO AMUNICJA

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

KOD MATRIXA – FAŁSZYWA ŚWIATOWA AGENDA 50 LAT GEOINŻYNIERII – CZY POGODA JEST JESZCZE PRAWDZIWA ? TAJEMNICA DATY 23 WRZEŚNIA

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *Komentarz * Nazwa * E-mail * Witryna internetowa Zapisz moje

Ostatnie wpisy

KLAUS SCHWAB PRZYZNAJE ŻE AGENDA 2030 SYPIE SIĘ NA KAWAŁKI ! PRZEDRESETOWY ŚWIAT – CZY KOŚCIOŁY I KATERDY BYŁY ODBIORNIKAMI

Kategorie

AGENDA 2030 (185) Alternatywna historia świata (174) Bez kategorii (6) Czarna Szlachta (12) extra-terrestrial (178) Filmoteka świadomych (33) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • ”Q-DAY” – CZY ZA KILKA LAT KWANTOWE KOMPUTERY PRZEJMĄ WŁADZĘ NAD ŚWIATEM ?
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?